build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зоолошки градини во Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23242526>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12370
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #481 Posted: 17-Jun-2015 at 21:14
Студентите од ФОН нацртаа мурали во Зоолошката градина во Скопје

Униврзитетот ФОН ја овозможи визуелната реконструкција на живеалиштето на нилските коњи во Зоолошката градина во Скопје.

Отсега најмладите посетители ќе може да се радуваат на новите мурали кои се поставени на ѕидовите на новото живеалиште. Преку воспоставената соработка, во следниот период студентите од дизајн ќе работат и на неколку други живеалишта со цел формирање на нов и свеж изглед на Зоолошката градина кој ќе биде подарок од ФОН во рамките на програмата за општествена одговорност.

http://www.mkd.mk/makedonija/skopje/studentite-na-fon-nacrtaa-murali-vo-zooloshkata-gradina-vo-skopje-foto#4
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #482 Posted: 05-Sep-2015 at 21:10
ФОТО: Скопската Зоолошка градина по 12 години доби морски лавовиhttp://vistina.mk/?p=250149
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2425
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #483 Posted: 06-Sep-2015 at 21:10
Студентине некако слабо талентирани?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4475
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #484 Posted: 06-Sep-2015 at 21:25
Би преферирал апстрактна уметност, кога веќе не се ни блиску до вистинското нешто.

Како и да е, многу сум среќен за морските лавови, само навистина е штета што нема стаклен дел каде би можело да се слезе и да се гледа како се движат под вода.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 115
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #485 Posted: 07-Sep-2015 at 08:46
Како заклучи дека нема застаклен дел ?

"Особено интересно е тоа што има партер од каде животните ќе можат да се гледаат кога пливаат и под вода. Посетителите ќе можат да ги гледаат од повеќе страни и нивоа, а најинтересно е што еден дел од живеалиштето е застаклен и од тука ќе може да се набљудуваат како пливаат."
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #486 Posted: 07-Sep-2015 at 10:09
Посетителите ќе можат да ги гледаат од повеќе страни и нивоа...

Od poveke NIVOA spored mene e pokazatel deka ima i zastaklen del.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #487 Posted: 28-Sep-2015 at 22:36
Intervju so arhitektkata na nekoj zivealista vo ZOO Skopje
http://vecer.mk/skopska/skopjankata-na-koja-site-zhivotni-i-se-raduvaat
Back to Top
Filipche View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Jun-2014
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote Filipche Quote  Post ReplyReply #488 Posted: 02-Oct-2015 at 14:41
Чисто онака сакав да споделам со вас што се случува во Битолската зоо градина после реконструкцијата на живеалиштата во 2014г.
Не е направено многу но е направено нешто во текот на оваа 2015г:
1.Поставен е видео надзор
2.Поставено е целосно ново осветлување (канделабри)
3.Во соработка со превозна фирма организаран е превоз со мини бус до ЗОО
4.Со пренамена на стар базен , изградена нова фонтана.
5.Обновен е дел од оградата на зоо.
6.Изградена е летна едукативна училница.
7.Во соработка со ЗОО Скопје донесени се нови единки од поедини животни меѓу кои и 2 лемури.

Мини бус:
http://surfmypictures.com/image/207a5f3705a17b7e/btwvx.html
Ограда:
http://surfmypictures.com/image/79c5b067d9869d20/9cnme.html
Фонтана:
http://surfmypictures.com/image/79c5b067d9869d20/v0isu.html
Видео Надзор:
http://surfmypictures.com/image/79c5b067d9869d20/2txlz.html
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12370
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #489 Posted: 02-Oct-2015 at 15:45
Супер, фала за информациите!
За сè има вторпат
Back to Top
Filipche View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Jun-2014
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote Filipche Quote  Post ReplyReply #490 Posted: 16-Apr-2016 at 14:24
Уште добри вести од ЗОО Битола
Од почетокот на новата година имаме многу нови видови животни
2 валаби кенгури (донирано од ЗОО Скопје)
Меркати (донирано од ЗОО Белград)
Рис       (донирано од ЗОО Белград)
Боа (донирано од ЗОО Белград)
Питон (донирано од ЗОО Белград)
Исто така отворено е кафуле за сите посетители
Сликите се достапни на страна на ЗОО Битола
https://www.facebook.com/ZOOBitola/?fref=ts

Edited by Filipche - 16-Apr-2016 at 14:25
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #491 Posted: 03-Jun-2016 at 12:24
Слонови доаѓаат во Зоолошка по 24 години - погледнете како ќе изгледа нивното живеалиште (фото)

http://skopjeinfo.mk/slonovi-doagjaat-vo-zooloshka-po-24-godini-poglednete-kako-kje-izgleda-nivnoto-zhivealishte-foto
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #492 Posted: 04-Jun-2016 at 04:23
па нели веќе направија живеалиште за слон (подарок од општината) и се чекаше да го донесат слонот, кој се чека уште од времето кога ги донесоа жирафите?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 722
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #493 Posted: 19-Aug-2016 at 00:24
Денеска беше пуштен во употреба реновираниот зоолошка градина во Лерин !!!Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12370
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #494 Posted: 13-Sep-2016 at 10:12
Нешто се гради во скопската зоолошка градина. Фото: Срѓан Адамовиќ (ЅЅС)

За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #495 Posted: 13-Sep-2016 at 10:56
Веројатно живеалиште за слон
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #496 Posted: 14-Sep-2016 at 01:47
Originally posted by kultuzin

Веројатно живеалиште за слон
живеалиштето за слонот е направено
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12370
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #497 Posted: 05-Nov-2016 at 16:38


Сепак станува збор за живеалиште на слон.

Кога сме кај скопската зоолошка градина, неколку фотки од мојата денешна посета:

Скопје / Skopje by george k. 1981, on Flickr

Скопје / Skopje by george k. 1981, on Flickr

Скопје / Skopje by george k. 1981, on Flickr

Скопје / Skopje by george k. 1981, on Flickr

Скопје / Skopje by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #498 Posted: 05-Nov-2016 at 17:11
Скопската зоолошка може нема многу животни но живеалишта се воглавном пространи а животните добро негувани.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12370
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #499 Posted: 20-Jan-2017 at 19:06
Кај живеалиштето на слонот во скопската зоолошка градина нема некој голем напредок:А се гради и нешто друго, не успеав да откријам што:извор: http://telegraf.mk/aktuelno/makedonija/ns-newsarticle-vo-skopskata-zooloska-gradina-sibirskite-tigri-i-meckite-uzivaat-na-snegot-drugite-se-toplat-fotovideo.nspx
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12370
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #500 Posted: 09-Sep-2017 at 15:37
Скопје, од форумот ЅЅС:

Originally posted by Srdjan Adamovic;142245988

Zooloska gradina

Originally posted by Srdjan Adamovic;142245995

Originally posted by Srdjan Adamovic;142246033

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23242526>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.