build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Индустриски
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Индустриски објекти и зони (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Индустриски објекти и зони (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3132333435>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #641 Posted: 19-Jun-2020 at 15:58
WHITE MARBLE ROCK

Design proposal for the office building and production facilities of Mermeren Kombinat – the white marble extraction and processing company from Prilep, N Macedonia.

http://bma.mk
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14196
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #642 Posted: 25-Jun-2020 at 16:59
Среќен сум што меѓународниот конзорциум ,,Интернационал Фреш фуд" започна со крупни инвестиции во 🇲🇰 а уште повеќе што започнуваат од Гиновци и Псача.
Од откуп од стечајна постапка на можеби засекогаш напуштените фарми до нивна целосна модернизација и инсталирање на последната германска технологија и систем.
Овде ќе се одгледуваат 1.5 милиони пилиња годишно за дома и за извоз. Но, тука ќе се произведува и познатото пилешко месо за познатиот светски ланец на ресторани KFC.
https://www.facebook.com/ljupcho.nikolovski.03
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14196
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #643 Posted: 27-Jun-2020 at 11:58
Германска фабрика Гересхајмер, не е наведено каде се гради.https://www.facebook.com/carovska.mila/photos/pcb.690096838203027/690096728203038/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #644 Posted: 27-Jun-2020 at 13:19


Нова германска инвестиција, „Гересхајмер“ ќе гради фабрика во Скопје
Германската компанија „Гересхајмер" АГ ќе гради фабрика за медицинска пластика во Скопје.

Компанијата соопшти дека ќе почне со градба на фабриката во првата половина на 2019 година, а произведството на пластични системи за фармацевтската индустрија и секторот за медицинска технологија, треба да стратува во средината на наредната година.

„Ќе градиме нова фабрика во Скопје како дел од нашата стратегија за проширување во Европа. Северна Македонија е идеална локација за проширување на нашето производство. Земјата нуди добра инфраструктура, ниски трошоци и обучен персонал, како и одлична поддршка од властите“, вели Дитмар Сиемсен, извршен директор на „Гересхајмер“ АГ.

https://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/nova-germanska-investicija-gereshajmer-kje-gradi-fabrika-vo-skopje
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #645 Posted: 15-Aug-2020 at 14:59
V FACTORY

Project design and development for a company showroom and its production facilities in Tetovo, N Macedonia.

http://www.besianmehmeti.com
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #646 Posted: 16-Aug-2020 at 14:18
Петровецhttps://www.facebook.com/CeaCon
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14196
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #647 Posted: 21-Aug-2020 at 17:07
Максат, Визбегово
2017 г.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #648 Posted: 31-Aug-2020 at 15:38
Општина Илинден инвестициски рај -невработеноста под 3 проценти

Во оваа општина се бара слободна парцела повеќе за подигање на индустриски капацитети, а во процут е и градењето на индивидуални станбени објекти. Отаму овие факти ги поткрепуваат со бројки. Во локалните економски зони стопанските комплекси во последните десет години се влезени над двестотини инвестиции во лесната и незагадувачка индустрија, како и дополнителни инвестиции во областа на услужните и занаетчиските дејности, од кои 40 се странски директни инвестиции. Тоа придонесе невработеноста во општина Илинден да се симне на помалку под 3 проценти

Поволната бизнис клима што ја креира општина Илинден, ја направи оваа приградска локална самоуправа една од најпривлечните инвеститорски дестинации во нашата земја и регионот. Во оваа општина се бара слободна парцела повеќе за подигање на индустриски капацитети, а во процут е и градењето на индивидуални станбени објекти.

Дека е тоа така, од општина Илинден овие факти ги поткрепуваат со бројки. Во локалните економски зони стопанските комплекси во последните десет години се влезени над двестотини инвестиции во лесната и незагадувачка индустрија, како и дополнителни инвестиции во областа на услужните и занаетчиските дејности, од кои 40 се странски директни инвестиции.

– Ова е благодарение на континуираното создавање услови за влез на нови инвестиции и проширување на постоечките капацитети, како и создавање на поволна бизнис клима. Капацитетот на локалните економски зони е целосно исполнет, односно градежните парцели имаат свои сопственици каде што голем дел веќе се изградени и функционираат стопански субјекти, дел се во завршна фаза на градба, а дел се во фаза на отпочнување со градба. Согласно Централниот регистар на правни субјекти, во општина Илинден вкупно се регистрирани 736 фирми – велат од општина Илинден.

Привлекувањето на инвеститори во Општината се должи на интензивниот развој на економската инфраструктура, во делот на изградбата на транспортната, комуналната и енергетската инфраструктура во локалните економски зони во изминатиот период.

– Во таа насока е и реализацијата на капиталниот проект: Воспоставување на гасификациски систем, воведување на гасификација на стопанските објекти, кој се реализира во соработка со компанијата Гама АД Скопје. Досега е изградена првата фаза од овој проект во должина од 2400 метри, од Технолошко индустриската развојна зона (ТИРЗ) во Бунарџик, до локалната економска зона Марино-Кадино, а во моментов се работи на реализација на втората фаза од проектот во должина од 3500 метри, од локалната економска зона Марино-Кадино до локалната економска зона Ограѓа, како и локалната економска зона Илинден – нагласуваат од општината.

Сите овие активности во рамките на локалниот економски развој (ЛЕР), директно придонесуваат за стабилност во реализацијата на приходите во Буџетот на општина Илинден.

Според градоначалникот Жика Стојановски, ова е всушност дел од стратегијата на општина Илинден, којашто и понатаму останува максимално посветена на создавањето услови за отворање нови работни места, преку создавањето на поволна бизнис клима, привлекувањето на нови странски и домашни инвеститори во насока на подобрување на квалитетот на живеење и животниот стандард на граѓаните во општината.

– Создадовме услови за забрзан локален економски развој, има квалитетни млади кадри кои после завршувањето на средното образование во СОСУ “Илинден’’ се оспособени директно да се вклучат во производствениот процес во компаниите кои се наоѓаат на територија на општина Илинден, поради што изразува голема благодарност за општествената одговорност на бизнис секторот во општина Илинден – истакнува градоначалникот Стојановски.

Одржливиот локален економски развој (ЛЕР), подразбира економски силна, урбана и конкурентна општина, поради што општина Илинден продолжува со изградба на патна, комунална и енергетска инфраструктура, изградба на објекти од јавен карактер, продолжува со континуирани инвестиции во образованието, згрижувањето на деца од предучилишна возраст, во културата и спортот…

– Затоа, последните години општината не е само привлечна бизнис дестинација туку и посакувано место за живеење, за што сведочи секојдневното зголемување на бројот на жители. Работиме со оптимален капацитет и динамика во спроведување и реализирање на зацртаните проектни активности, во услови кои ги наметнува актуелната состојба со Ковид 19 – нагласуваат од општина Илинден.

https://www.vecer.press/невработеноста-во-општина-илинден-е-п/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #649 Posted: 15-Sep-2020 at 07:22
MODIUM | Architecture Design | Fresco Group | Depo-Tetovo

https://www.facebook.com/modium.studio.mk

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #650 Posted: 11-Dec-2020 at 18:42
Алкалоид пушти во употреба нови производствени капацитетиBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #651 Posted: 29-Jan-2021 at 13:16
Хала со изложбен простор - Неготиноhttps://www.facebook.com/Капител
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #652 Posted: 10-Mar-2021 at 10:21
ДО ОПШТИНА ВЕЛЕС ДОСТАВЕНО БАРАЊЕ НА МИСЛЕЊЕ ЗА ИЗГРАДБА НА ЦЕМЕНТАРНИЦА

На денешната прес конференција Градоначалникот Коцевски ја информираше јавноста дека од Управата за животна средина на Министерството за животна средина и просторно планирање до Општина Велес е доставено Барање на мислење за управување на обем по известување на намера за изведување на проект – „Изградба на цементарница во кругот на каменоломот Техно Павер“ за потребите на инвеститорот Техно Павер ДООЕЛ Скопје. До општината, согласно Законот за животна средина, Управата за животна средина се обраќа за консултации, информации и мислење.

„Следните неколку денови ќе ги искористиме за утврдување на нашата позиција, на нашиот став во врска со ова многу чувствително прашање за жителите на Превалец и населбата Тунел. Ќе консултираме и експерти а веќе закажавме и средба со претставник на инвеститорот во текот на утрешниот ден, на која би сакале, од прва рака, да ги добиеме информациите за технологијата и воопшто за нивните намери што планираат да прават , со колкав капацитет, со каква технологија и какво ќе биде влијанието врз животната средина“, рече Коцевски.

https://veles.gov.mk/baranje-izgradba-cementarnica/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #653 Posted: 16-Mar-2021 at 10:44
ЕКОЛОГИСТИТЕ ПРОТИВ ПЛАНОТ ДА СЕ ГРАДИ ЦЕМЕНТАРНИЦА ВО КРУГОТ НА ФАБРИКА ЗА ВАР СРЕДЕ ВЕЛЕС

Во кругот на фабриката за вар и каменоломот Превалец, сопственикот „Техно павер“ планира да гради цементарница. Тие за ова ја започнале постапката преку Министерството за животна средина (МЖСПП), бидејќи тоа е „А“ инсталација. Управата за животна средина на МЖСПП до Општина Велес, согласно Законот за животна средина, доставила барање на мислење за проектот – „Изградба на цементарница во кругот на каменоломот Техно павер“ .

„Следните неколку денови ќе ги искористиме за утврдување на нашата позиција, на нашиот став во врска со ова многу чувствително прашање за жителите на Превалец и населбата Тунел. Ќе консултираме и експерти и за намерите на инвеститорот што планираат да прават, со колкав капацитет, со каква технологија и какво ќе биде влијанието врз животната средина“, рече Коцевски.

Инвеститорот планира да вложи 300 милиони долари како инвестиција за фабриката и да вработи 300 лица. Жителите на населбите Превалец и Тунел, претходните години постојано реагираа на загадувањето кое го предизвикува фабриката за вар и каменоломот, поради што Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) на 14 ноември 2018 издаде мерка забрана за работа на каменоломот.

И додека локалната власт сè уште на излегла со мислење за изградба на цементарница, граѓанските еколошки здруженија се против да се гради на таа локација. Еколошкото друштво „Вила Зора“ апелира до надлежното Министерство да не дозволи на граѓаните на Велес да им се случи втора Топилница.

„После неколку години непочитување на законот од страна на „Техно павер“, за што имаме поднесено пријава во основното обвинителство, не смее да се дозволи градење на цементарница. Незамисливо е воопшто размислување за можноста за градење на цементарница среде населено место“, се вели во писмената реакција на „Вила Зора“.

Несогласување со најавите за изградба на цементарница во кругот на фабриката за вар во Превалец, изразија и од ДОМ.

„Неприфатливо е да се размислува за позитивно мислење од страна на локалните и националните институции за изградба и ставање во функција на цементарница среде населено место. Станува збор за цементарница во круг на индустриски капацитет, кој на многупати беше посочен како загадувач на воздухот посебно со облаци од прашина од вар на целата населба Превалец и високиот дел од Велес во населба Тунел“, кажа Стеве Дечев, претседател на огранокот на ДОМ за Велес.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/ekologistite-protiv-planot-da-se-gradi-tsementarnitsa-vo-krugot-na-fabrika-za-var-srede-veles/
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1794
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #654 Posted: 16-Mar-2021 at 14:23
Лесно е да застапуваш свашта кога платата ти доаѓа од невладини и не се базираш на никаква економска логика. Тоа што фабрика носи профит и работни места нема врска.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #655 Posted: 16-Mar-2021 at 21:37
ovie t n ekologisti pokraj politicarive se takva destruktivna sila sto se sto treba da se izgradi im smeta od zelezarata sto trebase da se gradi vo dubrovo koja iako peckite se na struja i ne zagaduva zavrsi do ovoj proekt.prosto spored niv e najdobro da se vratime vo turko
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 745
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #656 Posted: 17-Mar-2021 at 00:40
Лесно е да речиш дека е лесно. Ама не лесно да разбереш како инвестиција од „300 милиони долари“ се соопштува во реченица и пол. За изградба на доста загадувачка постројка среде град. Нула инфо што и како ќе функционира, колку ќе произведува, како ќе произведува, колку финансиски ќе произведува, кој профил на луѓе ќе вработи итн. Да не прајме муабет дека станува збор за компанија која повеќепати во медиуми се појавила исклучиво во својство на загадувач, те на води, те на воздух, те на почва.

Македонскиот систем се сведе на функционирање исклуливо преку Фејзбук-политикантсвото. Ако, на пример, Израел реши утре концентрациони логори за Палестинци да отвори во Македонија, и ако никој не ја исфорсира веста на Фејсбук, државата нема ни да забележи дека постојат такви кампови. Па така, барем кога се работи за екологија, активизмот има некаква поддршка од меѓународни фактори, уште тоа да го нема канализација слободно по улица ќе тече оти на некој „инвеститор“ нема да му се сака да инвестира ни цент од „300 милиони“ евра за одвод. Оти? Па инвеститор е, не мора, „вработува“ за 345 еур месечно, а потоа и државата има солиден ќар оти вработените на инвеститорот секако нема да тераат со живот подолго од 68 години, па ни за пензии не мора да троши ...
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1794
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #657 Posted: 17-Mar-2021 at 01:04
300 милиони, каква сака не е индустрија. Го нема Македонија тој луксуз да бира.

Никој не и крив на Македонија што на само 20км од Велес ги има Извор, Јасеново, Азот и сите слични места чисти и совршено добри за живеење, ама оваа глупава држава неможе ниту саглам пат да направи или да обезбеди струја интернт вода, и тоа да бидат практично приградски населби. Тогаш многу помалку ќе ги има глупиве муабети.

Или можда треба све што е партиски вработено да се отпушти, субвенции да не се делат, активисти да не се финансираат, едноставно малку повече да почне Македонската егзистенција да се базира на реална економија па тогаш да видиме дали ќе има паламудење од ваков тип. Само суров капиализам за овој народ! И тоа едно 50-100 години да се одучи од цело џаболебарење и мрсомудење што се научил.

Edited by user8642 - 17-Mar-2021 at 01:05
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15309
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #658 Posted: 18-Mar-2021 at 15:07
ОПШТИНА ВЕЛЕС ПРОТИВ ПОСТАПКАТА ЗА ИЗГРАДБА НА ЦЕМЕНТАРНИЦА ВО ВЕЛЕСНа денешната прес конференција Градоначалникот Коцевски го презентираше ставот на Општина Велес за изградбата на Цементарницата во кругот на каменоломот „Техно Павер“ во населбата Превалец. Општина Велес изготви Мислење кое ќе биде доставено до Министерството за животна средина.

„На 10 март беше одржана средба во мојот Кабинет со новиот сопственик на инсталацијата, кој изјави дека во моментот се води постапка на пренесување на сопственоста, кој ја претстави својата намера и новата инвестиција – цементарница која треба да се изгради во кругот на инсталацијата – каменолом во населба Превалец. За Општина Велес како зесегнат орган во постапката е нејасно зошто се брза со доставување на Известувањето за намера кое е потпишано од сегашниот управител на инсталацијата „Техно Павер“ и дали сегашниот управител ќе може да одговори на сите адресирани прашања и забелешки во врска со предметната инвестиција“, рече Коцевски.

Во известувањето за намера треба задолжително да биде наведен и предложениот капацитет или големина на проектот, кој во предметното Известување за намера отсуствува, а е клучен при определување на обемот на оцена на влијанието врз животната средина.     

„Сметаме дека локацијата на инсталацијата не ги дозволува предложените активности затоа што согласно член 77 став 1 од Правилникот за урбанистичко планирање, цементарниците припаѓаат на Класа на намена Г1.4 – Тешка градежна индустрија и производство на неметали: цементари. Населбата Превалец не е дел од Генералниот урбанистички план на град Велес и моментално населбата не е покриена со важечка урбанистичка планска документација. Новиот Генерален урбанистички план во кој ќе се предвиди и класата на намена и ќе ја опфати и предметната локацијата е во фаза на подготовка, но тоа е долг процес кој нема да заврши во брзо време. Во отсуство на планска документација за предметната локација, добивањето на Одобрение за градење е невозможно. Инвеститорот пред да ја купи инсталацијата требало да се консултира со Општина Велес, но тој побара средба откако ја купил фабриката“, додаде Коцевски.

Во производниот процес ќе се продуцира емисии на прашина, јаглероден диоксид и гасови при согорување на фосилните горива, е наведено во Изветувањето за намера. Индустријата за цемент е втор по големина емитер на јаглерод диоксид, емисијата на азотен оксид е значајна во ова производство. Сулфур диоксидот се формира во ротационата печка, а јаглероден моноксид се јавува во издувните гасови од ротационата печка за производство на цементен клинкер. При производството на клинкер се емитираат диоксини и фурани, а во помали количини може да се јават полихлорирани ароматични јаглеводороди, бензен, толуен, етил бензен и ксилен во помали количини, како и тешки метали (талиум, кадмиум и жива).

Процесот предвидува поставување на систем на филтри, надополнети со системи за микрофилтрација, во ваков производен процес, а во услови кога на предметната локација во функција на производството на цемент ќе се користат и отворениот коп за експлоатација на варовник, кој учествува со 80% при производството на цементен клинкер со постројки за дробење и сепарирање на варовник, влијанието врз животната средина се зголемува.

„Затоа, Општина Велес е на мислење дека оваа локација заради кумулативниот ефект на загадувачки материи на локацијата од постоечкиот каменолом, не може да издржи дополнително оптоварување на животната средина со дополнителни загадувачки материи. Особено загрижува податокот дека процесот ослободува диоксини и фурани кои во нашата држава не се мерат, па цементарниците од овој вид мораат да ангажираат акредитирани лаборатории од странство, а кои СЗО ги класифицира како можен карциноген за луѓето, кои предизвикуваат имунолошки и ендокрини проблеми и влијаат врз здравјето на луѓето“, потенцираше Коцевски.

На предметната локација, во чија непосредна близина живеат граѓани од населбите Превалец и Тунел се планира изградба на нова цементарница кога изворот на емисии во животната средина, изборот на процесот, контролата на процесот, мониторинг на процесот и во сегашната состојба, а особено заради несоодветната локација не покажуваат дека може да се гарантира исполнување на стандардите за заштита на животната средина и во услови кога кумулативниот ефект на животната средина не може да доволи нови производни процеси и изградба на нови објекти.

Во Известувањето за намера не е земена во разгледување ниту една алтернатива освен постоечката локација.

Општина Велес е против продолжување на оваа постапка за изградба на цементарница на предметната локација, со барање да се предложи друга локација за спроведување на проектот цементарница која ќе биде соодветна и безбедна за животната средина и здравјето на луѓето.

„Потенцирам дека е добро за сите нас да се инвестира во Велес, но на безбедна локација, со современи технологии што нема да го загрозуваат здравјето на луѓето, животната средина и природата. Затоа што, поучени од лошите искуства од тридецениското опасно загадување од поранешна Топилница, никаков профит, никаков економски интерес не може и не смее да биде поважен од здравјето на луѓето“, додаде Коцевски.

https://veles.gov.mk/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #659 Posted: 24-Mar-2021 at 23:25

Овде се гради нешто прилично големо:

41°59'44.73"N 21°32'30.30"E

Знае ли некој за што се работи?
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1794
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #660 Posted: 24-Mar-2021 at 23:31
Земјиштето е сопственост на ДЕНИ ИНТЕРНАЦИОНАЛ. Ваљда некој дистрибутивен центар за што и да е, поима немам.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3132333435>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.438 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.