build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Индустриски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Индустриски објекти и зони (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 313233
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6803
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #641 Posted: 19-Jun-2020 at 15:58
WHITE MARBLE ROCK

Design proposal for the office building and production facilities of Mermeren Kombinat – the white marble extraction and processing company from Prilep, N Macedonia.

http://bma.mk
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #642 Posted: 25-Jun-2020 at 16:59
Среќен сум што меѓународниот конзорциум ,,Интернационал Фреш фуд" започна со крупни инвестиции во 🇲🇰 а уште повеќе што започнуваат од Гиновци и Псача.
Од откуп од стечајна постапка на можеби засекогаш напуштените фарми до нивна целосна модернизација и инсталирање на последната германска технологија и систем.
Овде ќе се одгледуваат 1.5 милиони пилиња годишно за дома и за извоз. Но, тука ќе се произведува и познатото пилешко месо за познатиот светски ланец на ресторани KFC.
https://www.facebook.com/ljupcho.nikolovski.03
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #643 Posted: 27-Jun-2020 at 11:58
Германска фабрика Гересхајмер, не е наведено каде се гради.https://www.facebook.com/carovska.mila/photos/pcb.690096838203027/690096728203038/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6803
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #644 Posted: 27-Jun-2020 at 13:19


Нова германска инвестиција, „Гересхајмер“ ќе гради фабрика во Скопје
Германската компанија „Гересхајмер" АГ ќе гради фабрика за медицинска пластика во Скопје.

Компанијата соопшти дека ќе почне со градба на фабриката во првата половина на 2019 година, а произведството на пластични системи за фармацевтската индустрија и секторот за медицинска технологија, треба да стратува во средината на наредната година.

„Ќе градиме нова фабрика во Скопје како дел од нашата стратегија за проширување во Европа. Северна Македонија е идеална локација за проширување на нашето производство. Земјата нуди добра инфраструктура, ниски трошоци и обучен персонал, како и одлична поддршка од властите“, вели Дитмар Сиемсен, извршен директор на „Гересхајмер“ АГ.

https://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/nova-germanska-investicija-gereshajmer-kje-gradi-fabrika-vo-skopje
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6803
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #645 Posted: 15-Aug-2020 at 14:59
V FACTORY

Project design and development for a company showroom and its production facilities in Tetovo, N Macedonia.

http://www.besianmehmeti.com
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6803
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #646 Posted: 16-Aug-2020 at 14:18
Петровецhttps://www.facebook.com/CeaCon
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #647 Posted: 21-Aug-2020 at 17:07
Максат, Визбегово
2017 г.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6803
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #648 Posted: 31-Aug-2020 at 15:38
Општина Илинден инвестициски рај -невработеноста под 3 проценти

Во оваа општина се бара слободна парцела повеќе за подигање на индустриски капацитети, а во процут е и градењето на индивидуални станбени објекти. Отаму овие факти ги поткрепуваат со бројки. Во локалните економски зони стопанските комплекси во последните десет години се влезени над двестотини инвестиции во лесната и незагадувачка индустрија, како и дополнителни инвестиции во областа на услужните и занаетчиските дејности, од кои 40 се странски директни инвестиции. Тоа придонесе невработеноста во општина Илинден да се симне на помалку под 3 проценти

Поволната бизнис клима што ја креира општина Илинден, ја направи оваа приградска локална самоуправа една од најпривлечните инвеститорски дестинации во нашата земја и регионот. Во оваа општина се бара слободна парцела повеќе за подигање на индустриски капацитети, а во процут е и градењето на индивидуални станбени објекти.

Дека е тоа така, од општина Илинден овие факти ги поткрепуваат со бројки. Во локалните економски зони стопанските комплекси во последните десет години се влезени над двестотини инвестиции во лесната и незагадувачка индустрија, како и дополнителни инвестиции во областа на услужните и занаетчиските дејности, од кои 40 се странски директни инвестиции.

– Ова е благодарение на континуираното создавање услови за влез на нови инвестиции и проширување на постоечките капацитети, како и создавање на поволна бизнис клима. Капацитетот на локалните економски зони е целосно исполнет, односно градежните парцели имаат свои сопственици каде што голем дел веќе се изградени и функционираат стопански субјекти, дел се во завршна фаза на градба, а дел се во фаза на отпочнување со градба. Согласно Централниот регистар на правни субјекти, во општина Илинден вкупно се регистрирани 736 фирми – велат од општина Илинден.

Привлекувањето на инвеститори во Општината се должи на интензивниот развој на економската инфраструктура, во делот на изградбата на транспортната, комуналната и енергетската инфраструктура во локалните економски зони во изминатиот период.

– Во таа насока е и реализацијата на капиталниот проект: Воспоставување на гасификациски систем, воведување на гасификација на стопанските објекти, кој се реализира во соработка со компанијата Гама АД Скопје. Досега е изградена првата фаза од овој проект во должина од 2400 метри, од Технолошко индустриската развојна зона (ТИРЗ) во Бунарџик, до локалната економска зона Марино-Кадино, а во моментов се работи на реализација на втората фаза од проектот во должина од 3500 метри, од локалната економска зона Марино-Кадино до локалната економска зона Ограѓа, како и локалната економска зона Илинден – нагласуваат од општината.

Сите овие активности во рамките на локалниот економски развој (ЛЕР), директно придонесуваат за стабилност во реализацијата на приходите во Буџетот на општина Илинден.

Според градоначалникот Жика Стојановски, ова е всушност дел од стратегијата на општина Илинден, којашто и понатаму останува максимално посветена на создавањето услови за отворање нови работни места, преку создавањето на поволна бизнис клима, привлекувањето на нови странски и домашни инвеститори во насока на подобрување на квалитетот на живеење и животниот стандард на граѓаните во општината.

– Создадовме услови за забрзан локален економски развој, има квалитетни млади кадри кои после завршувањето на средното образование во СОСУ “Илинден’’ се оспособени директно да се вклучат во производствениот процес во компаниите кои се наоѓаат на територија на општина Илинден, поради што изразува голема благодарност за општествената одговорност на бизнис секторот во општина Илинден – истакнува градоначалникот Стојановски.

Одржливиот локален економски развој (ЛЕР), подразбира економски силна, урбана и конкурентна општина, поради што општина Илинден продолжува со изградба на патна, комунална и енергетска инфраструктура, изградба на објекти од јавен карактер, продолжува со континуирани инвестиции во образованието, згрижувањето на деца од предучилишна возраст, во културата и спортот…

– Затоа, последните години општината не е само привлечна бизнис дестинација туку и посакувано место за живеење, за што сведочи секојдневното зголемување на бројот на жители. Работиме со оптимален капацитет и динамика во спроведување и реализирање на зацртаните проектни активности, во услови кои ги наметнува актуелната состојба со Ковид 19 – нагласуваат од општина Илинден.

https://www.vecer.press/невработеноста-во-општина-илинден-е-п/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6803
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #649 Posted: 15-Sep-2020 at 07:22
MODIUM | Architecture Design | Fresco Group | Depo-Tetovo

https://www.facebook.com/modium.studio.mk

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 313233

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.