build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Патна мрежа (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патна мрежа (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5253545556 78>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #1061 Posted: 20-Jul-2015 at 19:31
Valandovsko Brdo

https://www.youtube.com/watch?v=z4Qx0mMEJ-I
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13084
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1062 Posted: 21-Jul-2015 at 11:12

Одлично изгледа.
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1063 Posted: 21-Jul-2015 at 14:00
Bravo Denko odlicni videa. Steta sto ne svrte kon Dojran da vidime do tamu kakov e patot.
Back to Top
BoyFromKavadarcii View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Jul-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote BoyFromKavadarcii Quote  Post ReplyReply #1064 Posted: 21-Jul-2015 at 23:51
До сега сум немал прилика да одам на тој од нашата држава , ама споредот видеото патот е за секоја пофалба ,буквално е опфатено се како треба да изгледа еден пат, вакво нешто освен на Валандовско брдо и кај нас во Кавадарци на патот што се оди накај ски центарот Кожув на друго место не сум видел вака убаво среден пат , се надевам да има што повеќе вакви патишта , но за жал сега за сега ова е реткост , а како што ги гледам најавите на владата полека ако се прави се како што кажуват за кратко време би требало да имаме што повеќе квалитетни патишта , за разлика од неколку години во минатото ....
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #1065 Posted: 22-Jul-2015 at 00:54
Originally posted by kultuzin

Bravo Denko odlicni videa. Steta sto ne svrte kon Dojran da vidime do tamu kakov e patot.
Fala... Za Dojran vo nekoja druga prilika...
Back to Top
BoyFromKavadarcii View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Jul-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote BoyFromKavadarcii Quote  Post ReplyReply #1066 Posted: 22-Jul-2015 at 11:46
https://www.youtube.com/watch?v=c5A64_aTaDI Некаде после 1 саат 48 минути од видеото е пато за Дојран може да се види , отприлика е во целост е необележан , и на многу места асвалтот е оштетет и со нерамнини ,има доста кривини и многу е тесен за возење , е некаде накај влезот на градот е среден и е добар за возење , без јас пред некое време ама не ми текна да го снимам.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1067 Posted: 22-Jul-2015 at 13:39
Пуштен во употреба реконструираниот патен правец Маврово-Маврови Анови.


Vlado Misajlovski
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1068 Posted: 31-Jul-2015 at 00:13
Велес-Штип

1.


2.


3.


4.


5.


6.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #1069 Posted: 31-Jul-2015 at 01:00
Ova samo u Makedonija go ima. Sramota, ne znaat edno gradiliste da izdvojat a za soobrakaj da prisposobat privremena pateka od asfalt!
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1070 Posted: 31-Jul-2015 at 12:38
Асфалтирање на најоштетениот дел од делницата Неготино-Кавадарци – ДреновоДенес директорот на ЈП за државни патишта Александар Стојанов и градоначалникот на општина Кавадарци Александар Панов направија увид во градежните активности со кои се реализира асфалтирање на најоштетениот дел на делницата Неготино-Кавадарци –Дреново.

Овој проект отпочна минатата година кога беа асфалтирани 1,2 км. во вредност од 8,5 милиони денари. Оваа година завршена е рехабилитација на патот во должина од 1,8 км, од кои 800 м се асфалтирани на излезот од Кавадарци кон Дреново. Вредноста на работите кои ги изведува ЈП Македонија пат е околу 12 милиони денари.

Проектот ќе продолжи и наредните две години, а неговата вкупна инвестициона вредност изнесува 30 милиони денари.


http://www.porta3.mk/asfaltiranje-na-najoshteteniot-del-od-delnicata-negotino-kavadarci-drenovo/
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2395
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1071 Posted: 23-Aug-2015 at 09:41
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 623
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1072 Posted: 23-Aug-2015 at 19:24
Требало да помине и кај нас да пробие некој тунел
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1073 Posted: 24-Aug-2015 at 16:59
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1074 Posted: 30-Aug-2015 at 23:17
Започна реконструкцијата на регионалниот пат Нов Дојран – Николиќ

Започнаа градежните работи за рехабилитација на регионалниот пат Р1115 од Нов Дојран до Николиќ, со должина од шест километри. Со вложувањето во висина од 1,4 милиони евра, во наредните шест месеци ќе се санира оштетениот коловоз на овој патен правец од дојранскиот регион. Изведувач на градежните работи е „Гранит“, додека надзорот над изведбата ќе го врши „Евро Консалтинг“.На денешното отпочнување на градежните работи, во Дојран присуствуваа премиерот Никола Груевски и министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски. Министерот Мисајловски подвлече дека во изминатиов период во дојранскиот регион беа реконструирани регионалните патишта Дојран – Струмица, Дојран – Фурка, а завршен е и локалниот пат за Црничани.

http://www.build.mk/?p=45981
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1075 Posted: 30-Aug-2015 at 23:30


1.


2.


3.


4.

Vlado Misajlovski
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1076 Posted: 31-Aug-2015 at 00:19
Денеска се работеше на маг.пат кај Маврови Анови,поточно кај бензиската пумпа на Макпетрол. По целата должина се ставаат ивичњаци,се гребе стариот и се става нов асфалт. На едно место има веќе изградено поглем потпорен ѕид према езерото
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13084
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1077 Posted: 31-Aug-2015 at 09:59
КОИ ПАТИШТА ЌЕ СЕ ГРАДАТ СО ПАРИ ОД ЕУ

Во Виена, иако проблемот со бегалците ги засени економските теми за кои пред една година беше покрената берлинската иницијатива, сепак, беше нагласено дека околу 600 милиони евра од Европската унија ќе бидат вложени во инфраструктурата и енергетиката во земјите до Западен Балкан. Овие проекти се очекува да им овозможат на земјите од регионот да направат значителен напредок на патот кон ЕУ.

Три основни коридори од транспортната и енергетската инфраструктура ќе имаат приоритет и за нив има предлози за кофинансирање од страна на ЕУ 2015, во рамките на Инструментот за претпристапна помош.

Визијата за развојот на трансевропската транспортна мрежа во железничкиот, патниот, воздушниот и поморскиот транспорт се сметаат за клучни при остварување поблиска соработка меѓу земјите, како и за зголемување на нивната економска конкурентност. Како приоритетни проекти кои ќе помогнат да се отстранат тесните грла, и ќе овозможат подобар проток на стоки и луѓе на граничните премини важни за земјава се изградбата на автопатот Приштина -Скопје, како и доизградба на автопатот Кичево - Гостивар, модернизирање на граничниот премин Табановце и железничко поврзување со Бугарија. Со европски пари ќе биде поддржана и изградбата на пругата Бељаковце - Крива Паланка, а во заклучоците од Виена стои дека во тек е изработка и на студија за изградба на делницата Крива Паланка до границата со Бугарија, како и на студии за патиштата Ранковце - Крива Паланка и Крива Паланка - Деве Баир. Од енергетските проекти потенцирано е дека ќе биде поддржано поврзувањето на Македонија со Албанија и со Косово. Во заклучоците стои дека и воспоставувањето на организиран пазар на електрична енергија е од големо значење за регионот. Посочено е дека треба да се размислува за создавање на отворен пазар за сите оператори на електрична енергија, а се препорачува да се почитува и обврската за квалификуваност на сите потрошувачи на електрична енергија. Од Виена стасаа и пораки да се донесат национални планови за постепено укинување на регулирањето на цената на струјата и да се осигури независност на регулаторни органи за енергија. А се укажува и на поголема ефективноста на административни органи за поголема конкуренција, преку зајакнување на нивната независност.

Во соседството предност му се дава на проектот за изградба на автопатот Ниш – Приштина – Драч, со што ќе се поврзат Србија – Косово – Албанија. За ЕУ важна е и модернизација на железничката пруга меѓу Белград и Сараево.

Со инфраструктурните проекти се очекува во наредните 15 години да се отворат 200 илјади нови работни места во сите земји кои се опфатени со проектите.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=611E661754B8A540B3E1367F591CE2FE
За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 623
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1078 Posted: 16-Sep-2015 at 00:55
http://daily.mk/auto/zashtedi-prethodnite-tenderi-podobruvaat-patishtata
Ќе се инсталира унапреден систем за контрола на осветлувањето на македонските патишта, но ќе се вложи и во изработка на студија за дигитална архива, што се подразбира под сето ова знае ли некој ? каков е тој систем за контрола на осветлување и дигитална архива на патиштата ?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13084
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1079 Posted: 16-Sep-2015 at 09:44
Магистралниот пат Штип – Радовиш ќе се надградува со заем од ЕБРД

Јавното претпријатие за државни патишта периодов преговара со Европската банка за обнова и развој (ЕБРД) за финансирање на реконструкцијата на магистралниот пат од Штип до Радовиш. ЕБРД е подготвена да обезбеди средства во висина од 64 милиони евра, или поточно, најголем дел од финансиската конструкција на проектот вреден 78 милиони евра. Планирано е да се рехабилитира постоечкиот коловоз од клучката Три чешми до Штип – југ, како и од селото Бучим до Радовиш. Нова траса е зацртано да се изведе на делот од Штип – југ до селото Бучим.Изготвената проектна документација предвидува проширување на коловозот, кој во иднина е предвидено да има две коловозни ленти со ширина од 3,5 метри и две помошни сообраќајни ленти со ширина од 2,2 метри. За овој проект од банката веќе е објавено индикативно известување за набавки, наменето за оние компании што се заинтересирани да учествуваат во зафатот. Од ЕБРД очекуваат дека тендерот за избор на градежна компанија за реконструкцијата и надградбата на патот Штип – Радовиш ќе се објави во првиот квартал од 2016 година.

Проектната документација за магистралниот пат Штип-Радовиш ја изработи фирмата „Простор“ од Куманово. За нејзиното изготвување пред две години беа одвоени финансиски средства во висина од над 116 милиони денари, односно 1,9 милиони евра.

http://www.build.mk/?p=46205
За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 623
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1080 Posted: 20-Sep-2015 at 01:09
https://www.youtube.com/watch?v=bk2uI9KLWhA делот од 18:10 дали е сеуште такво како што е на видеото крпеници , не сум поминал одамна сменето ли е нешто ? со оглед на тоа дека кај нас само 2 се наместени што мислите за дигиталните информативни табли на 22:00 од видеото, да се поставуваат низ по фрекфентните автопатишта кај нас , барем долж целиот коридор 10 и 8 , дали е скапа таа инвестиција и дали е изводлива , со оглед на тоа дека Јавното претпријатие за државни патишта во втората половина од 2015 година најави дека ќе распишат тендери и ќе се инсталира унапреден систем за контрола на осветлувањето на македонските патишта, но ќе се вложи и во изработка на студија за дигитална архива дали се мисли на нешто вакво или ?

Edited by WolfLeader - 20-Sep-2015 at 01:10
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5253545556 78>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.295 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.