build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Трговски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Green Bay View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 27-Nov-2014
Online Status: Offline
Posts: 21
  Quote Green Bay Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 04-Feb-2016 at 15:43
Бугарските архитекти од "Студио 17,5-М" работат по проектот на трговски центар во централниот дел на Скопје. Раководител на развој, која е во идејна фаза, е арх. Милена одново. Инвеститор е локалната компанија "Кам Фуд".
Земјата на идниот центар се наоѓа во близина на Старата железничка станица и главната пешачка улица. Лоциран е на местото на поранешниот Цветен пазар, дел од кој ќе биде делумно обновен како отворено место за трговија, рекреација и забава. ...

Извор

Рендери на FB страницата на
"Студио 17,5-М"


Edited by Green Bay - 04-Feb-2016 at 15:51
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11665
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 04-Feb-2016 at 17:17
Првиот рендер ми изгледа дека е подобар, но веројатно и поскап за градење

Тука го има http://www.studio17.info/projects/retail-buildings,36/en,26/
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 05-Feb-2016 at 01:11
само приградски молови, и само тоа... во центар на градот, и тоа таму каде што се наоѓа еден од нашите најценети музеи/галерии
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 05-Feb-2016 at 04:21
КАМ градат само лименки во облик на магацини, супермаркети и трговски центри, но на крајот секогаш се лименки.
 
Ако КАМ воопшто изградат трговски центар било каде во Македонија, тоа ќе биде вистинско еволуциско изненадување од нивна страна, но не верувам дека имаат толкав капацитет за да изградат нешто што нема да изгледа на магацин и однадвор и одвнатре.
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 362
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 05-Feb-2016 at 12:05
Од каде па излезе овој Мол..Зарем ќе го градат или тоа им е само желба?
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 05-Feb-2016 at 12:11
Originally posted by Dexter26

КАМ градат само лименки во облик на магацини, супермаркети и трговски центри, но на крајот секогаш се лименки.  Ако КАМ воопшто изградат трговски центар било каде во Македонија, тоа ќе биде вистинско еволуциско изненадување од нивна страна, но не верувам дека имаат толкав капацитет за да изградат нешто што нема да изгледа на магацин и однадвор и одвнатре.


Ова е точно. Повеќето КАМ маркети се со унифициран изглед (лименка како што велиш) нивната улога е не да бидат лични туку да ја исполнуваат функцијата. На крај КАМ маркетите се маркети кои се ориентирани на широката маса а не на бренодви и купувачи со подлабок паричник. НО ајде да видиме дали ќе се гради и ако се гради можеби ќе изненадат со дизајнот. Знае ли некој која локација е планирана за евентуална изградба?
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 670
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 05-Feb-2016 at 15:24
КАМ кој вие многу гледам го потценувате е во списокот на претпријатија во Македонија со најголеми годишни приходи во Македонија и со нивната експанзија, не се ни сомневам дека ќе го направат овој трговски центар.

Кој бил во Германија и го посетил Кауфланд (копија на КАМ, дури и со знакот), знае дека покрај маркети имаат и вакви мини трговски центри, во кој функционира маркетот и други продавници.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 05-Feb-2016 at 15:28
Originally posted by ehrlich

КАМ кој вие многу гледам го потценувате е во списокот на претпријатија во Македонија со најголеми годишни приходи во Македонија и со нивната експанзија, не се ни сомневам дека ќе го направат овој трговски центар.

Кој бил во Германија и го посетил Кауфланд (копија на КАМ, дури и со знакот), знае дека покрај маркети имаат и вакви мини трговски центри, во кој функционира маркетот и други продавници.


Jas ne go potceniv KAM (Kaufland) vo smisla deka imaat dobra i pred se povolna ponuda, no fakt e deka ne im e prioritet da gradat ubavi i dizajnesrki privlecni objekti tuku pred se SE orientirani na prakticnosta. Aldi i Lidl imaat najgolem obrt vo Germanija pa sepak prodavnicite im se standardizirani konzervi.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 05-Feb-2016 at 16:21
Originally posted by ehrlich

КАМ кој вие многу гледам го потценувате е во списокот на претпријатија во Македонија со најголеми годишни приходи во Македонија и со нивната експанзија, не се ни сомневам дека ќе го направат овој трговски центар.

Кој бил во Германија и го посетил Кауфланд (копија на КАМ, дури и со знакот), знае дека покрај маркети имаат и вакви мини трговски центри, во кој функционира маркетот и други продавници.

 
Јас лично немам слушнато поплаки за КАМ како работодавач, напротив, само пофалби и навистина посакувам да беа и останатите работодавачи во Македонија барем една третина како КАМ.
 
Но нивните супермаркети се грди, зборувам за изглед - едноставно грди, и однадвор и одвнатре.
 
Имаат одлична понуда на производи, имаат културни вработени, имаат прифатливи цени, како нивен редовен купувач имам само најпофални коментари за нив - барем засега, но дефинитивно мораат да проработат на изгледот на нивните продавници.


Edited by Dexter26 - 05-Feb-2016 at 16:22
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 715
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 05-Feb-2016 at 21:16
Целосно се согласувам. Кам имаат најљубезни вработени, никој од нив не се пожалил и најефтини производи. Да не има случно Лидл во германија со убав изглед.
Е сега друг е муабетот дали толку атрактивна парцела треба да се искористи за ваков дисконтски тип на маркет. И ако веќе мора да има кам во тој регион, тоа може да е изведено на приземје од веќе постоечка зграда, какви што до сега Камови има низ цела МК. А таа парцела да се искористи за нешто поинтересно, па макар и од сопствениците на Кам.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11665
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 06-Feb-2016 at 11:42
Луѓе, како што разбрав, ова ќе биде трговски центар (mall), значи нема да биде класичен дисконт/маркет. Веројатно нешто слично на Веро центарот и на Рамстор Мол.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1360
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #392 Posted: 06-Feb-2016 at 12:57
Мене повеќе на Супер Тинекс ми личи. Подобро ќе беше тука да никне нешто пограндиозно, а по едно вакво да се изгради во Драчево, Автокоманда и Радишани (како Емпорио во Ѓорче).
_______________________________________________________________________

Некоја фотка од S.mall во Сливен, проектиран од истото студио (извор: Facebook)


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #393 Posted: 10-Feb-2016 at 17:18
Originally posted by ehrlich

КАМ кој вие многу гледам го потценувате е во списокот на претпријатија во Македонија со најголеми годишни приходи во Македонија и со нивната експанзија, не се ни сомневам дека ќе го направат овој трговски центар.

Кој бил во Германија и го посетил Кауфланд (копија на КАМ, дури и со знакот), знае дека покрај маркети имаат и вакви мини трговски центри, во кој функционира маркетот и други продавници.


Добро бе ве гледам чудни... Знаеш ли воопшто чив е Кам Маркет во Македонија. Луѓе тоа е една голема врпца која ја купи цела Македонија. Затоа и прават најголеми годишни приходи не зашто се евтини туку затоа што се евтини и УЈП е нивно лично претпријатие.
Back to Top
carver91 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 37
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #394 Posted: 27-Feb-2016 at 01:28
Postoje li jos Il Caffe di Roma kafei u Makedoniji?
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 362
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #395 Posted: 27-Feb-2016 at 13:17
Originally posted by carver91

Postoje li jos Il Caffe di Roma kafei u Makedoniji?Мислам дека во Охрид остана последен кај пристаништето
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11665
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #396 Posted: 27-Feb-2016 at 19:17
Ако не се лажам, мислам дека има еден и на Ул. Македонија во Скопје, спроти спомен дом на Мајка Тереза.
За сè има вторпат
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 715
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #397 Posted: 27-Feb-2016 at 19:47
На улица Македонија не постои повеќе. Сега се вика „Гнездо“
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11665
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #398 Posted: 09-Apr-2016 at 20:26
На пластичарска улица, чудово е огромно и одамна го забележав, но дури денес имав можност да го сликам зашто имаше застој во сообраќајот (стандардна приказна за овој дел од градот). Инаку, на оваа улица се градат уште неколку високи згради со карактеристичниот „чаирски“ стил.

За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #399 Posted: 09-Apr-2016 at 20:34
објектот и нее толку лош за својата околина... проблемот е што таму сеуште не е решен сообртаќајот од една страна, а упорно се гради, особено на раб од коловоз, од друга страна
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1360
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #400 Posted: 09-Apr-2016 at 20:53
За тој дел треба еден огромен багер. Да не напоменувам дека зградите се крајно неквалитетни, среќа што се изградени после 1963.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.