build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Преносни компјутери а.к.а. Лаптопи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Преносни компјутери а.к.а. Лаптопи
    Posted: 27-Feb-2013 at 12:40

Еј луѓе, ме интересираат вашите мислења во однос на поединечни производители на лаптопи и квалитетот на нивните продукти. Генерално.

Во исто време и би сакал да знам што користите моментално и колку сте задоволни од вашиот лаптоп?

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 609
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 27-Feb-2013 at 13:41
ASUS se najdtop spred mene, HP - NIKAKO (eden frliv vo gjubre) , momentalno koristam Packard Bell, sto e podproizvod na Acer

Edited by vladegf - 27-Feb-2013 at 13:41
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 27-Feb-2013 at 14:05
Ти кажав и на средбата од моја гледна точка како информатичар и сервисер а воедно и корисник.
ASUS,Lenovo, ACER и HP (само не ефтините серии и не Pavilion најдобро од HP моментално е во ProBook).
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 27-Feb-2013 at 14:12
Jas koristam HP Probook 4535s i super e , go imam vekje nekolku meseci i zadovolen sum.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 27-Feb-2013 at 14:34

А кажете ми мислење за графичката Intel HD Graphics 4000


Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 27-Feb-2013 at 15:41


Се мислам за ова... 

Essential G580 Laptop - 59354099 - Dark Brown

Model Highlights

Part number: 59354099

Processor

3rd generation Intel Core i7-3520 Processor( 2.90GHz 4MB)

Operating system

Windows 8 64 (само ќе гледам да го земам со 7ца зашто ова 8цава ми е многу чудна)

Graphics

Intel HD Graphics 4000 (ова најмногу ме става во мисли)

Memory

8.0GB PC3-12800 DDR3 SDRAM 1600 MHz

Display

15.6" HD Glare with integrated camera 1366x768

Pointing device

Industry Standard Multi-touch 2 button touchpad

Hard Drive

1TB 5400 rpm

Optical Drive

DVD Recordable (Dual Layer)

Battery

6 Cell Lithium-Ion

Network Card

Lenovo BGN Wireless

Bluetooth

Bluetooth Version 4.0

Camera

Integrated HD Camera

HDMI

HDMI (Out)

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 27-Feb-2013 at 15:49

А еве го и на изглед...

Lenovo Essential G580 Laptop

 

 

 

 

 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 733
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 27-Feb-2013 at 18:29
Јас користам Sony VAIO NS11M, веќе петта година и сум презадоволен, ќе кажам марката се плаќа повеќе но вреди
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 27-Feb-2013 at 19:14
Графичката не ме загрижува буквално за ништо освен игри, бидејќи принципот на работа е различен и овдека се работи за вградена графичка во самиот процесор.

Мене ме загрижува 6 келиската батерија и хард дискот на 5400 вртежи.
Хард дискот е просечен за лап топ но го успорува работењето на лап топот и самите функции ,а 6 келиската батерија ќе држи многу помалку од 9 келиска на тој лап топ.

Останатото на лап топот е супер.


Edited by daci92 - 27-Feb-2013 at 19:14
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 27-Feb-2013 at 19:26
Се додека не планираш да играш со огромни побарувања графичката картичка е одлична.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Feb-2013 at 06:23
 
Originally posted by daci92

 

Мене ме загрижува 6 келиската батерија и хард дискот на 5400 вртежи.
Хард дискот е просечен за лап топ но го успорува работењето на лап топот и самите функции ,а 6 келиската батерија ќе држи многу помалку од 9 келиска на тој лап топ.

Останатото на лап топот е супер.

 

Е... и јас тоа го мислев... ама незнам што да правам зашто во таа верзија иде само 1ТБ, а притоа има само со 5400 вртежи... Незнам дали ќе можам да земам иста верзија со 750ГБ, а да е на таму... 7200 вртежи... 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 28-Feb-2013 at 06:24
А инаку... фала и на двајцата за графичката... добро е така... и така не ми е потребна за игри, ретко играм...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 06-Mar-2013 at 15:50

А што викате за овој...

Lenovo IdeaPad G580METAL Brown - Intel Core i7-3632QM (2.2GHz/3MB) CPU, nVidia GeForce GT635M 2GB VGA, 6 GB DDR3-1333MHz RAM, 1000 GB (1TB) 5400 rpm HDD, Web Camera 720P, DVD R/W ODD, Wireless 802.11n, Bluetooth 4.0, LAN 10/100 Ethernet, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, VGA, HDMI, Card reader, Battery 6cell Li-Ion, 15.6" LED, Glare - 59360918

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 06-Mar-2013 at 16:53
Овој има само подобра графичка од другиот но за сметка на тоа има послаб процесор и помалку рам (рамот не е проблем се надоградува лесно и ефтино но процесорот е разлика 700мегахерци и 1мб кеш што не е малку).Сметај дека со оваа графичка компјутерот ќе троши повеќе од другот што значи помалку ќе држи батеријата.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 06-Mar-2013 at 17:13
Фосил-како детено мое си кога ќе го однесам во продавница за играчки,незнае на која страна што да грабне
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 06-Mar-2013 at 20:20

Што да се прави... морам да ги поминам сите опции... 

Денес... од City Mall, па по ГТЦ секоја можна продавница за ИТ опрема ја поминав... ете... до толку сум сериозен

А кога станува збор за патики пак... одам во една продавница... влегувам... гледам едни.. прашувам број... ги пробувам... ги купувам...

Ама ова не е патики

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 07-Mar-2013 at 21:52

Го земав овој последниот...

Конечно...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-Mar-2013 at 22:02
Епа честито и со здравје да го користиш ,па ајде фали се како е .
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 07-Mar-2013 at 22:15

Па незнам сеуште... треба да му ја полнам батеријата 12 часа па после да го пуштам... ко за првпат... само со трпение сум слаб... но тоа е што е... мора...

утре ќе пишам за првичните импресии... Edited by FoSsiL - 07-Mar-2013 at 22:16
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 08-Mar-2013 at 20:36

Одличен е... лета...

само единствено нешто што сега за сега ме нервира е тоа што логото lenovo му е свртено обратно... па дур да се навикнам... цело време грешам од каде го отварам (неуспешно)...Edited by FoSsiL - 08-Mar-2013 at 20:36
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.