build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Трговски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 22>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11236
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Трговски објекти (општо)
    Posted: 09-Jan-2018 at 19:15
На влезот пред Шуто Оризари. Патем, тука моментално се градат неколку комерцијални згради, ќе има слики наскоро.истата зграда одзадиИ една од Скопје Север (во близина на гимназија Зеф Љуш Марку и автосалонот на Порше)

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11236
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-Dec-2017 at 19:45
Кај маркетот Реплек Хубо. Патем, нели за тука се најавуваше кружен тек, зградава е буквално до улица изградена, просторот е претесен за кружен тек сега.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11236
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-Dec-2017 at 18:32
На пластичарска улица:

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11236
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 28-Nov-2017 at 10:04
Имаше споделено вест за тоа на форумов уште кога се случи примопредавањето. Веројатно е во нишката за Сити Мол.
За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Nov-2017 at 01:57
Албанци не се сопственици на Сити Мол скоро година дена. Продаден е на британска компанија за 92 милиони евра.

http://a1on.mk/archives/659954
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11236
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 27-Nov-2017 at 09:30
Ви благодарам за информациите, објавата е преместена во соодветна тема.

Edited by Џоле - 27-Nov-2017 at 09:30
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1796
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 26-Nov-2017 at 23:56
Првото се ребрендира и се реновира , со доградба и зајакнување на објектот ,иначе е поранешен телеком или постаро Македонски Телекомуникации, објект изграден во деведесетите. А другиот е Тинекс Маркет, се гради веќе една година, ама бидејќи сум помалку активен сум заборавил да пишам, треба нареднава година да биде отворен.
Back to Top
ѓорче View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 28-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote ѓорче Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 26-Nov-2017 at 22:54
Тоа што ти личи на бензинска е ПСС т.е. станица за технички преглед, а останатиот објект е ТЦ Тинекс.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11236
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 26-Nov-2017 at 21:12
Нешто се гради во Реонски центар, ама не знам што. Всушност, два објекта се, едниот личи на бензиска станица, а другиот на зграда или нешто слично.

За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 401
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 28-Oct-2017 at 07:00

бар да ја реализираат клучката кај континентал, а кружен тек нека има кај постојните семафори кај саем, додека подвозникот можат да го пренаменат како конекција од/до ПМФ и Гези Бејб ...

хм, мост кај МЗТ јас не чув како приоритет нит на Шилегов нит на Заев ... но, најнапред без катни гаражи во околина, дури и да направат некој импровизиран паркинг во најдобар случај ќе биде сето ова инфраструкно ќе биде недоносено, но заради ова под итно треба да се дума и за хаосот кај пластичарите, а каде дефинитивно мора некоја ограда и надземен пешачки премин ко кај Битпазар, само и да бидне истиот и тука прашање е дали ќе стават елеватори и колку навистина од истиот ќе имаат аир раѓаните, бреј попрво ставија семафор после постојниот него лифт и елеватори нанего ...
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2383
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Oct-2017 at 05:13
штом се спрема волкав комплекс би требало и час поскоро да тргнат со реализација на сообраќајниците наоколу (мостот кон Аеродром и пробивање на П.Наков низ Керамидница) иначе тешко нас.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 1961
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 25-Oct-2017 at 13:36
Previous
 
Па да ти бидам искрен, јас лично повеќе сум за станбени објекти и парк на таа локација, но и трговски центар не ми делува на лошо решение. Планираниот проект ЕРА Сити на ЕРА беше добро решение, но за жал никогаш не напредуваше подалеку од ископаната дупка за деловниот објект кој никогаш не се изгради.
 
Работата ме носи ако не секој ден, тогаш речиси секој ден, низ Автокоманда, и од кога ја знам депонијава без ѓубре со децении, останата е ваква без никакви промени.
 
Ако постои место низ централното градско подрачје во Скопјево кое плаче за било каква урбанизација, тогаш тоа е оваа локација кај Скопски саем, штета што на пвеводбениците не им текна да ги спроведуваат нивните детинести неокласицистички фантазии наречени проект Скопје 2014 или проект Македонија 2017 на ваква локација, барем оправдано ќе си го изградеа нивниот тематски парк на многу посоодветна локација наместо на плоштад Македонија и низ парк Жена борец.
 
Но и трговски центар е прифатливо решение, само ќе треба да чекаме додека да биде изграден објектот за да видиме што ќе испадне, бидејќи Балфин имаа одличен почетен проект за Скопје Сити Мол со прекрасна бела фасада, па потоа преминаа на жолта фасада, за на крајот да завршат со маслинеста фасада, што е тапа решение наспроти првичниот оригинален проект.
 
Па затоа, доколку Балфин воопшто изградат било каков трговски центар кај Скопски саем, ќе мораме да чекаме до денот кога тој објект ќе биде пуштен во употреба за да видиме што навистина сме добиле, бидејќи без разлика што ќе понудат на слика или на анимација, судејќи според искуството со Скопје Сити Мол, огромна е веројатноста да добиеме нешто поинакво.


Edited by Dexter26 - 25-Oct-2017 at 16:01
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 401
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 25-Oct-2017 at 12:00

хаха, фората, сега ќе биде потрошувачко депо!

него дали како инвеститори ќе бидат сложни околу естетиката, да не бидне и ова шарено ко се останато, бар како локација тоа и го овозможува, во случај да се исфорсираат некои посовремени аршини, бар за оние инвеститори во и околу централното урбано јадро ко што е голем ринг Скопје ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3141&PID=222815#222815

та ако не околу боите, бар околу материјалите и формите ... но со оглед деловно-комерцијалниот момент, а заради масивноста, сигурно подалеку од алу-бонд фасада нема да одат ... арно ама бидејќи легислативно ќе закасниме, што уште сега е јасно, кога словенците веќе го распродаваат тоа нека биде нивна норма за овие 16 хектари на ЕRA City, самите тие интерно да ги условат новите инвеститори на ова, кога и самите се нафатиле инвестициски уште на почеток на одредена естетска униформност ... или и ним балканизмот им удрил у глава, па ко за инат да си лечат фрустрации, доколку новата власт ги притиснала до ѕид, што би било фер и самите тие да го обзнанат доколку тоа е случај, белким имаат закачено тро европски табиет досега ...Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 1961
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 25-Oct-2017 at 11:26
Originally posted by Џоле

Originally posted by my Macedonia

После скопје сити мал албанската фирма ќе гради нов трговски центар. Колку разбрав локацијата треба да биде некаде кај клучка континентал
http://balfin.al/index.php/en/media-en/news/521-balfin-group-invests-180mln-euros-in-its-newest-project-in-macedonia-skopje-east-gate


Во скопска Гази Баба ќе се гради најголемиот трговски центар во Македонија


Balfin Group ќе донесе инвестиција од 300 милиони евра.

Компанијата ‘’Скопје Ист Гејт” ќе го гради првиот модерен повеќенаменски комплекс составен од трговски центар, станбен комплекс и канцелариски парк на земјиште со површина од 155.000 м2.

Атрактивниот комплекс ќе биде лоциран на само 1,5 км од центарот на Скопје, во општина Гази баба, на раскрсница на две главни сообраќајници, долж просторот помеѓу булеварот Александар Велики и улица Беласица.

Вкупната инвестиција во период од 5-7 години се планира да изнесува повеќе од 300 милиони евра, создавајќи илјадници нови работни места и можности.

Прво ќе се изгради трговскиот центар, а станбениот комплекс и канцеларискиот парк ќе бидат изградени во текот на следните 5-7 години. Со ‘’Скопје Ист Гејт” Скопје добива нов лик, а граѓаните од источниот дел од градот добиваат услови за многу поквалитетен живот, по терк на развиените европски градови.

Овој комплекс на пазарот на недвижности ќе донесе повеќе од 250.000 м2 нова бруто изградена површина, која се проценува како најголема приватна инвестиција од овој тип во Македонија. Плановите за развој вклучуваат изградба на најголемиот трговски центар во Македонија, на бруто површина за издавање од 45.000 м2, станбен комплекс и канцелариски парк. Трговскиот центар ќе има 2 нивоа, со околу 2500 подземни паркинг места. Особено внимание ќе се посвети на унапредувањето на урбаното еко- живеење. Планот на комплексот предвидува градини и зелени површини по пример на модерните архитектонски тенденции.

Со оглед на успехот на Скопје Сити Мол и идентификуваната потреба малопродажните брендови да ја продолжат својата експанзија во Македонија, беше одлучено дека е одлична инвестициска можност да се изгради нов поголем трговски центар во Македонија. “Скопје Ист Гејт” планира да го развие новиот трговски центар во соработка со уште еден инвеститор. Со изградба ќе се започне есента 2018 година, а трговскиот центар се очекува да се отвори кон крајот на 2020 година. Локацијата и големината на новиот трговски центар се одлична можност за привлекување на нови малопродажни брендови во Македонија, покрај веќе присутните на пазарот. Заедно со трговскиот центар се планира да се изгради и станбен простор со повеќе од 100.000 м2 бруто површина за домување, кој ќе биде завршен во текот на следните 5 години.

Мнозински акционер во Скопје Ист Гејт е Balfin Group, групацијата која го изгради трговскиот центар Скопје Сити Мол (37.000 м2) историски најголемата капитална трансакција на пазарот на недвижности во Македонија, кој беше продаден на странски инвеститор минатата година.

Balfin Group е една од најголемите регионални компании, присутна во 9 земји во светот со инвестиции во трговски центри, комерцијални и станбени недвижности и бројни малопродажни ланци на продавници.

http://www.press24.mk/vo-skopska-gazi-baba-kje-se-gradi-najgolemiot-trgovski-centar-vo-makedonija

 
Најголемата трагедија во целата оваа приказна е тоа што дури сега на некого му текнало да инвестира во недвижнини на таа локација.
 
Ако постои место низ скопското централно градско подрачје кое со децении дреме како празна депонија - единствено ѓубре нема, но од било која друга гледна точка е напуштено и запустено место, речиси исто како депонија - тогаш тоа е ова земјиште кај Скопски саем.
 
Поголемата трагедија е тоа што, како и сите пост-земјотресни проекти за обнова на Скопје, така и Скопскиот саем остана недовршен проект кој сега можеби ќе си замине во историјата, а станува збор за обележје на градот - исто така напуштено и запустено како депонија.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Online
Posts: 3729
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 24-Oct-2017 at 16:39
Колку ќе им оди не знам. Пример сити мал: Нике купуваш во швајцарија 140 Франкови а пред еден месец истите во сити мал за 165 франкови. Платите во швајцарија се меѓу 4000 и 5500 фр. а мк 200- 500 фр.Тажно.
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 178
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 24-Oct-2017 at 16:17
Nenormalna rabota ova molovite.... Najgolem Shopping Mall deka malce ni se onie sto gi imame a pa narodot neznae sto da pravi so parite pa im trebaat uste opcii za shoping...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11236
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 24-Oct-2017 at 15:17
Originally posted by my Macedonia

После скопје сити мал албанската фирма ќе гради нов трговски центар. Колку разбрав локацијата треба да биде некаде кај клучка континентал
http://balfin.al/index.php/en/media-en/news/521-balfin-group-invests-180mln-euros-in-its-newest-project-in-macedonia-skopje-east-gate


Во скопска Гази Баба ќе се гради најголемиот трговски центар во Македонија


Balfin Group ќе донесе инвестиција од 300 милиони евра.

Компанијата ‘’Скопје Ист Гејт” ќе го гради првиот модерен повеќенаменски комплекс составен од трговски центар, станбен комплекс и канцелариски парк на земјиште со површина од 155.000 м2.

Атрактивниот комплекс ќе биде лоциран на само 1,5 км од центарот на Скопје, во општина Гази баба, на раскрсница на две главни сообраќајници, долж просторот помеѓу булеварот Александар Велики и улица Беласица.

Вкупната инвестиција во период од 5-7 години се планира да изнесува повеќе од 300 милиони евра, создавајќи илјадници нови работни места и можности.

Прво ќе се изгради трговскиот центар, а станбениот комплекс и канцеларискиот парк ќе бидат изградени во текот на следните 5-7 години. Со ‘’Скопје Ист Гејт” Скопје добива нов лик, а граѓаните од источниот дел од градот добиваат услови за многу поквалитетен живот, по терк на развиените европски градови.

Овој комплекс на пазарот на недвижности ќе донесе повеќе од 250.000 м2 нова бруто изградена површина, која се проценува како најголема приватна инвестиција од овој тип во Македонија. Плановите за развој вклучуваат изградба на најголемиот трговски центар во Македонија, на бруто површина за издавање од 45.000 м2, станбен комплекс и канцелариски парк. Трговскиот центар ќе има 2 нивоа, со околу 2500 подземни паркинг места. Особено внимание ќе се посвети на унапредувањето на урбаното еко- живеење. Планот на комплексот предвидува градини и зелени површини по пример на модерните архитектонски тенденции.

Со оглед на успехот на Скопје Сити Мол и идентификуваната потреба малопродажните брендови да ја продолжат својата експанзија во Македонија, беше одлучено дека е одлична инвестициска можност да се изгради нов поголем трговски центар во Македонија. “Скопје Ист Гејт” планира да го развие новиот трговски центар во соработка со уште еден инвеститор. Со изградба ќе се започне есента 2018 година, а трговскиот центар се очекува да се отвори кон крајот на 2020 година. Локацијата и големината на новиот трговски центар се одлична можност за привлекување на нови малопродажни брендови во Македонија, покрај веќе присутните на пазарот. Заедно со трговскиот центар се планира да се изгради и станбен простор со повеќе од 100.000 м2 бруто површина за домување, кој ќе биде завршен во текот на следните 5 години.

Мнозински акционер во Скопје Ист Гејт е Balfin Group, групацијата која го изгради трговскиот центар Скопје Сити Мол (37.000 м2) историски најголемата капитална трансакција на пазарот на недвижности во Македонија, кој беше продаден на странски инвеститор минатата година.

Balfin Group е една од најголемите регионални компании, присутна во 9 земји во светот со инвестиции во трговски центри, комерцијални и станбени недвижности и бројни малопродажни ланци на продавници.

http://www.press24.mk/vo-skopska-gazi-baba-kje-se-gradi-najgolemiot-trgovski-centar-vo-makedonija
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 401
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 23-Oct-2017 at 20:51

види говорам за конзумеристичкиот инвестициски аршин на новите а како патерн од минатото ... јас очекував дека меѓу првите инвестиции ќе донесат некоја фабрика, иако и вмро во првиот мандат слично влета во власт ...

вака видено делува ако ништо друго агилно од новата влада да ги притиска инвеститорите за пробиените рокови кои ги превземале, што предходната власт не го правеше како не би предизвикала инвестициска параноја, ете можеби флексибилност која допринесе за подобра инвестициска атмосфера она да не им мериш со сатар на гостите ...

а што е до споменици, камо и сдсм да обезбеди пакет за некоја нова тура, но бидејќи се претставуваат како реформски тоа да биде во некој модерен стил, мое мислење е дека на ова можат да ги условуваат токму и моловите да имаат задолжително и свој парк во околина со оглед дека за ваква споменична екскурзија чинам долго ќе немаат луфта, земи ги вмро дури после осум години власт се дрзнаа на ова ...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Online
Posts: 3729
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 23-Oct-2017 at 20:05
Originally posted by Zelenikovo


ова е заразно, само кога сдсм се на власт во Скопје никнуваат молови ко печурки по дожд!

ова е во контекст распродажбата на Ера Сити [1] та бугарите 55к м2 а албанците 155к м2од 16те хектари на словенците ќе лапнат, веројатно заради пробиените рокови околу ЕС новата влада да ги приморала на распродажба на маркиците, треба да видиме во дуп=от од прилика која зграда кому му ошла ...


Добро сега трговски центри даваат работни места. Вистински печурки растеле само во центар (ск2014) и во чаир без пауза.
Не гледам ништо лошо или требаше некој споменик таму да никне?
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 401
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 23-Oct-2017 at 19:40

ова е заразно, само кога сдсм се на власт во Скопје никнуваат молови ко печурки по дожд!

ова е во контекст распродажбата на Ера Сити [1] та бугарите 55к м2 а албанците 155к м2од 16те хектари на словенците ќе лапнат, веројатно заради пробиените рокови околу ЕС новата влада да ги приморала на распродажба на маркиците, треба да видиме во дуп=от од прилика која зграда кому му ошла ...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 22>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.