build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Бит пазар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 14-Aug-2015 at 23:14
Нешто во ваков стил не би било лошо. Проектираниот мини пазар во Тирана, Албанија


Edited by my Macedonia - 14-Aug-2015 at 23:15
Back to Top
SugarBlue View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 02-Aug-2015
Location: Eindhoven
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote SugarBlue Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 15-Aug-2015 at 06:43
Одлично изгледа, се надевам ќе направат нешто модерно, а не "барок" или некој хангар.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 15-Aug-2015 at 10:39
Па според рендерите што беа објавени треба вака да изгледа;
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 28-Jan-2016 at 20:49
Од Алсат М.. Инвестиција 10мил. евра, почнува наскоро...


Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 28-Jan-2016 at 22:32
Мостот на првата слика за каде е, а платформата на третата слика, тераса ќе биде или плоштад или тезги горе евентуално????????
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 28-Jan-2016 at 22:37
Па можда паркинг не знам нешто чудно планот...
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 616
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 28-Jan-2016 at 22:43
Мислам дек се работи за истата рампа на првата и третата слика, а патеката која врти околу столбовите ми личи на пристап од улицата. За жал личи дека ќе биди најглупото решение - паркинг над зелечнукот... -_-
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7370
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 29-Jan-2016 at 01:55
значи што е со платформиве човече? цела чаршија ја заградија со прости бетонски платформиEdited by zabegan - 30-Jan-2016 at 03:14
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
channar View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-Jan-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote channar Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 29-Jan-2016 at 04:49
Рендеров ко да го цртала Сузана Ѓавазова...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 13-Feb-2016 at 21:00
Уште една од скопјеинфо
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 13-Feb-2016 at 21:54
Коњушарата на Скопје место да се дислоцира тие ќе градат модерен зелен пазар...
ПС. Не сум расист ниту патриот исти се сите власти без мозок во оваа земја...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 13-Feb-2016 at 22:11
Лошо е влезот на паркингот, дефинитивно ќе има хаос.
Добро е тука пазарот, тесно да ама се вклопува супер со чаршијата. Чаршија и пазар е супер комбинација!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2204
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 13-Feb-2016 at 22:13
Цел тој реон, со исклучок на чаршијата и Мавровка треба да се срамни со земја. Општ хаос, неквалитет и грозотија! Доколку не дај боже се повтори '63, полошо би поминал отколку тогаш. Истото важи за повеќето дивоградби никнати во последниве 20тина години (кај сите етнички заедници).
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 13-Feb-2016 at 22:35
На долниот кат ќе се продаваат зеленчук, овошје, житарки, зачини и други прехранбени производи, а на горниот кат ќе има платформа за паркирање на автомобили и чад од ауспуси?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 66
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 13-Feb-2016 at 22:52
Уште од сега предпоставувам дека горе воопшто нема да може да се паркира. "Тезгите" што се по тротоарите на булеварот таму ќе се префрлат и така би било најдобро
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2204
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 13-Feb-2016 at 22:57
Поарно тезгаџии да го узурпираат паркингот отколку гасови храната...
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7370
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 14-Feb-2016 at 02:36
Originally posted by SkopjeZaVardar

Уште од сега предпоставувам дека горе воопшто нема да може да се паркира. "Тезгите" што се по тротоарите на булеварот таму ќе се префрлат и така би било најдобро
тезгите ќе си останат таму каде што се
не е проблемот што таму има пазар... местото може да изгледа многу пристојно онакво какво што си е ако се заменат и стандардизираат тезгите, со исклучок на тоа што можеби е потребен паркинг

проблемот отсекогаш бил во дивите тезгаџии и општиот хаос од возила таму, а тоа се решава само со удар од законот, а не со реизградба на пазарот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 20-Apr-2016 at 14:26
Скопски пазар АД Скопје како дел од својата развојна инвестициона програма за 2016 година, ја НАЈАВУВА новата инвестиција за целосна реконструкција на пазарот Бит пазар.

Со оваа инвестиција се предвидува поставување на 1.000 нови тезги, целосно обновување на инфраструктурата на пазарот (водовод и канализација), целосно покривање на пазарот со отварање на нови 230 паркинг места во рамките на локацијата и нов деловен простор во површина од 600 м2.http://skopskipazar.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=224%3Abit-pazar&catid=3%3Adenes&Itemid=97&lang=mk
За сè има вторпат
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 12-May-2016 at 19:05
Сегашна состојба


И околината (тротоарите не се за пешаци овде)

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 15-Mar-2018 at 17:49
Tuka se raboti nesto..
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.