build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Бит пазар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 15-Mar-2013 at 02:04
мислам дека не е проблем изгледот на самиот пазар, затоа што самиот пазар веќе постои традиционално на таа локација и би било незгодна и пипава работа да се менува неговата форма, изглед и општ карактер
проблемот во тој пазар се состои во тоа што неговата непосредна околина е невиден хаос, поради сите диви тезги, нехигиена, неуредност, пропаднатост и непочитување на било каков ред... на самиот пазар му се додавани милион крпеници и своеволно уредување на тезгите
јас лично не би инвестирал во изградба на нов пазар, туку едноставно би вовел само ред, унифицираност и реновација (и нормално, некакво решение за паркинг)... само поради тоа што не би сакал да го менувам карактерот на просторот

едно време размислував за тоа дали добра опција би било да се намали површината на пазарот, за да се отвори прегледно влезно плато во чаршијата од таа страна, со тоа што делумно би се дислоцирал пазарот, додека другиот дел би ја задржал локацијата
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 09-Feb-2015 at 10:47
БИТ-ПАЗАР ЌЕ СТАНЕ МОДЕРЕН ЗАТВОРЕН ПАЗАР

Наскоро може да се очекува Бит-пазар да се преобрази во нов модерен затворен пазар, кој најверојатно ќе има две нивоа. На едното ќе бидат лоцирани новите пазарски тезгиња, а подземното ниво е планирано за паркирање. Тоа многу ќе им го олесни на скопјани доаѓањето на пазар, бидејќи сега навистина оставањето на автомобилите е сериозно тешко и губење време на околните паркиралишта. Покриен и модерен Бит-пазар ќе им даде поголеми можности не само на посетителите, туку и на сите оние кои ќе го снабдуваат пазарот. Новиот објект ќе ги спаси пазарџиите од мрзнење на зимските студови и ќе им овозможи многу посовремени услови за работа. Од друга страна, пак, ќе ги снема сите остатоци од зеленчук, овошје, картонски кутии и што ли уште не што сега се гледаат од надворешниот дел на пазарот. Просторот ќе се уреди и ќе добие нова димензија, а грдата слика ќе исчезне.

Општина Чаир во изминатиот период започна постапка за донесување на Детални урбанистички планови за Градска четврт „Стара скопска чаршија“, којашто е поделена на пет блокови, а во кои е делот на Бит-пазар. Конзерваторските основи за тој блок се изработени од страна на национална установа, Конзерваторски центар-Скопје и тие се веќе одобрени од страна на Управата за културно наследство. Во тек е изработката на нацрт- планот за Бит-пазар, а за него е задолжено проектанското биро „Ин пума“. Од општината Чаир се надеваат дека до средината на март, Деталниот план ќе биде готов и веројатно и ќе и' биде предаден, а веднаш потоа усвоен и донесен Деталниот урбанистички план за оваа градска четврт на која треба да започне изградбата на новиот објект на пазарот. За изработката на основниот проект за реализација на објектот на „Скопски пазар“ на Бит-Пазар се вклучени и архитекти од градот Бурса, Република Турција.

Од АД „Скопски пазар“ велат подетални информации врзани за реконструкцијата на пазарот Бит-пазар ќе можат да дадат во оној момент кога ќе биде официјално донесен ДУП-от за таа намена, според кој Скопски пазар ќе ги има дозволените параметри за градба. Се' дотогаш не можат да дадат никаков конкретен податок.

„Веќе ги добивме заштитните конзераваторски дозволи некаде пред една година и сега работиме на планот за делот на Бит-пазар. Станува збор за план на земјиште од 3,11 хектари, односно за делот што се простира од Шарената џамија и Бит-пазар, со делот кој допира до Чаршијата. Се разбира, во тој план мора да планираме и развој на објектот кој треба да биде затворен пазар, а кој не би требало да оди многу во висина. Всушност, веројатно, ќе биде објект кој не би требало да поминува повеќе од седум метри во височина, рече Благоја Тагасовски од Проектанското биро „Ин пума“.

Реализацијата на затворениот пазар се влечеше со години. Во една пригода пред околу две години Општината Чаир, „Скопски пазар“ и Здружението на пазарџии го презентираа новиот проект и истакнаа дека тој ќе тежи околу 10 милиони денари.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=7F8A719B702538499F30E45C9625ED8F
За сè има вторпат
Back to Top
Martin_E View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 27-Jul-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Martin_E Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 28-Jul-2015 at 21:06

Бит пазар целосно ќе се реконструира


Советот на општина Чаир на денешната седница го усвои нацртот на деталниот урбанистички план за целосна реконструкција и надградба на Бит пазар.
 
Наскоро ќе следат јавна анкета и презентација на која сите заинтересирани физички и правни лица ќе можат да достават свои предлози и забелешки.
 
Подоцна нив ќе ги разгледува стручната комисија и ќе бидат земени предвид во следните фази за развој на овој проект.

http://24vesti.mk/bit-pazar-celosno-kje-se-rekonstruiraНајпрво предлог планот за Бит пазар е се само не реконструкција. Се согласувам со некои од коментарите тука на форумот за нехигиената и дивите продавачи но навистина се сомневам дека нов затворен пазар ке ги реши сите проблеми. Тоа што се предлага е нормален трговски центар со пазар во приземјето нешто како пазарот Глобус што се изгради во Струмица, кои има можеби и повеќе проблеми од кога беше отворен.

Не смее да се заборави историската важност на тоа место, која е отворен пазар, во кој се слева чаршијата. Врската на таа улица со улицата до Здравствениот центар која е пресечена со булеварот, и која сеуште ги чуди градските раководители зошто луѓето тука преминуваат и го решија проблемот со билборд мост и метална ограда. Во никој случај цврста градба не е правилното решение под кое ке се добиат комерцијални простори за кој се сомневам дека е главната цел на овој проект. Паркингот е предвиден кај празниот простор до Албанскиот театар. Потполно се согласувам за обнова и нов проект за покривање на пазарот но на ниво на приземје во кој би се подобрила состојбата но не и нов објект.

Секако Пбанкс кажа убаво Арка и станбените згради и булеварите се виновни за тотално отцепување на врската чаршија град. Ова само ке придонесе за тоа изолирање.


Еве го и ДУпот од 2000та година, го немам тој што е усвоен сега но тогаш беше предвидено 9 метри висина на венец ( + може поткровје) и огромна кула од 19,5 метри во средина на пазарот. И исто така два помали објекти со број 5.6 и 5.7 со висина од 7 метри. 

Самата суштина на пазарот е да е од отворен тип.Еден пример кај што примарната функција е задржана, која е пазар а не уште еден трговски центар во градот.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 28-Jul-2015 at 21:32
Zatvoren pazar ke mu ja unisti poentata na Bit Pazar. No aj da se nadevame deka nema da bide CHir kako Global vo Strumica tuku ke ima malku pootvoren karakter.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 28-Jul-2015 at 22:49
Кров со многу зеленило а помалку бекатон е тоа што му треба на овој простор. Паркингот може и одоздола да дојде? Со улица за дотур на роба.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 28-Jul-2015 at 23:20
Originally posted by kultuzin

Zatvoren pazar ke mu ja unisti poentata na Bit Pazar. No aj da se nadevame deka nema da bide CHir kako Global vo Strumica tuku ke ima malku pootvoren karakter.

Bas i jas taka mislam. Za da bide zatvoren pazar e mnogu golem.
Sekako nekoj ,,lesen,, pokriv ama aj vo cair sekogas ima iznenaduvanja, negativno se razbira.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 29-Jul-2015 at 07:12
А зошто да не биде пазарот во традиционален, Македонски стил, да се надоврзе на Старата чаршија.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 30-Jul-2015 at 20:49
Originally posted by King

А зошто да не биде пазарот во традиционален, Македонски стил, да се надоврзе на Старата чаршија.
а каков е тој македонски традиционален стил на пазар?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 30-Jul-2015 at 22:11
Originally posted by zabegan

Originally posted by King

А зошто да не биде пазарот во традиционален, Македонски стил, да се надоврзе на Старата чаршија.
а каков е тој македонски традиционален стил на пазар?


Не постои Македонски пазар, постои македонски традиционален архитектонски израз, тој како таков можеш да го прилагодуваш за различни типови на објекти. А најважно од се е дека овде не се работи за пазар туку за повеќефункционален објект на неколку ката. Ако не можеш да ме разбереш, појди до Стоковна куќа Мост и ке ти стане појасно.
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 31-Jul-2015 at 02:40
Може да биде фасадата како безистенот во Битола, баш ќе одговара во тој дел. А покривот може да биде нешто креативно, како Mercat de Caterina во Barcelona (како што е сликата погоре) или нешто друго.

Само да не е еден од креативните проекти на општина Ч(а)ир.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 31-Jul-2015 at 19:11
Originally posted by King

Originally posted by zabegan

Originally posted by King

А зошто да не биде пазарот во традиционален, Македонски стил, да се надоврзе на Старата чаршија.
а каков е тој македонски традиционален стил на пазар?


Не постои Македонски пазар, постои македонски традиционален архитектонски израз, тој како таков можеш да го прилагодуваш за различни типови на објекти. А најважно од се е дека овде не се работи за пазар туку за повеќефункционален објект на неколку ката. Ако не можеш да ме разбереш, појди до Стоковна куќа Мост и ке ти стане појасно.
ај да ти стане појасно, не постои македонски традиционален израз во архитектурата... стиловите во земјава се многу полокални (според регионите и градовите во кои се наоѓааат) и не може да има се стави национален идентитет на нив, најмногу поради влијанието од многу странски култури
...само проблемот е што нашата криза на идентитет уште не го разбира тоа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 31-Jul-2015 at 22:45
Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Originally posted by zabegan

Originally posted by King

А зошто да не биде пазарот во традиционален, Македонски стил, да се надоврзе на Старата чаршија.
а каков е тој македонски традиционален стил на пазар?


Не постои Македонски пазар, постои македонски традиционален архитектонски израз, тој како таков можеш да го прилагодуваш за различни типови на објекти. А најважно од се е дека овде не се работи за пазар туку за повеќефункционален објект на неколку ката. Ако не можеш да ме разбереш, појди до Стоковна куќа Мост и ке ти стане појасно.
ај да ти стане појасно, не постои македонски традиционален израз во архитектурата... стиловите во земјава се многу полокални (според регионите и градовите во кои се наоѓааат) и не може да има се стави национален идентитет на нив, најмногу поради влијанието од многу странски култури
...само проблемот е што нашата криза на идентитет уште не го разбира тоа


Да, како што не постои Викторијански, или неоколонијален, иако секое село си има свои каректеристики на овие типови. Не викам да биде Охридска или Кратовска куќа, кои патем може да ги разликува само некој кој е навлезен во материјата туку да биде во Македонски стил. Појди до Стоковна куќа Мост за да ти стане јасно за што зборувам, нема мешање на никакви култури, наша архитектура.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 31-Jul-2015 at 22:50
Луѓе, дај не си правите некои филмови во глава. Каква македонска архитектура на Бит пазар? Тоа не е Македонија таму
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 31-Jul-2015 at 23:40
Имаше рендери како ќе изгледа, пазар како секаде неутрално. Македонски стил воопшто не знам каде или што би почнал со таквиот ,,македонски стил,, .
Дај не дели пак ти било или не било Макдонија.. Дај една сериозна инвестиција што е таму направена да видам па зборувај глупости.
Македонија е, зависи како секој си ја гледа ситуацијата. Ама според имвестициите изгледа дека и Владата заборавила или не ја гледа како Македонија, епа selber schuld (сами виновни) .
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 01-Aug-2015 at 10:58
Originally posted by my Macedonia

Имаше рендери како ќе изгледа, пазар како секаде неутрално. Македонски стил воопшто не знам каде или што би почнал со таквиот ,,македонски стил,, .
Дај не дели пак ти било или не било Макдонија.. Дај една сериозна инвестиција што е таму направена да видам па зборувај глупости.
Македонија е, зависи како секој си ја гледа ситуацијата. Ама според имвестициите изгледа дека и Владата заборавила или не ја гледа како Македонија, епа selber schuld (сами виновни) .


Децентрализација е, си имаат градоначалници, си имаат буџетски средства, нека си бараат програма и резултати. Наместо арапските пари да ги трошат за милионски џамии на секој агол нека ги вложат во инфраструктура и подобар живот, но мора да обележуваат територии, нели?

Демек државата да вложуваше “тие“ ќе ја гледаат како Македонија? Science fiction пријателе!

Инаку, и јас сум да се среди тој дел од Скопје кој изгледа ужасно без никаков урбан ред.

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 01-Aug-2015 at 11:25
Чекај другаре град скопје треба да се грижи за главните улици а од кога се чека пластичарка да се прошири, цветан димов едвај почна и тоа само еден мал дел. Колку улици има во чаир што требат да се урбанизираат? А ај види кај другите делови колку улици се прошируваа, кружен текови незнам колку.. Еден голем дел од буџетот се собира и од тој дел што ,,не,, е македонија. За данокот сигурно дека е македонија, за инвестирање не е македонија. Смешно без крај хаха.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 01-Aug-2015 at 13:42
Originally posted by my Macedonia

Чекај другаре град скопје треба да се грижи за главните улици а од кога се чека пластичарка да се прошири, цветан димов едвај почна и тоа само еден мал дел. Колку улици има во чаир што требат да се урбанизираат? А ај види кај другите делови колку улици се прошируваа, кружен текови незнам колку.. Еден голем дел од буџетот се собира и од тој дел што ,,не,, е македонија. За данокот сигурно дека е македонија, за инвестирање не е македонија. Смешно без крај хаха.


Наместо да трошеше пари за плоштад кај Стоковна куќа Мост, градоначалникот на Чаир можеше да инвестира во попаметни проекти. Никој не ја разбира потребата, функцијата и визуелната артикулација од овој плоштад, ама еве он си го прави. Инаку Бит пазар е приватен имот, веројатно ке му дозволите на газдата да направи во традиционален македонски стил, човекот си троши свои пари нели.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 01-Aug-2015 at 13:51
Имаше рендери што како ќе биде, не знам што ти е. Не знам таков македонски стил на пазар прв пат слушам, нека гради што сака ако добие лиценца
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 01-Aug-2015 at 18:20
кога сме веќе кај плоштадот кај стоковна... наместо тој чир од плоштад, можеше да се направи плоштад кај битпазар, за да се отвори и од таа страна чаршијата... пазарот можеше да се денивелира или да се скрати малце и да се стави под пешачка платформа
кога сме кај самиот битпазар, проблемот не е воопшо во самиот изглед на пазарот, туку во хаотичната општа состојба на просторот, дивите тезги, проширените дуќани, нечистотијата и ѓубрето, руинираноста на подлогата, старите тезги и хаотичното паркирање... или кратко кажано, упорно се фаќаме на споредни работи наместо на суштината на проблемот... затоа и градов ќе остане да си тоне во сопствениот хаос од со години нерешени проблеми
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 01-Aug-2015 at 18:34
Originally posted by King

Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Originally posted by zabegan

Originally posted by King

А зошто да не биде пазарот во традиционален, Македонски стил, да се надоврзе на Старата чаршија.
а каков е тој македонски традиционален стил на пазар?


Не постои Македонски пазар, постои македонски традиционален архитектонски израз, тој како таков можеш да го прилагодуваш за различни типови на објекти. А најважно од се е дека овде не се работи за пазар туку за повеќефункционален објект на неколку ката. Ако не можеш да ме разбереш, појди до Стоковна куќа Мост и ке ти стане појасно.
ај да ти стане појасно, не постои македонски традиционален израз во архитектурата... стиловите во земјава се многу полокални (според регионите и градовите во кои се наоѓааат) и не може да има се стави национален идентитет на нив, најмногу поради влијанието од многу странски култури
...само проблемот е што нашата криза на идентитет уште не го разбира тоа


Да, како што не постои Викторијански, или неоколонијален, иако секое село си има свои каректеристики на овие типови. Не викам да биде Охридска или Кратовска куќа, кои патем може да ги разликува само некој кој е навлезен во материјата туку да биде во Македонски стил. Појди до Стоковна куќа Мост за да ти стане јасно за што зборувам, нема мешање на никакви култури, наша архитектура.
значи како да ти објаснам... македонски традиционален стил не постои.. тоа е само термин кој лабаво се користи за се во земјава што е постаро од 100 години... инаку стилот на градење на куќите е распространет насекаде низ поширокиов регион
стилот на стоковна е базиран на архитектурата што постои на напиве простори, не го оспорувам постоењето на стиловите, само терминологијата е ужасно погрешна
споредби со викторијански стил и неоколонијален стил се безвезе... викторијансиот стил во архитектурата се препишува на инжињерингот, не на изгледот, а терминот се користи за се што е направено во одреден период, макар личело и на вселенски брод...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.