build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Патна мрежа (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патна мрежа (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4243444546 75>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #861 Posted: 13-Aug-2014 at 20:48
Дали тоа по средината на патот (на самата слика) е оштетување на коловозот или мене така ми се причинува?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #862 Posted: 13-Aug-2014 at 21:26
не.тоа е водата што ја користат ваљаците за набивање на асфалтот.кога врти ваљакот има на него прскалки кои ја мијат неговата површина и водата остава траги по коловозот
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #863 Posted: 13-Aug-2014 at 21:59
го знам принципот на асфалтирање ,но немислев дека сликата е сликана кога е асфалтирано
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #864 Posted: 13-Aug-2014 at 22:57
млазевите вода оставаат трага на асфлатот уште некое време.сето тоа се меша-ситен песок,вода,битумен и остава флеки на асфалтот
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #865 Posted: 13-Aug-2014 at 23:33
По 50 години се реконструира Мелнички мост, ќе биде готов до септември
Среда, 13 Август 2014 15:17

Мелнички мост, кој не е реконструиран повеќе од 50 години, е во интензивна градба. Се очекува да биде пуштен во употреба до месец септември.
-Очекуваме наредниве дена да се отпочне со поставување на хидроизолација, по што би следувало поставување на завршен асфалтен слој, истакна директорот на ЈП за државни патишта Љупчо Георгиевски, кој денеска заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Владимир Пешески, го пушти во употреба реконструираниот локален пат што го поврзува манастирот „Св. Јован Бигорски“ со регионалниот пат Маврово-Дебар.

Согласно договорот, Мелнички мост треба да биде пуштен во употреба почетокот на септември месец.
http://www.kurir.mk/republika/opstini/168484-Po-50-godini-se-rekonstruira-Melnicki-most-ke-bide-gotov-do-septemvri?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+kurir%2Frepublika+%28%D0%9A%D1%83%D1%80%D0%B8%D1%80+-+%D0%A0%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0%29
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #866 Posted: 14-Aug-2014 at 14:47
Велес-Кадрифаково


извор:Општина Велес

Edited by jyvation - 14-Aug-2014 at 14:57
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #867 Posted: 16-Aug-2014 at 10:13
Плус лента за спори возила на P1401, делница Раброво-Костурино

Edited by jyvation - 24-Aug-2014 at 18:30
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #868 Posted: 16-Aug-2014 at 10:27
Браво за ова. Ова е патот од Струмица кон Валандово, Дојран, Автопатот Александар Трети Македонски,Гевгелија, Кавадарци, Неготино, Прилеп , Битола, Охрид. Значи се насе Струмица преку овој пат се поврзува со половина Македонија. Особено во летниот период овој пат е доста прометен и токму тешките возила се најкритични затоа што се движат споро а поради кривините, многу е ризично за претекнување. Овде се размислувало и да се направат тунели но инвестицијата е огромна. Овој пат минатата година ако не се лажам беше реконструиран а еве сега и го прошируваат така се надевам дека колку толку ќе се скрати времето на патување и ќе се зголеми безбедноста.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1710
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #869 Posted: 16-Aug-2014 at 12:20
Da, ova e poznatoto "Valandovsko brdo". Vo Juli go vozev nekolku pati, se gradese, se rabotese i navistina mi e milo sto ete nekoj se seti da go resi ovoj problem...
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #870 Posted: 16-Aug-2014 at 15:58
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #871 Posted: 19-Aug-2014 at 08:45
Се реконструираат нови 5,4 километри од патот кон село КрњевоСелата од Поткожувјето или од Бошавијата се идеално место за одмор и рекреација. Во изминативе неколку години голем број граѓани чии родни огништа се таму решија да ги реновираат своите куќи, а некои изградија и модерни викендички. Велат дека најубаво се чувствуваат таму каде што им се корените.

Во изминатиот период се изврши реконструкција на патот Кавадарци-Мушов гроб како главна сообраќајница која води до овие села. Потоа се продолжи со реконструкција и ревитализација на локалниот патен правец Кавадарци-Ладно Долче-Страгово –Крњево. Сега многу полесно се стигнува до овие тиквешки села.

Вкупната должина на трасата изнесува 8, 7 километри, од кои деновиве завршува реконструкцијата на 5,4 километри. Минатата година беше асфалтиран еден километар од спојот со регионалниот пат Кавадарци-Мушов Гроб. Остануваат неасфалтирани уште 2,4 км до село Крњево.

„Очекувам за неполн месец работите на овој пат да финишират. Остануваат неасфалтирани уште два километри , бидејќи имавме толку средтва. Меѓутоа локалната самоуправа има уште еден проект со кој што ке аплицираме не само за овие 2 км, туку и за проширување на делницата од Крњево до Бохула. Со тоа фактички би го завршиле главниот сообраќаен крвоток на поранешната општина Конопиште,“рече градоначалникот Александар Панов.

Согласно проектот постојниот патен правец се прошири на 5 метри со поставување на нова подлога, банкини и квалитетен слој на асфалт.

Реконструкцијата се врши на барање на општина Кавадарци, која за таа цел имаше изготвена проектна документација. Финансиските средства ги обезбеди Владата преку Европската Инвестициона Банка, а во рамки на програмата за ревитализација на локалните патишта./А.Д

http://www.duma.mk/kavadarci/12146----54------

Edited by jyvation - 24-Oct-2014 at 23:24
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1710
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #872 Posted: 19-Aug-2014 at 12:59
Originally posted by kultuzin

Tuka zastanuva moeto raspolozenie od prethodniot moj post. Kako sto rekov, ja vozev ovaa delnica nekolku pati i gi vidov gradeznite aktivnosti so sto dobiv vpecatok deka "Valandovsko brdo" ke ja dobie tolku posakuvanata treta lenta. Sega ispadna ovaa gradezna aktivnost da ti bila za 600 metri... Aman be luge, dajte oladete malku. Direktorot dosol od Skopje da se slika pred kamerite. Ke napravi "Denguba" i ke si lapne plus dnevnica za "bedni" 600 metri. Tolku pari se frlat za gluposti a oni ne mozat 5km vo eden zamav da prosirat! Premnogu se zagrevaat za mala aktivnost!

Edited by Denko - 19-Aug-2014 at 17:12
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 141
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #873 Posted: 19-Aug-2014 at 16:23
Доброутро! Владата веќе подолго време наликува на комунално претпријатие.За локален пат со должна од 2.5 км даваат изјави и минстри и заменици и  директор, а на телевизија иде најава на веста небаре 30 километри автопат се пушта во употреба....
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #874 Posted: 19-Aug-2014 at 17:42
Р-1107Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 126
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #875 Posted: 21-Aug-2014 at 21:37
мушов гроб а, не наврти на ладно долче да сликаш реконструкцијата до с. Крњево кавадаречко, имале пари само за 5,5км другите 3 другата пата, плус од планираните 6метра намалија на 5 ;-(
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #876 Posted: 24-Aug-2014 at 18:29
Originally posted by elnino

мушов гроб а, не наврти на ладно долче да сликаш реконструкцијата до с. Крњево кавадаречко, имале пари само за 5,5км другите 3 другата пата, плус од планираните 6метра намалија на 5 ;-(

Немам од таму слики.Иначе стварно срамота е еден локален пат да почнеш да го средуваш ама само половично.


Плус лента за спори возила на P1401, делница Раброво-КостуриноEdited by jyvation - 24-Aug-2014 at 18:30
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #877 Posted: 24-Aug-2014 at 22:53
Реконструиран локалниот пат Долно Лакочереј-Горно Лакочерејhttp://netpress.com.mk/pushten-vo-upotreba-rekonstruiraniot-pat-megju-gorno-i-dolno-lakocherej/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #878 Posted: 25-Aug-2014 at 19:01
Изграден локалниот пат Дељадровци-Манастирски комплекс „Свети Ѓорѓија“Општина Илинден во соработка со Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој го изгради локалниот пат од населено место Дељадровци до манастирскиот комплекс „Свети Ѓорѓија” во должина од 700 метри. Истовремено, одводнувањето на атмосферските води е овозможено со надолжни и попречни наклони на коловозот со странично испуштање (во одводни канавки).Асфалтниот пат, чија што изградба чинеше 4,5 милиони денари е од големо значење со оглед на тоа што го поврзува населеното место Дељадровци и манастирскиот комплекс „Свети Ѓорѓија”, едно од попосетуваните места во Општината и регионот. Во манастирскиот комплекс „Свети Ѓорѓија“ Општина Илинден секоја година со општонароден собир го одбележува патрониот празник.

http://ilinden.gov.mk/nastani/izgraden-lokalniot-pat-deljadrovci-manastirski-kompleks-%E2%80%9Esveti-gjorgjija%E2%80%9C
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #879 Posted: 27-Aug-2014 at 13:36
ОБНОВЕН ПАТОТ КОН ШТИПСКОТО СЕЛО ПИПЕРОВО

Многуте оштетувања кои досега постоеја на локалниот пат кон селото Пеперово во Штипско сега се санирани како резултат на ангажманот на надлежните општински служби. По интервенциите, среден е просторот од двете страни на патот, кој поради густата вегетација, правеше проблеми во нормалното одвивање на сообраќајот. На неколку места направени се паркинг-позиции за да застануваат возила на близина на локалната црква, а на две делници во должина од неколку стотини метри поставени се нов тампон и нов слој асфалт. Сето ова е направено во пресрет на славата која се прави во ова село на крајот на август.

http://www.dnevnik.mk/?ItemID=F7DFE6E6ABE0A746910B04803FE0676F

Edited by jyvation - 24-Oct-2014 at 23:25
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #880 Posted: 05-Sep-2014 at 17:20
Најдов нешто во инстаграм, некаде во скопје
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4243444546 75>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.280 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.