build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Трговски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 09-Apr-2016 at 21:33
Originally posted by Џоле

На пластичарска улица, чудово е огромно и одамна го забележав, но дури денес имав можност да го сликам зашто имаше застој во сообраќајот (стандардна приказна за овој дел од градот). Инаку, на оваа улица се градат уште неколку високи згради со карактеристичниот „чаирски“ стил.

Dzole Respekt za komentarot osobeno za poslednite dva zbora. No osven sto e Cairski go srekavame i vo drugi delovi na zapadna Makedonija.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 17-Apr-2016 at 19:36
Два понови објекти веднаш пред влезот на Драчево:

Првиот:Вториот:За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 23-Apr-2016 at 18:17
Пластичарска улица:

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 08-May-2016 at 20:04
Чаир, спроти стадионот

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 10-Dec-2016 at 09:37
С-Маркет во нас. Ченто. Сликата е преземена од нивната фејсбук страница.

За сè има вторпат
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1104
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 15-Feb-2017 at 21:36
Ајде нека е овде како за почеток, па ако почнат посериозно можда и нова тема...
З'Ш две+ години им беа потребни после одлуката.

Според статијава два спрата и подземна гаража.Можеле уште да одат во висина за гаражи, ама ајде.Само се надевам да не кренат апартмани горе.

http://tvm.mk/vesti/ohrid/25059-ad-ilinden-ja-dobi-dozvolata-za-gradenje-na-sovremeniot-zelen-pazar

Наскоро ќе почне изградбата на современиот градски пазар на површина од 1233 метри квадратни. Ова за ТВМ Телевизија го изјави Радован Трајкоски сопственикот на градежната фирма АД „Илинден“. Трајкоски напоменува дека веднаш штом ЈП „Градски пазар“ ги одстрани тезгите тие ќе стартуваат со градежните зафати.Над 3 милиони евра е проценетата вредност на административно -деловната зграда, која вклучува изградба на затворен зелен пазар. Во подземниот дел на објектот ќе има паркинг и 200 метри квадратни деловен простор на вториот кат. Рокот на изградба на објектот е 12 месеци од денот на отпочнување со зафатите.


Во меѓувреме на малиот паркинг простор започнаа да се поставуваат неколку тезги, а закупците во пазарот сеуште немаат конкретни информации каде ќе ги продаваат производите.

ТВМ Телевизија се обиде да стапи во контакт со Тони Коталески, директорот на ЈП Градски пазар, за да ги чуе плановите каде во меѓувреме ќе биде дислоциран градскиот пазар. Дали просторот кај паркингот кој денес се расчистуваше од комунален отпад ќе биде соодветно дезинфициран. До затварање на дневникот директорот не одговори на нашите повици а јавноста остана без информација дали за дислокација на пазарот на просторот од паркингот се обезбедени минимални техничко санитарни услови.

Инаку, изградбата на современиот пазар беше донесена пред две години, на 27 февруари 2015 на 36 -та седница.
.Охридските советници тогаш ја изгласаа одлуката за изградба на затворен зелен пазар по пат на јавно приватно партнерство со ГП „Илинден“. Одлуката беше донесена со 15 гласа за од советниците на Вмро Дпмне и   6 гласа против од советниците од опозицијата

Edited by Тркало - 15-Feb-2017 at 21:38
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 21-Feb-2017 at 17:52
На ул. Пластичарска

За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #408 Posted: 21-Feb-2017 at 19:12
лименка/стакленка, ама барем се потрудиле да ја разиграат да изгледа пристојно... штета што излага на сама улица
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3827
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #409 Posted: 23-Oct-2017 at 18:55
После скопје сити мал албанската фирма ќе гради нов трговски центар. Колку разбрав локацијата треба да биде некаде кај клучка континентал
http://balfin.al/index.php/en/media-en/news/521-balfin-group-invests-180mln-euros-in-its-newest-project-in-macedonia-skopje-east-gate
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1493
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #410 Posted: 23-Oct-2017 at 19:29
Најверојатно е овој простор, точно 155.000 м2. Фино ќе биде доколку изградат трговски центар придружен со резиденцијални и деловни објекти, а притоа да остане саемот. Би можело да се изгради уште еден на Качанички пат.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3827
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #411 Posted: 23-Oct-2017 at 19:38
И јас мислев за таму но нели БГ-фирма ја има купено тоа место?
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 919
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #412 Posted: 23-Oct-2017 at 19:40

ова е заразно, само кога сдсм се на власт во Скопје никнуваат молови ко печурки по дожд!

ова е во контекст распродажбата на Ера Сити [1] та бугарите 55к м2 а албанците 155к м2од 16те хектари на словенците ќе лапнат, веројатно заради пробиените рокови околу ЕС новата влада да ги приморала на распродажба на маркиците, треба да видиме во дуп=от од прилика која зграда кому му ошла ...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3827
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #413 Posted: 23-Oct-2017 at 20:05
Originally posted by Zelenikovo


ова е заразно, само кога сдсм се на власт во Скопје никнуваат молови ко печурки по дожд!

ова е во контекст распродажбата на Ера Сити [1] та бугарите 55к м2 а албанците 155к м2од 16те хектари на словенците ќе лапнат, веројатно заради пробиените рокови околу ЕС новата влада да ги приморала на распродажба на маркиците, треба да видиме во дуп=от од прилика која зграда кому му ошла ...


Добро сега трговски центри даваат работни места. Вистински печурки растеле само во центар (ск2014) и во чаир без пауза.
Не гледам ништо лошо или требаше некој споменик таму да никне?
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 919
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #414 Posted: 23-Oct-2017 at 20:51

види говорам за конзумеристичкиот инвестициски аршин на новите а како патерн од минатото ... јас очекував дека меѓу првите инвестиции ќе донесат некоја фабрика, иако и вмро во првиот мандат слично влета во власт ...

вака видено делува ако ништо друго агилно од новата влада да ги притиска инвеститорите за пробиените рокови кои ги превземале, што предходната власт не го правеше како не би предизвикала инвестициска параноја, ете можеби флексибилност која допринесе за подобра инвестициска атмосфера она да не им мериш со сатар на гостите ...

а што е до споменици, камо и сдсм да обезбеди пакет за некоја нова тура, но бидејќи се претставуваат како реформски тоа да биде во некој модерен стил, мое мислење е дека на ова можат да ги условуваат токму и моловите да имаат задолжително и свој парк во околина со оглед дека за ваква споменична екскурзија чинам долго ќе немаат луфта, земи ги вмро дури после осум години власт се дрзнаа на ова ...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #415 Posted: 24-Oct-2017 at 15:17
Originally posted by my Macedonia

После скопје сити мал албанската фирма ќе гради нов трговски центар. Колку разбрав локацијата треба да биде некаде кај клучка континентал
http://balfin.al/index.php/en/media-en/news/521-balfin-group-invests-180mln-euros-in-its-newest-project-in-macedonia-skopje-east-gate


Во скопска Гази Баба ќе се гради најголемиот трговски центар во Македонија


Balfin Group ќе донесе инвестиција од 300 милиони евра.

Компанијата ‘’Скопје Ист Гејт” ќе го гради првиот модерен повеќенаменски комплекс составен од трговски центар, станбен комплекс и канцелариски парк на земјиште со површина од 155.000 м2.

Атрактивниот комплекс ќе биде лоциран на само 1,5 км од центарот на Скопје, во општина Гази баба, на раскрсница на две главни сообраќајници, долж просторот помеѓу булеварот Александар Велики и улица Беласица.

Вкупната инвестиција во период од 5-7 години се планира да изнесува повеќе од 300 милиони евра, создавајќи илјадници нови работни места и можности.

Прво ќе се изгради трговскиот центар, а станбениот комплекс и канцеларискиот парк ќе бидат изградени во текот на следните 5-7 години. Со ‘’Скопје Ист Гејт” Скопје добива нов лик, а граѓаните од источниот дел од градот добиваат услови за многу поквалитетен живот, по терк на развиените европски градови.

Овој комплекс на пазарот на недвижности ќе донесе повеќе од 250.000 м2 нова бруто изградена површина, која се проценува како најголема приватна инвестиција од овој тип во Македонија. Плановите за развој вклучуваат изградба на најголемиот трговски центар во Македонија, на бруто површина за издавање од 45.000 м2, станбен комплекс и канцелариски парк. Трговскиот центар ќе има 2 нивоа, со околу 2500 подземни паркинг места. Особено внимание ќе се посвети на унапредувањето на урбаното еко- живеење. Планот на комплексот предвидува градини и зелени површини по пример на модерните архитектонски тенденции.

Со оглед на успехот на Скопје Сити Мол и идентификуваната потреба малопродажните брендови да ја продолжат својата експанзија во Македонија, беше одлучено дека е одлична инвестициска можност да се изгради нов поголем трговски центар во Македонија. “Скопје Ист Гејт” планира да го развие новиот трговски центар во соработка со уште еден инвеститор. Со изградба ќе се започне есента 2018 година, а трговскиот центар се очекува да се отвори кон крајот на 2020 година. Локацијата и големината на новиот трговски центар се одлична можност за привлекување на нови малопродажни брендови во Македонија, покрај веќе присутните на пазарот. Заедно со трговскиот центар се планира да се изгради и станбен простор со повеќе од 100.000 м2 бруто површина за домување, кој ќе биде завршен во текот на следните 5 години.

Мнозински акционер во Скопје Ист Гејт е Balfin Group, групацијата која го изгради трговскиот центар Скопје Сити Мол (37.000 м2) историски најголемата капитална трансакција на пазарот на недвижности во Македонија, кој беше продаден на странски инвеститор минатата година.

Balfin Group е една од најголемите регионални компании, присутна во 9 земји во светот со инвестиции во трговски центри, комерцијални и станбени недвижности и бројни малопродажни ланци на продавници.

http://www.press24.mk/vo-skopska-gazi-baba-kje-se-gradi-najgolemiot-trgovski-centar-vo-makedonija
За сè има вторпат
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #416 Posted: 24-Oct-2017 at 16:17
Nenormalna rabota ova molovite.... Najgolem Shopping Mall deka malce ni se onie sto gi imame a pa narodot neznae sto da pravi so parite pa im trebaat uste opcii za shoping...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3827
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #417 Posted: 24-Oct-2017 at 16:39
Колку ќе им оди не знам. Пример сити мал: Нике купуваш во швајцарија 140 Франкови а пред еден месец истите во сити мал за 165 франкови. Платите во швајцарија се меѓу 4000 и 5500 фр. а мк 200- 500 фр.Тажно.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #418 Posted: 25-Oct-2017 at 11:26
Originally posted by Џоле

Originally posted by my Macedonia

После скопје сити мал албанската фирма ќе гради нов трговски центар. Колку разбрав локацијата треба да биде некаде кај клучка континентал
http://balfin.al/index.php/en/media-en/news/521-balfin-group-invests-180mln-euros-in-its-newest-project-in-macedonia-skopje-east-gate


Во скопска Гази Баба ќе се гради најголемиот трговски центар во Македонија


Balfin Group ќе донесе инвестиција од 300 милиони евра.

Компанијата ‘’Скопје Ист Гејт” ќе го гради првиот модерен повеќенаменски комплекс составен од трговски центар, станбен комплекс и канцелариски парк на земјиште со површина од 155.000 м2.

Атрактивниот комплекс ќе биде лоциран на само 1,5 км од центарот на Скопје, во општина Гази баба, на раскрсница на две главни сообраќајници, долж просторот помеѓу булеварот Александар Велики и улица Беласица.

Вкупната инвестиција во период од 5-7 години се планира да изнесува повеќе од 300 милиони евра, создавајќи илјадници нови работни места и можности.

Прво ќе се изгради трговскиот центар, а станбениот комплекс и канцеларискиот парк ќе бидат изградени во текот на следните 5-7 години. Со ‘’Скопје Ист Гејт” Скопје добива нов лик, а граѓаните од источниот дел од градот добиваат услови за многу поквалитетен живот, по терк на развиените европски градови.

Овој комплекс на пазарот на недвижности ќе донесе повеќе од 250.000 м2 нова бруто изградена површина, која се проценува како најголема приватна инвестиција од овој тип во Македонија. Плановите за развој вклучуваат изградба на најголемиот трговски центар во Македонија, на бруто површина за издавање од 45.000 м2, станбен комплекс и канцелариски парк. Трговскиот центар ќе има 2 нивоа, со околу 2500 подземни паркинг места. Особено внимание ќе се посвети на унапредувањето на урбаното еко- живеење. Планот на комплексот предвидува градини и зелени површини по пример на модерните архитектонски тенденции.

Со оглед на успехот на Скопје Сити Мол и идентификуваната потреба малопродажните брендови да ја продолжат својата експанзија во Македонија, беше одлучено дека е одлична инвестициска можност да се изгради нов поголем трговски центар во Македонија. “Скопје Ист Гејт” планира да го развие новиот трговски центар во соработка со уште еден инвеститор. Со изградба ќе се започне есента 2018 година, а трговскиот центар се очекува да се отвори кон крајот на 2020 година. Локацијата и големината на новиот трговски центар се одлична можност за привлекување на нови малопродажни брендови во Македонија, покрај веќе присутните на пазарот. Заедно со трговскиот центар се планира да се изгради и станбен простор со повеќе од 100.000 м2 бруто површина за домување, кој ќе биде завршен во текот на следните 5 години.

Мнозински акционер во Скопје Ист Гејт е Balfin Group, групацијата која го изгради трговскиот центар Скопје Сити Мол (37.000 м2) историски најголемата капитална трансакција на пазарот на недвижности во Македонија, кој беше продаден на странски инвеститор минатата година.

Balfin Group е една од најголемите регионални компании, присутна во 9 земји во светот со инвестиции во трговски центри, комерцијални и станбени недвижности и бројни малопродажни ланци на продавници.

http://www.press24.mk/vo-skopska-gazi-baba-kje-se-gradi-najgolemiot-trgovski-centar-vo-makedonija

 
Најголемата трагедија во целата оваа приказна е тоа што дури сега на некого му текнало да инвестира во недвижнини на таа локација.
 
Ако постои место низ скопското централно градско подрачје кое со децении дреме како празна депонија - единствено ѓубре нема, но од било која друга гледна точка е напуштено и запустено место, речиси исто како депонија - тогаш тоа е ова земјиште кај Скопски саем.
 
Поголемата трагедија е тоа што, како и сите пост-земјотресни проекти за обнова на Скопје, така и Скопскиот саем остана недовршен проект кој сега можеби ќе си замине во историјата, а станува збор за обележје на градот - исто така напуштено и запустено како депонија.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 919
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #419 Posted: 25-Oct-2017 at 12:00

хаха, фората, сега ќе биде потрошувачко депо!

него дали како инвеститори ќе бидат сложни околу естетиката, да не бидне и ова шарено ко се останато, бар како локација тоа и го овозможува, во случај да се исфорсираат некои посовремени аршини, бар за оние инвеститори во и околу централното урбано јадро ко што е голем ринг Скопје ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3141&PID=222815#222815

та ако не околу боите, бар околу материјалите и формите ... но со оглед деловно-комерцијалниот момент, а заради масивноста, сигурно подалеку од алу-бонд фасада нема да одат ... арно ама бидејќи легислативно ќе закасниме, што уште сега е јасно, кога словенците веќе го распродаваат тоа нека биде нивна норма за овие 16 хектари на ЕRA City, самите тие интерно да ги условат новите инвеститори на ова, кога и самите се нафатиле инвестициски уште на почеток на одредена естетска униформност ... или и ним балканизмот им удрил у глава, па ко за инат да си лечат фрустрации, доколку новата власт ги притиснала до ѕид, што би било фер и самите тие да го обзнанат доколку тоа е случај, белким имаат закачено тро европски табиет досега ...Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #420 Posted: 25-Oct-2017 at 13:36
Previous
 
Па да ти бидам искрен, јас лично повеќе сум за станбени објекти и парк на таа локација, но и трговски центар не ми делува на лошо решение. Планираниот проект ЕРА Сити на ЕРА беше добро решение, но за жал никогаш не напредуваше подалеку од ископаната дупка за деловниот објект кој никогаш не се изгради.
 
Работата ме носи ако не секој ден, тогаш речиси секој ден, низ Автокоманда, и од кога ја знам депонијава без ѓубре со децении, останата е ваква без никакви промени.
 
Ако постои место низ централното градско подрачје во Скопјево кое плаче за било каква урбанизација, тогаш тоа е оваа локација кај Скопски саем, штета што на пвеводбениците не им текна да ги спроведуваат нивните детинести неокласицистички фантазии наречени проект Скопје 2014 или проект Македонија 2017 на ваква локација, барем оправдано ќе си го изградеа нивниот тематски парк на многу посоодветна локација наместо на плоштад Македонија и низ парк Жена борец.
 
Но и трговски центар е прифатливо решение, само ќе треба да чекаме додека да биде изграден објектот за да видиме што ќе испадне, бидејќи Балфин имаа одличен почетен проект за Скопје Сити Мол со прекрасна бела фасада, па потоа преминаа на жолта фасада, за на крајот да завршат со маслинеста фасада, што е тапа решение наспроти првичниот оригинален проект.
 
Па затоа, доколку Балфин воопшто изградат било каков трговски центар кај Скопски саем, ќе мораме да чекаме до денот кога тој објект ќе биде пуштен во употреба за да видиме што навистина сме добиле, бидејќи без разлика што ќе понудат на слика или на анимација, судејќи според искуството со Скопје Сити Мол, огромна е веројатноста да добиеме нешто поинакво.


Edited by Dexter26 - 25-Oct-2017 at 16:01
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.