build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Патна мрежа (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патна мрежа (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4849505152 76>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12899
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #981 Posted: 17-Dec-2014 at 13:27
Нема шанси Македонија да гради автопат до Дебар. Мал сообраќаен промет, тежок терен, речиси никакво значење на Дебар за македонската економија, уништување национален парк... Премногу се губи за да се задоволат нечии хирови.
За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #982 Posted: 17-Dec-2014 at 14:24
Originally posted by Џоле

Нема шанси Македонија да гради автопат до Дебар. Мал сообраќаен промет, тежок терен, речиси никакво значење на Дебар за македонската економија, уништување национален парк... Премногу се губи за да се задоволат нечии хирови.


До некаде се сложувам со тебе, но од другата страна на Дебар, поточно во областите Голо Брдо и Гора, живеат исклучиво Македонци со исламска вероисповед, па претпоставувам дека тој проект има и таква цел да им се олесни движењето, полесен и побрз контакт со матичната држава, економско раздвижување, намалување на емиграцијата на тие региони. Тој пат мислам дека многу ќе е значаен за Македонците во Албанија за што полесна комуникација со Македонија.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #983 Posted: 17-Dec-2014 at 18:25
Во тој предел подржувам само подобрување на постоечкиот пат и евентуално градење на пруга се друго според мене ќе значи уништување на еко системот во тој дел.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #984 Posted: 17-Dec-2014 at 23:13
луѓе правете разлика за тоа кој пат за што служи... пат кој не е меѓународен и не поврзува големи сообраќајни точки, не треба да е автопат... автопат најмногу служи за релација каде што врват многу шлепери и автобуси
а капитални проекти не се прават за олеснување на животот на некои локалци на два метра од граница, туку за доброто на целата земја

само за некој да набива километража за на избори да има што да каже дека направил корисно, фала, ама не ми треба таква инфраструктура... и ако се сеќавате, за истото се бунеа и во Бугарија
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #985 Posted: 22-Dec-2014 at 19:57
Налетав на една мапа на SSC со моменталната ситуација со патната инфраструктура на балканот а и идни планови.

Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #986 Posted: 22-Dec-2014 at 21:33
Мисля че Албания има малко по -добри планове за магистрална мрежа и при това положение може би ще видим Коридор 8 до около 5 години целия от Черно море до АдриатическоCheers
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #987 Posted: 22-Dec-2014 at 21:38
И Друго има ли планове за довършване на Адриатико-Йонйската  магистрала до около 2022 година за да взаимодейства с Пан- Европейски Коридор 8 и това да раздвижи Балканити  и Северна Италия и ЕвропаYesYesYes
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #988 Posted: 22-Dec-2014 at 22:06
Originally posted by jyvation

Налетав на една мапа на SSC со моменталната ситуација со патната инфраструктура на балканот а и идни планови.

Куманово - Деве Баир требало да го стават како планиран експресен пат, а не планиран автопат.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #989 Posted: 22-Dec-2014 at 22:14
Za Albanija ne e točna kartata. Imaat veće izgradeno nekolku ekspresni/avtopatski delnici
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #990 Posted: 23-Dec-2014 at 03:23
Originally posted by Cloverstack


Originally posted by jyvation

Налетав на една мапа на SSC со моменталната ситуација со патната инфраструктура на балканот а и идни планови.
Куманово - Деве Баир требало да го стават како планиран експресен пат, а не планиран автопат.


Кловер не е моја сликата напоменав од каде е а пишува и од кого е.
Делницата Куманово-Деве Баир колку што се сеќавам се спомна дека сега засега би била експресен пат но со карактеристики на автопат кој во иднина би можел да се надгради.

Она делче во Грција кое e од коридорот Е-65 е веќе во понапредна фаза според google earth
Не би било лошо и ние да размислуваме да го споиме, останува уште делот Охрид-Битола-Меџитлија.Edited by jyvation - 23-Dec-2014 at 03:34
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 636
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #991 Posted: 23-Dec-2014 at 08:32
Kolku samo avtopatista treba romanija da napravi! Pa oni nemaat nisto a tolkava zemja
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #992 Posted: 24-Dec-2014 at 13:57
Originally posted by jyvation


Кловер не е моја сликата напоменав од каде е а пишува и од кого е.

Знам, не реков дека е твоја
Само ја посочив на грешката во мапата
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12899
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #993 Posted: 29-Dec-2014 at 08:49
ВГОДИНА 132 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА РЕГИОНАЛНИ И ЛОКАЛНИ ПАТИШТА

Владата за изградба и реконструкција на регионални и локални патишта во 2015 година ќе вложи 132 милиони евра со што ќе го поддржи и растот на економијата, изјави премиерот Никола Груевски.

- Покрај автопатите и експресните патишта за кои во последниот период зборуваме, во следната 2015 година се планираат 132 милиони евра за регионални и локални патишта, градби и реконструкции. Од овие 132 милиони евра, осум милиони евра одат за локални патишта, а останатите 124 милиони евра одат за реконструкции и градби на регионални и магистрални патишта. Тоа ќе значи подобрување на овие патишта, во смисла некои ќе се реконструираат целосно, некои ќе се изградат нови. Ќе значи дополнителен ангажман на градежната оператива, дополнителни вработувања, влијание на растот на економијата, на индустриското производство, на градежништвото така што продолжуваме со едно силно темпо, одговорајаќи на новинарски прашања по промоцијата на 50 нови наслови од едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“.

Според него, во последните две години фокусот беше на автопатиштата и посочи на трите големи автопатишта, чија изградба е во тек.

- Со новите инвестиции не ги запоставивме и регионалните и локалните патишта каде што, велам, само следната година ќе се инвестираат вкупно 132 милиони евра во градба и реконструкција, потенцира премиерот Груевски.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=9AC04C063E86B84EA35FBC3246DAD757
За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2391
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #994 Posted: 04-Jan-2015 at 12:55
Без коментар.

Старо Нагоричане 14.11.2014

ohri

На свеченото пуштање присуствуваше и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска која ја пресече лентата заедно со градоначалникот Милован Стојковски.Се работи за пат долг 1,3 км кој ги поврзува центарот на селото Младо Нагоричане  и маалото Черкезовци.Патот е изграден со 8,5 милиони денари,пари од Светска банка.< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332/netdefender/hui/ndhui.js?0=0&0=0&0=0">
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #995 Posted: 04-Jan-2015 at 17:26
Вие ништо не сваќате-публиката се наоѓа зад камерите и затоа не се гледа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12899
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #996 Posted: 27-Jan-2015 at 13:49
Се отворила дупка на патот Радовиш-Штип...

http://infomax.mk/wp/?p=23105
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #997 Posted: 28-Jan-2015 at 11:41
Почна санација на прекинатиот пат кон село Балталија, ШтипскоОпштина Штип со ангажирана механизација започна со санацација на патот до село Балталија кој е во прекин. Како резултат на доаѓањето на Балталиска река, се случи поголем одрон на брегот покрај кој е делница на патот, по што сообраќајот беше во прекин. Во овој момент направена е заобиколна лента за да нема прекин на сообраќајот. Се прават напори и за воспоставување на сообраќај до селата Пухче и Суво Грло, како и Танатарци каде водата ги однесе времените премини.Во Лакавичкиот регион, штетите се големи. Земјоделците останаа без се што посадија, настрадаа пластеници, ниви со ран зеленчук, овоштарници како и имоти, викендици и домови на луѓе кои се лоцирани непосредно до реката од 20.тиот километар па се до 4.тиот, кај штипско Софилари.
Формирани се три комисии за проценка на штети од локалната самоуправа кои веќе се на терен, а граѓаните можат да пријават штети и во Општина Штип со пополнување на формулар.

http://www.porta3.mk/pochna-sanacija-na-prekinatiot-pat-kon-selo-baltalija-shtipsko/
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #998 Posted: 31-Jan-2015 at 17:40
И никаков знак за предупредување дека патот е ‘надвор од употреба‘ или дека се во тек работи на патот.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1711
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #999 Posted: 01-Feb-2015 at 12:55
Originally posted by Тркало

И никаков знак за предупредување дека патот е ‘надвор од употреба‘ или дека се во тек работи на патот.
Mnogu sakas. Treba vreme a boga mi i pari da se prefrlat znacite za gradiliste na pat od delnicata "Radovis-Strumica" koja veke celi tri godini e pistena vo upotreba. Aj da prasam nekoj "juznjak". Gi trgnaa li konecno nepotrebnite znaci koi signaliziraat gradiliste na patot "Radovi-Strumica"?
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #1000 Posted: 01-Feb-2015 at 15:26
Крушево - Прилеп,
(via Ѕид на сообраќајниот срам)

Кај Кривогаштани

© Владимир Спасовски

И на влезот кај Хотел Монтана© Vasko Vande Blazeski
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4849505152 76>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.