build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Корнер

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
0 [0.00%]
6 [15.00%]
4 [10.00%]
8 [20.00%]
6 [15.00%]
7 [17.50%]
5 [12.50%]
3 [7.50%]
1 [2.50%]
You can not vote in this poll
Total votes: 40   Average: 5.10

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12433
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Корнер
    Posted: 24-Nov-2007 at 16:48
Еве го и оној чуден објект што се гради на крстосницата помеѓу Партизанска и Климент Охридски, дијагонално од соборната црква (Рендерот е стар, има измени во проектот)Edited by Cloverstack - 16-Mar-2008 at 18:30
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 25-Nov-2007 at 09:00
1


2


И уште една слика од оваа локација но во друг контекст

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=47&PID=1419#1419
Edited by pbanks - 16-Mar-2008 at 17:44
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Jan-2008 at 20:23
Луѓе, сигурен сум дека често проаѓате од таму, али за тие што не се во можност еве блиц инфо:

Објектот на Климент Охридски- Партизанска напредува одлично, кога пројдов од таму вчера веќе беа стигнати до 3ти кат. Изгледа големо, и дури сега сфатив колкаво било тоа чудо (во широчина). Само напред.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Jan-2008 at 20:26
PreviousСамо назад. Го презирам тој објект, не е во линија со ДУП-от и изгледа одвратно на рендерот. 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12433
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 30-Jan-2008 at 20:28
Originally posted by La Linea

не е во линија со ДУП-от и изгледа одвратно на рендерот. 


Сигурно објектот е во склад со ДУП-от, ама веројатно се работи за лош ДУП!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Jan-2008 at 20:36
освен динамиката на изградба немам ништо пофално да кажам за тој објект. Веќе се помирив дека ќе изгледа одвратно во просторот, посебно од страната на Порта Буњаковец... Останува само да се надевам дека оној што го правел рендерот бил комплетен идиот и дека изведбата на објектот сепак ќе личи на нешто. 
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 30-Jan-2008 at 21:49
За тоа дали ќе изгледа одвратно проектот најискрено незнам. Вака ми изгледа прилично голем објекотот за тоа место, али можеби ќе испадне добро.

Али уште од кога излезе рендерот се надевам дека најмиле некој дебилен 3Д дизајнер и дека нема така да изгледа кога ќе го завршат.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12433
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 25-Feb-2008 at 20:07
Еве тазе слики од објектот

Ај што не го бива, туку навистина е катастрофално вклопен просторно... Спрема Порта Буњаковец е мизерија, а не сум баш сигурен каков е планот и спрема Корнер. Се на се, прекрасна локација, а катастрофа од објект.

1


2


3


4Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 25-Feb-2008 at 20:23
Pa mene da ti kazam bas mi se sviga celiot proekt ,,i plus sum siguren deka ke izleze mnogu podobro nego na renderot.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 25-Feb-2008 at 23:50
Originally posted by blejdsk

Pa mene da ti kazam bas mi se sviga celiot proekt ,,i plus sum siguren deka ke izleze mnogu podobro nego na renderot.


тука сеуште постои некаква надеж. Ама дека е ужасно поставен во однос на Порта Буњаковец и воопшто на целата околина си стои. Скроз е некако диво насаден.


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Mar-2008 at 12:42
Разбрав дека името на овој објект е Корнер (логично нели Smile). Ако го занемариме тоа што е максимално чудно поставен на локацијата можеби сепак постои некаква можност да не искочи толку лош. Проектот е на МАГОС кои се потпишани и на проектот за Инвест банка. Сите знаеме колку тој рендер беше лош а реализацијата прилично добра. Еве неколку рендерчиња од повеќе перспективи за да добиеме подобра претстава за Корнер.


Edited by pbanks - 16-Mar-2008 at 17:46
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Mar-2008 at 13:05
Previous Oвие рендери изгледаат многу подобро. Ама сепак не ми се допаѓаат оние форми(последна слика, десната страна на зградата) особено оној дел што изгледа пресечено, најгоре. Претпоставувам дека со тоа сакале да дадат некаква индивидуалност на зградава, некаков шмек ама не ми се допаѓа. Инвест банка излезе многу добро инаку, па можеби и ова ќе изненади

Едит: и тие малите прозорци, измеѓу големите застаклени површини ми ја прават зградава некако наџиџана... Ohno


Edited by La Linea - 16-Mar-2008 at 13:11
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 16-Mar-2008 at 13:09
Малце ми е некако штура зградава.
1.Не им го бива тоа штрчалото од десно
2.Требало да биде позаоблена. Нешто како гема и како ТБ-HQ.
3.Распоредот на фасадата е некако многу бит-пазарски.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 16-Mar-2008 at 13:27
Jas go sakam mnogu, neznam zasto ne vi se dopagja.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12433
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Mar-2008 at 13:32
На овие рендери ми изгледа по ок него на тој стариот. Можеби во живо ќе биде уште подобро. Во оваа фаза само на тоа може да се надеваме. А дефинитивно гледам дека има допирни точки со Инвест Банка.

Иначе дејан, сега кога ги видов овие рендери, мене ми се свиѓа баш делот што ти не го сакаш Big%20smile
Мада ме буни како се вклопува накај Порта Буњаковец... Се плашам дека ќе испадне лошо.


Edited by Cloverstack - 16-Mar-2008 at 13:42
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 16-Mar-2008 at 13:42
Ај да се надеваме дека ќе излезе бољи у живо!!!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 16-Mar-2008 at 13:44
Ама пак ќе повторам дека требаше да биде малце позаоблена какоТБ и како Гема!!!
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 16-Mar-2008 at 13:50
Ke vidite deka zakon ke ispadne koga ke se zavrsi ,,,samo uste da gi sredat toa vulkan ,,i pope i ostanatite baraki podolu ,i toj prostor ke zalici na nesto 
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 16-Mar-2008 at 13:51
Originally posted by Cloverstack

На овие рендери ми изгледа по ок него на тој стариот. Можеби во живо ќе биде уште подобро. Во оваа фаза само на тоа може да се надеваме. А дефинитивно гледам дека има допирни точки со Инвест Банка.

Иначе дејан, сега кога ги видов овие рендери, мене ми се свиѓа баш делот што ти не го сакаш Big%20smile
Мада ме буни како се вклопува накај Порта Буњаковец... Се плашам дека ќе испадне лошо.

AhhBig%20smile znaci toj render bese
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 16-Mar-2008 at 15:23
Originally posted by blejdsk

Ke vidite deka zakon ke ispadne koga ke se zavrsi ,,,samo uste da gi sredat toa vulkan ,,i pope i ostanatite baraki podolu ,i toj prostor ke zalici na nesto 


И мене ми се свиѓа проектов. Со оглед на тоа дека тој дел ептен беше тапа, ова мислам дека супер ќе ни дојде. И луѓе доволно е заоблена зградава не зезајте...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.