build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кучиња скитници

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 03-Aug-2008 at 17:38
ова со чиповиве е до негде добра работа, но за тоа треба и да се има голем квалитетен стационар кај што можат да се грижат за нив, или повеќе помали низ цел град пак
мене не ми е гајле многу како ќе го изведат тоа, само нека ги тргнат од улиците, а не да ги кастрираат па да чекаме долго време сите да изумрат
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 26-Aug-2008 at 10:02
СКОПЈАНИ МАКА МАЧАТ СО УЛИЧНИТЕ ЖИВОТНИ
Следните 5 години нема спас од кучињата скитници
Преполн со агресивни кучиња кои ги напаѓаат граѓаните е центарот на градот, но и сите скопски општини

Скопје е преполно со кучиња скитници кои ги напаѓаат граѓаните. Иако градските власти пред околу една година го отворија стационарот за уличните скитници, граѓаните се уште не гледаат никакви резултати од заловувањето и третирањето на кучињата. Низ скопските улици, според податоците на невладините организации, шетаат околу 7 000 кучиња скитници. Глутници кучиња лежат на Плоштадот Македонија и по булеварите или по пешачките патеки долж центарот на градот. Преполни со агресивни кучиња се и улиците во сите скопски општини. Скопјани и понатаму се движат со страв да не бидат нападнати од кучиња. Луѓето кои се јавија во нашата редакција велат дека со страв минуваат кај кучињата оти не знаат кога може да ги нападнат. Велат дека наместо по пешачките патеки во центарот на градот, тие се движат по булеварот оти по патеките се распослани кучиња.
"Иако имаат белег дека се третирани, тие и понатаму напаѓаат. Завчеравечер, враќајќи се дома, ме нападна глутница кучиња. Бев присебен и успеав да поминам без повреди. Истите кучиња пред една недела нападнаа и мајка која го шеташе малото дете", вели жител на Општина Аеродром.
Од ЈП"Комунална хигиена", кое ги заловува и стерилизира кучињата во стационарот на Вардариште, велат дека виновни за преплавеноста на Скопје со улични кучиња се несовесните сопственици кои потомството од кучињата кои ги чуваат го оставаат на улици. Од таму објаснуваат дека проблем имаат и со таканаречените "маалски кучиња" кои ги хранат неколку луѓе од една зграда или маало, а им пречат на останатите.
"Околу овие кучиња се води војна. Едните бараат да ги заловиме кучињата, а другите реагираат ако дојдеме да ги собереме. Ни се закануваат, па дури имало и обиди за физички пресметки со нашите од Службата за заловување и третман на бездомните животни.
Од ЈП"Комунална хигиена" велат дека според нивната програма "Фати, стерилизирај, пушти", граѓаните ефектите ќе ги почувствуваат дури по 3 до 5 години. Со оглед на тоа што стерилизираните животни повеќе нема да можат да имаат потомство, а нивниот животен век е далеку помал од оној на кучињата кои живеат во домашни услови и нега, во текот на наредните 3 до 5 години се очекува нивниот број драстично да се намали, објаснуваат од претпријатието.


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=156090&idg=8&idb=2458&rubrika=Skopje
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 26-Aug-2008 at 12:01
spas hmmmmm China town in Skopje )))))))
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 26-Aug-2008 at 12:45
Originally posted by mitatos

spas hmmmmm China town in Skopje )))))))


LOLLOL
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 26-Aug-2008 at 12:59
Кога станува збор за оваа тематика сум јако налутен во одност на тие кучиња и мачки (ги забораваме). Знаеме дека имаме проблем и упорно не сакаме да го решиме. Јас ги повикувам оние нво-а што толку ги интересера заштита на животни нека повелат нека ги приберат, а не градот да фрла пари на тоа. Скопје не е град со 50 улични кучиња па да им обезбедува услови. Скопје има 7000!!!

Edited by lslcrew - 26-Aug-2008 at 13:00
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 01-Sep-2008 at 02:18
Можеби ќе прозвучам нехумано но мислам дека треба да се организира масовно убивање на сите скитници.

Знам дека во нормална држава поинаку се решаваат проблемите,но кој рече дека сме нормална.
Значи кај нас имаме доволно проблеми со луѓе скитници,затоа јас предлагам еден ден(многу далечен) кога ќе добиеме еден пристоен финансиски стандард,кога секој ќе може да си купи леб и да не размислува дали ќе му стигнат парите до следниот месец,е дури тогаш ќе почниме да размислуваме за проблемите со кучињата скитници по друг начин.

Убаво кажа ЛСЛ ако на тие разни друштва за заштита на животни му е жал за нашите кучиња,слободно нека се соберат од цела Европа,нека направат во секој град по еден-два стационара и нека ги приберат.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 01-Sep-2008 at 07:41
Originally posted by ovaj_stariov

кога ќе добиеме еден пристоен финансиски стандард,кога секој ќе може да си купи леб и да не размислува дали ќе му стигнат парите до следниот месец,е дури тогаш ќе почниме да размислуваме за проблемите со кучињата скитници по друг!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 13-Sep-2008 at 13:10
Некој озбилно си ја сватил работава.

Скопје
Мистериозно исчезнуваат кучињата од скопските улициАвтор:  Александра Денковска
Голем број улични кучиња мистериозно исчезнуваат од улиците на главниот град. Каде се носат кучињата и што се прави со нив сè уште е енигма. Дебарчани тврдат дека исчезнатите кучиња завршуваат во Центар Жупа, каде што се пуштаат на слобода, а некои од населението тврдат дека пронашле и масовни кучешки гробници.
 
Според нивните кажувања, тие виделе камиони со тетовски регистрации како транспортираат улични кучиња во околината на Дебарско, Тетовско и на Гостиварско. Засега постојат само сомневања дека кучињата во Дебарско се убиваат и се фрлаат во масовни гробници, но Здружението за заштита на животни тврди дека со видеоматеријали в понеделник ќе ја докаже целата работа.
 
Претседателот на здружението за заштита на животните и животната средина „Срце за животните“ Вангел Мичевски тврди дека веќе поднеле кривична пријава против непознати сторители што извршиле масовно труење на животни.
 
- Ние во здружението секојдневно примаме повици од граѓани дека животните од улиците исчезнуваат без трага, а за транспортирањето на кучињата во околината на Дебар исто така дознавме од нив. Значи станува збор за јавна тајна, но никој јавно не зборува за тоа. Имаме сведоци што виделе како голем број кучиња се носат кон западна Македонија и потоа без трага ги снемува. Идната недела ќе ги поткрепиме тврдењата и со снимки и со видеоматеријали. Мислиме дека зад целата работа не стојат граѓани туку некој што на друг начин не може да го исчисти градот од бездомните кучиња - објасни Мичевски.
 
Иван Серафимовски од Дебарско, претседател на месната заедница во Центар Жупа, вели дека граѓаните секојдневно го информираат за проблемот со кучињата, за кои претпоставува дека доаѓаат од главниот град.
 
- Секојдневно граѓаните доаѓаат кај мене и се жалат дека има сè повеќе кучиња. Некои од нив се сведоци дека кучињата биле симнувани од големи камиони и биле пуштани во околината, но исто така има и луѓе што велат дека во близината виделе огромен број пцовисани кучиња и масовни гробници, каде што тие се фрлаат.
 
Целата мистерија мора побрзо да излезе на виделина и да се реши проблемот на похуман начин - вели Серафимовски.

http://novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=182&ArticleID=7063

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 13-Sep-2008 at 13:16
Здружението за заштита на животни тврди дека со видеоматеријали в понеделник ќе ја докаже целата работа.

Тие видео-материјали да си ги начукаат у гс!!!

Ние во здружението секојдневно примаме повици од граѓани дека животните од улиците исчезнуваат без трага

Се јавувале граѓани, my ass се јавувале. Па и да се јавувале, баш кај нив ќе се јавеле.

Мислиме дека зад целата работа не стојат граѓани туку некој што на друг начин не може да го исчисти градот од бездомните кучиња

Со волку кучиња, друг начин практично не постои.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 13-Sep-2008 at 14:28
аман више со кучињава, нека ги испотепаат више, а тие кои многу ги сакаат и се грижат за нив нека си ги приберат дома и нека ги чуваат
не се од никаква корист за градов, порано и јас ги жалев , си викав ај живи суштества се, ама веќе ми се смачи од сето ова
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 14-Sep-2008 at 19:15

Не се согласувам со овие мислења. Главни виновници за овие масовни убиства на животните се или градските власти или орган на државната власт на чие чело стојат раководители. Тие раководителчиња возат количиња и џипчиња од по десетина и стотина илјади евра, а дел од нив се толку корумпирани што со нивните украдени пари можат да се нахранат и згрижат сите кучиња на Балканов. Сум согласен за усмртување единствено на болните и на агресивните животни, како и за глутниците кучиња. Сите тие треба да се однесат во стационар и таму да се утврди дека дали треба да се убијат или не. Здравите кучиња да се кастрираат и да им се понудат на граѓаните. Како држава сме сиромашно, но сепак сме една европска и цивилизирана земја, а не некоја си африканска вукојебина во која не им е гајле ниту за луѓето ниту за животните.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 14-Sep-2008 at 20:46
Originally posted by BOJAN

Не се согласувам со овие мислења. Главни виновници за овие масовни убиства на животните се или градските власти или орган на државната власт на чие чело стојат раководители. Тие раководителчиња возат количиња и џипчиња од по десетина и стотина илјади евра, а дел од нив се толку корумпирани што со нивните украдени пари можат да се нахранат и згрижат сите кучиња на Балканов. Сум согласен за усмртување единствено на болните и на агресивните животни, како и за глутниците кучиња. Сите тие треба да се однесат во стационар и таму да се утврди дека дали треба да се убијат или не. Здравите кучиња да се кастрираат и да им се понудат на граѓаните. Како држава сме сиромашно, но сепак сме една европска и цивилизирана земја, а не некоја си африканска вукојебина во која не им е гајле ниту за луѓето ниту за животните.Applauseпотпис од мене
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 14-Sep-2008 at 22:16
Originally posted by BOJAN

Не се согласувам со овие мислења. Главни виновници за овие масовни убиства на животните се или градските власти или орган на државната власт на чие чело стојат раководители. Тие раководителчиња возат количиња и џипчиња од по десетина и стотина илјади евра, а дел од нив се толку корумпирани што со нивните украдени пари можат да се нахранат и згрижат сите кучиња на Балканов. Сум согласен за усмртување единствено на болните и на агресивните животни, како и за глутниците кучиња. Сите тие треба да се однесат во стационар и таму да се утврди дека дали треба да се убијат или не. Здравите кучиња да се кастрираат и да им се понудат на граѓаните. Како држава сме сиромашно, но сепак сме една европска и цивилизирана земја, а не некоја си африканска вукојебина во која не им е гајле ниту за луѓето ниту за животните.

Мислам дека ги кажа магичните зборови Smile
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 14-Sep-2008 at 22:36
Да бидеме реални, нема баш многу кучиња скитници да бидат вдомени од граѓаните... Но тоа секако не значи дека треба да тргнеме во масовна нехумана акција на истребување. Сигурно дека похумани методи (како кастрацијата која се спроведува) чинат повеќе, но тоа е сепак занемарлив трошок во однос на тоа за какви глупости фрламе огромни средства...
Проектот со кастрацијата е почнат и треба да се посветиме на негово квалитетно спроведување кое ќе даде резултати, наместо на пола пат да забегуваме со идеи за масовно убивање.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 15-Sep-2008 at 10:01
Вчера на Граничниот премин Табановце за влаз во Македонија имав прилика да видам глутница од 15тина кучиња. Џабе што нашиот премин е побав и поорганизиран од Српскиот, ова беше срамота и катастрофа. Кучињава трчаа, лаат меѓу коливе, од страна јадеа некоја мрша и некои коски, а имаше барем 10тина странски коликои највероватно идеа за Грција. На ваков начин ли ќе им пратиме порака на странците дека еве ние сме европска и цивилизирана држава во која треба да дојдат на одмор?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 16-Sep-2008 at 15:55
Се согласувам дека таквите слики воопшто не се добри, но за проблемите со кучиња во Табановце треба да се погрижи пред се општината и тамошните градски власти. Треба да потсетам дека Трифке во Скопје ги затвори стационарите во Мирковци и Волково, па сега останавме со само еден стационар во Вардариште. 
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 20-Sep-2008 at 09:34

Pa sekoja drzava vo svet gi pogubiva zhivotnite koj ne se registrirani ili koj ne se prisvoeni od nekogo. Niz cela evropa taka pravat sea i mikrochipovi im stavaat za identifikacija, ova se gluposti teski treba pod hitno da gi trgnat zhivotnite od ulicite u nikoja druga drzava vo evropa go nema ova. Isto taka sekoe zhivotno mora da e kastrirano ako mora da ima dozvola da pari zhivotni.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 20-Sep-2008 at 13:24
Originally posted by Plugger


Pa sekoja drzava vo svet gi pogubiva zhivotnite koj ne se registrirani ili koj ne se prisvoeni od nekogo.


Roll%20eyes

Можеш да го документираш ова тврдење?
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 21-Sep-2008 at 17:25

Pa mnogu lesno dali gledash kucinja i macki po ulici koa ke ides vo bilo koja drzava vo Zapadna Evropa?? Odi vo Germanija i pogolemi se shansite da vidish nekoj sto nema dom nego li kuce ili mace imaat strogi kontroli za tie raboti.

Nekolku pati imam procitano kako lugeto se plashat samo da idat navecer i nekolku pati se desilo da gi napadnat glutnici po ulicite. Toa e mnogu opasno za gradot i ne smee da prodolzat vaka. Na zapad praviloto e mora sekoe kuche ili mache da bide registrirano, imaat domovi za zhivotni ali tamu gi chuvaat na odvremen period a posle toa gi pogubuvaat (ako nikoj ne dojde da gi prisvoi). Taka e barem vo America,Canada.

Ja ne znam kako e zakonot vo Makedonija, ako mozhe objasni mi po shiroko.


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 21-Sep-2008 at 17:45
Originally posted by Plugger

Na zapad praviloto e mora sekoe kuche ili mache da bide registrirano, imaat domovi za zhivotni ali tamu gi chuvaat na odvremen period a posle toa gi pogubuvaat (ako nikoj ne dojde da gi prisvoi). Taka e barem vo America,Canada.

Ja ne znam kako e zakonot vo Makedonija, ako mozhe objasni mi po shiroko.


А па не сме се разбрале добро. Во ред е ова што го кажуваш. Јас мислев збориш за погубување на кучињата при лов по улиците.

Инаку тоа со згрижување на одреден период додека не бидат посвоени или „успиени“ кај нас не може да профункционира затоа што ги има премногу и којзнае колкав стационар треба да се изгради и плус тековно одржување за да се приберат сите... Моментално праксата е да се уловат, да се проверат (ако се болни или агресивни се убиваат), да се кастрираат за да не можат да се размножуваат и пак се пуштаат. Резултатите од кастрирањето доаѓаат поспоро, но и тоа под услов да се работи посветено, а не само ради форма.


Edited by Cloverstack - 21-Sep-2008 at 17:46
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.145 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.