build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Трговски објекти (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Трговски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 22232425>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 87
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #461 Posted: 11-Jun-2020 at 08:08
After the successful launch of the first retail park in Skopje in July 2019, Cushman&Wakefield/FORTONMKA is announcing to be the exclusive leasing agent for the second retail park in North Macedonia, in a prime location in Kumanovo, featuring over 15,000 sq m of retail area. Cushman&Wakefield/FORTONMKA is working on four more retail park projects in the country expected to be delivered in 2022.


https://faktor.mk/kumanovo-kje-dobie-retail-park-cushman-and-wakefieldfortonmka-ekskluziven-agent-za-iznajmuvanje
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13127
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #462 Posted: 15-Jul-2020 at 19:25
Во Влае (веднаш до плоштад Делфина), кафанчиња и други локали добиле мала шминка, фино изгледа:За сè има вторпат
Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 87
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #463 Posted: 24-Jul-2020 at 20:54
каде градат retail park во Куманово?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6785
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #464 Posted: 09-Aug-2020 at 10:17
Во Мичурин

Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 596
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #465 Posted: 09-Aug-2020 at 11:09
Што е Kipper - некой албански ланец ?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6785
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #466 Posted: 09-Aug-2020 at 11:29
Originally posted by Galileo

Што е Kipper - некой албански ланец ?


Да,албански ланец на маркети во Македонија имаат маркети низ Куманово,Тетово,Гостивар,Кичево и Куманово.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 596
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #467 Posted: 09-Aug-2020 at 14:05
Originally posted by stef4o

Originally posted by Galileo

Што е Kipper - некой албански ланец ?


Да,албански ланец на маркети во Македонија имаат маркети низ Куманово,Тетово,Гостивар,Кичево и Куманово.


Да ,разгледох им уеб страницата - имат доволна маркети и в Скопие.
Албански ланец от Албания или газдата е македонски албанец?
Иначе уеб страницата е трагедия - или е в процес на изградба или никои не обръща внимание дека не работи.Нищо не се отвара.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6785
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #468 Posted: 09-Aug-2020 at 16:34
Originally posted by stef4o

Во Мичуринутре отвораат

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 972
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #469 Posted: 09-Aug-2020 at 18:38
Компанијата е од Желино, тетовско село, така да се работи за македонски маркет, поседуван од Албанец.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13127
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #470 Posted: 10-Aug-2020 at 09:05
Kipper ти е речиси исто што и КАМ, само не продаваат алкохол.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13127
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #471 Posted: 10-Aug-2020 at 09:06
Originally posted by carver91

каде градат retail park во Куманово?


„Паркот се наоѓа покрај автопатот Е-75, на влез-излез од Куманово, на местото на некогашната Винарија.Позциониран е на идеална локацијанаспроти влезот во Куманово кај бензинската пумпа.“

https://faktor.mk/kumanovo-kje-dobie-retail-park-cushman-and-wakefieldfortonmka-ekskluziven-agent-za-iznajmuvanje
За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4745
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #472 Posted: 10-Aug-2020 at 13:15
Originally posted by Џоле

Kipper ти е речиси исто што и КАМ, само не продаваат алкохол.


А нешто ми вика дека ни свинско.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 972
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #473 Posted: 10-Aug-2020 at 13:24

Хахах, баш ќе прашам по дома Инаку, барем тоа мотото „Штеди секој ден“ им е напишано на македонски и на албански дури и низ места каде што Албанците се 100%, па така имаш моменти да тоа е единствениот кириличен напис
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #474 Posted: 10-Aug-2020 at 22:05
Еднаш сум влегол во Кипер во Куманово. Лоцирано е веднаш спроти Рамстор, и освен тоа што нема свинско и алкохол, нема нешто посебно. Може да се најдат увезени продукти од главно „земји со муслиманско мнозинство“ како на пример БиХ. Тоа е сѐ.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6785
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #475 Posted: 29-Aug-2020 at 15:35
Shopping center - Gazi Baba/SkopjeНезнам каде поточно локациски ќе се гради инаку катноста е П+2

https://www.facebook.com/statikaagostivar
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6785
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #476 Posted: 03-Sep-2020 at 10:02
Во Македонија влегуваат H&M, Spar и BILLA: Светски брендови во новите трговски центри

Познати интернационални ланци маркети, ама и познатиот бренд H&M, полските LPP и CCC планираат влез на македонскиот пазар. Фактор има потврда за преговорите кои овие компании ги водат со менаџментот на трговските центри во земјава, но оттаму тврдат дека со оглед на тоа што договарањата се доверливи посебни детали не може да се објавуваат. Македонскиот пазар за овие брендови бил интересен со оглед на тоа што, статистички до пред кризата предизвикана од Пандемијата на Ковид -19 има раст на внатрешната трговија во земјава, особено во делот на продажба на стока за широка потрошувачка.

Според нашите информации влез на пазарот разгледуваат освен германски ЛИДЛ и уште неколку други интернационални ланци на супермаркети кои оперираат во регионот, меѓу нив и познатите SPAR и BILLA.

Во делот на таканаречена брза движечка мода пазарот сериозно го анализира шведскиот H&M. Овој ланец продавници за граѓаните во земјава се уште не е достапен иако дел веќе пазаруваат оттаму во шопинг центрите кои се во земјите од регионот.

Според официјалните податоци на интернет-страницата на H&M, групацијата планира во 2020 година да затвори 170, но во исто време има план за отварање на нови 130 продавници како на постоечките, така и на нови пазари.

Нашите информации се дека интерес за влез имаат и полските LPP и CCC, а во сегментот на високата мода, познатиот германски трговски ланец Peek&Cloppenburg како и словенечката групација Sportina.

Ставот на CCC бил дека трговските центри и понатаму ќе останат робусен канал за малопродажба, а тие како активен учесник и во сегментот на трговските центри и на интернет продажбата. Сметале дека интернет-продажбата станува интензивно поскапа како канал на продажба, додека традиционалните канали, односно трговските центри, како резултат на намаленото општо ниво на закупнини стануваат поконкурентни. Според стратегијата објавена на интернет-страницата на LPP, пак,традиционалните продавници во трговските центри и фреквентните шеталишта е во план да останат главен извор на приходи на групата, но фокусот се става и на развој на интернет-продажбата.

Во 2019 година растот на трговијата во земјава се зголеми за 11,5 проценти во однос на претходната година.

Вкупната трговија на мало исклучувајќи ја продажбата на моторни возила и моторцикли во 2019 година изнесува 4,1 милјарди евра.

Во 2020 година како резултат на Ковид-19 кризата прометите во малопродажба имаат сериозен пад во април од 14 проценти, во мај годишниот пад е 11,6 отсто, додека во јануари и февруари имаше значаен раст.

https://faktor.mk/vo-makedonija-vleguvaat-hm-spar-i-billa-svetski-brendovi-vo-novite-trgovski-centri
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6785
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #477 Posted: 03-Sep-2020 at 15:05
Gostivar City Mall(чинам и ова останало на хартија проектирано 2014)

локацијаhttp://www.terraplanpartners.com
Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 87
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #478 Posted: 06-Oct-2020 at 17:49
One stop shop Strumica fotki?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6785
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #479 Posted: 07-Oct-2020 at 13:34
Super KIT-GO Струмицаод 30 септември годинаваhttps://www.facebook.com/SlemeProekt
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6785
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #480 Posted: 11-Oct-2020 at 13:48
Интермол Скопје

https://www.facebook.com/EuroBetonMix/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 22232425>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.