build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Кучиња скитници
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кучиња скитници

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 21-Sep-2008 at 17:46
Originally posted by Plugger


Pa mnogu lesno dali gledash kucinja i macki po ulici koa ke ides vo bilo koja drzava vo Zapadna Evropa?? Odi vo Germanija i pogolemi se shansite da vidish nekoj sto nema dom nego li kuce ili mace imaat strogi kontroli za tie raboti.

Nekolku pati imam procitano kako lugeto se plashat samo da idat navecer i nekolku pati se desilo da gi napadnat glutnici po ulicite. Toa e mnogu opasno za gradot i ne smee da prodolzat vaka. Na zapad praviloto e mora sekoe kuche ili mache da bide registrirano, imaat domovi za zhivotni ali tamu gi chuvaat na odvremen period a posle toa gi pogubuvaat (ako nikoj ne dojde da gi prisvoi). Taka e barem vo America,Canada.

Ja ne znam kako e zakonot vo Makedonija, ako mozhe objasni mi po shiroko.


не знаев дека ги погубуваат, мислев си умираат од природна смрт, а за опасноста си во право, ама за тоа барем ги кастрираат, што колку толку и помага
а за законот не сум сигурен, всушност најголем број од скитниците се напуштени кучиња од сопствениците, обично кога ќе остарат или кога ќе немаат услови за чување
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 22-Sep-2008 at 23:27

hahahahahaha ne be kaj smeesh da pukash po zivotni nema shansi pa tie poveke prava imaat od lugeto. Ima restorani za kuchinja pa pedikir za nokti sve im pravat bog da chuva ali mislam deka se razbravme.

Nego ubavo sto kazavte ete sega se doneseni novi zakoni za chistotija i higiena, ne smeesh ajvar da pravish pred zgrada i ne smeesh edno lifche da frlish inache 50 evra kazna znachi ke mora i ova prashanje so kucinjata skitnici da go reshat. Applause Applause Applause
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 15-Oct-2008 at 00:48

Бездомните кучиња ги мерат сокаците

Се смета дека во градот има околу 9.000 бездомни животни, иако за една година бројката е намалена за една петина со проектот „Залови, стерилизирај и пушти“


Од стационарот ги повикуваат граѓаните да не се агресивни кон кучињата од улица

Стара жена сум, сешто сум поминала во животот. Не се плашам од животни, најмалку од кучиња. Но, откако без причина ме нападнаа три големи кучиња додека минував по патеката низ паркот, веќе не сум така спокојна. Се исплашив кога ми се стрчаа, а јас имам болно срце. Порано сум слушала дека бездомните кучиња напаѓаат, ама не верував, мислев дека луѓето ги провоцираат. Сега на своја кожа почувствував дека не е така, иако само ми го искинаа здолништето.

Вака раскажува Лефка Василевска од скопската населба Аеродром. Имаше среќа да остане неповредена, за разлика од други скопјани кои не поминале само со преживеан стрес. Во Клиниката за инфективни болести во Скопје за само за еден месец околу 80 скопјани побарале лекарска помош поради повреди од кучиња. Од болницата информираат дека од 75 случаи кои се пријавени, 21 пациент посочил дека бил нападнат од бездомно куче, а 54, или 70 отсто, биле на удар од домашни миленици кои имале стопан.

Се смета дека во градот има околу 9.000 бездомни кучиња. Одговорните во Јавното претпријатие „Комунална хигиена“, претпријатие задолжено за грижа кон овие животни, велат дека со проектот „Залови, стерилизирај и пушти“ бројката за една година е намалена за една петтина. Со проектот на хуман начин се влијае на оваа популацијата на територијата на Град Скопје. Тоа е прв проект од ваков вид во Македонија и претставува обид со научни методи да се решава проблемот со бездомни кучиња.

- Кога пред неколку години почна проектот „Стационар“, процените на австриската Фондација „Фир Фотен“ беа дека во Скопје има околу 5.000 - 6.000 бездомни кучиња. Но, бројката е многу поголема, бидејќи кучињата постојано се размножуваат. Има безброј примери со маалски кучиња, кои ги хранат луѓе од зграда или од маало, сакајќи да покажат хуманост, ама никој не ги прибира дома за да преземе одговорност за нив. Кучињата се размножуваат над секоја граница на толеранција, а човекот реагира агресивно кон нив, не признавајќи ја својата вина, својот удел во нивната бројност - вели Југослава Поленак, одговорна за односи со јавноста во ЈП „Комунална хигиена“.  И Димче Велковски, ветеринар од стационарот за кучиња, ги повикува граѓаните да не се агресивни кон кучињата од улица.

- Секое убиено куче „ослободува“ територија за нови, на кои храната така им е полесно достапна. На местата каде што масовно биле убивани кучињата, тие што останале добиле подобри услови за живот и секогаш побрзо се размножувале. Ова правило во практиката се покажа точно - вели Велковски.

Од ЈП „Комунална хигиена“ велат дека во соседните земји проектите се поддржани и од државата и се под надзор на тела на Европската Унија, па затоа и ефектите биле мошне големи. Во Скопје, Комунална хигиена самата им го предложила овој проект на градските власти, од кои добиле зелено светло, но парите и поддршката од државата се ограничени.

Стационарот има капацитет за 60 кучиња. Од септември 2007 година досега се истретирани околу 1.600 животни-скитници, од кои половината се евтаназирани, а другата половина се стерилизираат и се враќаат на местото од каде што ги зеле. Тие кучиња се безбедни од здравствен аспект и не се размножуваат повеќе.

Во Букурешт убиени 37.000 кучиња

Поради поголема безбедност на посетителите на Самитот на НАТО, во Букурешт се уловени и убиени 37.000 кучиња од улиците.Во Софија, каде што веќе две години се спроведува проект сличен на нашиот, се заловени околу 10.000 животни, од кои повеќето се вакцинирани, стерилизирани и вратени на улица, а само помал број болни и агресивни животни се евтаназирани.

ИНФО-Реагираат на адреналин

Кучињата може да нападнат ако кај некои луѓе забележат неправилно движење, значи хендикепирани, стари и изнемоштени, луѓе што возат ролерки или слично. Улично куче не е опасно ако се однесувате нормално и ако не покажувате знаци на страв. Понекогаш, кога човек се плаши, организмот му лачи повеќе адреналин, па од миризбата на човекот кучињата се надразнуваат и може да бидат агресивни, објаснува ветеринарот Велковски.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=323A62DCDF5CA74E8A3EE548444610C5


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 15-Oct-2008 at 01:04
Ете како може транпарентноста да биде позитивна. Ја од кога го прочитав текстов темелно го сменив ставот кон овие кучиња. На пример не го имав во предвид фактот дека секое убиено куче ослободува територија на друго куче кое полесно ќе се храни и ќе се размножи и повеќе беља ќе направи. Исто така незнаев дека ефектот ќе биде една петина од кучињата да ги снема за една година. Се надевам дека податоците се вистина а не манипулација за јавноста. Сега давам поголема поддршка за овој проект на ЈПКХС.
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 15-Oct-2008 at 03:59

Zosto gi pustaat? Pa ima razni bolesti mora nekoj da go chuva kucheto ako ne togash mora da gi pogubat. Ne gledam logika da gi pushtat, sekoe kuche mora da bide registrirano. Vaka da zarazuvaat luge i da gi napagjaat ne biva, tuka e higienata vo prashanje ako sakaat zakoni kako singapur togash prvo sto treba da napravat e zhivotnite od ulica da gi trgnat.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 07-Nov-2008 at 11:11
ПОТРЕБНА Е СЕРИОЗНА СТРАТЕГИЈА ЗА БЕЗДОМНИТЕ КУЧИЊА
Убивањето не е решение, но и заловувањето не помага

Повеќе од 10.000 бездомни кучиња шетаат по скопските улици и претставуваат опасност за граѓаните. За само две години нивниот број е зголемен за 4.000 и покрај нивното редовно заловување и стерилизирање. Очигледно на градот му е потребна посеопфатна стратегија за решавање на тој сериозен проблем. Граѓаните велат дека е непријатно да се поминува низ градот, особено во вечерните часови, зашто не ретко кучињата напаѓаат луѓе или трчаат по возилата во движење, па можат да бидат причина и за сообраќајна несреќа. - Пред неколку дена, кога се враќавме дома, неколку големи кучиња почнаа да лаат по нас и се затрчаа да не нападнат. Беше темница и немаше кој да ни дојде напомош. Среќа што бевме поголемо друштво, па успеавме да ги истераме, да бев сама, немаше шанса да се одбранам - се пожали Соња Поповска, која живее во Кисела Вода. Пред повеќе од една година, Советот на Скопје ја усвои програмата за решавање на проблемот со кучињата-скитници, според која тие се сместуваат во стационарот во Вардариште, а ЈП „Комунална хигиена“ е надлежно за нивно собирање од улицата. Во изминатава година се третирани вкупно 1.596 кучиња, од нив 871 се еутаназирани, 648 се кастрирани, а 98 се вдомени. Според Југослава Поленак, портпаролка во ЈП „Комунална хигиена“, неопходна е национална стратегија за решавање на проблемот со кучињата не само во Скопје, туку и на ниво на целата земја, бидејќи кучињата не знаат за разлики меѓу општините и лесно преминуваат од едно населено место во друго. Таа вели дека неопходно е да се бара одговорност и од сопствениците на милениците, кои честопати кога ќе им здодее да ги чуваат ги пуштаат на улица. - Убивањето не е решение. На местото на секое убиено куче на одредена територија, доаѓаат нови на кои храната им е леснодостапна. На локациите каде што масовно биле убивани кучиња, оние кои останале добиле подобри услови за живот и секогаш побрзо се размножувале - вели Поленак. Во службата која е задолжена за собирање на бездомните кучиња има само тројца вработени кои располагаат со едно возило и кои во просек месечно собираат од 150 до 210 бездомни кучиња, што, споредено со нивниот број и брзината со која се размножуваат, е тапкање во место. Една женка во текот на една година раѓа од пет до девет кутриња. Лесно може да се пресмета за пет-шест години колку бездомни кучиња може да продуцира само една женка. Поленак вели дека во големите европски градови нема расфрлана храна и отпадоци насекаде. Отпадот е спакуван, селектиран и кучињата немаат допир до него, па поради тоа и помалку ги има по улиците.

Храната во депониите мамка за кучињата

Според „Фиер Фотен“, австриска организација за заштита на животните, убивањето не е вистинскиот начин за справување со проблемот со кучињата, туку нивната стерилизација. Во Букурешт, пред одржувањето на самитот на НАТО, се уловени и убиени 37.000 кучиња, но само неколку месеци подоцна улиците повторно биле преплавени со бездомни животни. Причина е лесно достапната храна и неодговорниот однос на луѓето кон домашните миленици.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1545&ArticleID=101809


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 07-Nov-2008 at 11:20
ЛЕсно може да се заклучи дека бројот на кучиња е правопропорционален со храната што е растурена по градот. Значи има онолку кучиња колку што можат да се најадат, ане колкушто можат да се размножат. Значи проблемот не е во кучињата него во храната, а некои граѓани дури и намерно растураат храна со цел да ги хранат кучињава. Очигледно решението е во казни "за поттикнување неконтролирано размножување на бездомни животни во урбаните населби" во висина од 50 евра, како и другите комунални казни.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 22-Nov-2008 at 02:25
Кривична за отстранувачи на кучиња


"Целата јавност е сведок на распишани тендери за "отстранување" на кучињата (последен е примерот со РЕК Битола). Никој не конкретизира што се подразбира под "отстранување"!? Дали нивно застрелување, што е спротивно на кривичниот закон, за коешто може со сигурност да гарантираме кривична пријава, или, пак, тоа подразбира транспорт до стационарите, кои немаат ниту услови, ниту капацитет?". Вака реагираат од НВО "Срце за животни" од каде вчера уште еднаш апелираа до надлежните министерства, Владата, градоначалниците и сите институции, да се заземат за финансирање на изградбата на прифатилишта за животни, доделување на локации за таа намена и подобрување на законската регулатива која се однесува на бездомните животни.

-Решавање на проблемот со овие животни со години е безуспешно и тоа во сите градови во државата. Како е можно, градови како Скопје и Битола, да си дозволат да немаат ниту едно прифатилиште за бездомни животни, а стационарите не ги задоволуваат ниту најелементарните критериуми за третман и привремено задржување на животните, смета Вангел Мичевски од оваа невладина организација. Тие вчера најавија формирање на сојуз на здруженија кои ќе понудат помош за решавање на сите проблеми, како партнери на надлежните институции.

http://vecer.com.mk/?ItemID=69019EE048CCB544A1998589AF26E72E


Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 23-Nov-2008 at 14:30
Абе нека не кажуваат приказни доста е веќе или носете ги сите во стационар или пушката!
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 23-Nov-2008 at 21:35
кој си ги обожава, нека си ги прибере дома
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 24-Nov-2008 at 01:20

Градот има потреба од нови прифатилишта за кучиња

Лошата состојба во стационарот во Вардариште предизвика остра реакција на здруженијата за заштита на животните. Тие апелираа до Владата, надлежните министерства да доделат локации и пари од буџетот за изградба на уште едно прифатилиште за бездомни кучиња. Тие побараа да бидат вклучени во 24-часовен надзор на стационарите и прифатилиштата.

- Бараме од градските власти да ни дозволат мешовито водење на стационарите, во кои освен претставници од Јавното претпријатие „Комунална хигиена“, свои претставници ќе имаат здруженијата за заштита на животните. Нашите организации имаат стручни тимови што можат да помогнат при водењето на стационарот, а со тоа ќе придонесот за похумано решавање на овој проблем - изјави Драган Пешиќ од здружението „Има надеж“.Поради ваквата лоша состојба во стационарот, здруженијата ќе формираат сојуз кој ќе им нуди помош на надлежните институции решение на овој проблем.

- Знаеме дека во стационарот нема идеални услови за кучињата, но се трудиме средствата со кои располагаме да ги искористиме за вистинските работи. Состојбата може да се подобри и затоа ги покануваме сите заинтересирани граѓани што сакаат да помогнат, да го сторат тоа - изјави Југослава Поленак, портпарол на ЈП „Комунална хигиена“.Според процената на ветеринарите што се вклучени во проектот за третирање на кучињата- скитници, во градот има приближно 6.000 кучиња-бездомници, па според тоа неопходна е изградба на барем уште едно прифатилиште за овие кучиња.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=8A33093F25781B48B24147623C7A156C
Edited by lslcrew - 24-Nov-2008 at 01:26
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 26-Nov-2008 at 11:26
„Комунална“ негира дека лошо ги третира кучињата
Стационарот во Вардариште обезбедува хуман третман на уличните животни и воопшто не се точни тврдењата на организацијата „Има надеж“ дека условите во него се лоши, реагираа вчера од јавното претпријатие „Комунална хигиена“. Тие додаваат дека досега оваа организација воопшто не се обратила кај нив да им понуди некаква помош, материјална или волонтерски ангажмани.
 
- Парите со кои се финансира стационарот се ограничени од градот, па секоја помош од граѓаните или од организациите е добредојдена, без разлика дали е во храна, нега и хигиена за кучињата и слично. А оваа организација без да стапи во контакт со нас нуди некаков заеднички менаџмент и ни обвинува како работиме. Затоа логично се поставува прашањето кои се вистинските мотиви за таа понуда - истакна Југослава Поленак, портпаролката на претпријатието.
 
Стационарот и службата за хуман третман на уличните животни работи веќе 14 месеци во составот на „Комунална хигиена“, под надзор на Британското кралско здружение за заштита на животните. Британците заклучиле дека условите во Скопје се многу подобри од тие во Софија иако тамошниот стационар го финансираат и бугарската држава и фондовите на Европската унија.
 
Слободан Костовски, раководителот и извршителот во стационарот „Вардариште“, смета дека проблемот со бездомните животни може да се реши со посебен закон.
 
- Нема регулатива со која ние би имале увид на родените кучиња. Во многу европски земји сопствениците мора да ги кастрираат домашните галеничиња, а ако не го направат тоа треба да го пријават секое раѓање. На овој начин се решава проблемот со исфрлањето на младенчињата на улица - вели Костовски.
 
Од „Комунална хигиена“ информираа дека од градските власти идната година треба да добијат ново возило и пушка за успивање.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=244&ArticleID=11970

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 28-Nov-2008 at 23:07
По улиците се повеќе бездомни кучиња


Како главна причина за ваквата состојба, велат од Стационарот во Вардариште, е немањето на никаква евиденција за бројот на домашните миленичиња и податоците за бројот на нови младенчиња


Бројот на бездомни животни на скопските улици од ден на ден е се поголем и покрај тоа што заловувачката служба на ЈП Комунална хигиена повеќе од една година го спроведува проектот за хуман третман на кучињата од улица. Надлежните од јавното претпријатие велат дека работат непрекинато и досега имаат истретирано околу 1700 животни, но признаваат дека не можат да воспостават контрола на теренот. Како главна причина за ваквата состојба, велат, е немањето никаква евиденција за бројот на граѓаните кои чуваат домашни миленичиња и податоци за бројот на нови младенчиња.

- Во добро организирани држави секој сопственик има книшка и е обврзан да го контролира парењето на миленичето, односно одговара за секое младенче. Кај нас, малите кученца најчесто се фрлаат на улица или пак ги земаат лица од помодарство, кои не се подготвени да ја извршат обврската за нивно чување и кога ќе го сфатат тоа, животните завршуваат на улица - информира Слободан Костески, одговорен за Стационарот. Тој вели дека проблемот со кучињата-скитници во Скопје е повеќегодишен и акутен. Пред да почнат со проектот за хуман третман на животните, располагале со груба проценка дека по улиците има околу 6000 кучиња, но и покрај нивните напори да стават ред и 24-часовната ангажирансот на теренот, велат дека таа бројка и натаму е актуелна.

- Никој од ветеринарните служби претходно не излегол со точни податоци за бројот на бездомни кучиња на скопските улици, што е предуслов за да се започне со осмислување на програма за решавање на овој проблем - вели Костески и притоа ги демантираше обвинувањата на некои здруженија за заштита на животните дека условите во Стационарот во Вардариште се лоши. "Знаеме дека во Стационарот нема идеални услови, но се трудиме средствата со кои располагаме да ги искористиме за подобрување на состојбата и затоа ги покануваме сите заинтересирани граѓани што сакаат да помогнат, да го сторат тоа - велат ЈП Комунална хигиена. Обвини дека никој од членовите на организациите што се грижат за животни не се обратил да им понуди помош, да види како се чуваат, или да ги нахрани, туку само знаат од страна да критикуваат.

http://vecer.com.mk/?ItemID=6AF0B3A098160B418E9FE2DB15AEF77E
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 29-Nov-2008 at 00:12

 добро а има некој бројка колку диви мачки има во СК и колку и дали се тие поопасни од бездомните кучиња. мислам дека кучињата не се толкав приоритет колку мачките гледано од  дезинфекциски аспект... ем неочекувам дека кучиња има повеќе од мачки,  ем мислам дека мачките можат далеку повеќе болести да пренесат, во контакт се глодари и птици.  

Свет во кој животните нема да страдаат - Утрински - 11.08.2006

Срна - хумано решавање на проблемот со бездомни кучиња

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 29-Nov-2008 at 16:19
Навистина не знам што се случува со животните скитници, едно време имавме и по четири стационари, а сега повторно ниту еден. А зима се ближи, а со тоа глутниците кучиња ќе постанат агресивни и гладни и сигурно дека повеќе ќе напаѓаат. Затоа Комунална треба да ги искористи во поголема мера капацитетите на Вардариште, да се убиваат болните и агресивните кучиња, а останатите да се згрижат, да се кастрираат и да се направи медиумска акција за загрижување на на тие животни од граѓаните на Скопје. Оние кои што нема да си најдат сопственик да се вратат на улица. Кастрираните кучиња не се опасни, се мили и не напаѓаат, а и не се размножуваат, самиот си знам бидејќи имам такво куче по домаBig%20smile.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 29-Nov-2008 at 16:28

Бојан кучето го зема од стационар или? ме интересира има некаков период по тоа стационарите кога ги даваат за посвојување а сеуште да не се кастрирани животните?!

  • Цена на услуга за уловување на животни –скитници и престој во стационарот ,без медицински третман и подигање на згазени и умрени животни
    1. Подигање на згазени и умрени животни на подрачјето на град Скопје  - 1.100 ден/парче

    2. Уловување на животни –скитници (мачки,кучиња)на подрачјето на град Скопје и нивен престој во стационар без медицински третман  - 1.200 ден/парче

* Во единечната цена не е пресметан ДДВ

www.khigiena.com.mk/fileadmin/pdf/cenovnici_odluki/odl_cen_sanitar.pdf

Комунална Хигиена > Сервиси > Ценовник
Edited by beTon - 29-Nov-2008 at 16:41
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 29-Nov-2008 at 19:14
една чудна работа приметив, во последно време врие низ веснициве ради овие кучиња скитници ама на некој ама баш ич гајле не му е, па дај боже нека го искасаат па да видиме како ке биде јас еднаш мака си терав низ парк едвај се спасив 20 кучиња ме нападнаа ,тоа е тоа што ке прајш
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 01-Dec-2008 at 13:07
БеТон, кучето не го земав од стационар, но го кастрирав и морам да кажам дека сега е многу попитома, додуше единствена маана е што кастрираните кучиња се дебелеат. Што се однесува до глутниците низ паркот, тоа е веќе традиција, мене ми се случило бар 3 пати да ме изедат, па затоа преку зима веќе не се шетам на тој дел од паркот. Ама има ден, ќе се случи на некој од политичариве да го гризнат него или негово дете, па тогаш ќе се позанимаваат малку повеќе со оваа проблематика.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 01-Dec-2008 at 13:15
LOL склони кон дебелење а, немаат екстра волја за активност или од жал кризираат па си лечат комплекси со храна, да имаа категорија грицкање семки во својот речник може ќе избегнеја товарење со храна...
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 01-Dec-2008 at 16:45
Склони на дебелеење, кротки, по цел ден спијат и се галат, сакаат луѓе, но не и машки кучиња да ги душкаатBig%20smile!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.152 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.