build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кучиња скитници

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Кучиња скитници
    Posted: 16-Mar-2008 at 15:28
Темава ја видов на еден друг форум, па си реков зашто и ние овдека како "професионалци" за урбани прашања да ја продискутираме. Идејата за темава е многу добра, поради ова е еден проблем кој речиси сите градови кај нас го имаат. Кога се работи за овој проблем јас сум малце порадикален во ставовите и сметам дека мора поригорозно да се пристапи, пошто нели и природата е така создадена посилните да ги јадат послабите. Луќето се посилните и мора малце префдаторски да постапат. Значи кога некој лав ќе ве нападне во путнина он претходно не размислил за човекови права. Така и ние нема што да му ја мислиме за правата на животните, зашто сите тие организации освен што мерат мозок, перат и пари. Значи не викам дека треба да се убијат сите до едно, ама да не ги жалат до толку. Стационарот е одлично решение, а за исхрана на тие животни може да се користи застарена (непогодна за луѓе) храна од пекари и ресторани. Ова што се га се прави со кастрација е бадијала. А веќе се иде кон тоа треба женките да се стерилизираат, а не мажјаците. Во скопје на ова прашање му се пристапува ептен фушерајски и воопшто нема некоја посветеност, а голем проблем е !!!

Edited by pbanks - 15-Jun-2008 at 20:27
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-Mar-2008 at 15:31
Инаку на скопските улици највеќе се застапени примероци од расите "Англиски стритер" и "Германски штрасер" !
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 16-Mar-2008 at 15:32


како за почеток не се слагам со пристапов. Е сега точно е дека до сега не се најде решение за ова но тоа е бидејќи тие што требаат не си ја вршат работата исто како што и секоја трета канделабра у градов свети или како што улиците се прошарани со дупки и прекопи.

Значи проблемот не е до методите, туку до ефикасноста. Нема систематичност никаква. Мислам дека стерилизацијата е сосема ОК решение.

Темава е на место, има за што да се дискутира Thumbs%20Up


Edited by pbanks - 16-Mar-2008 at 15:32
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 16-Mar-2008 at 15:37
И јас мислам дека ако се иде кон еден похуман пристап тогаш стерилизацијата е најдобро решение. Ама стерилизација на женките а не на мажјаците. Еве ви два примера:

1.На една улица има 100 кучиња и 100 кучки. Доаѓа шинтер и кастрира 99 кучиња. Тоа едно (блазе си му) ќе ги оплоди сите 100 кучки. И пак беља, се раѓаат уште 100!!!

2.На една улица има 100 кучиња и 100 кучки. Доаѓа шинтер и стерилизира 99 кучки. Таа една (тешко нејзе) ќе биде оплодена од само едно куче (неможе од сите 100 у исто време). Ќе се роди само едно куче.

Сега што е бољи?!

Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 16-Mar-2008 at 15:42
Јас лично не се слагам дека треба попредаторски да пристапуваме. Човекот се разликува од животните со својата интелигенција. Со самото тоа што имаме развиено свест, неможеме да ги затвараме очите пред непотребното експлоатирање на животните. Благодарејќи на тоа „предаторско„ однесување, човештвото прошло низ мрачни пероди како војни, расни дискриминации и сл.

Ме иритира тоа што луѓето викаат дека ние сме наводно „посилни„ па ги поседуваме пониските организми. А фактот дека сме поинтелигенти и имаме поголема одговорност во однос на нашава планета/биосфера?

Што се однесува до уличниве кучиња, претставуваат опасност и дефинитивно треба да се отстранат. Најхумано решение е стационар или/и стерилизација. Доколку треба да се бира меѓу човек и животно, приоритет треба да има човекот.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 16-Mar-2008 at 15:44
znam deka ima mnogu kucinja skitnici kaj nas, da bese makedonija nekade vo kina , sigurno ke vi nadostigase da nacekate nekoe kuce na ulica, kako i da e , jas ednas bev vo park, i mi se nafurija nekolku , ako izbegav ke me ispoizedoa, edvaj izlegov od park ,vcera nacekav eden i go slikavne znam kakva rasa e , ama kako sto gledate na uvoto ima nesto obelezeno ,ne znam sto bi mozelo da pomogne okolu ova


"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 16-Mar-2008 at 15:47
lslcrew, не ми се верува дека имаш толку воопштен буквално нацистички пристап: нормално било посилните да ги јадат послабите. Ohno

Па не е ова синџир на исхрана, туку општество човече!


Инаку не знам какви резултати дава кастрирањево и дали има шанса да успее долгорочно... Навистина не сум запознаен добро со темата. Ама и мене ми останува да се сложам дека која мерка и да се применува, неопходно е да се применува квалитетно и доследно. Само така може да вроди со плод.

И патем да спомнам дека многу повеќе имам против сите оние крволочни раси што за жал се величаат од многу луѓе, отколку што имам против уличните кучиња. На само маски и сл. (што и онака не се применува), јас тие раси буквално би ги забранил.
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Mar-2008 at 15:47
@mitatos: Човече секаде идеш со апаратот! LOL 

Edited by gotsomekicks - 16-Mar-2008 at 15:47
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Mar-2008 at 15:47
Токму тоа сакав да кажам готсоме. Дека во градската средина човекот треба да има предност. На кучето ете му планина!!! Значи се слагам дека треба похумано колку што можеме. Меѓутоа мора и некогаш safemode, па да постапиме онака по метод Макијавели!!!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Mar-2008 at 15:49
Тоа жолтото на увото значи дека е кастрирано мислам. Исто има и некои со црвен околувратник. Тоа мислам дека значи дека е стерилизирана женка.
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Mar-2008 at 15:50
  Тоа е во ред. Мене не ми се допадна тоа што сметаш дека тој што е посилен треба да постапува предаторски. 

Edited by gotsomekicks - 16-Mar-2008 at 15:50
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Mar-2008 at 15:51
@gotsomekicks
heheh , slucajno go slikav, kako da znaev deka ke otvorite vakva tema , dodusa odamna ne sum sliknal nesto , vcera nabrzinka napraviv nekolku fotki ,ali nisto posebno

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 16-Mar-2008 at 17:25
Мислам дека предаторско однесување не му доликува на интелегентно суштество како човекот, така да не се согласувам дека треба да се убијат тие кучиња воопшто. Кога Дарвин излегол со својата теорија за природна селекција, тогашните светски сили како Велика Британија  и Франција ја искористиле како изговор да ги освојат и колонизираат неразвиените Афрички земји Ohno. Сите сме свесни од последиците од такво животинско однесување.

Кога сме веќе кај решение за кучињата скитници, мислам дека кастрацијата е најдобар метод (се додека се извршува систематски и квалитетно) бидејќи:

1. Кога машкото куче е кастрирано, тоа нема нагон за парење и е многу по питомо така да нема опасност некој човек да биде нападнат

2. Кога веќе овие кучиња се кастрирани значи дека нема да може да се размножуваат, така да нивниот број постепено ќе се намалува се додека бројката на кучиња скитници не се сведе на стотици.

3. Овие скитници може да се однесат во стационар (веќе имаме еден, а потребни се барем 1 во секој град низ државата, секој со големина сразмерна со бројот на кучиња скитници во градот) и како во Америка и други земји да се остават на посвојување откако ќе се вакцинираат и исчистат. Тие исто прават тест дали кучето е бесно и смее да се даде на посвојување, така што додека му даваат храна, со гумена рака на стап пробуваат да му земат од јадењето и да го разбеснат. Ако кучето гризне, тогаш тоа не смее да се даде на посвојување и го успиваат. Animal Planet LA Animal police


Јас навистина би земал едно такво кученце бидејќи ми се многу помили од било кој питбул ротвајлер доберман и слични ѕверови. Имам едно во маало многу си го сакам и тоа мене


Edited by La Linea - 16-Mar-2008 at 17:27
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 16-Mar-2008 at 18:00
Originally posted by La Linea


Јас навистина би земал едно такво кученце бидејќи ми се многу помили од било кој питбул ротвајлер доберман и слични ѕверови. Имам едно во маало многу си го сакам и тоа мене


Јас чувам неколку мачки што сум ги собрал од улица LOL. Инаку мислам дека ја наведе главната причина за кастрирање на машките кучиња, а тоа е дека се спречува создавањето (или нивното стигање до крвта не сум сигурен) на секс хормоните со што кучето станува многу помирно.

А патем Анимал Планет владее Big%20smile
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Mar-2008 at 18:33
Абе ако сме интелегентни до сега ќе го решевме овој проблем.
Овие кучиња праат бељи низ градовите секој ден! Исто како да земеме некој криминалец, да го кастираме да нема деца, и да го пуштиме од идризово.. пак ќе прај бељи нели.
Кучињава касаат, лаат, излетуваат на улица (знам еднаш ќе летав од мотор ради џукела на партизанска - еднаш накај стража), не глеам никаква корист од нив. Ем НЕ Е ХУМАНО да ги пратиш на улица кај што немаат јадење и дом, ем за нас не е добро. Мора да има некоја опција што ќе ги задоволи сите апетити. Како беше оноа, да ги пратиме сите у Тетово? мала шала
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 20-Mar-2008 at 02:16

ЗГРАДАТА И БОКСОВИТЕ ВО СТАЦИОНАРОТ не СЕ ДОВРШЕНИ

Кучињата-скитници спијат во вода и мрзнат

За шест месеци низ стационарот поминале над 600 кучиња, а биле удомени 40 од нив

Шест месеци по отварањето, стационарот за кучиња во Вардариште се' уште е недовршен. Од Јавното претпријатие „Комунална хигиена“ долго време најавуваат дека планираат да го досредат и доизградат стационарот, односно да ги зајакнат привремените живеалишта на животните, но не прецизираат кога ќе го сторат тоа. Директорот Златко Димовски пред неколку месеци зборуваше дека кучињата ќе добиваат европски третман, но на самото место се гледа само една недовршена зграда со немалтерисани тули, отворена од сите страни. Провевот убива, а животните се тресат од студ.Од претпријатието велат дека привремените живеалишта на животните би требало да бидат послани со слама и да имаат греди, а не како сега, само бетон и една штица. Вчера сите боксови и штици беа водени, а кучињата мокри. Некои лежеа, а други се вртеа во круг и се преместуваа од една на друга нога. Дел од женките имаат и кученца. Раководните лица на стационарот тврдат дека вчерашната слика била инцидентна, бидејќи работниците дента ги чистеле боксовите.  Моравме да ги исчистиме живеалиштата од фекалии. Максимално се трудиме да не ги повредуваме кучињата. Храната е на високо ниво и е според сите стандарди. Имаме стручни служби, лекарски персонал, можеби состојбата не е идеална, но е задоволувачка - велат вработените во Вардариште.Вчера во посета на стационарот беше и скопскиот градоначалник Трифун Костовски. Тој апелираше до скопјани масовно да почнат да ги посвојуваат кучињата.  Сакам луѓето кон кучињата да приоѓаат со повеќе љубов. Кучето е најдобар пријател, јас тоа најдобро го знам, бидејќи сум растел со овие животни - изјави скопскиот градоначалник. Моментно во Вардариште има 24 кучиња. Сите се третирани, односно стерилизирани и вакцинирани. Се успиваат само болните животни. Ги има од секакви раси, самојед, ретривер, далматинер, но повеќето се нерасни. Од „Комунална“ информираат дека досега низ стационарот поминале над 600 кучиња, а биле удомени околу 40. Паушалните процени се дека на скопските улици има над 6.000 кучиња-скитници. Овој стационар беше отворен во август минатата година, а пред четири години беше затворен оној во селото Мирковци, поради тоа што градските власти немаа пари. Годишно, за третман на кучињата се издвојуваат девет милиони денари, од кои шест милиони дава Градот, а три „Комунална хигиена“.

Јорданка Ивановска

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 11-May-2008 at 08:00


Edited by pbanks - 15-Jun-2008 at 20:36
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 12-May-2008 at 16:59
iiiiiiii koj napizden pogled ima dzukelava hahahahahhahah
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 12-May-2008 at 19:15
preeska vidov vo Micurin ulicar Sar Planinec OGROMEN da vidite kolku bese strasno kucevo! Nemase losi nameri (vo momentot) ali ne daj boze da ti se frli.. mora da se resat od takvi!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 02-Aug-2008 at 22:40
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=AF5CBF16BA2F354295B070EF9E8228A7

Потребен е закон за намалување на бројот на бездомните кучиња

Исфрлените миленици, размножувајќи се на улиците, го зголемуваат бројот на скитници

Снежана Калабакова

Скопје се стреми да стане вистинска европска метропола, а како во ниеден европски град, во него шетаат кучиња-скитници. Се споменува бројка од околу 7 илјади животни-скитници кои не ретко напаѓаат и минувачи. И покрај стратегијата на градските власти за нивно хумано третирање, се чини дека проблемот тапка во место, па нивниот број никако да се намали. Кучињата шетаат низ градските улици, лежат пред владините министерства, на тротоарите, во влезовите на институции и станбени згради, пред рестораните, кафеаните и контејнерите. И никој ништо не презема повеќе од она што е предвидено со програмата на Градот, која функционира на принципот фати, кастрирај, ослободи. Познавачите на состојбите тврдат дека проблемот е суштински и дека е потребна цврста законска рамка која ќе предвиди и високи казни за граѓаните, кои најпрвин ќе земат куче за домашно милениче, а потоа ќе се откажат од него и ќе го пуштат на улица. Овие кучиња, размножувајќи се на улиците, го зголемуваат бројот на скитници. Задолжителното ставање чип на секое животно мора да стане практика и кај нас, додаваат, бидејќи така ќе се најде виновникот и ќе се казни. Така функционира законот во сите европските градови, каде што актуелно е и вдомување на кучињата од стационари.

Начинот на кој сега Град Скопје ги третира кучињата е единствениот кој е поддржан од Светската асоцијација за заштита на животните и од Светската здравствена организација. Неодамна добивме поддршка и од Британската кралска асоцијација за заштита на животните (РСПСА). Се обидуваме да го зголемиме капацитетот на стационарот на Вардариште, но најголем проблем ни е миграцијата на кучиња од периферијата кон централното градско подрачје. Во намалувањето на репродукцијата на кучињата би можеле да се вклучат и општините. Но суштинско е да се направат одредени измени во Законот на Град Скопје, во кој изричито стои дека Градот е надлежен за кучињата скитници, а станува збор за една огромна територија, потенцираат од Одделението за односи со јавноста во Градот.

„И ние спаѓаме во земјите во транзиција кои се' уште имаат проблем со кучињата-скитници. Потребен ни е закон со кој ќе се санкционира оној кој ќе го исфрли своето милениче на улица. Откако ќе реши да престане да се грижи за него, грижата останува на општеството. Токму тоа, според аритметичка прогресија, го зголемува бројот на кучињата-скитници. Мора да се работи на подигањето на јавната свест и на начелото на одговорен сопственик, институционална одговорност и закон за повикување на одговорност на неодговорните сопственици, вели Југослава Дуковска, портпарол во ЈП „Комунална хигиена“.

Слободан Костевски, раководител на стационарот Вардариште, вели дека решавањето на проблемот со кучињата-скитници бара трпение, бидејќи 14 години не постоеше служба која ќе ги третира овие животни.

„Потребни се уште 4-5 години за да се видат првите резултати и да се констатира намалувањето на нивниот број. Освен соработка со граѓаните, потребна е и законска регулатива, тврди Костевски.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.145 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.