build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Индустриски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Индустриски објекти и зони (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 35>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Индустриски објекти и зони (општо)
    Posted: 08-Sep-2007 at 02:52
Три слободни економски зони ќе се даваат на управување на странски компании

Слободните економски зони “Бунарџик два”, и зоните во Тетово и Штип ќе бидат понудени на меѓународен тендер за управување од страна на странски компании, најави министерката за економија Вера Рафајловска при посетата на Егејската слободна зона во Измир, Турција.

“Даден е предлог до Владата на Македонија, и во моментов се размислува да се донесе одлука со која слободни зони ќе се дваат на управување на странски компании. Веќепопстоечките зони нема да бидат опфатени со новите измени, тие ќе продолжат да функционираат по стариот модел” изјави за Тотал, Сузана Праниќ, портпаролот на Министерството за Економија.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=12554&kategorija=2

Ne znaev deka i vo Tetovo ima slobodna ekonomska zona. Mislam podobro negde do Bitola da ima. Go citav ova na drug vesnik ama zaboraviv kade.


Edited by pbanks - 08-Sep-2007 at 03:10
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 08-Sep-2007 at 04:55
Сега за сега е хаос со зониве, ништо не е сигурно. Бар ја не можам да дојдам до сигурни информации... Така да подобро да си ќутам, отколку да ги кажувам сите шпекулации кои сум ги слушнал...


Него темава не припаѓа у инфраструктура баш. Сега за сега ќе ја префрлам у Тест, а кога ќе отвориме секција за економија или друга поприкладна, ќе си дојде на свое место Smile


Edited by Cloverstack - 08-Sep-2007 at 04:56
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 08-Sep-2007 at 12:35
Леле хаос еј, мислам стварно се изрезиливме со Џонсон Контролс у 5 до 12 гас воведуеме. Епа јебига, боље некои приватњаци да ги контролираат.

Еве го почна Александар со неговата модераторска тиранија Smile
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Sep-2007 at 14:35
ja neznam kako da go tolkuvam ova, kako obid da se dadat zonite pod privaten menadzment za da trgne pobrzo rabotata ili kako sfakjanje deka premnogu se iscalamija so milion zoni, a samo edna fabrika se otvori i stvaranje manevarski prostor kade kje moze da okrivat nekoj drug za neuspehot.,
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 08-Sep-2007 at 15:06
Originally posted by gotsomekicksЕве го почна Александар со неговата модераторска тиранија SmileМислиш?

Се лажеш... Уште се загревам

Тек допрва ќе видиш што ќе биде


LOL
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 17-Mar-2008 at 10:03
Две прилилно различни вести за една иста работа. Сепак добра вест Thumbs%20Up

„Форнети“ ќе гради дистрибутивен центар во скопски Илинден

16.03.2008 19:24

Унгарската компанија „Форнети“ ќе гради дистрибутивен центар во скопската населба Илинден.

Унгарците, чија основна дејност е производство и продажба на бели пецива, купија 20.000 квадратни метри државно земјиште по цена од 10 евра за метар.

„Со договорот најповолниот понудувач се обврзува дека во рок од шест месеци по склучување на договорот ќе го обезбеди одобрението за градба на предвидениот објект со урбанистичкиот план од надлежната општина, а истиот ќе го изгради во рок од две години од добиеното одобрение“, рече Драган Симоновски, портпарол во Министерство за транспорт.

„Доколку објектот не се изгради во предвидениот рок, договорот се раскинува и земјиштето се враќа во сопственост на Република Македонија“, додаде Симоновски.http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=90818

Форнетти ќе гради фабрика за бели печива


Мултинационалната компанијата Форнетти постои 11 години, а нејзините производи кои се по строгите стандарди на ЕУ се продаваат во повеќе од 20 европски земји


Скопската компанија "Форнетти Соле" ДООЕЛ, која што е дел од групацијата "Форнетти" од Унгарија стана сопственик на државно градежно земјиштето во општина Илинден каде треба да гради фабрика за бели печива. Земјиштето е со вкупна површина од 20.040 метри квадратни, а компанијата за него платила 600 денари за метар квадратен, односно околу 200.000 евра. Според Драган Симоновски портпарол во Министерството за транспорт и врски на јавно наддавање најповолна била токму понудата на "Форнетти Соле" и затоа таа и го добила ова државното земјиште.

-По извршената уплата на парите од страна на компанијата со министерството веќе е потпишан договор. Со него компанијата се обврзува во рок од шест месеци од Општината да обезбеди одобрение за градба на предвидениот објект што треба да биде во согласност со урбанистичкиот план-вели Симоновски. Тој објаснува дека објектот треба да биде изграден во рок од две години, во спротивно договорот ќе биде раскинат, а земјиштето повторно ќе се врати во државна соственост.

Мултинационалната компанијата Форнетти постои од 1997 година, а нејзините производи се продаваат во повеќе од 20 европски земји меѓу кои: Велика Британија, Ирска, Шведска, Германија, Австрија, Италија, Швајцарија, Русија, Полска, Чешка, Словачка, Унгарија, Романија, Украина, Кипар, Босна и Херцеговина, Хрватска, Кувајт, а од 2002 година и во Србија. Производството на Форнетти производите се одвива во автоматизирани фабрики кои ги задоволувааат најстрогите стандарди на Европската Унија.

Министерството деновиве објави и пријава за јавното наддавање за атрактивна градежна парцела лоцирана во центарот на Скопје, позади ТЦ Рамстор. Таа е со вкупна површина од 4.700 метри квадратни, а површината за градење е 1.961 метри квадратни. Јавното наддавање е договорено за 15 април годинава.

Валентина МАРЈАНОВИЌ


http://www.vecer.com.mk/?ItemID=142F0867A849BF498421DE1EEB80E5CB


Edited by pbanks - 17-Mar-2008 at 10:03
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 18-Mar-2008 at 18:26
Pozdrav do madzarive za otvaranje pogonce (iako e malo, sekako za Ilinden toa e dobrodojdeno) i za Dzonson Meti isto treba da nosi vrabotuvanja - dali konecno ke moze da se pogledne na Bunardzik i da se rece "USPESNO BESE" posle bezbrojnite skandali i godini pominati!
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 18-Mar-2008 at 18:58
Се надевам ќе може да речеме дека било успешно пошто да ви кажам право више шесто миљарди индустриски зони најавија, и ниедна не изгледа нешто поразлично од пасиштана по планините Wallbash
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 27-Mar-2008 at 22:12
Денеска бев до Куманово нешто па имам да нафрлам неколку информации

- после разделувањето на автопатот во правец Куманово на излезот во Скопје има сигурно 10на нови индустриски објекти што се градат. Мали/средни капацитети
- Бунарџик е цел раскопан, нешто се спрема нешто се случува. И лева и десно од објектот на Johnson Controls. Ваљда посериозно се зафатиле со спремање на инфраструктурата. Исто така се гради еден нов објект не знам за што се работи.
- конечно го видов SwedMilk, симпатична фабрика. Лево од автопатот во правец на Куманово, блиску пред да почне Бунарџик.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 27-Mar-2008 at 22:58
Па што не ја бапнале у бунарџик?!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 27-Mar-2008 at 23:32
Локална млекара во слободна економска зона? Извини ама ова е без врска.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 28-Mar-2008 at 00:08
Каква локална млекара бе?! За извоз работат. Од кога почнаа со работа, се авува недостиг за млеко кај млекарите!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 28-Mar-2008 at 00:11
Стварно не знам кој процент им е за извоз, ама како и да е, таков капацитет не влага у логика на слободна економска зона.
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 28-Mar-2008 at 00:24
Уште летоска имаше доста капацитети во изградба покрај автопатот, што е добра глетка. Ме радува и припремата во Бунарџик. Ваљда како што рече пбанкс е инфраструктура, се очекува да почне и изградбата на новата фабрика (Џонсон Мети беше?) за некој месец
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 28-Mar-2008 at 00:26
Вака така, последниве 2-3 години у Македонија се интензивираше изградба у секој поглед. Дај боже така да продолжи. Порано кога ќе сум отидел у странсто криво ми паѓало когга ќе видам скелиња на сите страни, а кај нас све се распаѓа.
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 28-Mar-2008 at 00:29
Originally posted by lslcrew

Вака така, последниве 2-3 години у Македонија се интензивираше изградба у секој поглед. Дај боже така да продолжи. Порано кога ќе сум отидел у странсто криво ми паѓало когга ќе видам скелиња на сите страни, а кај нас све се распаѓа.

И јас така мислам, убрзани се работите малце. Што сака нека кажат некој за добри кампањи или што знам.. јас со свој очи имам видено разлика. Треба да продолжи и се разбира да се интензивира.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 28-Mar-2008 at 00:35
Originally posted by ProMKD


И јас така мислам, убрзани се работите малце. Што сака нека кажат некој за добри кампањи или што знам.. јас со свој очи имам видено разлика. Треба да продолжи и се разбира да се интензивира.


Па не би рекол дека треба да ги игнорираме очигледните причини зошто некои работи толку се туркаат а многу поважни работи се запоставуваат. Мене не ми текнува на еден нов објект или предложен проект, освен НЛБ, што се гради во точно дадените рокови, транспарентно, да има економска оправданост и барем малце вкус( кај индустриските објекти ова не е воопшто важно).  Треба да се продолжи и да се интензивира, но тоа не значи да се работи фушерајски и да се запостават важните работи
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 28-Mar-2008 at 00:40
Запазете само колку индустриски објекти има низ грција. Све е со објекти покрај патиштата. Ај ваљда и ние ќе се задлабочиме малку повеќе во капитализам, па ќе се среди све. Сега за сега работите се движат натака.


п.с. Примерот со грција е само израз на доборососедски односи и нема везе со никаква иредентистичка политика обострано.
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 28-Mar-2008 at 00:40
PreviousРазбира се. Мислењето ми беше дека некој луѓе викаат "абе ништо не се гради, тоа е само кампања", а кога ќе излеземе на терен да видиме... се гради
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 28-Mar-2008 at 00:42
Originally posted by lslcrew

Запазете само колку индустриски објекти има низ грција. Све е со објекти покрај патиштата. Ај ваљда и ние ќе се задлабочиме малку повеќе во капитализам, па ќе се среди све. Сега за сега работите се движат натака.


п.с. Примерот со грција е само израз на доборососедски односи и нема везе со никаква иредентистичка политика обострано.

Таков модел е ефикасен. Пример ќе ви дадам тука во канада, 99% од индустриските капацитети се покрај автопати. И да се во град, сигурно се до помал автопат, кој води до друг, поголем автопат. Кога 80% од карго-превозот се врши со камиони, така треба да биде..
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 35>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.205 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.