build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Резиденцијални објекти
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Резиденцијални објекти

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425 40>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15067
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 08-Mar-2021 at 12:38
НАСКОРО! Нова понуда на луксузни станови во зграда со само 5 станови на мирна и одлична локација во Тафталиџе ( Млечен) до Катастар со ориентација север/југ.
Почеток со градба март-април 2021.https://www.pazar3.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15067
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 10-Mar-2021 at 18:00
Да не знае некој за која локација поточно станува збор?

-------------------------------------


ФОТО | Реакција по уривањето на барака полна со азбест во Карпош: Урбаната мафија го загадува воздухот, властите не преземаат меркиГо молам министерот за здравство, г. Венко Филипче, да нѐ заштити од овие вандализми во време кога сите ние работиме од дома и ги почитуваме мерките, а моето дете учи од дома. Ако се донесени такви мерки за здравјето тогаш треба и други мерки да се донесат за да ни се овозможат услови за тоа да се одвива.

Во моментот целото подрачје е загадено со канцерогени честички кои се штетни при вдишување, но само кога тие ќе се разлетаат. Тие не зрачат и не се штетни ако не се оштетат материјалите како што се случи сега. А, се случи поради удирањето на багерот во бараката и нејзиното раситнување во толку ситни делови за да може тој во вилјушката како позгодно за да го стави во камионот. Барака се демонтира внимателно, панел по панел, секој нејзин дел вниманително, бидејќи целата е од азбест цемент. Во 50-ите и 60-ите години тој материјал бил ново откритие како градежен материјал и во Европската Унија од 80-ите години полека се демонтираат сите такви панели употребени на фасада и како кровна покривка од објектите поради неговата исклучителна штетност за човекот. Таков вид градежен отпад е закопуван.

Во моментов целата околина е контаминирана. Јас, долупотпишаната, завршив во амбуланта со кортико инекции поради оток и алергија со потечено лице, како резултат од дишење на затруен воздух со канцерогени честички. А работното место ми е дома, на 15 метри од ова што го прават. Не е битно изгледот на моето лице, но е битно она што го примило и ќе го прима моето плуќе и мојот отруен организам од нешто кое не може веќе да се распадне за следните години. Тоа е резултат на сосема загадената околина, а сето тоа ќе остане уште 20 години на ова место.

Според мене, тие соседи кои знаеле неправилно да ја срушат бараката и да разнесат секаде канцерогени честички, да преземат активност која ќе ги спаси и нив и нас. Сега треба да повикаат и обештетат екипа која ќе дојде да ги зачисти сите околни улици, дворови, фасади, кровови, скали и патеки, сѐ со цел децата да не се заразат, а постарите да не умрат од рак на белите дробови.

На мојата молба до инвеститорот и сопственикот на парцелата, добив одговор дека „е, па сега е готово“, но велам и вие за некој месец овде ќе дојдете да живеете со вашите деца. Е, тогаш се замисливте дека и вие ќе бидете во истата машина на разболување. Не го правете тоа што не сакате вам да ви се прави, без разлика дали има мерки или нема мерки. Подигнете ја личната свест за луѓето и околината.

https://www.slobodenpecat.mk/foto-reakczija-po-urivaneto-na-baraka-polna-so-azbest-vo-karposh-urbanata-mafija-go-zagaduva-vozduhot-vlastite-ne-prezemaat-merki/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15067
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 12-Mar-2021 at 18:21
Во Тафталиџе 1 на ул.Букурешка,имаше видео поврзано со реакција од граѓани поради рушење бараки со азбестни материјали за реализација на нов проект на Ла Пиз

https://www.slobodenpecat.mk/foto-video-urivaneto-na-edna-baraka-vo-taftalidhe-go-napolni-vozduhot-so-azbestni-chestichki-zhitelka-se-zhali-na-silna-alergiska-reakczija/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15067
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 12-Mar-2021 at 18:22
Денешна од една мини зградичка во Кисела Вода близу Рампа

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15067
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #445 Posted: 14-Mar-2021 at 13:18
Идна Градба на ул. Дејан Војвода Охрид
Објектот е со модерна архитектура се наоѓа на улица Дејан Војвода. На располагање имаме станови од 47 и 55 м2 како двособни станови и 59 м2 трособни станови . Со ДЕМИТ фасада со изолација од 10 цм стиропор, надворешна столарија PVC со 6 комори и со термопан стакло за поголема звучна изолација.https://www.facebook.com/Trim-Lum-Stanovi
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15067
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #446 Posted: 16-Mar-2021 at 16:37
Започнуваме со изградба на мала современа станбена зграда во населба Црниче, иден дом на шест семејства.https://www.facebook.com/torus.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15067
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #447 Posted: 17-Mar-2021 at 16:35
Street view of the FB House in Struga, N Macedonia.

https://www.facebook.com/besian.mehmeti.arch
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15067
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #448 Posted: 18-Mar-2021 at 17:25
ОХРИДСКА КУЌА ќе се гради во типичниот охридски стил со приземје и два ката. Во градбата ќе бидат ставени најквалитетни материјали, плочки Marazzi, санитарија Roca, итн.
Само 5 стана се во продажба од 55 до 80 квадрати!
Не ја пропуштајте ретката шансата во следните 100 години за нов стан во охридската чаршија!
ОХРИДСКА КУЌА ќе се гради така што ќе бидат отстранети грдите рушевини на претходниот стар објект кој даваат лош и непријатен изглед во целото опкружување. Пред почетокот на градењето, добиени се СИТЕ потребни дозволи од СИТЕ надлежни институции.

https://www.facebook.com/Fimasi
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15067
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #449 Posted: 22-Mar-2021 at 15:49
На ул.Леринска-Скопјеhttps://www.facebook.com/seismicmk

Наскоро на истата улица од истиот инвеститор

https://seismic.mk/buildings/smart-life-building-Леринска/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15067
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #450 Posted: 24-Mar-2021 at 08:49
Не сум баш сигурен дали се работи за овој објект но според фотката што ја најдов и конструкциски така ми личи.Инаку се работи за објект May Apartments во Тафталиџе 2 на ул.Бањалучка бр.20(посочено на мапата)

Back to Top
Phiko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 148
  Quote Phiko Quote  Post ReplyReply #451 Posted: 27-Mar-2021 at 16:40
И последно од мене денес, сликани повеќе објекти низ Тафталиџе:


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15067
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #452 Posted: 27-Mar-2021 at 17:58
KAIRSKA No.25 by PROXY #Skopje

https://www.facebook.com/EUMiesAward
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15067
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #453 Posted: 02-Apr-2021 at 17:28
На Водно,Шпанско Село 2https://kanal5.com.mk/stoilkovski-vakcini-nema-imunizacija-nema-a-shpansko-selo-2-napreduva/a468373
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15067
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #454 Posted: 03-Apr-2021 at 12:22
Originally posted by stef4o

Не сум баш сигурен дали се работи за овој објект но според фотката што ја најдов и конструкциски така ми личи.Инаку се работи за објект May Apartments во Тафталиџе 2 на ул.Бањалучка бр.20(посочено на мапата)

https://www.facebook.com/groups/883203825068334
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15067
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #455 Posted: 04-Apr-2021 at 17:28
Незнам за каде поточно e проектот

...

Битолаhttp://arhitektondizajn.comEdited by stef4o - 04-Apr-2021 at 17:29
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15067
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #456 Posted: 07-Apr-2021 at 07:49
Незнам каде се зградичкиве,можеби во Карпош негде,супер изведена фасада

https://www.facebook.com/pmgconstruction.mk/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15067
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #457 Posted: 07-Apr-2021 at 14:01
Нов проект во Влаеhttps://reklama5.mk
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #458 Posted: 07-Apr-2021 at 16:28
Originally posted by stef4o

Незнам каде се зградичкиве,можеби во Карпош негде,супер изведена фасада

https://www.facebook.com/pmgconstruction.mk/


Баш фино изгледа Според зградите што се гледаат на првата фотка, моја претпоставка е Тафталиџе.

Edited by Џоле - 07-Apr-2021 at 16:29
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15067
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #459 Posted: 11-Apr-2021 at 11:42
Нов проект на Атика Архитекти во Скопјеhttps://www.instagram.com/attika_architects/
Back to Top
Phiko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 148
  Quote Phiko Quote  Post ReplyReply #460 Posted: 11-Apr-2021 at 14:09
Станбен објект на Партизанска, спроти Симпо, сликан денес, 11/04/2021:
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425 40>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.