build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Патна мрежа (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патна мрежа (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 65>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Joralemon View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote Joralemon Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Патна мрежа (општо)
    Posted: 21-Jul-2018 at 16:30
Не е петребно да се изгради експресен пат до Јажинце. ПГДС од Тетово до Непроштено е многу голем, од Непроштено до Доброште просечен, од Доброште до Јажинце мал. Експресниот пат како обиколница треба да се изгради од влезот на Тетово (кај Палма Мал) до Непроштено (кај Ренова). Кај останатиот дел од патот не треба многу измени.
Back to Top
ironm View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 73
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 21-Jul-2018 at 13:14
Изградба на нов експресен пат на релација Тетово - Јажинце е стратешки приоритет за следниве 10 години, со самото тоа ако не грешам планирано е и поврзување со автопатот, односно обиколница претпоставувам од источната страна на Тетово.
Back to Top
Joralemon View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 5
  Quote Joralemon Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 21-Jul-2018 at 12:34
Од податоците за просечениот годишен дневен сообраќај (ПГДС) како најфреквентни делници во Македонија се Тетово-Гостивар (со ПГДС околу 13.000) и Тетово-Скопје (со ПГДС околу 11.000). Она е што е чудно е фактот е дека собраќајот од овие делници кон делницата Тетово-Јажинце (која има ПГДС над 6.000) се одвива преку влегување во самиот град (булеварот Благоја Тоска). Не само што досега не е изградена обиколница која би ги паврзало автопатот Скопје-Тетово со Тетово-Јажинце, туку тоа не е во програмта ни на владата или програмата на некоја политичка партија. За споредба делницата Штип-Кадрифаково има понизок ПГДС од Тетово-Јажинце и таму се гради автопат. Или, пред неоклку дена министерот Сугарески кажа дека ќе се гради обиколница околу Ресен, град кој има 8.500 жители, а Тетово има околу 75.000 жители.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1823
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 15-Jul-2018 at 08:14
Од Логоварди до РЕК треба да е завршен, незнам до каде се стигнати на Кочани - Делчево и Берово - Струмица но и тие треба да се завршени или при крај.
После Стража тубро се работи така да добри вести може да очекуваме наскоро.

Мене ме чуди што заглави реконструкцијата на Катланово - Петровец  (автопатот) бидејќи таблата стои а ништо не е пипнато сеуште.

Вчера поминав ама доцна навечер Штип - Радовиш, таму турбо се работело изминатиов период на новата делница.

Реконструкцијата на средната лента према Тетово е завршена до Групчин ако не се лажам, вчера се работеше на клучката Сарај.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 13-Jul-2018 at 20:50
Првите две видеа се од Демиркапија до Смоквица, третото од Неготионо до Гевгелија. Двете видеа се превземни од youtube и се од Јуни месец.

https://www.youtube.com/watch?v=9VBvMvITSoM
https://www.youtube.com/watch?v=E3O-p0ccr5A

https://www.youtube.com/watch?v=BeIsS8YIIKc
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 648
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 10-Jul-2018 at 20:08
Originally posted by Влатко

Еве и една по прегледна листа

http://www.brif.mk/usvoena-godishnata-programa-za-izgradba-i-rekonstruktsija-na-drzhavni-patishta-za-2018-godina/


Дали некој има негде најдено список на завршени проекти од оваа програма? Од ова што го знам, Јегуновце-Пршовце е завршено, патот кон Маврово (Гостивар-Колари) исто така, стариот пат за Катланово исто е завршен.

Сепак, забележав дека во програмата е ставен и патот Драчево-Зелениково, а токму завчера забележав дека патот е само гребен на одредени места за пополнување дупки, што ме разочара во целост, па затоа прашувам дали некој знае статус на сите овие работи.

Или пак, има негде објавено, нели најтранспарентна Влада во регионот
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11506
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 01-Jul-2018 at 20:19
Неколку километри по Стража има нов слој асфалт. Фотките (несмасни се зашто е сликано при возење) се од вчера, тогаш се поставуваше, денес на враќање веќе се возеше по нов асфалт.За сè има вторпат
Back to Top
Bakica View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 22
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 24-Jun-2018 at 21:08
Se raboti na proekt za avtopatsko povrzuvanje megu Gostivar i Kicevo. Taka da stom se napravi toj avtopat, a spored mene mora sto pobrzo da se pocne da se raboti na nego, postoeckiot pat preku straza znacitelno kje se rastereti
Back to Top
koska View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote koska Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 24-Jun-2018 at 10:11
Одлично што се работи на оваа катастрофална делница меѓутоа мое размислување е дека голем дел од проблемите нема да бидат разрешени и за некоја година повторно ке биде во катастрофална состојба.Мора да се зафатат со многу посериозна реконструкција од типот на одредени места и со пробивање на тунели и посериозна зштита на косините
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11506
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-Jun-2018 at 13:33
Реконструкција на магистралниот пат Кочани-Делчево. Фотографиите се од 11 јуни, преземени се од фејсбук профилот на Министерот за транспорт и врски.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11506
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 14-Jun-2018 at 14:03
По Гостивар:Пред Стража:

За сè има вторпат
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1476
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 09-Jun-2018 at 18:57
Originally posted by Џоле

Да не е оставен простор за одвод за атмосферски води?


Овој дел е реконструиран од лани уште - често возам натака, и не сум приметил некој сериозни забелешки како овие од сликата...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11506
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 09-Jun-2018 at 18:50
Да не е оставен простор за одвод за атмосферски води?
За сè има вторпат
Back to Top
Jedah View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 05-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Jedah Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 09-Jun-2018 at 00:43
Нормално ли е да се остава толкава неасвалтирана површина од страните?
Ќе поминат два шлепери на тоа растојание или господ на помош на тие што ќе ја качуваат и слагаат Стража
Back to Top
ironm View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 73
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 08-Jun-2018 at 09:06
Одлични видеа, трагедија е што тазе асфалтиран коридор 10 веќе почнал да се распаѓа... Квалитет 0
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 472
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 08-Jun-2018 at 01:07
https://youtu.be/aW7T6orAigI

https://youtu.be/5c3iyRDR_v4
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 07-Jun-2018 at 10:47
daci92, ako Strumica-GO Novo Selo e vo prekrasna sostojba, togas djabe gubime vreme tuka. Toj pat e graden vo sredinata na seesettite godini i taka e ostaven do denes.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1823
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-Jun-2018 at 00:24
Од Куманово до Војник е во лоша состојба патот, од Војник натаму не е во толку лоша состојба би рекол и во многу добра состојба за разлика од многу други, бар до Ранковце бев сега скоро.
За разлика од Прилеп- Битола со нерамнините и фреквентноста Струмица - ГП Ново Село е во прекрасна состојба, незнам кога последен пат си бил ама јас ги возев и двете делници пред многу скоро време (првата два пати во изминативе две недели, а другата два пати пред 2 месеци) .
Гостивар - Кичево во голема мера веќе се реконструира и би требало до крајот на летото да биде готова, со тоа што во еден дел тоа што е реконструирано ќе треба да се поправи.


Едит:
Многу време поминувам по патиштата низ Македонија ,доколку некој има камерче за во кола или знае некое ефтино со добра снимка нека каже ,ако можам да си го дозволам ќе снимам патишта ,само ќе треба некој да ги преработува видеата и да ги закачи на интернет бидејќи навистина немам време за тоа.


Edited by daci92 - 07-Jun-2018 at 00:31
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-Jun-2018 at 18:00
Originally posted by daci92

Денко ,јас не коментирав дали треба да се прави тој или не, и каде треба да биде приоритетот. Само дадов појаснување зашто цената изгледа превисока а всушност не е и може да порасне при работата на патот.Ако некоја магистрала треба под итно да се санира тоа се Куманово - Војник и Прилеп - Битола, можеби и некој други кој што сега не ми се на памет.
Ima nekolku klucki magistrali koi se vo ocajna sostojba. Pokraj posocenive bi gi dodal i Strumica-granicen premin Novo Selo, sto e so delnicata Kumanovo-Deve Bair, isto taka i Gostivar-Kicevo...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11506
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 05-Jun-2018 at 14:55
Мислам дека веќе се разјасни, претходната вест/изјава беше поконфузна

Половина милијарда евра за изградба и реконструкција на патниот Коридор 8

Фреквентноста на делницата Тетово–Гостивар причина автопатот да добие дополнителна лента. Се подготвува и проектна документација за целосно нов автопат од Гостивар до Кичево, изјави министерот за транспорт Сугарески.

„Покрај оваа рехабилитација што се прави на делницата Скопје – Тетово, планирано е во втората половина од 2018 година да се распише тендер за проектирање на автопатската делница од Тетово до Гостивар, дополнително се работи на државниот пат Гостивар – Кичево со инвестиција од 6 милиони евра, а паралелно се работи и на проектот за изградба на нов автопат Гостивар – Кичево. Покрај бројните рехабилитации, интензивно се работи и во делот на автопатот Кичево – Охрид.“

Од Скопје до Тетово по една коловозна лента ќе се вози уште овој месец. Како дел од оваа делница, се финализира реконструкцијата на патот Сарај – Групчин во должина од 17 километри. За него се одвоени 70 милиони денари.

„Сите кернови што се извадени го исполнуваат квалитетот според сите стандарди. Дополнително сме мотивирани бидејќи овој пат е многу фреквентен. Од кога ќе се заврши, а ќе се заврши до 30. Јуни Сарај – Групчин, се префрламе од другата страна каде има големи оштетувања и ќе одделиме 10 милиони денари за Групчин – Карпалак, на оштетените места во должина од 2 километри да бидат санирани.“, Зоран Китанов, директор на ЈП Државни патишта.

https://kanal5.com.mk/articles/337189/polovina-milijarda-evra-za-izgradba-i-rekonstrukcija-na-patniot-koridor-8
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 65>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.