build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Резиденцијални објекти
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Резиденцијални објекти

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 57>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Резиденцијални објекти
    Posted: 17-Mar-2008 at 18:27
Овој тип на објекти досега воошто не сме го дискутирале. Мислам дека би било интересно да почнеме. Значи индивидуални куќи, резиденции, вили и сл.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 17-Mar-2008 at 18:28
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Mar-2008 at 19:47
Previous Ме потсеќа на американска амбасада. Мислам дека изгледаат интересно

А за слики - ќе треба да земеме апаратче и релација Злокуќани-Водно. Таму се сконцетрирани најубавите куќи и резиденции. 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-Mar-2008 at 22:07
Оваа ја сликнав во Тафталиџе 2, блиску до ЗЕЛС Cheers


Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-Mar-2008 at 22:13
WTF ----so e so boive?,,,,,,,,,
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 17-Mar-2008 at 22:29


LOL скроз влегле во филм тука
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 17-Mar-2008 at 22:43

Не само што влегле во филм, него ќе снимаат филм пази ја камерата од десна страна.Иначе тие во злокуќани се Thumbs%20Up

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 21-Mar-2008 at 14:37
1. Резиденција на Водно2. Резиденција во Пржино3. Резиденција во Бардовци3. Резиденција на улица Хашка(??)
Edited by La Linea - 21-Mar-2008 at 15:05
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 21-Mar-2008 at 18:38
Abe narodov siromastija ,,,se nema pari LaughLaugh
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 26-Mar-2008 at 23:25
1 Бардовци

2 Трнодол

3 Тафталиџе


Back to Top
Vlado_strelec View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Jul-2008
Location: Prilep MKD
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Vlado_strelec Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 30-Aug-2008 at 10:29
ok se Ohno nemam zborovi za Gorenavedoto mislam deka cela makedonija treba taka da izgleda!
Vlado_Strelec
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 30-Aug-2008 at 19:14
обично не се обрнува внимание на надворешниот изглед на ваквите куќи, но 5 и 6 навистина ми се допаѓаат, порано многу ми се допаѓаа куќите во Црниче, Пржино и т.н. кон Водно, ако има уште постирајте
Владо Стрелец така ќе изгледа македонија кога секој ќе има многу пари Stern%20Smile
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 03-Sep-2008 at 20:21
Еве едно интересно клипче за затворената населба во Злокуќани со доста снимки од внатрешноста на комплексот Cheers


Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 03-Sep-2008 at 20:30
На дедоми му платија тогаш 20 илјади марки за место во Злокучќани ,и вујкоми ми кажуваше дека кога ја орале нивата секогаш искачале некакви керамики , и испод овие куќи се наога некој стар антички град, или дел од тогашно СКУПИ .
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Oct-2008 at 23:03

Резиденцијален комплекс на 19 хектари во Бардовци

Над селото Бардовци, на површина од 19 хектари, ќе се гради елитна еколошка населба. Резиденцијалниот комплекс ќе го сочинуваат куќи со дворови кои ќе треба да бидат изградени според најсовремени еколошки стандарди. Ова е предвидено со ДУП за дел од селото Бардовци, кој беше усвоен на последната седница на Советот на Општина Карпош. Според планот, максималната дозволена висина на куќите изнесува 7,8 метри, што значи ќе можат да се градат двокатни. Површината за градба е поделена на 17 мегапарцели. Инвеститорите на објектите при нивната изградба ќе мора да вградат соодветна изолација и да изградат систем за затоплување на сончева енергија. Со урбанистички проект ќе биде утврден бројот на куќите на една парцела. (Дс.Т.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=802C0690E6A7004BA28DBAA400F59954Originally posted by Dnevnik

КОНТРОВЕРЗНА НАЈАВА ЗА ЕКОНАСЕЛБА ВО БАРДОВЦИ

Владата сака да гради на туѓ имот

Околу 20 сопственици на денационализираниот имот се чудат како нивното земјиште може да им се нуди на инвеститори

Владата на Македонија и' нарачала и и' платила урбанистички план на Општина Карпош за изградба на еконаселба во Бардовци,но речиси 90 отсто од локацијата за на која е планирана населбата се приватна сопственост, иако се тврди дека е државно. Околу 20 сопственици тоа земјиште лани го добиле со денационализација. Станува збор за 19 хектари, над базната трафостаница кај селото Бардовци, односно парцелата што е заведена под бројот 112/1. Сопствениците од ова земјиште ни покажаа имотни листови и се вчудовидени од фактот како властите се фалат дека ќе градат населба на туѓ имот, односно дека ќе им го продаваат нивното земјиште на инвеститори.

- Ова земјиште пет години беше предмет на денационализација. Конечно лани, по неколкугодишна голгота, ги добивме имотните листови. Наше е дали ќе го продаваме земјиштето или сами ќе градиме на локацијата, но не знам како можеле да донесат вакви одлуки. Претходно, корисник на оваа парцела беше Министерството за одбрана, а сопственик државата. Од целиот имот, кој е со површина до 240.000 квадратни метри, државата е сопственик само на 15.000 квадратни метри - изјави сопственик на еден дел од оваа локација.

Предлог-урбанистичкиот план за еконаселбата во Бардовци се усвои завчера, на седница на Советот на Карпош, а беше најавен како владин проект за ексклузивна населба од типот на Сончев град и Зајчев рид. Населбата е замислена како реон каде што ќе има објекти, изградени според високоеколошки стандарди.

Проектантите на завчерашната седница пред советниците тврдеа дека земјиштето е државно. Објаснија дека локацијата е поделена на 17 мегапарцели, кои по усвојувањето на планот ќе се уредуваат со урбанистички проекти. На една парцела може да има еден, но и повеќе објекти, во зависност од желбите на инвеститорот.

Предвидено е да се градат ниски објекти со изолација, сончеви колектори, објекти што би користеле гас како гориво. Се оди кон тоа да се изградат градби што максимално би штеделе енергија. Покрај објектите за домување, со планот е предвидено да се изградат и резиденцијални, како и деловно-комерцијални објекти.

 Edited by La Linea - 16-Oct-2008 at 23:06
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 19-Oct-2008 at 22:23
Елитна еколошка населба над Бардовци


На површина од 19 хектари над селото Бардовци ќе се гради нова елитна еколошка населба со резиденцијални куќи со дворови, најмногу на два ката. При изградбата ќе мора да се почитуваат современите еколошки стандарди, односно при вградувањето треба да се употребуваат еколошки материјали, да се инсталира соодветна изолација, а за греење да се користи сончева енергија. Населбата над Бардовци ќе биде исклучиво за домување, без други комерцијални содржини, а освен куќите среде населбата ќе се гради мал плоштад со фонтана. Ова е предвидено со Деталниот урбанистички план кој беше усвоен на неодамнешната седница на Советот на Општина Карпош.

Целата површина на планот е поделена на 17 мегапарцели и секоја од нив ќе се продава поединечно, што значи дека може да ја градат повеќе инвеститори. Тие ќе имаат слобода просторот да го планираат според нивните желби и замисли.
- Ако купувачот или сопственикот сака на цела парцела да има само една куќа, а останатиот простор парковски да го уреди или да му додаде содржини за рекреација, тоа е негов избор. Единствен услов кој треба да го исполнат е почитување на еколошките стандарди при градењето", велат урбанистите од Општина Карпош.
Овој ДУП по наредба на Владата го изготви Агенцијата за просторно планирање.

http://vecer.com.mk/?ItemID=4F78EA497164654787E571E8D5E6631A


Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 20-Oct-2008 at 15:38
Individualen objekt
Investitor: blejdskVi se dopaga kukicevo ?

Edited by blejdsk - 20-Oct-2008 at 15:39Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 20-Oct-2008 at 17:32
Единствена забелешка ми е празниот ѕид на левиот дел од куќата (слика 2). Малку е штуро. Иначе супер!
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 20-Oct-2008 at 17:57
Blejd, супер ти е.
На кој програм го направи?
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 20-Oct-2008 at 20:19
Arhitekta go pravese planot i renderite , sto se odnesuva na prazniot cid: bidejki se naoga na sever svrtena toj del od kukata bese preporacano da ne nema prozorci ili nesto drugo na toj del (ima jaki vetrovi vo toj del)Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 57>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.