build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Патна мрежа (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патна мрежа (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5556575859 79>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1121 Posted: 04-Nov-2015 at 12:03
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 630
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1122 Posted: 04-Nov-2015 at 13:51
Originally posted by kultuzin

Eve sto se planira za 2016
http://vecer.mk/ekonomija/petkratno-povekje-za-investicii-za-patishta-vo-2016-godina


Отприлика тоа е што и го кажав пред некое време што треба да се гради наредната година, но има уште многу голема програма за 2016, ова е само еден мал дел.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 630
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1123 Posted: 04-Nov-2015 at 13:57
Денеска се отпочна рехабилитација на регионалниот пат Клепач-Новаци, патен правец кој ги поврзува општините Могила и Новаци.Патот е долг 19 километри и треба да биде завршено за брзо време , ќе се постави нов асвалтен слој , ново обележување на линија и сообраќајни знаци.Исто така да напоменам деновиве имаше санирање на по оштетениот дел од граничниот премин Богородица ,се асвалтираше таму каде што асвалтот беше нај излитен на влез и излез во државата кај што се редиците за коли и автобуси има поставено нов асвалт.

Edited by WolfLeader - 04-Nov-2015 at 14:03
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #1124 Posted: 04-Nov-2015 at 14:11
Према Косово ништо...
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2398
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1125 Posted: 04-Nov-2015 at 16:53
Originally posted by kultuzin

Eve sto se planira za 2016
http://vecer.mk/ekonomija/petkratno-povekje-za-investicii-za-patishta-vo-2016-godina


Каков е овој патен правец Опае-Бељаковце-Станчиќ?

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 630
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1126 Posted: 04-Nov-2015 at 22:05
Originally posted by avijacijamk

Према Косово ништо...


Се наоѓа решение за приватен концесионер , ако не се изнајде до кај средината на новата година некој приватен што ќе го изгради и ќе го одржува , ќе се распише тендер за градба како и сите останати што се градат сега.
Back to Top
shrink View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 23-Oct-2014
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote shrink Quote  Post ReplyReply #1127 Posted: 05-Nov-2015 at 02:20
Добро една работа само не ми е јасна. Што нашиве подразбираат под експресен пат. Бидејќи и оние со две ленти по правец и оние со една лента по правец и помошна за запирање по правец ги рачунаат за експресни.
Некако логично ми е експресен пат да е оној со две ленти по правец, места за запирање нормално на одредени растојанија.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1128 Posted: 05-Nov-2015 at 08:22
Не се разбирам многу во категоризации на патишта, но веројатно ги мешаат поимите „брз пат“ и „ексресен пат“. На пример, кога летово бев во Унгарија, патував низ патишта кои имаат по само две (по една за секој правец) ленти, но беа сместени во рамничарски предел, беа без остри кривини и дозволената брзина изнесуваше 90 км/ч.Тие унгарски патишта се сметаат за „брз пат“.
За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2398
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1129 Posted: 05-Nov-2015 at 11:15
Originally posted by Џоле

Не се разбирам многу во категоризации на патишта, но веројатно ги мешаат поимите „брз пат“ и „ексресен пат“. На пример, кога летово бев во Унгарија, патував низ патишта кои имаат по само две (по една за секој правец) ленти, но беа сместени во рамничарски предел, беа без остри кривини и дозволената брзина изнесуваше 90 км/ч.Тие унгарски патишта се сметаат за „брз пат“.Член 6.
Експресните патиштата е потребно да ги исполнуваат најмалку следните критериуми:
-    да обезбедат слободно движење на возилата (без застој) на брзина од 100 km/h, и не помалку од 60 km/h;
-    во попречниот пресек,да има, најмалку 1 лента за сообраќај во секоја насока и лента за застанување, со исклучок за мостови, тунели и други посебни места;
-    широчината на сообраќајните ленти треба да изнесува најмалку 3.5m, со можно намалување на 3 m;
-    дозволеното осовинско оптоварување да биде 11.5 t;
-    останатите елементи на патот треба да бидат во согласност со правилникот на техничките елементи за избраната проектирана брзина.

http://www.mare.org.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=63&Itemid=76
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 630
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1130 Posted: 05-Dec-2015 at 00:32
Деновиве се отпочна со работа на реконструкција на вертикална и хоризонтална сигнализација, поставување на сообраќајна опрема – насочници и еластична ограда и тоа на: Регионален пат Р1305, делница Другово – Битола, регионален пат Р1109, делница Гевгелија – Фурка, регионален пат Р1107 Дреново – Градско, регионален пат Росоман – Кавадарци и регионален пат Р2131, делница Драчево – Таор. Работите се предвидени да траат до 31.12.2015 година.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1131 Posted: 04-Jan-2016 at 11:51


Edited by kultuzin - 04-Jan-2016 at 11:52
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1132 Posted: 06-Jan-2016 at 23:56
Од твитер ( ‏@nikolovskaelena):

Нелегално се трасира планираниот автопат во НП Галичица! Шумата сосечена- гола. Споделете. Алармирајте.
https://twitter.com/nikolovskaelena/status/684779616729481216
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 625
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #1133 Posted: 07-Jan-2016 at 00:18
автопат на Галичица?? втф?? Кај треба да врви?
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1134 Posted: 07-Jan-2016 at 00:19
Kakva banalna i mizerna laga ako e toa jas sto go znam. Ova si nema vrska so planiraniot pat zatoa sto e vo blizina na albanskata granica. Se rasprasav letoto i mi kazaa deka se raboti za nekoja bolest na drvata poradi koja morale da bidat seceni od sumarskata sluzba. Neli gledate deka se raboti za povrsina koja e vo oblik na kocka?
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 625
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #1135 Posted: 07-Jan-2016 at 00:22

Можеби ќе се копа широк тунел
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #1136 Posted: 07-Jan-2016 at 01:34
Originally posted by Џоле

Од твитер ( ‏@nikolovskaelena):

Нелегално се трасира планираниот автопат во НП Галичица! Шумата сосечена- гола. Споделете. Алармирајте.
https://twitter.com/nikolovskaelena/status/684779616729481216
Како и за многу други, одново се работи намерно смислена лажна тревога. Каков црн автопат во националниот парк? Добро бе Џоле, те прашувам затоа што споделуваш, стварно не знаеш дека низ НП Галичица не минува автопат или и ти си од оние "на твитер е, мора да е вистина"? Ти барем си прошетал низ државава и делуваш информирано. Не е можно да не знаеш. За овие од самопрогласената македонска авангарда, т.н. твитер заедница не се чудам, тие не знаат на карта да ја најдат Галичица. Ама се крајно загрижени, па алармираат и споделуваат. Ако треба и по едно #ЗбогумНикола ќе стават на крај. Настрана тоа што сликата нема врска со автопати и траси, туку се работи за лански пожар на Галичица.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1137 Posted: 07-Jan-2016 at 10:54
Добро де, еве, ја побивте веста, ништо страшно. Затоа ја објавив овде, за некој да каже дали е вистина или не. А под „автопат“ веројатно се мисли на експресниот пат што треба да се гради таму некаде.
За сè има вторпат
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #1138 Posted: 07-Jan-2016 at 17:13
Многу е страшно, затоа што таканаречени граѓански здруженија и невладини организации сејат нервоза, паника и омраза на дневна основа, со измислени приказни за измислени настани. И најчесто со политичка позадина. Па некои како ти сега наседнуваат (бидејќи сакам да верувам дека не си бил информиран) или уште полошо, смислено споделуваат и ја шират дезинформацијата. Ама ајде, не е сега време и овде место за вакви дискусии.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #1139 Posted: 07-Jan-2016 at 18:02
Откако се откри Фабриката за лаги, се повеќе се пласираат смешни дезинформации, очигледно Фабрика број 2 сеуште не е доволно уиграна.
Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 126
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #1140 Posted: 07-Jan-2016 at 20:17
перење пари е, а секако е НП посечено, само ако е бука, со вршење чиста сеча, значи редум нека заборават на букова шума таму веќе, многу не знаење многу корупција многу неуки инспектори имаме и кај нас во наша општина има слични глупости, траса каде минува далекувод од 10кв, опустошено е две височини во ширина на трасата а доволно е 10-12м, а таму е унаказено едно 45-50м. Ах бре стручњаци само
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5556575859 79>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.641 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.