build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кучиња скитници

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10989
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 11-Dec-2008 at 01:19
Кучињата во стационарот во Вардариште масовно се убиваат без причина

Животните за кои нема добра прогноза за живот и се потенцијално опасни за граѓаните, хумано се евтанизираат, велат од стационарот

Членови од Асоцијацијата за заштита на животните, го обвинуваат Јавното претпријатие „Комунална хигиена“дека во стационарот во Вардариште се врши масовно успивање на уловените улични кучиња. Од официјалните бројки на „Комунална хигиена“ во изминатава година се заловени 1.747, а евтанизирани се 1. 045 кучиња.Драган Пешиќ, претседател на Здружението „Има надеж“, вели дека за масовната евтаназија во стационарот покажуваат и официјалните податоци.

- Бројките се поклопуваат со нашите сомневања. Можеби бројката е поголема, но тоа го нема во официјалните податоци. Бараме ригорозна контрола за тоа колку кучиња поминуваат низ третманите во стационарот, но и јавна контрола на средствата што се наменети за негово работење - изјави Пешиќ.

Членовите од асоцијацијата велат дека во „Комунална хигиена“ објаснуваат оти се евтанизираат само тешкоболните и агресивни кучиња , па останува нејасно како е можно половината од заловените кучиња да се тешкоболни. Југослава Поленак, портпарол на „Комунална хигиена“ не даде одговор зошто секое второ куче се усмртува. Таа тврди дека заловувањето на кучињата на скопските улици е хуман третман и дека работат совесно и според стандарди.

- Заловените животни, кои според стручното мислење на ветеринарот се стари, изнемоштени, тешко болни, со болки, знаци со лоша прогноза за квалитет на живот или претставуваат потенцијална опасност за граѓаните, хумано се евтанизираат. Нивната евтаназија е според меѓународни ветеринарски стандарди. Стационарот и службата работат максимално транспарентно и во согласност со Годишната програма изгласана од Советот на Град Скопје - изјави Југослава Поленак, портпарол на „Комунална хигиена“.

Здруженијата, наспроти нејзините тврдења, велат дека само мал дел од овие кучиња биле тешко болни или агресивни и дека немало вистинска причина да се евтанизираат, освен желбата на некои луѓе што побрзо да се ослободат од нив. Од Асоцијацијата се револтирани и од односот кон заловените кучиња што чекаат посвојување.

- Не сме задоволни и од условите во кои се сместуваат здравите кучињата. Спијат на под и смрзнуваат, а тоа не е хуман третман, како што нагласуваат од „Комунална хигиена“. Минатата зима им смрзнаа 40 кучиња, тоа е податок кој укажува дека таму нема услови за згрижување на кучињата - објаснува Пешиќ.Слободан Петревски, раководител на стационарот, вели дека планираат да ги покријат боксовите со најлони за да се заштитат кучињата од студот.Тој додава дека првичната идеја да се постави слама на која ќе може да лежат кучињата зиме, нема да се реализира оти така ќе биде тешко да ја одржуваат хигиената во боксот.

- Наместо слама, во секој бокс има дрвени подлошки за кучињата, да не спијат на цемент. Ако добиеме донации, целосно ќе ја заградиме просторијата во која се сместени животните - изјави Петревски.Здруженијата формирале и свое прифатилиште за кучиња во населбата Ново Лисиче низ кој за година и пол поминале околу 100 кучиња, од кои 50 се удомени. Прифатилиштето го одржуваат од сопствени средства, но им помагаат и граѓани со мали донации. Имаат и договор со четири градинки за да им ги собираат остатоците од храна. Според податоците од „Комунална хигиена“, за една недела се третирани само 22 кучиња, а убиени околу 230 животни.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=A49D83A1FB6EE647BACB8C265444C16D


Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3311
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 13-Dec-2008 at 02:03
Добра идеја за приватни прифатилишта. Ако има барем А од активизам на невладините организации, тогаш вакви прифатилишта требаше да се градат уште од порано. Вакви мини-центри низ населбите ќе бидат позитивна работа, вложувањата би биле мали, а во зимските месеци би можеле и да се грижат за прехрана на уличарските кучиња, за тие да не напаѓаат.
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 18-Dec-2008 at 14:26
malce za kucinjata od stranstvo,koj ne se bezdomnici tuku spijat po hoteliBig%20smile
Хотел со пет ѕвездички за кучиња

Сопствениците на кучиња кои привремено мораат да се одвојат од своите миленици ќе можат да ги сместат своите „пријателчиња“ во хотелот „Канис ризорт“ во близина на аеродромот во Минхен.

- За едно ноќевање по цена од 80 евра, хотелот ги задоволува сите барања на доброситуираните клиенти кои сакаат на своето куче да му ја обезбедат целата можна удобност за време на нивното отсуство. Прифаќањето се врши 24 часа дневно седум дена во неделата, изјави директорката на хотелот Сабине Гартајс, додавајќи дека секој пес има свој личен „догситер“.

Понудата на хотелот „Канис ризорт“ ги задоволува и оние сопственици со огромни побарувања. За изгледот на кучињата се грижат искусни стилисти, обезбедено им е гастрономско мени, а тука има и специјална услуга „од врата до врата“, со која на кучињата им е овозможено да го пречекаат својот сопственик на аеродромот по враќањето од пат.

Хотелот нуди и дневен престој за кучиња чии сопственици истиот ден се враќаат од пат.
http://www.idividi.com.mk/zabava/Zanimlivosti/490756/index.html
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7057
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 18-Dec-2008 at 15:22
е добро де, овие не се бездомни
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 19-Dec-2008 at 00:40
pa ne rekov deka se bezdomnici,procitaj poubavo.onaka samo go staiv toj post tuka zasto za kucinja ne gledam na drugo mesto.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3761
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 20-Dec-2008 at 17:12
super e idejata ...
Ќе се собираат донации за уличните кучиња
Група млади луѓе денеска ќе организираат акција за собирање пари, со кои ќе се купува храна за уличните кучиња. Оваа предновогодишна акција ќе се одржи на кејот на реката Вардар со почеток во 12 часот. Организаторите ги покануваат сите хумани граѓани да дојдат и да донираат колку што можат да одвојат од својот буџет за да им помогнат на бездомните животни.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 20-Dec-2008 at 18:24
Не можам да се изначудам на вакви „хумани“ луѓе. Ќе ги хранат уличните џукели кои секојдневно касаат по некој човек, лаат по точаци, истрчуваат на улица и се причина за сообраќајни незгоди. Да не збориме за сликата на градот...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11883
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 20-Dec-2008 at 19:01


Јас имам многу помек став кон уличните кучиња, ама не можам да се изначудам колку сме некоординирани. Ако една од методите преку која треба да профункционира кастрирањето е делувањето преку количеството на достапна храна и за оние кои нема да бидат кастрирани (со што  би се намалило нивното размножување и ограничила популацијата), тогаш вакви „хумани“ акции го поткопуваат хуманиот метод за справување со овој проблем. Нашите граѓани треба да сватат дека уличните кучиња не се „миленичиња по потреба“ со кои можат да се позанимаваат повремено и без одговорност. Кој е посветен на проблемот или сака да покаже хуманост нека посвои вакво куче или нека донира за стационарите.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3553
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 29-Dec-2008 at 01:52

патем и кај нас има хотели за домашни миленичиња, но оди имај верба на некого оставиму го милиот член на семејството! ДОМАШНИ МИЛЕНИЦИ - ХОТЕЛИ - www.zlatnakniga.com.mk/Details.aspx?zaglavje=2741 [1]

но мене ме изненади повеќе касапанава во БТ , ова луѓево или гледаат многу филмови или некому хоби му станува да фрла отров како шкорчиња по планина!

ОПАСНО УНИШТУВАЊЕ ЖИВОТНИ ВО БИТОЛА - Помор на кучиња од подметнат отров
Труеле кучиња, ќе отруеле луѓеПо вдишувањето животните пцовисуваат за неколку минути, а се' уште не се знае кој го растурил отровот по јавните површини и колку е опасен за луѓето

Масовно труење на бездомни животни, но и на домашни миленичиња е забележано деновиве во Битола, а се претпоставува дека причината е силен отров, што некој го разнел по јавните површини. Граѓани раскажуваат дека животните го вдишуваат, а потоа за десетина минути паѓаат покосени на земја. Последниве денови се забележани голем број пцовисани кучиња и мачки низ целиот град. Некои од нив може да се видат пцовисани и здрвени по улиците. Главите им се облеани со крв, која претходно им истекла од устата и од носот. Меѓу пцовисаните животни е тригодишниот германски овчар Арон од Битола, повеќекратен шампион, миленик на семејството Ракосовски од битолската Педагошка населба. Неговиот стопан Миле Ракосовски раскажува дека кучето било дресирано да не јаде ништо по улица. 

- Го извадив да го прошетам со поводник. Се оддалечивме 70 метри од нашата гаража, душкаше низ тревата, падна и почна да се тетерави. Му дадов лекови, но почна да му тече крв од устата. Беше мртов за 7 минути. Дојде и ветеринар и рече дека му нема спас и дека се работи за јак отров што не смее да се фрла по улици каде што си играат и деца - тврди Ракосовски. Во другиот дел на градот, кај Градско поле, исто така пцовисаа неколку домашни кучиња што сопствениците ги држеле да им ги вардат малите фарми. За седум дена таму пцовисале четири кучиња. Сопствениците велат дека навечер ги нахраниле и ги оставиле здрави, а утрото ги нашле пцовисани, со истечена крв од устата. 

- Утрото дојдов да ги нахранам козите и кокошките. Почнав да викам по кучињата Најдо и Мечо, но тие не мрднаа. Некој ги затрул во текот на ноќта. Пцовисаа и две кокошки - вели Паца Крстевска. 

Меѓу затруените имало ротфајлер и шарпланинец. 

- Кучињата беа врзани со синџири, па не правеа штета наоколу. Во овој крај не живеат луѓе на кои домашните миленичиња би им пречеле. Во околината има само импровизирани штали со кози, свињарници, кокошарници... Сега почнав јас да чувам стража и видов по полноќ како двајца мажи поминуваат оттука - вели Ванѓел Петровски од Битола. Масовното труење ги мобилизира активистите на Здружението „Срце за животните“. Случаите ги пријавиле во полиција, ветеринарска инспекција, а ќе побараат да се изврши аутопсија врз кучињата. 

- Претпоставуваме дека се работи за многу јак отров. Ова не може да биде направено со некои отрови што се во слободна продажба. Се прашуваме кој можел да го фрли на јавна површина каде што си играат деца, минуваат луѓе, па може да дојдат во допир со тие отрови - вели Драган Максимовски, член на здружението. Според Законот за заштитата на животните, силни отрови не смеат да се фрлаат на јавни површини, посебно не без известување на граѓаните. 

- Погрешно е некој да мисли дека шинтерите се тие што работат со тоа. Таква работа нема шанса да се направи од нашата служба, што е строго забрането - вели Бранко Тасевски од шинтерската служба.

Оттаму апелираат до продавачите на отровите да внимаваат што и кому продаваат. Пцовисани животни има на повеќе места низ градот, а слично било и пред еден месец, кога шинтерите забележале затруени кучиња крај две основни училишта и на други места. 

ИНФО-Отруен и шампион

Масовно труење на бездомни кучиња и мачки, но и на домашни миленичиња е забележан деновиве во Битола. Меѓу пцовисаните кучиња е и тригодишниот германски овчар Арон, повеќекратен шампион, како и ротвајлер и шарпланинец. Нивните сопственици, но и надлежните служби, засега не знаат кој е трујачот на животните, како и видот на отровот. Според Законот за заштитата на животните, силни отрови не смеат да се фрлаат на јавни површини, посебно не без известување на граѓаните.

Дневник - Жанета Здравковска - 27.12.2008

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11883
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 29-Dec-2008 at 01:56


Да оваа појава е крајно загрижувачка. Еве дури и да ги занемариме кучињата (било скитници или домашни миленичиња), опасноста да настрадаат луѓе, особено деца е реална. Не знам што е работата... Ова може да го направи или некој без грам мозок или некој без грам совест!

Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1302
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 29-Dec-2008 at 03:38
http://www.prilep.gov.mk/index2.php?option=com_content&task=view&id=479&pop=1&page=0&Itemid=1

< ="" ="text/">
Комплетирана Шинтерската служба Испечати
24.12.2008.
IMG_314sinterska%20sluzba.jpg

ЈКП,,Комуналец,, пред една година ја оформи Шинтерската служба.Овој месец службата е комлетирана и е редовно на терен.Само месецов во градов се згрижени во специјално направените боксови над 100-тина кучиња. Покрај кучињата скитници ,Шинтерите повремено ги прибираат и куќните миленициња ,кои несовесните грагани ги пуштаат слободно да се цвижат по ул
Edited by Cloverstack - 29-Dec-2008 at 04:25
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10989
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 16-Jan-2009 at 05:23

Изгладнети кучиња напаѓаат луѓе

Снегот и ниските температури им го отежнуваат животот на бездомните кучиња, оставајќи ги без храна

Снежана Калабакова

Снегот и ниските температури им го отежнаа животот на кучињата-скитници и ги оставија без храна, така што прегладнетите животни повторно почнаа да ги напаѓаат луѓето. Стана редовна слика низ населбите, но и во централното градско подрачје, бездомни кучиња да шетаат по улиците и да трчаат по минувачите силно лаејќи и плашејќи ги луѓето.

Неодамна во населбата Скопје-Север пред влезот на станбената зграда куче нападнало возрасна жена која се враќала од пазарење. Кучето ѕверски и' се нафрлило и ја каснало за нога. Ја спасиле соседите, кои случајно се нашле на местото.

Според податоците од Ветеринарната болница, од почетокот на годинава шестмина скопјани каснати од кучиња дошле за потврди дека животните немале беснило. Граѓаните, пак, велат оти ова е потврда дека програмата што ја реализира Градот за третман на кучињата-скитници е несоодветна и не дава резултати. Не е доволно само да се спречи нивното размножување, зашто тие се гладни. Сега на снегот се појавуваат како глутница волци и напаѓаат минувачи.

Скопјани ги повикуваат друштвата за заштита на животните да не бидат само гласноговорници, туку да излезат на терен и да ги нахранат гладните животни. Познавачите на состојбите, кои сакаа да останат анонимни, велат дека овие друштва немаат ниту свои седишта, а камоли проекти со кои ќе обезбедат средства за третман на кучињата-скитници. А, и во Службата за информации нема телефонски броеви на ниту едно вакво друштво.

„Нешто мора да се направи со кучињата-скитници на ниво на секоја општина. Во решавање на проблемот мора да се вклучи и државата со конкретни програми и мерки, зашто ова што се прави сега не е доволно. Не е решение гладните животни да ги хранат поединци-ентузијасти од друштвата за заштита на животните, како на пример „Срна“ или „Паун“, кои се силни само на јазик, а не и на дело. Кучињата мора да се тргнат од улица. Очигледно не е решение само да се кастрираат и пак да се пуштат. Со глутници-кучиња не се влегува во Европа“, објаснува Илија Новевски, биолог во Зоолошката градина во Скопје.

Драган Алексовски, директор на Ветеринарната болница во Скопје, вели дека покрај конкретна и добра програма, потребни се и пари за кучињата- скитници да се тргнат од улица. Не можат тие да се заловат и една година да се чуваат во стационар. Додава дека порано се обидувале нешто да направат друштвата за заштита на животните. Но, според него, без финансиска поддршка и само со реакција на поединечни стрелци ништо нема да се постигне.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=4ED5A356FD74E040962CEFA3D89B9DBE

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11883
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 17-Jan-2009 at 15:30
Еве што ископав од длабочините на мојот хард диск... иако сликите се стари неколку години сепак да ги евидентираме за да се потсетиме до каде оди нашата негрижа и да се запрашаме дали со куполи и жардињери се станува „метропола“.

Македонското собрание:

Nuts

1


2
Edited by Cloverstack - 17-Jan-2009 at 15:33
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3553
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 17-Jan-2009 at 15:38
ај фората ова е добро, ова сигурно е од времето на Милан Талевски, со оглед дека тревникот пред собрание на сликава не е хортикултурно уреден! 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10989
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 22-Jan-2009 at 23:53
Стравот ги тревожи кучињата


Во ситуација еден на еден најбитно е да бидете мирен и да не манифестирате агресија. Односно не почнувајте да бегате и да покажете страв, зошто кучињата го осеќаат покачувањето на адреалин во крвта, велат стручните лица од Стационарот за бездомни животни Вардариште


Само на улиците низ главниот град, според официјалните податоци, згрижени со жолта маркица денеска има околу 3000 кучиња скитници, но се претпоставува дека бројката е драстично поголема на, не евидентираните и според надлежните 10 000 кутриња моментално се шетаат низ скопските улици. Ни во останатите градови низ Македонија ситуацијата не е значително подобра.
-Се враќав од Веро со кеси заедно со мојата сопруга, наеднаш осетивме како ни се доближува нешто од позади нас, кога се свртевме веќе беше доцна. Десетна кучиња се обидоа да ни ги зграпчат кесите во кои имавме мелено месо купено од маркетот. Видно уплашен се снајдов извадив парче месо, и го фрлив на разбеснетите кучиња и успеавме да побегнеме заедно со сопругата. Блиската средба со глутницата кучиња во понеделникот вечерта ја имаше Глигор и неговата сопруга жители на населбата Тафталиџе.

- Во ситуација еден на еден најбитно е да бидете мирен и да не манифестирате агресија. Односно не почнувајте да бегате и да покажете страв, зошто кучињата го осеќаат покачувањето на адреалин во крвта, велат стручните лица од Стационарот за бездомни животни Вардариште.

Слободан Костевски раководител на стационарот за Вечер изјави дека не е запознает за немилиот настан во кој за малку ќе настрадале скопјаните.
- Досега не сме имале пријава за напад на минувачи во тој дел од градот. Нашите служби се 24 часови на терен и интервенираме на сите повици кај граѓаните, дали тоа се работело за напад, отруени или згазени кучиња нашата служба веднаш излегува на терен. Конкретно за случајов не сум запознает бидејки не бил пријавен. Верувам граѓаните се информирани за нашите контакт броеви на кој можат тоа даго пријават напад. Уште во текот на денешниов ден ќе испратиме екипа која ќе интервенира на лице место објасни Костевски.

Од Ј.П. Комнална Хигиена тврдат дека во моментов работат на отсртанување на агресивните кучиња во градското подрачје и нивно трансферирање понатаму на ветеринарски преглед во стационарот Вардариште. Од Комунална но и од Стационарот за бездомни животни информираат дека граѓаните доколку се најдат во ваква или слична ситуација слободно можат да се обратат на бесплатниот број за пријава на скитници на 3216-644 или директно во срационарот на бројот 820-1315.

МЕСО В ЏЕБ
Додатоци кои до некаде гарантираат одбрана во ситуација на случен евентуален напад: спреј солзавез ( кој е забранет за употреба, но дозволен за купување), храна за кучиња или парче месо со кое ќе го одвратите вниманието на пессот доколку ве нападне, како и подебела облека, како чорапи, шал, капа и ракавици помошен детал присутен во овј дел од годината.

http://vecer.com.mk/?ItemID=466545B3F9BDE34B87222F7A79A42C32


Текство му доаѓа како некое упатство како да шеташ безбедно низ Скопје!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 22-Jan-2009 at 23:59
Пред градежен има 3 кучиња кои цело време се таму, и пред неколку дена 3-те ми се с`снаа. Јас сум голем љубител на кучиња но во вакви моменти само гледам кое прво да го шутнам. За среќа се тргнаа на време.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11883
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 23-Jan-2009 at 00:18
Додатоци кои до некаде гарантираат одбрана во ситуација на случен евентуален напад: спреј солзавез ( кој е забранет за употреба, но дозволен за купување), храна за кучиња или парче месо со кое ќе го одвратите вниманието на пессот доколку ве нападне, како и подебела облека, како чорапи, шал, капа и ракавици помошен детал присутен во овј дел од годината.
Не се тачни овие, очекуваат луѓето навистина да носат парче месо у џеб за во случај на напад? LOL Nuts
Плус тоа со мирисот од месото ваљда би станале многу поверојатна мета...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10989
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 11-Feb-2009 at 07:16
Построга евиденција на посвоените кучиња


Секој што ќе посвои куче од стационарот Вардариште ќе мора да се обврзе дека ќе го чува, негува и ќе ја преземе целосно одговорноста за него. Ова се новините на стационарот кои што се воведуваат во насока на поорганизирана евиденција на животните кои се даваат на посвојување.
-Тоа значи дека доколку кучето се однесува агресивно или во најлош случај нападне некого газдата одговара за него. Сите што сакаат да посвојат куче ги оставаат своите лични податоци во пишана форма. На овој начин освен евиденција на кучето се води и на нивните сопственици. Затоа се апелира до идните сопственици, доколку повеќе не можат да се грижат за нивните миленичиња да не ги оставаат на улица, тука да ги вратат повторно во стационарот за да може некој друг повторно да ги посвои-информираат од ЈП Комунална хигиена, кои пред две години ја презедоа обврската да се грижат за бездомните кучиња на улиците во градот.
Одговорните информираат дека во јануари заловиле 116 кучиња, од кои 15 биле истретирани, а 8 биле вдомени. Од почетокот на месецов па се до сега биле уловени 41 куче.

http://vecer.com.mk/?ItemID=11549756F9396847B963E9CA57E3F35D
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10989
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 11-Feb-2009 at 07:19
Ваквите мерки се само дестимулативни за посвојување кучиња. Знаеме каков сстрав во коски имаат нашите граќани кога се во прашање име и презиме! Дури вака кога се е слободно па само 8 кучиња биле згрижени, така па со евиденција нема да биде ни едно. Граќаните едноставно ако толку им дошло до џукела, ќе си соберат едно од улица и нема да бараат од стационар каде ќе им зема некој податоци и ќе им донесе потенцијална одговорност доколку кучето нападне некој. Добро и сега е таква одговорноста за домашните миленици, само што никој досега не регистрирал миленици па да се знае точно сопственикот.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11883
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 11-Feb-2009 at 10:24

Епа тоа не значи дека треба да се остави да биде дива лига. Дури и да е стимулативно тоа што до сега било оставено без вистинска евиденција и контрола, какво фајде од тоа доколку дел од нив дигнат раце од кучињата?

Инаку се слагам со тебе околу менталитетот и навиките, но кога се лоши тие треба да се менуваат.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.