build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Трговски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 27>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 15-Dec-2007 at 02:13
Originally posted by gotsomekicks

Не би се сложил со тебе во однос на куповната моќ.  Кај нас скапа облека се продава ко алва, да не зборам за продавници како Сваровски.


Помодарство, не висок стандард.

Наместо големи молови како Вирџин мегастор, јас сум за големи bookstores

@cloverstack: дали никот ти е од истоимениот тип на клучкаSmile?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 15-Dec-2007 at 10:40
Originally posted by GreatMakedonDejan, edna rabota e sto kupovnata mok na makedoncite e tolku slaba sto duri i so segasnive trgovski centri vo Skopje, osven za prosetka niz niv slabo se trosi. No koga standardot ke krene malce togas ima prostor za mnogu trgovski centri vo Skopje. Dejan ti zivees vo Brisbane, koj isto kako Perth imaat dvata grada po 1,5milioni ziteli, i dvata grada imet po okolu 5 golemi trgovski centri. No Dejan ti zaboravas deka poveketo trgovski centri koj se najavuvet vo Skopje vsusnost se "shopping complex" so golemina kolku ramstor ili pomali od ramstor, a takvi shopping complex so eden golem supermarket i 15tina prodavnicinja imat na sekoj cekor vo Avstralija.

Zavisi od chovek do chovek...mislam brisbane e malku po golem od perth inace Ama vo pravo si za toa deka vo ovie gradovi gi ima takvi trgovski centri kolku ramstor, na sekoj chekor...mislam takvi ke stanat po popularni niz Makedonija, po naselbite.

Originally posted by gotsomekicksЗначи, проблемот не е дали ќе се купуваат марки, коли или мобилни... проблемот е што кога станува збор за работи од областа на културата се некако им се штеди на луѓево.
Тоа е типично за земји во развој како нашава. Земете ја Бугарија како пример. Имаат минимум 12 трговски центри во изградба/работна фаза.

Да требаше да градам мол во регионов, немаше да се двоумам.

Isto e i tuka, ne samo megju Makedoncite i drugi balkanci, ama i Avstralcite...poveketo samo gledat da zashtedat.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 15-Dec-2007 at 13:45
@gotso Ла Линеа е во право се работи за помодарство. Работењето на тие продавници е многу повеќе одраз на нашиот менталитет отколку на животниот стандард. Во Бугарија е друга ситуацијата, можеби стандардот им е сличен, но невработеноста е далеку помала така да многу поголем процент од населението може да си пришти добра, што не е случајот и во Македонија (иако не е ни од далеку толку црно колку што тоа го претставуваат статистиките). Сепак би се сложил со тебе, и јас да сум инвеститор без преголемо размислување би ги насочил парите на Балканов а посебно во Скопје. Во сите другите градови веќе има одредена конкуренција кај нас е сеуште непостоечка. Оние кои ќе се етаблираат први ќе им биде многу полесно да створат група редовни потрошувачи и полесно да се справат со вториот бран конкуренција (на пример во Бугарија моментално влегува Carrefour кој сигурно ќе згази некој од постоечките брендови таму. Рамстор кој кај нас е врв, во Бугарија пропадна).

И за крај. Непостоењето на книжари, асални продавници за музика и слично не е резултат на нашата штедливост, туку на нашата некултура.


Edited by pbanks - 15-Dec-2007 at 13:46
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 15-Dec-2007 at 15:52
@La linea

Да од таму е никот, ме провали Big%20smile
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 09-Jan-2008 at 22:28
Во утрешен Дневник има оглас за запослување во Певец Интернационал. Огласот се однесува за првиот трговски центар на оваа фирма кој ќе се отвара во Гостивар. Незнам дали е ова влез на уште еден регионален (Хрватски) малопродажен синџир или целата работа повторно ќе се сведе само на Гостивар. Ради евиденција таму веќе функционираат неколку маркети на хрватскиот ланец Гетро (инаку сопственост на Македонски Албанец колку што знам).

И правниот застапник за Певец во Македонија е адвокатска канцеларија на Македонски Албанец.

Еве го сајтот на Певец

Дизајнот на нивните центри варира од ова

па се до оваBack to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 11-Jan-2008 at 19:08
Железница повторно не најде инвеститор за бизнис трговскиот центар

Железница и по втор пат не успеа да најде инвеститор што ќе го гради бизнис трговскиот центар на локацијата под новата железничка станица. На вториот меѓународен тендер не се јавила ниту една странска компанија, што ќе го закупи земјиштето. Според раководството на железница, бизнис планот предвидувал инвеститорот да го изнајми целиот простор, а не само атрактивните делови од него.

Просторот е со површина од 7000 илјади метри квадратни се издава за само 1,5 евро по квадрат. Ниската цена е предвидена заради недоизградената инфраструктура на таа локација.

Со оглед на тоа дека компанијата што ќе го гради деловниот центар, ќе треба да плаќа 15 години кирија, пресметките се дека ова за јавното претпријатие ќе биде значителен бенефит особено во време кога железницата се соочува со милионски долгови.

Според тендерската документација локацијата за доизградба на трговскиот центар, ќе се даде на компанија која ќе понуди најдобар проект но ќе се оценува и брендот на компанијата.Извор: Канал 5
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 19-Jan-2008 at 20:00
Eве уште една локација која се расчистува за градба (ваљда) и која беше пологичната варијанта кога прочитав дека се кува нов трговски во Кашиштец. Тоа се бараките помеѓу Беверли хилс, Трговскиот Капиштец и Васил Ѓоргов. Значи сите се срушени
Edited by pbanks - 08-Apr-2010 at 09:30
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 21-Jan-2008 at 23:16
Неверојатно и ова било спорно. Ohno Има ли еден дил кај нас што прошол без малверзации. До кога вака? Што кога ќе се потрошат атрактивните локации како компензација што им се очигледно магично решение на политичариве судејќи по текстот.

Секако тука не изостанува и новинарската глупост. Како може на онаа локација да се изградат сите работи што се набројани Nuts. Тоа бил очигледно инвестициониот план на Кондоминас за Македонија али новинарот без проблем сето тоа го сместил на една локација.

ГРЧКИ ИНВЕСТИТОР ЌЕ ЈА ТУЖИ ДРЖАВАТА ОТИ МУ ПРОДАЛА СПОРЕН ПЛАЦ


Контоминас купил мачка во вреќа


Кипарска фирма на Гркот Контоминас во 1999 година станала сопственик на 22.000 квадратни метри земјиште, но дел од парцелата од околу 16.000 квадрати, за кратко време со денационализација му била вратена на физичко лице


Грчкиот инвеститор Димитрис Контоминас, кој неодамна ја доби националната WiMax лиценца и преку неговата фирма Космотелко беше еден од акционерите во Телеком, ќе ја тужи државата и ќе бара да му се вратат парите што пред осум години ги платил за земјиштето што го купил во близина на скопскиот хотел "Александар палас", за кое не биле расчистени имотноправни односи, дознава ВЕЧЕР. Тој е лут што тогашните македонски власти во непосредна спогодба му продале спорно земјиште, за кое се водела постапка за денационализација. Договорот со кој фирма на Контоминас со седиште во Кипар станала сопственик на 22.000 квадратни метри, го потпишал Душко Кадиевски, тогашниот министер за градежништво, но дел од парцелата од околу 16.000 квадратни метри за кратко време со денационализација му била вратена на физичко лице.

Сега, после осум години Контоминас останал и без поголемиот дел од земјиштето, на кое планирал да гради голем деловен објект, аква парк, приватна болница и претставништво на банката Интер американ, и без парите што ги уплатил за проект, што според информации на ВЕЧЕР станува збор за вкупна сума од околу два милиони евра (тогашни четири милиони германски марки).

Откако Контоминас увидел дека му е продадено спорно земјиште, барал обесштетување од следната Влада на чело со премиерот Владо Бучковски, која му понудила како замена да добие земјиште во центарот на градот, на местото каде што сега се наоѓа Цветниот пазар.
Поранешниот премиер и сегашен пратеник Владо Бучковски во изјава за ВЕЧЕР вели дека овој нерешен случај го наследил како премиер и веднаш се пристапило да му се помогне на инвеститорот. Тој тврди дека и тогашната Влада се сочила со иницијативата да биде тужена пред меѓународен суд за отштета на инвеститор.

- Контоминас уште во времето на владеење на СДСМ најавуваше дека ќе покрене иницијатива за надомест на штета и колку што се сеќавам планираше да тужи пред меѓународен суд бидејќи претходната влада му продала спорно земјиште. Затоа и почнавме преговори и му понудивме да ги разгледа слободните локации во сопственост на државата, за да може со некоја од нив да биде обесштетен. Тој ја избра локацијата каде што сега се наоѓа Цветниот пазар и бараше веднаш да страртува со изградба на деловниот објект бидејќи за тоа веќе платил пари. Но, поради неможноста пазарот веднаш да се дислоцира и поради почетокот на изборната кампања, овие преговори пропаднаа и случајот остана како правна заврзлама - раскажува Бучковски.

Спорното земјиште на Контоминас е топ-тема и кај сегашната Влада на премиерот Никола Груевски. За решавање на проблемот претставници на Контоминас веќе биле на неколку средби во Министерството за транспорт и врски, но од таму им било посочено дека нема никаква можност во непосредна спогодба да добие земјиште, бидејќи тоа не било начин на работа на оваа власт. Инвеститорот бил преупатен, и покрај тоа што веќе еднаш купил земјиште, повторно да го стори тоа но на лицитација.

Кој е Димитрис Контоминас?
Гркот Димитрис Кондоминас е еден од петте најбогати луѓе во Грција. Тој е претседател на Управниот одбор на компанијата Космотелко која неодамна ја доби националната WiMax лиценца. Гркот неодамна најави дека неговата компанија има намера да остане во Македонија и во оваа технологија на иднината да вложи 500 милиони евра.

Неговата компанијата Космотелко пред речиси три години ги продаде своите 7,44 проценти од акциите во Телеком на Маѓар телеком и тоа се протолкува како сигнал дека се повлекува од Македонија.

Сепак, со влегувањето на неговата компанија како WiMax оператор на македонскиот пазар се поизвесно станува дека плановите на Космотелко биле други - од партнер на Телеком да стане негов конкурент, користејќи го драгоценото искуство од четиригодишното работење во македонската најпрофитабилна компанија.

Тој, според наши информации, стои и зад скопската компанија Нетфон, која се подготвуваше да го урне монополот на Македонски телекомуникации во фиксната телефонија.

Радмила Ј. НИКОЛОВСКА


Извор: Вечер
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 12-Feb-2008 at 14:56
Ќе се гради деловен -трговски центар под скопската Железничка станица

Земјиштето под Железничката станица во Скопје ќе се издава под закуп за изградба на деловен-трговски центар. Македонски железници-инфраструктура денеска го огласија земјиштето кое го опфаќа просторот  од објектот на Македонкси пошти, под новата железничка станица до столбовите кај реката Вардар, кај новиот мост кој го поврзува Аеродром со Автокоманда.

Просторот се издава во закуп со почетна цена од 1,50 евра за метар квадратен на домашни и странски лица на определено време од 15 години.
Критериумите за најповолните понудувачи се највисока понудена закупнина и бренд на понудувачот.

Според огласот, Јавното наддавње ќе се одржи на 22 овој месец во просториите на МЖ Инфарструктура. Правните и физичките лица, што ќе учествуваат на наддавањето треба да уплатат депзит за учство од 5.000 евра.

Изградбата на деловниот центар беше долго најавувана.

http://netpress.com.mk/vest.asp?id=23443&kategorija=1
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 14-Feb-2008 at 10:15
Па нели скоро исто го нудеа земјиштето и никој не беше заинтересиран? Question
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 14-Feb-2008 at 10:23


ова е трета среќа ако не се лажам. Затоа и не сум нешто многу возбуден за најавава, барем за сега.
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 14-Feb-2008 at 10:28
А барем ја намалуваат нешто цената? 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 14-Feb-2008 at 10:29
Dunno
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 08-Apr-2008 at 22:57
hmmmm

„Mall of Macedonia“ во Скопје


Неџип Наци Догру е оптимист

Дали Скопје ќе добие капитален мегамултифункционален трговски центар во центарот на градот на површина од пет фудбалски терени и со речиси 60 илјади квадратни метри деловен простор? На минатонеделното свечено отворање на првата фаза на „Mall of Montenegro“ во Подгорица, кој како што се очекува ќе отвори пет илјади нови работни места, Неџип Наци Догру, претседател на бордот директори на мултинационалната градежно-инвестициона компанија „Гинташ“ од Анкара, Турција, ни потврди дека веќе имале разговори за изградба на „Mall of Macedonia“ во Скопје.

„Сакаме да инвестираме во мегатрговски центри по пат на партнерство со градските власти на сите главни градови на регионот, вклучувајќи го и Скопје, се разбира. Има расположение и од ваша страна, но постојат одредени административни пречки кои, се надевам, ќе ги надминеме“, ни рече турскиот инвеститор. (Ек.Р.)http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=2CD3E8312FE00440ADA94944BD5116C7
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 08-Apr-2008 at 23:12
Jaoooooooooooo....pa ova e super da se realizira ,,5000 rabotni mesta ,Pa zavod za vrabotuvanje ke ripa od radost BananaBananaBig%20smile
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 08-Apr-2008 at 23:41
Не би било лошо да се отвори едно вакво кај нас па конечно да имаме и свој трговски "светски".. рамстор го отворија ама што дека - цени имаат у ПМ продавниците, а за такво трговско центарче мало... да, убаво, средено, ама сепак а малецко.. Не се споредува со ништо од други земји. Едно огромно да има све и свашта - да можат сите купувачи и средна класа и богати да купуваат на исто место - е тоа ќе биде веќе подобра работа
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 08-Apr-2008 at 23:50
mall of Montenegro

Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 10-Apr-2008 at 22:34
Ne izlea mnogu golemo na slikava ,,,,,ama golemo e..Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 01-May-2008 at 19:31
видете: http://www.strumica.gov.mk/html/mkd/g_otvoranje_global.as

дека рековте струмица сфатив дека не знам ништо за струмица, па побарав нешто слики... видете ги овие слики од официјалното веб-место на општината за отварањето на тој пазарот како се викаше... не личи на македонија внатре

п.с. ова овде кој објект е?

http://www.strumica.gov.mk/pictures/galerijaPS12.jpgEdited by гитардемон - 01-May-2008 at 19:33
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 01-May-2008 at 19:46


Разгледај ја нишката за трговски центри се е евидентирано таму
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 27>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.129 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.