build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Корнер

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
0 [0.00%]
6 [15.00%]
4 [10.00%]
8 [20.00%]
6 [15.00%]
7 [17.50%]
5 [12.50%]
3 [7.50%]
1 [2.50%]
You can not vote in this poll
Total votes: 40   Average: 5.10

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 09-Dec-2009 at 15:20
Како тоа мислиш да не се споредува? Зарем е можен напредок ако не се споредува или да се копираат/применуваат добрите искуства и примери од некаде? Многу јасно дека луѓето стануваат се построги и со поголеми очекувања и јас не гледам ништо лошо во ова. И ајде никакви 6ки нити сега, нити пред 10 години затоа пто јас ваков кич со закон би забранил за века и вечни времиња. Crazy
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 09-Dec-2009 at 15:28
@xnx
 
Ја дадов 1 за Мајка Тереза затоа што немаше опција за 0. Кажи ми кој критериум би ја подобрил оценката за зградата. Плус не може секое мало зградиче со 500 квадрата основа да се крсти деловен или административен центар. Тоа само говори колку безобразно ни се наметнуваат тие поими. Затоа и ја гласав со критериуми за деловен центар од А класа и на крај оценката излезе толку мала. На сила да барам позитивни работи за подобра оценка не вреди. И така тие се малку. Целиот проект од самата маркица (која беше вметната на сила), основата, пристапот, вклопеноста, висината, се погрешни. А ти велиш дека материјалите се добри. Тоа е сепак само еден критериум. Yes 
Сепак затоа е и гласањето да дадеме свои оценки ако сите имавме исто мислење тогаш немаше да има потреба да се гласа.


Edited by 46&2 - 09-Dec-2009 at 15:29
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 09-Dec-2009 at 15:45
Originally posted by xnx

abe mnogu e bitno koga se ocenuva da ne se sporeduva. treba da se zemat vo predvid site kriteriumi za ocenuvanje. inaku,smesno e ova da e 2 a majka tereza isto 2. nekako kako da stanuvaat lugeto se postrogi i so se pogolemi ocekuvanja. istiov objekt pred 3 godini bi imal 6 sigurno.


Мислам дека високи очекувања се добра работа. Инаку само би го легитимирале секој медиокритет кој се гради по градов.

Всушност сигурно е дека просекот на оваа зграда ќе биде поголем од два. Битно е да има некоја градација, некои објекти на почетокот кога го воведовме гласање добија превисоки оценки и на некој начин неправедно веројатно уште долго време ќе бидат бр. 1 на листите.

Еве ги уште еднаш критериумите кои ги препорачуваме да се разгледаат при гласањето за анкетиве да се поквалитетни.

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=564
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 09-Dec-2009 at 20:40
da ocekuvanjata mnogu naglo porasnaa vo posledno vreme, toa e super megutoa doagame do nefer ocenuvanje vo sporedba so predhodnite objekti. tocno, nekoi na pocetokot dobia previsoki ocenki. mislam deka treba po sekoj kriterium od listata da se oceni eden objekt i toa da pomogne vo izborot na krajnata ocenka. a toa so kako e krstena zgradata dali bila deloven centar ili objekt i kolku kvadrati ima ili sto i da e ne treba da vlijae na ocenkata. koj e toj sto gi dava ovie naslovi? toa nema vrska niti so proektot niti so izvedbata.
sakav da kazam ocenkite MORA da se znae kakov opis imaat: dali 2 e dovolen, 3 e dobar, 10 e ekstremno dobar? ili pa 5 e dovolen, 6 e dobar a 2 e najlos, 3 e los.... dali spored vas edna obicna zgrada treba da dobie 2 ili 5? zosto togas arkadija ja ocenuvate so 2, a e mnogu obicna i nenapadna(osven stakloto sto e uzas), a majka tereza, sto bode oci so grdotija ima isto 2? ako 2 e prelazna ocenka za nekoj objekt, a ne e toa 5, togas ajde da odime so ocenkite i vo minus.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 09-Dec-2009 at 20:51
Originally posted by xnx

da ocekuvanjata mnogu naglo porasnaa vo posledno vreme, toa e super megutoa doagame do nefer ocenuvanje vo sporedba so predhodnite objekti. tocno, nekoi na pocetokot dobia previsoki ocenki. mislam deka treba po sekoj kriterium od listata da se oceni eden objekt i toa da pomogne vo izborot na krajnata ocenka. a toa so kako e krstena zgradata dali bila deloven centar ili objekt i kolku kvadrati ima ili sto i da e ne treba da vlijae na ocenkata. koj e toj sto gi dava ovie naslovi? toa nema vrska niti so proektot niti so izvedbata.
sakav da kazam ocenkite MORA da se znae kakov opis imaat: dali 2 e dovolen, 3 e dobar, 10 e ekstremno dobar? ili pa 5 e dovolen, 6 e dobar a 2 e najlos, 3 e los.... dali spored vas edna obicna zgrada treba da dobie 2 ili 5? zosto togas arkadija ja ocenuvate so 2, a e mnogu obicna i nenapadna(osven stakloto sto e uzas), a majka tereza, sto bode oci so grdotija ima isto 2? ako 2 e prelazna ocenka za nekoj objekt, a ne e toa 5, togas ajde da odime so ocenkite i vo minus.


Ние сме отворени за ваква дискусија да ги доспецифицираме "benchmarkovite". Доста од овие работи веќе ги имаме објаснето, особено градацијата меѓу оценките, стандардниот распон од 3-8 и екстремните распони 1-2 и 9-10... итн

Совршено би било она што го велиш (болдирано), и така до максимум би се елиминирала субјективноста, може да разгледаме опции како да вметнеме такви анкети.

А како ги крстиме зградите е исклучиво резултат или на креативноста или на транспарентноста на инвеститорите. Конкретнава зграда беше заведена како Корнер во каталогот од БИМАС од 2008 година.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 09-Dec-2009 at 20:59
Maлку офтопик до пбанкс. Сега со ова "benchmarkovite" ме потегна да побарам точен прецизен превод на зборот затоа што во последнава година од Брисел не пукнаа со нив. И јас искрено се чудев како прецизно би му дошло на нашки. Нашите новинари го преведуваа како ОДРЕДНИЦА а всушност е РЕПЕР/ЕТАЛОН. 
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 09-Dec-2009 at 23:45
"Плус не може секое мало зградиче со 500 квадрата основа да се крсти деловен или административен центар. Тоа само говори колку безобразно ни се наметнуваат тие поими. Затоа и ја гласав со критериуми за деловен центар од А класа и на крај оценката излезе толку мала"
mislev na ova koga kazuvav za krstuvanjeto na zgradite. ne moze poradi toa sto investitorot zaradi profit go krstil objektot administrativen centar da mu ja namalime ocenkata zatoasto ima 500 kvadrata
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 10-Dec-2009 at 09:14
објектов и не е така лош мислам дека добро ќе дојде - но сепак - се сложувам со pbanks мислам - според мене на ова му фали симетрија.

Не мора да е катот горе, туку како на левиот дел да му фали она што е на десната страна.

(за комлексот грдосии во позадина - кои ќе напукнат од еден земјотрес да речеме од 5 степени, неќам да коментирам).
Back to Top
Zoc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 101
  Quote Zoc Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 14-Dec-2009 at 15:52
Па добро не е толку лош финалниот изглед на објектот ...но сметам дека би бил далеку подобар доколку поинаку би се решеле последните два ката(посебно левиот дел) ...односно поткровјето ...а за вклопувањето во средината ...па и не ми е баш најсоодветно решение...сепак се на се оцена 4+
Back to Top
Keeray View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 27-Sep-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Keeray Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 14-Dec-2009 at 16:35
Не е ништо спектакуларно а не е лошо сепак се расчисти еден дел од градот и доби поуреден изглед, има инетерсна фасада,но некако симетријата ми е лоша затоа .. 6 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 14-Dec-2009 at 16:43
Трпеливо дечки, анкетата ќе дојде уште малку . А на Зоц му фалат и едно 15 постови (над 20 постови потребни за гласање)
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 14-Dec-2009 at 17:41
Originally posted by pbanks

Трпеливо дечки, анкетата ќе дојде уште малку . А на Зоц му фалат и едно 15 постови (над 20 постови потребни за гласање)


Ние чекаме уште малце па ќе не фати и предновогодишно расположение па може да му дадеме и повисоки оценки на објектов

Edited by 46&2 - 14-Dec-2009 at 17:42
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 17-Jan-2010 at 18:20
Објектов не е комплетно вселен, но дефинитивно е веќе пуштен во употреба и може да го означиме како завршен. Еве една серија слики пред да вметнеме и можност за оценување.

1

2

3

4

5

6

7

8


Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 17-Jan-2010 at 18:40
zgradata e moderna i okolinata e sredena znaci od mene edna cista5
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 17-Jan-2010 at 19:38
Mi se dopaga Applause
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 17-Jan-2010 at 21:13
Гласав со 3 (според правилникот на форумот).
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 17-Jan-2010 at 21:14
isto i ja mu dadov 3
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 17-Jan-2010 at 22:40
Не знам по што се оценува зградава, не сум во тек, но ако се суди по квалитетот, треба да се знаит дека беше едновреме стопирана заради неквалитетните столбови, кои потоа мораа накнадно да се зајакнуваат речиси на веќе готова зграда, но се уште би се сомневал во стабилноста да се деси (не дај Боже) нешто како Хаити...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 17-Jan-2010 at 22:43


крале (и сите понови членови на форумот). Еве според кои критериуми ги оценуваме зградите

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=564
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 18-Jan-2010 at 00:43
Mene ovoj objekt epten mi se dopaga, samo sto na nekoj nacin ja gubi slikata na toj objektot pozadi, i nikako ne se soovpagaat eden so drug.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.375 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.