build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зоолошки градини во Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 26>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 04-Nov-2008 at 20:47

Пристигнуваат новите животни во Зоолошката градина
04.11.2008 17:12


Во австралискиот дел доаѓаат комплетно нови животни

Зоолошката градина ќе добие нови жители. Еден бенгалски, пар аморски тигри, мајмуни наскоро ќе треба да пристигнат од Москва. Во зоолошката градина интензивно се работи на новите живеалишта.

Во крајна фаза е европскиот дел, каде подобри услови за живеење ќе добијат рисот, волците, мечките и мајмуните.

„Во проектот сега треба да започне изградбата на живеалишта за лавови и жирафи. За австралискиот дел комплетно нови животни доаѓаат, тоа се црвен или сив голем кенгур, валаби, ему, црн лебед и лори кит - специфични австралиски птици“, изјави Анастас Петров, директор на Зоолошката градина.


Во крајна фаза е европскиот дел

Досега за реконструкција на Зоолошката градина се обезбедени 2,5 милиони евра. Но, за целосен изглед ќе бидат потребни дополнителни 1,5 милиони евра.

Се планира за три години Скопје да добие нова модерна зоолошка градина.

Досега животните во зоолошката умираа поради супстандардните услови. Неподносливи беа и за единственото шимпанзото Коко, кој по 11 години престој во Скопје ќе замине во Холандија на рехабилитација.


преземено од: http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=99720
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 04-Nov-2008 at 20:49
Би сакал да знам, доколку има некој од Битола, што се случува со Зоолошката градина во овој град, моите последни информации говорат дека условите за животните се полоши дури и од онаа во Скопје, дали е тоа вистина?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 04-Nov-2008 at 21:04

јас сум од битола, и имав постирано неколку поста (објавено неколку објави или како се вика) за таа зоолошка, и баш сега еве најдов еден текст што се мислев каде да го објавам, веројатно во вести, но ете да речиме дека оваа нишка е некако соодветна кога веќе ме праша

Започна реконструкцијата на Тумбе кафе

Битолските јавни комунални претпријатија, „Нискоградба“ и „Комуналец“, деновиве, вршат темелно уредување на пристапните патишта на најстариот излетничко-туристички локалитет на Битола, Тумбекафе. Двете фирми, со механизацијаги расчистуваат обрастениот пат, патеките и останатите делови на Тумбекафе, локалитет кој три децении беше препуштен на времето. Со расчистувањето, најпрво на пристапниот асфалтен пат кој неколку месеци е осветлен, се продолжува уредувањето на најдолгата пешачка зона во Битола, започнувајќи од „Магнолија“ од центарот на Битола, преку Шеталиштето и Градскиот парк, заклучно со Тумбекафе. Во тек е изработка на детален урбанистички план за овој простор. Ќе биде ревитализирана и трим патеката која е исто така запоставена, Зоолошката градина, археолошкиот локалитет Хераклеја Линкестис, а предвидено е изградба и на угостителски објекти на овој простор.


преземено од: http://www.bitolainfo.com/index.php?option=com_content&view=article&id=561:kafe&catid=14:vesti&Itemid=26

Значи кажува дека ќе се реновира, а уствари таа веќе подолго време „се реновира“ ама изгледа како заебанција, т.е. импровизирани штали и трла. Знам дека има нови кафези за орлите и нешто, ама пак е мизерно... Имаше црн пантер, лав и тигар, и мајмуни кои вечно крадеа обетки и мочаа на гостите, а исто така имаше и тигар кој избега 2 пати Имавме и бели мечки пред 20 години, ама сега останаа само кафеавите, што се веќе обелени од старост. Има и кози и говеда. И едно пони! Имаше и гологлав орел ама сигурно умрел.

А да, имаше и пајаци и некакви змии никогаш што не се мрдаа

Edited by гитардемон - 04-Nov-2008 at 21:08
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 05-Nov-2008 at 00:44
Originally posted by гитардемон

имаше и тигар кој избега 2 пати
  Eeek3

Де бре, што бидна, никој не беше изеден? Big%20smile

Туку сериозно кога било тоа? Мене сосема ми избледело од меморија, а не е баш работа што лесно се заборава...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 05-Nov-2008 at 00:48
Originally posted by гитардемон

Имавме и бели мечки пред 20 години, ама сега останаа само кафеавите, што се веќе обелени од старост.Rollin
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 05-Nov-2008 at 00:50
Originally posted by гитардемон

имаше и тигар кој избега 2 пати
 

Да не киднал само на хартија, т.е. воопшто никогаш да не бил купен, ама у фактурата да пишува тигар.....Roll%20eyes Се шалам!! Ставрнои кога се десило ова ја не се сеќавам на вакво нешто.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 05-Nov-2008 at 21:21
имаше многу беше чешит. сите мислеја ќе слези во градот (пошто на тумбе кафе е зоолошката) ама нема врска, тој тигарот е толку стар шо сигурно нема мрднато. и го ранат со глупости не вервам ни да можел да оди.. сигурно ошол да се самоубие тажно е, ама вистинито.. побарајте на гугл избега тигарот или лавот сега не ми текнува во мисла ме кладовте, ќе најдите одма на форуми и слично
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 11-Nov-2008 at 17:46
Ах, зоолошките ни се катастрофа
Во ЗОО Скопје сум бил максимум 2-3 пати (од кои последниот пат лани за време на летото) и стварно не беше воопшто ОК :(
Се надевам дека сега е подобра ситуацијата.

Покрај Битолската зоолошка сум поминал, ама никогаш немам влезено
Можеби заради кажувањата дека е катастрофа?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 11-Nov-2008 at 18:03


сега не сум локал патриот, ама не е скопската ништо подобра... само шо е поголема, а нашата личи на мала фарма иначе условите... да ги прашаме животните?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 11-Nov-2008 at 18:13
Originally posted by гитардемонсега не сум локал патриот, ама не е скопската ништо подобра... само шо е поголема, а нашата личи на мала фарма иначе условите... да ги прашаме животните?


не бе, не викам дека скопската е нешто добра (напротив, тоа што го видов лани беше ужас, се надевам дека поправиле нешто), ама од она што го слушнав директно од битолчани, дека била многу лоша, не го посетив. А очигледно и дека не сум имал многу време.

Спомна мала фарма? Тогаш ќе ги викнеме Нова ТВ наредната сезона од истоименото реално шоу да ја снимаат токму во Зоо Битола

Edited by maestro13 - 11-Nov-2008 at 18:13
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 11-Nov-2008 at 19:52
хаха леле и такво имаме? резили
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 12-Nov-2008 at 00:44
Имам слушнато приказна дека во Битолската золошка (ноу офенс) едни животни ги утепувале да бидат како храна за другите. И тоа неколку дена пред да ги утепаат им ги кршеле нозете намерно за да не избегале.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 12-Nov-2008 at 00:53
Ништо ново и во скопската тоа беше случај (Без кршењето нозе, но не ми е ни јасно зошто тоа би го правел некој ни во Битола... Кај ќе бегаат?)
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 12-Nov-2008 at 01:43

ако си лав или тигар? низ тумбе кафе a сигурно ги имат давано на другите за јадење, и јас имам слушното... ама не требало сигурно кршење нозе, тие и онака се неподвижни
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 17-Nov-2008 at 18:54
Епа се надевам на подобро, тоа значи дека во моментов се реконструира битолската зоолошка градина. Конечно нема да ја имаме грдата слика на изгладнети животни и лавови кои умираат за храна!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 28-Nov-2008 at 07:41
Зоолошка та градина стана гол емо градилиште
Скопје
Веќе две години трае реконструкцијата на речиси сите живеалишта во Зоолошката градина, со која таа треба да заличи на современите градини и да ги исполни високите стандарди предвидени од Европската асоцијација на зоолошки градини и аквариуми - ЕАЗА.

Живеалиштата што се градат треба да потсетуваат на природната средина од каде што потекнуваат животните. Кафезот за тигрите широк 3.000 метри е речиси готов, а во тек е изградбата на местата за мечките, мајмуните, шумските животни, волците и за други. Се прави и вештачка река, која ќе тече низ повеќе живеалишта, ќе раздвојува некои животни и ќе се користи за напојување.

Градоначалникот Трифун Костовски вчера ги обиколи градилиштата и истакна дека половина од проектот е веќе реализиран, а целосната обнова ќе заврши за две-три години.

- Целта на овој проект е да ја оживееме градината и да ја зголемиме нејзината посетеност. Ќе им овозможиме на граѓаните да се дружат и да ги запознаваат животните. Ќе вршиме посебна едукација на вработените во некој од нашите збратимени градови што имаат градини, за да можат полесно да им се приближат и да ги припитомат животните. Досега се обезбедени околу 2,5 милиони евра, пари што веќе се трошат во изградбата, а за комплетното завршување на проектот ќе бидат потребни уште 1,5 милион - истакна Костовски.

Анастас Петров, директорот на градината, најави дека како што ќе се завршува со изградбата на секое поединечно живеалиште, така ќе се носат и нови животни. Тој истакна дека, и покрај изведувањето на градежните работи, Зоолошката располага со 400 животни од 70 вида, кои засега се чуваат во помали кафези.

- Живеалиштето за тигрите е подготвено да го прими тигарот што треба да стигне од Москва. Се гради европскиот дел, во кој ќе се сместат рис, волци и мечки, како и посебниот дел за мајмуни. Во тек е изградбата и на просторите за лавови и жирафи, а од јануари ќе правиме африканска степа и простори за антилопи, нилски коњи, фоки, корморани, фламинга, пеликани и за други животни. Очекуваме во градината да пристигнат и голем црвен кенгур, ему, црн лебед и типични австралиски птици - објасни Петров.

Тој додаде дека се подобруваат условите за животните што се веќе во Зоолошката градина, дека на влезот на градината се прави езерце со мост за водните животни, но дека за слон с? уште немаат направено проект.

Зоолошката градина се ревитализира со пари од градот, од Владата, како и со донации од разни поединци, фирми и институции.
Коко с? уште ја сонува Холандија

Иако шимпанзото Коко требаше пред еден месец да замине на рехабилитација во Холандија, процедурата за неговиот транспорт с? уште е во тек.

- За Коко се обезбедени сите документи, но поради кадровски проблеми во фондацијата каде што треба да биде сместен, неговото патување беше одложено - истакна Петров.

Коко е болен од депресија поради осаменоста, а во холандскиот резерват треба да престојува една година.

Радмила Заревска

05.11.2008 www.novamakedonija.com.mk

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 28-Nov-2008 at 12:40
Прекрасна вест, само мислам дека работите треба да се забрзаат, последен пат во зоолошката градина бев пред 9 месеци, па и тогаш велеа дека работите се во тек, брзо се гради, ќе биде, а всушност средината воопшто не изгледа на зоолошка градина. Треба да оди побрзо.
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 28-Nov-2008 at 20:00
znam deka ednas bese prekinata gradbata zasto presekle nekoj kabel za struja pa se kanea toa da go napraat pa dur go premestat kabelot eeee se toa kaj nas se proceduri.raskopuvaat pa poslenemozat da se dogovorat koj da potrupaRoll%20eyesama ima nadez cim se pocnalo mora da se zavrsiSmile
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 10-Dec-2008 at 13:42
ДВА СИБИРСКИ ТИГРИ, ДОНАЦИЈА ОД ГРАОДНАЧАЛНИКОТ КОСТОВСКИ
Путин во скопската Зоолошка
Градоначалникот нарачал два тигра, мажјак и женка , а мажјакот ќе го крсти Путин по рускиот претседател бидејќи и тој како и тигрите зрачел со сила и енергија

Зоолошката градина наскоро треба да добие два сибирски тигри, кои ќе бидат донација од скопскиот градоначалник Трифун Костовски. Тој вели дека веќе нарачал да се набават два тигра, мажјак и женка и дека тие во Скопје треба да стигнат до Нова Година или неколку дена по празниците.
"Зошто баш сибирски тигри, а не бенгалски на пример. Па сибирските тигри ми делуваат многу посилно и подостонствено, буквално зрачат со сила и енергија. Мажјакот ќе се вика Путун, по рускиот претседател. Владимир Путин се покажа како силна политичка фигура во Русија, со сила и енергија слична на сибирските тигри. Тој беше прикажан како голем љубител на овие животни, а неодмана мораше сам да се справува со сибирски тигар за да ги заштити новинарите од ова животно, кое е мошне силно и тежи меѓу 250 и 300 килограми", вели Костовски.
Живелиштето за тигрите, како и целокупната медицинска нега и храна која ќе биде потребна за овие сибирски животни, исто така ќе бидат донација од скопскиот градоначалник.
"Купувањето на тигрите, како и понатамошната грижа за нив ќе биде моја трајна донација за зоолошката градина", рече Костовски.
Скопскиот градоначалник Трифун Костовски за обнова на Скопската зоолошка градина донирал околу 120.000 евра.

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=160692&idg=8&idb=2545&rubrika=Skopje

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 17-Dec-2008 at 23:24
Нови табли во Зоолошка градина


Во Зоолошка градина ќе бидат поставени дваесетина информативни табли со исцртана карта на целиот локалитет, информираат одговорните од ЈП "Паркови и зеленило".
- Таблите се од природен материјал бор, пресувано дрво и шиндра, премачкани со заштитно средство за нивна долготрајност. Ги изработи екипа од Секторот за вонградско зеленило во соработка со Град Скопје. Во изминатиов период е изработен и еден рустик павилјон, поточно еко-училница на отворено која ќе служи за одмор и уживање на посетителите, како и за одржување на настава во природа за учениците - информираат од Паркови.
Исто така, направени се и маркирани повеќе патеки, поставени се корпи за отпадоци, а расчистен е дел од вегетацијата и зелената површина. Засадени се нови садници.

http://vecer.com.mk/?ItemID=6B2B52DCD39FA7428E9BD029E71A27B9
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 26>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.