build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Корнер

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
0 [0.00%]
6 [15.00%]
4 [10.00%]
8 [20.00%]
6 [15.00%]
7 [17.50%]
5 [12.50%]
3 [7.50%]
1 [2.50%]
You can not vote in this poll
Total votes: 40   Average: 5.10

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9093
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 18-Jan-2010 at 20:43
Штета што сите ве мрзи да подобјасните зошто сте гласале како што сте гласале.

Јас дадов 3ка. Веројатно би дал 4 или 5 (повеќе влечам накај 4) доколку маркичката не беше толку несреќна. Објектот ужасно лошо комуницира со Порта Буњаковец и комплетно ја блокира можност за ширење на бул. Климент Охридски. Ова е дискутирано на повеќе места на форумот.

Самата изведба ми делува доста квалитетно, неможам да кажам дека архитектонски ми се допаѓа, особено сегментот кон Порта Буњаковец е никаков. Немаме никакви информации за паркингот на овој објект, доколку тоа не е решено би било голем минус бидејќи се работи за релативно голем објект на локација каде е и онака многу тешко да се паркира човек.

Партерот околу е пристојно уреден иако павер.

Штета што толку клучна локација доби толку просечен објект.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4614
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 18-Jan-2010 at 21:09
За предницата (како фасада) дури и 6-ка или 7-ка, бидејќи да бидам искрен не ми е воопшто кичеста, дури можам да кажам дека ми се допаѓа.

За задницата во секој случај, чист кец (бидејќи добра задница многу се цени! ) Првично бидејќи изгледа ужасно, а вторично бидејќи никако не се вклопува во околината.

Сè на сè четворка, ама ако се догради налево (бидејќи тој ѕид на објектот на корнер е оставен за лепенка, изгледа знаат нешто), бидејќи надесно не може (застаклен е делот кон буњаковец) може значително да се поправи впечатокот, ако при тоа се добие некоја убава целина, а верувам ако го градат истите и ќе се добие.

Билбордот (за кој со прст не мрднале да направат нешто да се тргне оттаму), и непостоечкиот паркинг го уриваат уште повеќе рејтингот.

А тоа дека била многу убава локацијата, сепак и центарот на ЕУ е сместен во една зграда горе-долу многу слична на оваа, само со поинаква фасада, на иста локација, ако не и поатрактивна (Партизанска не ми е поим за баш убави и атрактивни згради, и очигледно нема да биде).

Значи четворка. Бидејќи е потпросечен во севкупност, односно убав за пред очите, а зад грб ужасно грд.

Edit: И дека има дрвца ете 4+

Edited by гитардемон - 18-Jan-2010 at 21:17
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4614
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 18-Jan-2010 at 21:28


Морам да ја пофалам сликата а и зградата сепак, изгледа добро, како кула она. Ако најдат начин да ја прикријат задницата некако, и како што реков да доизградат лепенка, ќе биде многу поубаво.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 18-Jan-2010 at 22:24
@pbanks, гитардемон

Зградата има подземен паркинг со доста широка рампа и десетина паркинг места зад нае кој за жал уште не е среден. Пред некој ден поминав низ пролазот и во делот зад зградата и можам да кажам дека на многу глупав начин е решен пристапот до двата новоизградени објекта(ама тоа е за на друго место). Инаку и јас мислам дека наскоро не чека лепенка, инаку зошто би се ширеле од обложувалница Корнер на две соседни локации.
I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 19-Jan-2010 at 05:13
Горниот дел ужас покровје, имам неколку страни поназад монтажа како би сакал да изгледа па затоа ова како што е сега изграде ми изгледа грешно. За булеварот Климент не  објектот крив, така го нацртале тук ау општина па нема да го земам тоа во предвид. Комуикацијата со буњаковец не ми изгледа олку лошо замшто допрва позади објектов тој дел ќе треба да се урбанизира заедно со вулкан и другите шупи, па тогаш че видиме како комуникација ќе има. Мушибнав вчера 5-ка, ама башка и нешто расположен бев. Вака сабјлечки мамурен може и 4-ка да добие.
Back to Top
theone View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote theone Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 19-Jan-2010 at 11:43
6 - ка од мене најмногу поради пристојната изведба, пристојниот изглед  и разбивањето на куќарките во распад што претходно беа таму. Не ми се допаѓа прелазот кон Порта Буњаковец , сметам дека многу подобро ќе беше да се доврши Порта Буњаковец.
Што се однесува за продолжување на линијата до Аркадија малку ќе почекаме. Од блиски извори чув дека најголем проблем за рушење и градба на нов објект наместо куќарките е објектот на Вардар мебел. Наводно многу ќе изгубел во квадратура за деловен простор доколку се согласел за градење. Претпоставувам дека квадратурата се губи во сводот односно пролазот кој најверојатно би го имало во продолжение на Аркадија.
Колку што се сеќавам, по весниците, пишување дека градбите во тој ред ќе бидат како Аркадија, со пролаз.

Еве што најдов околу Булеварот веста е од 18.03.2006
http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2591&stID=42263


Edited by theone - 19-Jan-2010 at 11:50
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 27-Feb-2010 at 19:15


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1309
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 27-Feb-2010 at 22:00
5 od mene,zaradi dobrata fasada.Najmnogu mi smeta toj svodot gore,ako ne bese toj mozese da dobie i 6.

Inaku objektov vadi nekoj prosek,no kako sto kaza pbanks loso e sto na tolku udarno mesto imame prosecen objekt.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12108
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 28-Feb-2010 at 01:36
Владимир, нели те испогледаа чудно додека сикаше?
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 28-Feb-2010 at 19:11
8ka od mene... ke dadev 9ka no toa nego storiv posto imam edna zamerka, najgorniot kat mozese da go napravat poubav, odnosno da stavat malce staklo i na nego.. vaka gorniov kat izgleda kako dodavka/ kako stan.
(mislam na sredniot goren del od zgrada kade sto ima ko zeleza obeseni)toa trebase da bide po isti stakleno/fasaden stil kako stranicniot najvisok del na zgradata.

Edited by GreatMakedon - 28-Feb-2010 at 19:14
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2443
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 15-Mar-2010 at 23:46

Денес од работа гласав за неколку од објективе ама не знам зошто не можев да постирам објаснување/коментар, па еве сега по сеќавање ќе пробам.  

Мислам дека 4-5ка дадов овде. Генерално ми се свиѓа, се согласувам со забелешките на повеќето околу предниот дел, + некако ми штрчи со ладните тонови од целото „маало“ во кое преовладуваат топли тонови, а задната страна е ужас според мене. Ако не се гледа не мора да значи дека треба толку лошо да изгледа и со тоа климите како чирови. Гледам неколку објекти во градов веќе оставаат простор за нив на фасадата + решетка/маска, така да сите објекти кои немаат ваков систем имаат -1 од старт. 

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.