build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Бит пазар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7548
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Бит пазар
    Posted: 03-Aug-2020 at 11:13
„Роковите за Бит Пазар се пробиени 100%“ – оштетени се трговците, но задоволни што се градиhttps://tv21.tv/mk/rokovite-za-bit-pazar-se-probieni-100-oshteteni-se-trgovtsite-no-zadovolni-shto-se-gradi/

Edited by stef4o - 03-Aug-2020 at 11:14
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 555
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 11-Jul-2020 at 18:27
Кога ќе прелистам наназад и гледам дека уште од 2008ма имам некакви вести дека ќе се планира нешто со БитПазар или па кога ќе видам дека 2018та се почнати некакви градежни зафати, уствари власта несакајќи го спроведува тоа што мислам дека треба да се направи.

Ова е одличен начин да се употреби "реконстуркцијата" за уствари никогаш и да не се заврши и одлична шанса да се уништи БитПазар како појава! Доволно е само за заглави на магичен начин пазарот ограден со тараби и да остане така 10тина години. Супер средство за борба со сива економија. Треба некој разумен од власта доколку чита, да се размисли дека оставање на раскопан и заглавен БитПазар на подолг рок, уствари е најдобрата опција за Скопје!
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 555
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 11-Jul-2020 at 18:19
Бонус виц:

-Како се викаат заедно 8 БитПазари ?!

-Бајт пазар!
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 555
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Jul-2020 at 18:12
Добар пример е последнава слика. Некако овие објекти по Европа ми оставиле впечаток на цветни пазари. Можда затоа што зарзаватите по Европа доминантно ги преселеија по маркети и единствено пазарите останаа за цвеќиња и ракотворби, можда и нешто продукти како кобасици сирења или па за панаѓури. Секако, очекував Скопје да добие барем цветен пазар ваков кога беше актуелен пред неколку години со новите објекти на Јужен Булевар, а тогаш власта беше расположена за вакви "барокни" објекти. Намесно тоа ние добивме гробарски тезги у непосреден центар на Скопје. Примерот на сликата од Бугарија е добар, ама за Цветен Пазар супер пицнат среден во построг центар на Скопје, да му се најде посоодветна локација.

Што се однесува до новиов битпазар, јас незнам што може човек воопшто да очекува од тоа ругло и дувло на криминал, сива економија и нелојална конкуренција на секој што отворил дуќан за било што во Скопје. Да земеме плус културолошките навики на масите народ кои гравитираат околу. Па тоа шајка да заковеш тамо е премногу инвестиција. БитПазар како појава у Скопје мора да биде дизперзиран и уништен. Да се испоотворат 10тина мали пазари по населбите од каде има најмногу народ и да му се намали постепено значењето. Тоа ќе ја пацифизира чаршијата и ќе ја намали појавата на оваквиот голем битпазар да неможе да му се контролира сивата економија. Ќе се отвори и пат да се нормализира границата меѓу општините Чаир и Центар и да си оди кајшто и е местото по линија на Пластичарска. Да не беше битпазар досега сто-пати државава ќе успееше да спроведе фискализација на Тафталиче, Буњаковец и дури Зелен Пазар.

Овакви "грандиозни зафати" со нов БитПазар е потклекнување пред појавата воопшто на постоењето на ваков гранде-кластер на сива-економија, како да е најозогласена јужноамеричка фавела, а не километар од центар на европска метропола.

Edited by user8642 - 11-Jul-2020 at 18:17
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2275
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Jul-2020 at 17:45
Знам Затоа го издвоив од другите две. Сепак подобро изгледа од Бит хала.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7420
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Jul-2020 at 17:26

па баш последното ти е стреа на лимени столбови

факт е дека естетски можеле да го усовршат, ама факт е и дека ова трба да се третира како привремено решение на хаосот кој владее на битпазар
е сега дискутабилно е дали ќе продолжи хаосот после ова како што обично си знае да си продолжи, или ќе видиме некој абер
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2275
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 11-Jul-2020 at 14:18
Предизборно се фалат со ова?! Ова е модерно место за пазарување, а не лимени столбови заварени за лимен кров со паркинг врз земјоделските производи:

извор


извор

И ова е подобро од модерниот Бит пазар:

извор

Edited by Staro Skopje - 11-Jul-2020 at 14:20
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13230
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-Jul-2020 at 14:05
Финишира реконструкцијата на Бит-пазар во модерно место за пазарувањеДо крајот на септември Бит-пазар ќе прерасне во еден модерен и современ пазар за земјоделски производи. Во изјава за весникот ВЕЧЕР, Младен Дамев, генералниот директор на „Скопски пазар“ АД Скопје, кој стопанисува со овој главен снабдувачки центар во Скопје и најголем пазар воопшто во Републикава, истакна дека реконструкцијата почна пред две години и требаше да заврши овој месец, но со оглед на здравствената криза, рокот ќе биде пролонгиран најдоцна до крајот на септември.Проектот се изведува во четири фази, со што ќе се овозможи поставување на 1.000 нови тезги, обновување на водоводот и канализацијата, целосно покривање на пазарот и изведба на нов деловен простор со површина од 600 квадратни метри.

Реновирањето на Бит-пазар почна од седмиот и осмиот сектор, од каде што беа преместени продавачите на тезги.

– Во понеделник ќе започне последната фаза од проектот, со што ќе се заокружи во целост новиот пазар Бит-пазар. Оваа фаза опфаќа комплетно нов под со целосна нова водоводна и електрична инсталација, ново осветлување и нови тезги – вели Дамев.

Што се однесува до закупнините за тезгаџиите, тие остануваат непроменети.

– Дури и во овие изминати месеци со оглед на работата што се одвива во и околу пазарот на корисниците на тезги им беа одобрени попусти – нагласува Дамев.

Идејата за целосна реконструкција на ова пазарче се провлекува уште од 2010 година, а реализацијата на самиот проект требаше да започне во 2016 година.

https://www.vecer.press/%d1%84%d0%b8%d0%bd%d0%b8%d1%88%d0%b8%d1%80%d0%b0-%d1%80%d0%b5%d0%ba%d0%be%d0%bd%d1%81%d1%82%d1%80%d1%83%d0%ba%d1%86%d0%b8%d1%98%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d0%b1%d0%b8%d1%82-%d0%bf%d0%b0%d0%b7/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13230
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 24-Apr-2020 at 16:10
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 692
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 31-Mar-2020 at 12:39
Таков тип на дизајн не ни одговара за Бит Пазар, прво погледни наоколу што се дешава...

Такви решенија би требало да се применат на местото на Буњаковец или Зелено пазарче.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13230
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Mar-2020 at 17:39


Убедливо имаме најлош главен пазар од сите главни градови во регионов - Тирана, Софија, Сараево, Белград, секој град има одличен пазар. А нашиов не е ни за во Крива Паланка.
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 19-Mar-2020 at 13:15
https://www.intoalbania.com/sq/atraksion/pazari-i-ri/
za sporedba pazarot vo tirana, so kafancinja okolu nego i strogo pesacka zona. Svetlosni godini se pred nas.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4792
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 18-Mar-2020 at 20:58
Е па наместо нашите власти со години уназад да прифаќаат реновирање на турското наследство во Македонија само во форма на џамии, можеле да склучат условен договор кој ќе вклучува и амами, чаршии, анови и што уште не. ТИКА е само апарат на Ердоган кој за жал нашите лидери не знаат да го искористат. Добивме реставрирани (и пуштени во употреба наместо да бидат музеи) џамии низ Битола и Охрид, а амамите и ановите се распаѓаат (вклучително и чаршиите низ државата).
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13230
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 18-Mar-2020 at 16:52
Полека Бит пазар го добива својот нов лик, иако јас лично мислам дека можеше и подобро од оваа најевтина варијанта што се одбрала:

внатре

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7548
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-Dec-2019 at 07:46
Бит-пазар во новата година со ново рувоБит-пазар, најголемиот зелен пазар во Скопје, полека добива нов, модерен лик. Наскоро нема да остане ниту трага од стариот покрив и познатите пазарски тезги. Според предвидениот проект на „Скопски пазар“, пазарот ќе добие комплетно нови 1.000 тезгиња на кои, како и досега, ќе се продаваат најразлични производи. Во рамките на пазарот е предвиден и нов деловен простор, на површина од 600 квадратни метри, а некои од новите дуќани веќе се отворени.
Новиот покрив истовремено ќе биде и паркинг, кој ќе може да прими 230 возила. Со тоа ќе се реши еден од најголемите проблеми за купувачите и пазарџиите, кои ќе можат да се паркираат и многу полесно да ги транспортираат производите. До паркиралиштето ќе се стигнува преку искосениот пристапен влез што ќе биде изграден близу надвозникот, кој претставува премин од пазарот кон другиот крај на булеварот Крсте Мисирков.

Од АД „Скопски пазар“ велат дека пазарот комплетно треба да биде готов и да биде официјално предаден во употреба некаде во мај наредната година. Сега е распослан на помал простор, со помал избор на производи, но е отворен секој ден. Поради промена на менаџментот во фирмата, извесен период градежните работи мируваа, затоа е пробиен и рокот што беше даден претходно, пазарот да биде комплетно изграден во јануари годинава.

Од АД „Скопски пазар“ сметаат дека со реализацијата на овој проект за комплетна реконструкција на најголемиот зелен пазар во градов на граѓаните ќе им се овозможи нов и модерен начин на пазарење. И не само тоа, пазарџиите што претходно постојано се жалеа дека работат во лоши и несоодветни улови на пазарот, сега ќе добијат пофункционален пазар и подобри услови за работа.

– Поради промена во менаџментот, малку подзастанаа работите, но од август наваму се интензивираа и на Бит-пазар забрзано се работи. Планираме до Нова година да ги префрлиме и преостанатите тезги во новоизградениот простор и со тоа да отвориме фронт за реализацијата на последната фаза, во која е предвидена изградбата на плоштадот спроти аптеката на „Зегин“. По слободна процена, и во зависност од временските услови, пазарот би требало комплетно да биде завршен некаде во април или мај – објасни Младен Дамев, директор на АД „Скопски пазар“.

Според проектот, на просторот каде што сега се наоѓаат тезгињата со долна облека, спроти аптеката на „Зегин“, ќе биде изграден мини-плоштад, чие централно место ќе го зазема украсна фонтана. Околу плоштадот, поплочен со павер-елементи, ќе се издигаат бетонски столбови. На плоштадскиот простор ќе има садници, клупи и друга опрема.

Деновиве треба да привршат работите околу втората фаза, за што градежниците на фирмата „Масон“ од Скопје забрзано работат, за да може да се создадат услови за префрлање на последните тезги однадвор во внатрешноста на пазарот. Со тоа и овие пазарџии зимава ќе можат да функционираат во многу подобри услови од досегашните. Со проектот за обнова на Бит-пазар предвидено беше и целосно обновување на инфраструктурата на пазарот, односно меѓу другото и на водоводот и канализацијата, бидејќи мрежата беше мошне стара. Комплетното обновување на Бит-пазар ќе придонесе да ја снема сликата на диви продавачи и тезгиња надвор од пазарската ограда, а, од друга страна, овој дел од градот на влезот од Старата чаршија да добие нов и модерен лик.

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/skopje/бит-пазар-во-новата-година-со-ново-руво/?fbclid=IwAR2N0k_fGtt1g4MCk9-dx7eesiXKSZawoD0QExRh0_cIf-OTXJqZgPUVDUA
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13230
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 01-Oct-2019 at 18:45
На сликава лево може да се види до каде е стигнато со новиот Бит Пазар:

Skopje, Macedonia by Łukasz Bałazy, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7420
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 25-Jul-2018 at 23:37
Originally posted by Џоле

Ако толку се мислеше на културното значење, ќе изградеа безистен во византиско-османски стил што ќе се вклопеше во остатокот од чаршијата. Ама на кој да му текне на тоа.
не збориме за никакво радикално решение, доволно ќе беше да се уреди и стандардизира пазарот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 25-Jul-2018 at 19:24

нема да биде лошо доколку Бит Пазар го преместат кај амбулантата од карши, така ќе се врати и поизворна автентичност, но и ќе има пристап директно до урбан автопат пазарот ем има простор за поголем паркинг во близина, а нормално во кој случај ќе треба нова Поликлиника другде можеби спроти о.Чаир кај то стоковната сега чинам КАМ маркет, додека кај постојниот пазар да направат сквер ...

http://www.build.mk/Forum/forum_posts.asp?TID=268&PID=18229#18229

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=846&PID=168873#168873

исто доколку одат со денивелирана клучка кај Мавровка можат и овој дел кај битпазар да го денивелираат булеварски и покријат ко пешачка зона [1] или пак доколку клучката не е соодветна за симнување, тогаш можат ука да одат на столбовиво продолжение на неа, а како би се добило сообраќајна но и пешачка проодност, иако заради нивелирање со Цветан Димов кај Гази Баба полочигно е да се оди со денивелација кај Бит Пазар но што ќе бара спуштање или подигнување бул. Никола Карев во ниво со клучката кај континентал, што пак таман ќе ја рипне и пластичарската улица како урбан автопат кој ќе нема никаков застој ...

патем вака би се отворило простор за булевар кон тунелот под Кале токму кај ѐбит ѐпазар доколку навистина Шилегов решил да го турка, со оглед дека за да не заглави во Дуќанџик каде сега е плева од згради единствена послобдна рута би му било низ пазар сетне кујунџиската улица и покрај Куршумли Ан да излезе кај Кале каде попат има помали само помали куќи, денес кога минав од таму ова и навистина има логика бидејќи се друго во Дуќанџик се зградурини, но би било жалосно да се сотре булеварски Чаршија нели заради нечиј сообраќаен фикс, а може да се компензира тунелот посодветно [1][2] во спротивно и она мирно катче ко Чаршија ќе бидне натоварено со брмчење во недоглед, освен ако тоа не е некој вело и трамвај коридор ...


Edited by Zelenikovo - 25-Jul-2018 at 19:25
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 25-Jul-2018 at 18:12

хм, овие не одат со темели, бев денес да пазарам и потпрашав еден од градежниците, ќе оделе со стопи за столбовите и само нулта плоча на површина и една горе за паркингот, значи монтажен објект ќе биде проектот, што може не е толку зијан доколку утре се бара некое посодветно решение за оваа локација, иако ламарина пристап е најсклет што можеа да истераат, евентуално и ова фасадно да го накинџурат со камена фасада дури била и со керамопластика посреди (ко тоа влезниот портал на Хотел Истанбул карши УКИМ во Гази Баба кој на фоткава од '15 го нема)

интересно женски пазар не е ограден може покасно ќе го креваат, а може и нема, исто тоа продавниците од внатре ќе да остануваат, се на се ќе добиеме нов ламарина безистен ко ни во Шутка што не би му било место а не пак во Центар ...

тука некогаш низ историјата на местото на пазаров врвела Серава [1] а од тука вртела кон Вардар, додека пазарот некогаш бил од нејзина десна страна спроти Кале, кај т.е. веднаш под Вергинскиот Манастир денес Султан Муратова Џамија [2][3] значи пазарот бил некаде кај булеварот а подоцна е вовлечен кон чаршијата ...
Според зачуваната Виргинска грамота од 1277 год., бугарскиот цар Константин Тих Асен му дал одобрение на манастирот Св. Ѓорѓи Горгос (Скоропостижник) да организира годишен панаѓур на празникот „Воведение на Богородица“ на 21 ноември секоја година, со право да наплаќа одредени такси заради негово издржување, како и неделен пазар најнапред во секој петок, а подоцна и во вторник. Овие, пред се, трговски манифестации започнале да се одржуваат во периодот меѓу 1028 и 1034 год. на манастирската ливада, која се наоѓала на периферијата на тогашното скопско подградие Доленград, крај десниот брег на реката Серава
...
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=158&PID=4612#4612

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 25-Jul-2018 at 10:31

незнам дали и Бит Пазар влегува во рамки на Чаршијата урбанистички, може го повлекле во линија со околните Згради и Арка и Мавровка, та затоа и волку опуштено, иако од дамна в Чаршија многу работи се отпуштени, а ова може да се каже е цреша на чаршискиот шампитлук, бар да беа слаткарџии а не пазарџии инвеститорите та и некако

можеби ако одат со дрвена дограма и фасаден камен та малку од малку то велишда ја дотераат до визнатиски стил, но без керамопластика тоа и нема да биде, а сеуште немам видено фаукс камени панели со керамопластика посреди, заради што единствено што можат и останува да интервенираат е озбилно пејсажно, она во случај дз се опаметат или некој ги опамети дека тука гаража на кров немоит да оди од таа платформа да направат тераса за кафиќите чајџилниците и слаткарниците дола во комплексот а сходно за таква панорамска тераса кон чаршијата да ја накитат со жардињери кои би имале ето и изобилство на ползавци та да се компензира некако модерниот стил со екстра зеленило ...

но, чек да видиме може и за овие плитки темели ќе удрат на нешто археолошки битно, та главејќи тука проектно, да побараат и добијат нова локација, може ако наидат на некакви интересни темели, а не сакаат нов простор СП да трампаат со државата, да се случи да одат со нов проект во кој ќе има стаклени подови за архео-презентација, а во кој случај и државата ќе наметне поздрави смерници околу таков нов проект кој бидејќи логично државата во долниот дел ќе го има како музеј и ќе го кофинансира ето бар стилски архаично ова новиво трговски-пазар!? да почекаме, може и Серава да ги сардиса натака ако насила си ја тераат, чинам баш тука некаде поминува подземно!?

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.