build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кучиња скитници

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 131415
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 926
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 04-May-2023 at 22:05
Ги заболе надлежните за овој проблем, кога 24/7 се возат со автомобили.

Да ги видам да одам пешки или да возат велосипед, особено навечер, кој ќе им помогне кога ќе бидат нападнати од глутница кучиња-скитници...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20194
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 07-May-2023 at 14:11
ТЕТОВО СТАНА ГЛАВЕН ГРАД ЗА УЛИЧНИ КУЧИЊАГлутници кучиња скитници го имаат преплавено Тетово. На социјалните мрежи тетовци постојано објавуваат фотографии од кучиња скитници кои ги има насекаде, на улиците, по тротоарите, од периферијата па сè до центарот на градот. Една таква глутница од десетина кучиња се наоѓа на само дваесетина метри од зградата на Општина Тетово.

Од Општина Тетово велат дека тие се носат тука од други населени места, но досега не успеале никого да санкционираат за ова. Проектот за заловување на овие кучиња кој Општината го потпиша со Здружението „Амос шелтер“ е завршен, а за негово продолжување дополнително ќе се разговара.

„Првичниот договор со здружението ‘Амос шелтер’ беше да се заловат 82 бездомни кучиња. Досега се спроведени две акции за заловување, со што е испочитуван првичниот договор. За понатамошните акции и соработки на Здружението со Општина Тетово дополнително ќе се разговара. Она што загрижува е што секојдневно се носат и по повеќе од 20 кучиња од други населени места во Тетово. Нашите екипи ги следат овие прекршители, но не е едноставно да се пресретнат на лице место и да се регистрираат таблиците на возилата што ги носат кучињата. Се работи за проблем кој не е сериозно третиран со години и со кој се соочува цела држава. Бараме трпение од граѓаните, но и помош, доколку забележат случаи на истовар на бездомни кучиња од други места во нашиот град, да пријават“, соопшти Општина Тетово.

Според информациите од тетовската полиција, минатата година во СВР Тетово биле пријавени 59 каснувања од кучиња ситници во Тетово и Тетовско, а годинава само за изминативе 4 месеци пријавени се 40 каснувања.

Неодамна, Општина Тетово донесе тарифник со кој се утрвдува надоместокот што треба Општината да им го исплати на лицата кои биле каснати од кучиња скитници. Од Општината велат дека досега се поднесени 28 пријави и сите тие се во процедура на решавање.

Според правилникот, за каснување се добиваат од пет до 15 поени, во зависност од тоа колку било силно. Ако ве каснало еднаш или повеќепати, повторно добивате од пет до 15 поени. Различен број поени се добиваат и за големината на претрпениот страв и за последиците на каснувањето.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/tetovo-stana-glaven-grad-za-ulichni-kuchina/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20194
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 15-Aug-2023 at 17:09
ВИДЕО-АНКЕТА: Проблем без решение – Кучиња господарат на скопските улици, трчаат, лаат, па и касаат минувачиОсвен неодговорни сопственици и недоволна контрола на бројот на кучињата што се чуваат дома, најголем проблем е што во нашата држава нема прифатилишта за трајно сместување на бездомните животни, со што кучињата без сопственици би се тргнале од улицата. Засега во оваа насока никој сериозно не размислува.

Глутници кучиња низ Скопје ги плашат граѓаните, кои се чувствуваат небезбедно да се движат низ улиците на своите населби, особено во доцните ноќни часови. Се жалат жителите на Аеродром, на Карпош, на Ченто, Железара, всушност поплаки има од сите делови на градот. И додека граѓаните упорно бараат да се најде некакво решение за проблемот, полициските билтени речиси секојдневно информираат за луѓе каснати од кучиња.

Пет-шест кучиња веќе подолго време се „декор“ на градскиот плоштад, ги пречекуваат и ги душкаат групите туристи, трчаат по велосипедистите, лаат по некои минувачи. Сите апели и барања на граѓаните овие кучиња да се тргнат од плоштадот, останаа залудни.

Во Скопје единствена институција задолжена за справување со бездомните кучиња е ЈП „Лајка“, но нејзината задача е да ја спроведува програмата „Залови, стерилизирај, врати“. Тоа значи дека се заловуваат кучињата што немаат ушна маркичка, потоа врз нив се спроведува комплетен ветеринарен третман, вклучително и стерилизација, и повторно се враќаат на територијата каде што се заловени. Прифатилиштето на „Лајка“ нема капацитет за трајно прифаќање на кучињата.

Во изминатиот период заловувачите на ЈП „Лајка“ спроведоа стратешко заловување на кучиња низ скопските општини. По акцијата во Центар ги прашавме зошто не се заловени кучињата на плоштадот „Македонија“.

Оттаму постојано посочуваат граѓаните да пријавуваат доколку на улица видат куче што не е третирано. Но, проблем се и кучињата што поминале третман и се на улици. Кога ќе се здружат и особено кога се од нешто испровоцирани, се случува да нападнат. Застрашувачки изгледаат кога се во чопор, па со право граѓаните се чувствуваат небезбедно.

Во Скопје има илјадници кучиња на улиците, но никој не може точно да каже колкав е нивниот број. Програмата „Залови, стерилизирај, врати“ се чини не ги дава резултатите што се очекуваа, па наместо да се намалува бројот на бездомни животни по улиците, навидум, се зголемува. Најзагрижувачко е тоа што на улиците сѐ повеќе се среќаваат напуштени расни кучиња, некои дури и од видовите кои важат за опасни – ротфајлери, волчјаци, па дури и питбули, кои им здодеале на сопствениците или им се виделе како преголема обврска, па завршиле на улица нестерилизирани и подготвени за неконтролирано размножување.

Неодговорното сопствеништво е сериозен проблем на кој со години укажуваат здруженијата за заштита на животните. „Анима мунди“ неколкупати предлага измени и дополненија на Законот за заштита и благосостојба на животни, усогласени со успешните европски практики, кои според нив се игнорирани, иако дефинираат мерки за контрола, сузбивање, надминување на проблемот. Основните мерки што ги предлага ова здружение се законска забрана за евтаназија на бездомни животни, законска забрана за размножување на кучињата, освен во случај на регистрирана одгледувачница, регулирање и воведување данок за таа дејност, законска забрана за напуштање миленик, задолжително регистрирање (со микрочип) на животните од раѓање и создавање функционална јавна и единствена база на податоци од домашни миленици како и кучињата што се користат при лов, а кои честопати се напуштаат или се подаруваат доколку не ги задоволуваат потребните стандарди, како и законска регулација на трговијата со домашни миленици во пет-шоповите и одгледувачниците.

Премиерот Димитар Ковачевски на почетокот на годинава, кога здруженијата за заштита на животни протестираа против убивањето и мачењето бездомни животни во Струга, рече дека и покрај тоа што станува збор за ингеренција на локалните власти, Владата ќе бара помош од Брисел, преку ИПАРД-програмите да се изгради стационар што ќе биде дом за тие кучиња.

Барањата се легитимни и ќе се подготви нов закон, кој ќе ги опфати сите услови за чување домашни миленици, почнувајќи од чипирањето. И јас чувам куче и знам како е. Во однос на кучињата скитници, сметам дека е време и градоначалниците да си ја вршат својата работа и да поведат грижа за тоа што им се случува на нивните улици – рече Ковачевски.

Во Законот за заштита и благосостојба на животните меѓу другото во член 27 е прецизирано дека „сопствениците на кучиња се должни да ги пријават своите кучиња еднаш годишно во ветеринарните амбуланти, клиники и болници кои се овластени за спроведување на ветеринарно здравствена заштита од јавен интерес во нивното место на постојан престој, со цел да ги регистрираат и идентификуваат, како и да ги исполнат одредбите во однос на здравствената заштита согласно со прописите од областа на ветеринарното здравство“.

Под регистрирање и идентификување, како што прецизираат од Агенцијата за храна и ветеринарство се мисли на чипирање на домашните миленици. Но, казната за нечипирано куче е само 30 евра во денарска противвредност, а притоа никој не контролира дали сопственикот ја спровел оваа законската обврска. Па, така, голем дел од граѓаните не го прават тоа и доколку кучињата завршат на улица, не може да се утврди сопственикот. Казната за сопственикот на напуштен миленик е 500 евра и досега АХВ информирала само за еден таков случај.

Но, освен неодговорни сопственици и недоволна контрола на бројот на кучињата што се чуваат дома, најголем проблем е што во нашата држава нема прифатилишта за трајно сместување на бездомните животни, со што кучињата без сопственици би се тргнале од улицата. Засега во оваа насока никој сериозно не размислува.

Податоците покажуваат дека кучињата и мачките имаат висока репродуктивна способност и дека се размножуваат со геометриска прогресија, што значи дека од еден пар кучиња или мачки за 8-9 години може да се добијат до 60.000 потомци.

https://www.slobodenpecat.mk/video-anketa-problem-bez-reshenie-kuchinja-gospodarat-na-skopskite-ulici-trchaat-laat-pa-i-kasaat-minuvachi/
Carpe diem
Back to Top
Magdalena View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Jul-2023
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote Magdalena Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 17-Aug-2023 at 12:06
Ah, stray dogs, the unofficial furry ambassadors of the neighborhood! 🐶🌆 It's like they've mastered the art of navigating the urban jungle, with their tails as GPS antennas and their barks as the local news bulletin. They've got this 'free spirit with a touch of mischief' vibe that's hard to resist. You'll find them chilling on the street corners like they're pondering the mysteries of life, or perhaps just waiting for the next human to unwittingly drop a sandwich. It's like they're living the doggy dream – no rules, no responsibilities, just endless games of 'chase the tail' and 'let's dig up a secret treasure'! So here's to the lovable wanderers who keep the streets entertaining and the hearts warm.
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 353
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 17-Aug-2023 at 15:51
Originally posted by Magdalena

Ah, stray dogs, the unofficial furry ambassadors of the neighborhood! 🐶🌆 It's like they've mastered the art of navigating the urban jungle, with their tails as GPS antennas and their barks as the local news bulletin. They've got this 'free spirit with a touch of mischief' vibe that's hard to resist. You'll find them chilling on the street corners like they're pondering the mysteries of life, or perhaps just waiting for the next human to unwittingly drop a sandwich. It's like they're living the doggy dream – no rules, no responsibilities, just endless games of 'chase the tail' and 'let's dig up a secret treasure'! So here's to the lovable wanderers who keep the streets entertaining and the hearts warm.

I really hope you're a bot,if not go seek help in a mental hospital.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20194
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 13-Jun-2024 at 18:19
ДОДЕКА НЕМА КАЗНИ, УЛИЦИТЕ ЌЕ НИ БИДАТ ПОЛНИ СО КУЧИЊА СКИТНИЦИ, ВО ХОЛАНДИЈА КАЗНАТА Е 16.000 ЕВРА ЗА НАПУШТЕН МИЛЕНИК, ПОДКАСТ СО РАДМИЛА ПЕШЕВА, ДИРЕКТОРКА НА „ЛАЈКА“

Директорката на ЈП „Лајка“ Радмила Пешева смета дека и граѓаните имаат вина што има голем број улични кучиња, бидејќи се лишени од каква било одговорност, а бараат услуги. Пешева во подкастот „За секого по нешто“ на САКАМДАКАЖАМ.МК вели дека тие ги едуцираат и децата како да се однесуваат покрај улични кучиња и кажува дека додека нема строги казни за сопствениците на миленици, тој проблем не може да се реши. Дотогаш, граѓаните не треба да ги вознемируваат кучињата.

Не дека ние не ги разбираме проблемите на граѓаните со улични кучиња, но проблемот не може да се реши преку ноќ. Ние имавме едукации во градинките како треба децата да се однесуваат покрај улично куче, дека не смее да се трча, не смее гласно да се зборува. Граѓаните не треба да ги вознемируваат кучињата. Сведок сум дека со точак одат дирекно на кучето кое лежи на тротоар. Ако видите дупка не одите на неа, ја заобиколувате. Така треба и со уличните кучиња“, вели Пешева.

Проблемот со улични кучиња ќе се реши кога ќе има високи казни и кога ќе се казнува, вели Пешева која вооедно е активистка за заштита на животните и потпретседателка на здружението „Анима Мунди“. Таа е свесна за големиот број улични кучиња низ Скопје, знае дека има граѓани кои се гризнати и повредени, но објаснува дека „Лајка“ тука ништо не може да направи, туку другите државни институции како Агенцијата за храна и ветеринарство и Министерството за внатрешни работи (МВР).

„Дали некој е казнет затоа што не го чипирал кучето или што исфрлил легло? Дали некој води контрола кој создава легло и каде завршува тоа легло, дали некој прашува какво е потеклото, дали некој води евиденција колку кучиња се шверцуваат од Србија и потоа се размножуваат? Размножувањето на кучиња е цела економска дејност која не е регулирана и никого тоа не го интересира, ниту Агенција за храна и ветеринарство, ни МВР. Имаме преголемо производство на кучиња, а немаме контрола како се движат и каде завршуваат. Не е надлежност на ‘Лајка’ да ги контролира овие работи, ‘Лајка‘ ја прави амортизацијата на проблемот, кога веќе е тој настанат, кога кучињата се на улица. ‘Лајка‘ само ја третира опашката на проблемот. Ние сме предлагале да се оданочи некастрирано куче и Општините да собираат пари од секој кој има репродуктивно куче. Одгледувачниците не се регулирани. Сега да отвориме ‘Реклама 5’ знаете колку кучиња ќе најдете на оглас за 50 евра и сите тие кои нема да се продадат завршуваат на улица“, вели Пешева.

Според податоците на „Лајка“, на улиците има меѓу 6.000 и 10.000 кучиња скитници. Пешева вели дека е невозможно да се стават сите кучиња во стационар и дека тоа не го решава проблемот, бидејќи повторно поради неодговорно сопствеништво легла ќе завршат на улица.

„Не се најде еден маж што ќе рече ова и ова ќе се прави. Не треба да измислуваме топла вода. Една Европа го решила проблемот после Втората светска војна, а ние не можеме. Во Виена ако ти избега куче, полицијата ќе ти го врати со фактура од 1.500 евра. Во Холандија казна за напуштено куче е 16.000 евра. Такви казни треба да има и кај нас“, вели Пешева.

https://sdk.mk/index.php/naslovna/dodeka-nema-kazni-ulitsite-ke-ni-bidat-polni-so-kuchina-skitnitsi-vo-holandija-kaznata-e-16-000-evra-za-napushten-milenik-podkast-so-radmila-pesheva-direktorka-na-lajka/
Carpe diem
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 14-Jun-2024 at 11:56
Во Кавадарци се направи регионален центар ( Вардарски регион ) за згрижување и ветеринарство на бездомните миленици.

https://www.youtube.com/watch?v=oe29QS1fTYs&ab_channel=%D0%9A%D0%A2%D0%92%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%9A%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D1%80%D1%86%D0%B8
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20194
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 30-Jun-2024 at 18:21
СТОТИЦИ КАСНАТИ ОД УЛИЧНИ КУЧИЊА ГИ ТУЖАТ ОПШТИНИТЕ ЗА ИЛЈАДНИЦИ ЕВРА, АКО НЕМА КАЗНИ ЗА НЕОДГОВОРНИТЕ СОПСТВЕНИЦИ ПРОБЛЕМОТ НЕМА ДА СЕ РЕШИ

Секој ден во билтените на Министерството за внатрешни работи (МВР) има по десетина пријави за каснати граѓани од улични кучиња. Улиците не само во Скопје, туку и во другите градови низ државава се полни со кучиња скитници. Собрани во глутници, кај голем број граѓани предизвикуваат страв и несигурност.

Надлежните, Општините, Град Скопје и Агенцијата за храна и ветеринарство со години немаат решение за овој проблем. Нема казнување за неодговорно сопствеништво, ниту начин како да се намали бројот на кучиња скитници кои во волкав број ги нема во ниту еден европски град.

Од буџетите на Општините секојА години се одлЕваат пари за обештетување на граѓани кои тужат бидејќи биле каснати од куче. Големиот број тужби создава и сомнежи дека дел од пријавите се лажни и дека постои корумпирана спрега меѓу општините, лекарите, адвокатите и судовите.

САКАМДАКАЖАМ.МК изминатиов месец преку платформата Пријави проблем доби над двесте поплаки и искуства од граѓани поврзани со улични кучиња. Речиси сите од нив велат дека биле нападнати од улично куче без причини и без никаква провокација.

„Ме нападна глутница кучиња на паркингот кај Детската клиника во раните утрински часови. Можеби беа 7-8 кучиња. Повлекувајќи се наназад, случајно удрив во предмет поставен на паркингот кој направи посилен звук и ги исплаши кучињата, па се разбегаа. За среќа, останав неповреден“, вели скопјанец.

„Секој втор ден во моето маало зад Педагошки факултет има кучиња кои напаѓаат. Имам психички страв, анксиозност и несигурност, не само за мене туку и за моите деца. Не сум задоволен како се решава проблемот ниту од Градот, ниту од државата“, вели Ѓорѓи Тасев од населбата Тафталиџе.

„Ме нападнаа во Општина Аеродром додека го носев детето во школо. Имам повреди на ногата, но траумите се поголеми. Детето сега секој ден го носам со кола во школо. Не тужев и не сакам пари, сакам да се чувствувам сигурно и јас и моето дете“, вели жителка во Општина Аеродром.

На ден 19.01.2024 година бев нападнат од глутница кучиња на главната улица во населба Драчево. Тие денови имало многу напади, јас сум бил третиот тој ден, но со најмногу повреди. Иако официјалните лица беа известувани да се заловат агресивните кучиња, ефект немаше. Дури и неколку пати се јавував и праќав маилови во Град Скопје и ЈП ‘Лајка‘, но резултат немаше. Имам лузни на ногата, две големи и една мала од раните, намалена можност за физичка активност поради истегнати и скинати мускулни влакна и страв од кучиња“, го споделува своето искуство жител на Драчево, а друг жител од истата скопска населба вели дека бил нападнат од куче и додека бегал ќе го удрела кола

Голем број граѓани, според искуствата од прашалникот, се нападнати од кучиња додека шетаат во парк, трчаат не кеј или возат точак низ градот. Велат дека успеале да останат неповредени и да им избегаат на кучињата благодарение на нивната присебност.

Скопјанка кажува дека неколку пати е нападната додека го шетала својот миленик и досега четири пати го тужела Град Скопје и добила 5.800 евра оштета.

„Страшно, три кучиња ме нападнаа пред зграда 46 во Новоселски Пат, едвај се одбранив. Напаѓаат мали деца, особено ако се на велосипеди и постари лица, таткото на мојата сопруга беше нападнат на истата локација па цела ноќ по болници и во полиција поминавме“, вели Јане Петровски.

„При нормално движење во Брусничка населба, Битола, големо куче со светлокафеава боја одеднаш со силно лаење се стрча кон мене, ме турна на земја, паднав на левата рака и ме касна на десниот горен дел од ногата. Поминав скоро едномесечна голгота на прегледи и уште имам повреди и рани“, вели битолчанка.

Друга битолчанка раскажува дека била нападната од глутница од 15 кучиња и спасена од минувач. Оттогаш има голем стрес и повеќе никаде не оди пешки и мора постојано да дава пари за такси.

Од ЈП „Лајка“ кое е надлежно за уличните кучиња во Скопје велат дека проблемот со улични кучиња е поради тоа што граѓаните се неодговорни, ги оставаат кучињата на улици и поради тоа што нема никакви казни за неоговорно сопствеништво.

„Основната причина за настанување на овој комунален проблем е ниското ниво на свест кај граѓаните за благосостојбата на животните и недостаток на соодветна законска регулатива, како и неспроведување на постоечката, бидејќи сите релевантни истражувања наведуваат на фактот дека главниот извор на проблемот се домашните кучиња кои неодговорно се чуваат од страна на граѓаните и нерегулираното производство на нивни легла. ‘Лајка‘ како последната алка од т.н. системско решение е целосно посветена на третирање на сите кучиња кои моментално се наоѓаат на јавен простор, со цел да се воспостави контрола на нивната бројност со примена на методот ‘залови-стерилизирај- вацинирај-врати’ како хуман, ефикасен и економски исплатлив метод кој дава видливи резултати. За постигнување на крајната цел, потребни се паралелни мерки кои би го спречиле приливот на нови единки на улица:брза и ефикасна примена на подобро законско решение кое ќе го таргетира пред се неодговорното сопствеништво како причинител број еден на проблемот, подобра идентификација на милениците, контрола на размножување и обесхрабрување на создавање на нови легла, оданочување на нестерилизиран/некастриран миленик, посериозни санкции за неодговорните сопственици, но од друга страна и подобра имплементација на тоа законско решение од страна на надлежните институции“, ја објаснуваат причината за проблемот во „Лајка“.

САКАМДАКАЖАМ.МК ги праша граѓаните што предлагаат за решавање на проблемот. Според граѓаните, кучињата треба да се отстранат од улиците. Велат дека треба да се носат во стационари надвор од градот, а не пак да се враќаат на улица и сметаат дека мора да почне да се казнува за неодговорно сопствеништво.

„Кучето не се сака само ако му се однесе манџата што не се изела дома и се фрла по тротоари, туку треба да се шета, трча, тренира. Ова е грев кон самите кучиња што се прави. Сепак, најмногу се криви луѓето. Во други земји се дава дозвола за чување куче за која се полагаат испити, и секако сите домашни кучиња се стерилизирани. Само човек со дозвола за парење на кучиња може да го прави тоа“, вели скопјанка.

„Контрола на легла на кучиња, да не се дозволува чување на кучиња на секого и тој што чува да биде психички и физички подобен за тоа. Казни и одземање на кучињата за тие што ги водат без маска пуштени од ланец, често сум се нашла во ситуација да пуштаат крволочни кучиња без ланец. Шинтерска служба и стационари каде кучињата скитници ќе се тргнат од улиците по градовите и селата. Не треба да се враќаат на улица“, вели скопјанка.

Налдежните од „Лајка“ велат дека е невозможно сите кучиња да се однесат во еден стационар. Тоа би било неиздржливо од финансиски аспект, но и не го решава проблемот.

„Џабе да се заловат сите кучиња и да се однесат во еден стационар, кога за една година од нови легла можат да се создадат повторно ист број улични кучиња. Во Скопје според нашите проценки има меѓу 6.000 и 10.000 кучиња скитници. Мора да има казни за да се реши проблемот, но не се најде еден маж што ќе рече ова и ова ќе се прави. Не треба да измислуваме топла вода. Една Европа го решила проблемот после Втората светска војна, а ние не можеме. Во Виена ако ти избега куче, полицијата ќе ти го врати со фактура од 1.500 евра. Во Холандија казна за напуштено куче е 16.000 евра. Такви казни треба да има и кај нас“, вели директорката на „Лајка“ и подпретседателка на здружението за заштита на животни „Анима мунди“ Радмила Пешева.

Граѓаните кои биле каснати од кучиња велат дека со проблеми се соочуваат и по каснувањето кога ќе отидат во болница. Дел од нив велат дека нема нема вакцина за тетанус и лекови мора да купуваат приватно. Дел од нив на нашиот прашалник одговорија дека ја тужеле општината и биле обештетени. Сметаат дека обештетувањето не помага да се надмине траумата после напад од куче.

Од Општините и од Град Скопје, иако признаваат дека има голем број улични кучиња низ улиците, се сомневаат дека сите тужби се вистински. Велат дека постои мрежа за лажно пријавувања каснување од куче меѓу полицијата, лекари кои даваат лажни потврди за повредата и адвокати кои ја тужат Оштинатата за отштета, за што од општинските буџети се излеваат стотици илјади евра годишно, а сумата расте од година в година.

Како за пример, Општина Битола во 2023 година исплатила 7. 769.952 денари (126.340 евра) за оштети, во 2022 година 2. 885. 115 денари (46.912 евра), во 2021 година 1. 129.000 денари (18.350 евра). Од Општината се посомневаа за манипулации бидејќи едни исти адвокати поднесуваат тужби, а исти лекари издаваат потврди, па побараа јавното обвинителство да отвори постапка и спроведе истрага во врска со пријавите за каснување од кучиња скитници кои се доставуваат до Општината.

„Иницијативата произлегува по укажувањата од надлежните служби, но и правните застапници на Општина Битола, дека постои основан сомнеж за сторени злоупотреби од страна на сите вклучени субјекти во постапката во предметите за надомест на материјална и нематеријална штета предизвикана како резултат од напад на куче-скитник, кои во изминатиот период се со зголемен број, а врз основа на што Општина Битола трпи сериозна материјална штета“, соопшти градоначалникот Тони Коњановски.

И во Град Скопје и ЈП „Лајка“ се сомневаат на лажни пријави за каснување од куче. Согласно завршната сметка на претпријатието за 2023 година, по тужби се исплатени 6.211.991 денари, а во 2022 7.764.624 денари.

Од Град Скопје за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека тужбите најчесто се поднесени едни исти адвокати и тоа адвокат Дејан Славковски, адвокатско друштво Андоновски и Саздов, адвокат Маја Саздова. Од Градот додаваат дека граѓани им пријавувале и оти адвокатите сами им се јавуваат откако ќе бидат каснати од куче, а во тек на главна расправа дознаваат дека странките воопшто не одат на преглед кај вештото лице, туку тие вештиот наод и мислење го добиваат исклучиво врз поднесена медицинска документација, па оттука и сите наоди и вешти мислења се скоро идентични.


https://sdk.mk/index.php/naslovna/stotitsi-kasnati-od-ulichni-kuchina-gi-tuzhat-opshtinite-za-iljadnitsi-evra-nadlezhnite-velat-ako-nema-kazni-za-neodgovornite-sopstvenitsi-problemot-nema-da-se-reshi/
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 131415

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.