build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Бит пазар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 19-Mar-2020 at 13:15
https://www.intoalbania.com/sq/atraksion/pazari-i-ri/
za sporedba pazarot vo tirana, so kafancinja okolu nego i strogo pesacka zona. Svetlosni godini se pred nas.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 19-Mar-2020 at 17:39


Убедливо имаме најлош главен пазар од сите главни градови во регионов - Тирана, Софија, Сараево, Белград, секој град има одличен пазар. А нашиов не е ни за во Крива Паланка.
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 666
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 31-Mar-2020 at 12:39
Таков тип на дизајн не ни одговара за Бит Пазар, прво погледни наоколу што се дешава...

Такви решенија би требало да се применат на местото на Буњаковец или Зелено пазарче.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 24-Apr-2020 at 16:10
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13137
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 11-Jul-2020 at 14:05
Финишира реконструкцијата на Бит-пазар во модерно место за пазарувањеДо крајот на септември Бит-пазар ќе прерасне во еден модерен и современ пазар за земјоделски производи. Во изјава за весникот ВЕЧЕР, Младен Дамев, генералниот директор на „Скопски пазар“ АД Скопје, кој стопанисува со овој главен снабдувачки центар во Скопје и најголем пазар воопшто во Републикава, истакна дека реконструкцијата почна пред две години и требаше да заврши овој месец, но со оглед на здравствената криза, рокот ќе биде пролонгиран најдоцна до крајот на септември.Проектот се изведува во четири фази, со што ќе се овозможи поставување на 1.000 нови тезги, обновување на водоводот и канализацијата, целосно покривање на пазарот и изведба на нов деловен простор со површина од 600 квадратни метри.

Реновирањето на Бит-пазар почна од седмиот и осмиот сектор, од каде што беа преместени продавачите на тезги.

– Во понеделник ќе започне последната фаза од проектот, со што ќе се заокружи во целост новиот пазар Бит-пазар. Оваа фаза опфаќа комплетно нов под со целосна нова водоводна и електрична инсталација, ново осветлување и нови тезги – вели Дамев.

Што се однесува до закупнините за тезгаџиите, тие остануваат непроменети.

– Дури и во овие изминати месеци со оглед на работата што се одвива во и околу пазарот на корисниците на тезги им беа одобрени попусти – нагласува Дамев.

Идејата за целосна реконструкција на ова пазарче се провлекува уште од 2010 година, а реализацијата на самиот проект требаше да започне во 2016 година.

https://www.vecer.press/%d1%84%d0%b8%d0%bd%d0%b8%d1%88%d0%b8%d1%80%d0%b0-%d1%80%d0%b5%d0%ba%d0%be%d0%bd%d1%81%d1%82%d1%80%d1%83%d0%ba%d1%86%d0%b8%d1%98%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d0%b1%d0%b8%d1%82-%d0%bf%d0%b0%d0%b7/
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2204
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 11-Jul-2020 at 14:18
Предизборно се фалат со ова?! Ова е модерно место за пазарување, а не лимени столбови заварени за лимен кров со паркинг врз земјоделските производи:

извор


извор

И ова е подобро од модерниот Бит пазар:

извор

Edited by Staro Skopje - 11-Jul-2020 at 14:20
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7370
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 11-Jul-2020 at 17:26

па баш последното ти е стреа на лимени столбови

факт е дека естетски можеле да го усовршат, ама факт е и дека ова трба да се третира како привремено решение на хаосот кој владее на битпазар
е сега дискутабилно е дали ќе продолжи хаосот после ова како што обично си знае да си продолжи, или ќе видиме некој абер
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2204
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 11-Jul-2020 at 17:45
Знам Затоа го издвоив од другите две. Сепак подобро изгледа од Бит хала.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 492
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 11-Jul-2020 at 18:12
Добар пример е последнава слика. Некако овие објекти по Европа ми оставиле впечаток на цветни пазари. Можда затоа што зарзаватите по Европа доминантно ги преселеија по маркети и единствено пазарите останаа за цвеќиња и ракотворби, можда и нешто продукти како кобасици сирења или па за панаѓури. Секако, очекував Скопје да добие барем цветен пазар ваков кога беше актуелен пред неколку години со новите објекти на Јужен Булевар, а тогаш власта беше расположена за вакви "барокни" објекти. Намесно тоа ние добивме гробарски тезги у непосреден центар на Скопје. Примерот на сликата од Бугарија е добар, ама за Цветен Пазар супер пицнат среден во построг центар на Скопје, да му се најде посоодветна локација.

Што се однесува до новиов битпазар, јас незнам што може човек воопшто да очекува од тоа ругло и дувло на криминал, сива економија и нелојална конкуренција на секој што отворил дуќан за било што во Скопје. Да земеме плус културолошките навики на масите народ кои гравитираат околу. Па тоа шајка да заковеш тамо е премногу инвестиција. БитПазар како појава у Скопје мора да биде дизперзиран и уништен. Да се испоотворат 10тина мали пазари по населбите од каде има најмногу народ и да му се намали постепено значењето. Тоа ќе ја пацифизира чаршијата и ќе ја намали појавата на оваквиот голем битпазар да неможе да му се контролира сивата економија. Ќе се отвори и пат да се нормализира границата меѓу општините Чаир и Центар и да си оди кајшто и е местото по линија на Пластичарска. Да не беше битпазар досега сто-пати државава ќе успееше да спроведе фискализација на Тафталиче, Буњаковец и дури Зелен Пазар.

Овакви "грандиозни зафати" со нов БитПазар е потклекнување пред појавата воопшто на постоењето на ваков гранде-кластер на сива-економија, како да е најозогласена јужноамеричка фавела, а не километар од центар на европска метропола.

Edited by user8642 - 11-Jul-2020 at 18:17
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 492
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 11-Jul-2020 at 18:19
Бонус виц:

-Како се викаат заедно 8 БитПазари ?!

-Бајт пазар!
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 492
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 11-Jul-2020 at 18:27
Кога ќе прелистам наназад и гледам дека уште од 2008ма имам некакви вести дека ќе се планира нешто со БитПазар или па кога ќе видам дека 2018та се почнати некакви градежни зафати, уствари власта несакајќи го спроведува тоа што мислам дека треба да се направи.

Ова е одличен начин да се употреби "реконстуркцијата" за уствари никогаш и да не се заврши и одлична шанса да се уништи БитПазар како појава! Доволно е само за заглави на магичен начин пазарот ограден со тараби и да остане така 10тина години. Супер средство за борба со сива економија. Треба некој разумен од власта доколку чита, да се размисли дека оставање на раскопан и заглавен БитПазар на подолг рок, уствари е најдобрата опција за Скопје!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 03-Aug-2020 at 11:13
„Роковите за Бит Пазар се пробиени 100%“ – оштетени се трговците, но задоволни што се градиhttps://tv21.tv/mk/rokovite-za-bit-pazar-se-probieni-100-oshteteni-se-trgovtsite-no-zadovolni-shto-se-gradi/

Edited by stef4o - 03-Aug-2020 at 11:14
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.