build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Патна мрежа (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патна мрежа (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5960616263 79>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 630
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1201 Posted: 18-Apr-2017 at 19:10
А регионалниот пат Прилеп-Битола кога ќе започне да се реконструира , немам видено никакви најави ..Иначе денеска почна со реконструкција и на патот Росоман-Кавадарци , тоа што беше најавено се остварува

Edited by WolfLeader - 18-Apr-2017 at 19:11
Back to Top
bakigvg View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote bakigvg Quote  Post ReplyReply #1202 Posted: 17-May-2017 at 09:19
Вчера ја возев трасата од Прдејци спрема Смоквица и можам да кажам дека сум разочаран од изведбата, се прашувам толку ли не не бива ? Само што заврши тој дел од патот и се уклучивме на изведбата на Актор во делот на Смоквица, разлика небо и земја.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 630
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1203 Posted: 17-May-2017 at 09:59
Originally posted by bakigvg

Вчера ја возев трасата од Прдејци спрема Смоквица и можам да кажам дека сум разочаран од изведбата, се прашувам толку ли не не бива ? Само што заврши тој дел од патот и се уклучивме на изведбата на Актор во делот на Смоквица, разлика небо и земја.


Зошто така мислиш , што не е во ред малце подетално објасни? јас поминав за Мај таму ама не обрнав толку внимание ...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1204 Posted: 25-May-2017 at 15:49
Битола-Ресен-Буково

Регионалниот пат Битола-Ресен-Буково е во завршна фаза, а асфалтирана е целата делница од 27 километри.

Инвестицијата е вредна 5,9 милиони евра и до пуштање на патот останува само поставувањето на сигнализацијата.фото: миа.мк, текст: вечер.мк

Уште неколку фотки од фб профилот на Владо Мисајловски:За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2387
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1205 Posted: 25-May-2017 at 19:26
Добри поенти за патната и железничката мрежа во Македонија, особено од господинот Палоши:
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #1206 Posted: 25-May-2017 at 19:29
Возевме до Ресен пред неколку месеци и асфалтот навистина одличен освен на некој места каде што не беше чепнат ,се надевам дека и таму го обновиле.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1207 Posted: 26-May-2017 at 11:33
Originally posted by Staro Skopje

Добри поенти за патната и железничката мрежа во Македонија, особено од господинот Палоши:


Sto bagra ste vie pa pa pa. Prvo se perea pari preku Skopje 2014, pa preku subvencii, pa preku spomenici, pa sega preku infrastrktura. Zatoa vie nisto ne gradite izgleda za da nema perenje na pari.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2387
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1208 Posted: 26-May-2017 at 16:19
Не знам дали по тој редослед почнало перењето, но во право си дека се переле пари. За последната реченица, ќе видиме како ќе биде во иднина.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 126
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #1209 Posted: 28-May-2017 at 08:45
еднаш седнав да гледам телевизија и одма ЛАЖАТ, господинот Паљоши излага дека Владата го распишувала тендерот за патот демир капија смоквица и го направила за да не учестува ниедна македонска фирма за да делела пари.
Вистината е дека ЕИБ даде 90% од парите и критериумите на тендерот ги даде еу заедно со банката и ги направи такви големи за да парите останат во нивна фирма, шо е типична еу политика, јас ги давам парите ама мои фирми ке работат, вашите ке бидат подизведувачи, а ќарот ке го земат големите секако и провизиите.
и уште еднаш ако отворам тв 24 јас ке се утепам сам.
исто е и со кинеските пари, они ти дават они ти поставуват правила
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 630
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1210 Posted: 28-May-2017 at 12:48
Поточно и искрено немам до сега видено , браво , чист одговор на место , кратко и јасно
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1078
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1211 Posted: 28-May-2017 at 22:10
Година дена подоцна, повторно со велосипед од Скопје до манастирот Прохор Пчињски во Србија.

Прашањето е дали некогаш некоја Влада ќе го има за приоритет овој државен пат, кој води до еден од столбовите на македонската држава, манастирот Прохор Пчињски, до музејот во Пелинце, воедно и до меѓународен граничен премин, кој исто така е во целосна запуштена состојба.

Патот е до толку катастрофален, што нема никаков слој останато од него, буквално камењата со малку асфалт е на него, вистинска тортура за возење.

Граничниот премин пак се состои од еден киоск, кој е царинарница, пасошко и што уште не, и до него уште два три празни контејнери, чешма, две рампи, асфалтот како погоре, треви на сите страни, буквално како да влегуваш во Руанда. Денес, влегуваат Холанѓани со кампинг-возила, па мене ме фати срам за тоа кој ќе им биде првиот впечаток на нив.

Воедно, на пат до таму, а поради последиците на патот, еден од групата влета во кратер и се преврте целосно, со што имаше помали исеченици, но граничниот премин е до толку очаен, што дури ни прва помош немаа кај себе, па така странци ни помогнаа

Ова чисто да излезете малку од сонот за огромните инвестиции во патната инфраструктура, нека намалат малку не мора навистина.

Не сакам вмровски коментари дека не можела минатата Влада сегде да стигне, аман од тоа, 11 години беа на власт, 11 пати биле до Пелинце со луксузните возила.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 630
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1212 Posted: 29-May-2017 at 01:00
Потполно се слагам со тебе за Прохор , на неколку пати сум и јас имам прашувано зошто на никој не му текнува за тој пат и премин и не се реконструираат , сум бил пред некоа година таму поминав , беше ужасно баш како што кажуваш и ти , жива срамота едноставно кажано брука , жив страм е па туристи да поминуват таму и кој ќе им биде впечатокот , коа граничен премин треба да биде пример кога влегуваш во една држава ,самото лице на таа држава се гледа уште на самиот премин, без разлика што е алтернативен , треба да биде фунционален и како што доликува на секоја нормална држава да биде во нормална состојба ,ни ту на претходната власт им текна за ова а не верувам дека ќе им текне и на новите , дај боже да сум грешка ама не сум ни малце оптимист дека некој ќе го среди патот а и граничниот премин да се дотера барем на едно завидно ниво.
Back to Top
100X View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 05-Feb-2016
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote 100X Quote  Post ReplyReply #1213 Posted: 29-May-2017 at 09:12
Отворете ја картата на Македонија и побарајте го Прохор Пчински а потоа побарајте ја најблиската црна точка со која се означува град на картата и се ке ви стане јасно. Црна точка всушност и е многу добра ознака за Куманово, метафора дури.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 630
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1214 Posted: 29-May-2017 at 16:38
Јас се мислам дека кај нас владее еден проблем , се што гледаме дека не е ''профитабилно'' го оставаме на милост и немилост и едноставно не ни текнува да го погледнеме со око ,Океј е дека тој граничен премин не е баш толку употребуван , ама па да го оставиш во таква ужасна состојба , а воедно и самиот пат да е толку лош мислам дека на една држава која што е претендент за членство во ЕУ такво нешто не смее да се случи ... Додуша и поголемите гранични премини кој што се со милионски премини на годишно ниво не се како што треба , се запуштени , без основната функција , немање менувачница, без WC , а што па останало за помалите , единствено БЛАЦЕ може да се пофали дека е на ниво на добар граничен премин , останатите нема потреба да се зборува за нив..Ќафасан реконструкција и проширување , Табановце исто така , Богодорица под итно санација на ленти и хортикултурно уредување ,Меџитлија исто така целосна реконструкција , Дојран само блага шминка може да се дотера да биде супер , Деве Баир исто така реконструкција на асвалт и уредување на самиот премин , се додека не се средат овие премини , првиот поглед на човек кој што влегува во државата уште тогаш му станува се јасно и знае кај оди и што го чека.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2398
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1215 Posted: 29-May-2017 at 18:23
Originally posted by ehrlich

Година дена подоцна, повторно со велосипед од Скопје до манастирот Прохор Пчињски во Србија.

Прашањето е дали некогаш некоја Влада ќе го има за приоритет овој државен пат, кој води до еден од столбовите на македонската држава, манастирот Прохор Пчињски, до музејот во Пелинце, воедно и до меѓународен граничен премин, кој исто така е во целосна запуштена состојба.

Патот е до толку катастрофален, што нема никаков слој останато од него, буквално камењата со малку асфалт е на него, вистинска тортура за возење.

Граничниот премин пак се состои од еден киоск, кој е царинарница, пасошко и што уште не, и до него уште два три празни контејнери, чешма, две рампи, асфалтот како погоре, треви на сите страни, буквално како да влегуваш во Руанда. Денес, влегуваат Холанѓани со кампинг-возила, па мене ме фати срам за тоа кој ќе им биде првиот впечаток на нив.

Воедно, на пат до таму, а поради последиците на патот, еден од групата влета во кратер и се преврте целосно, со што имаше помали исеченици, но граничниот премин е до толку очаен, што дури ни прва помош немаа кај себе, па така странци ни помогнаа

Ова чисто да излезете малку од сонот за огромните инвестиции во патната инфраструктура, нека намалат малку не мора навистина.

Не сакам вмровски коментари дека не можела минатата Влада сегде да стигне, аман од тоа, 11 години беа на власт, 11 пати биле до Пелинце со луксузните возила.


Јас потекнувам од тие краишта и за твоја информација, Општина Старо Нагоричане асфалтираше прилично голем број патни правци низ селата Старо и Младо Нагоричане, Никуљане, Челопек и Алгуња, како и ставање на нов слој асфалт на потегот од Младо до Старо Нагоричане, во село Драгоманце и на потегот од Војник до Макреш, кој е писта во споредба со автопатот Миладиновци-Куманово. Кој не верува, слободно нека провери.

Мое мислење е дека Општината намерно го изоставила потегот Старо Нагоричане-Пелинце да го реконструира, очекувајќи државата да го покаже својот преродбенички патриотизам на дело, но се пресметала во проценката, бидејќи приоритет на прошлата ни Блада беше 1000 споменици во Центар (Скопје, секако), а патов кон Пелинце и граничниот премин со Србија ќе дојдеше на ред за неколку децении.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1078
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1216 Posted: 29-May-2017 at 20:59


Никаде не ја спомнав општината и да знам за што говориш, бидејќи во текот на март месец бевме на нашата прва Викиекспедиција за оваа година низ Старо Нагоричане и можам да кажам дека навистина Челопек-Никуљане е одличен патот, уште и да се доасфалтира до Забелски манастир ќе биде прекрасно

Јас сум скопјанец по место на живеење, но и те како ги знам селата и што и фали на нашава и држава.
Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 126
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #1217 Posted: 30-May-2017 at 10:53
ова шо го пишеш за пелинце нема вез, имаш општо не понзавање од општински патишта, надлежноста нивна, регионални магистрални и тн му патишта, толку
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2398
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1218 Posted: 30-May-2017 at 11:28
Originally posted by elnino

ова шо го пишеш за пелинце нема вез, имаш општо не понзавање од општински патишта, надлежноста нивна, регионални магистрални и тн му патишта, толку


И како е надлежноста? Ќе можеш малку да подобјасниш?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2398
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1219 Posted: 30-May-2017 at 11:59
Потрошени биле 5 милиони денари за реконструкција на првите 2 километри од патот од Св. Петка до влезот на Старо Нагоричане и уште 6 милиони денари за реконструкција на патот од влезот на Старо нагоричане до Серава, испод некогашниот млин.

http://www.kumanovonews.com/vesti/se-poprava-patot-za-staro-nagoricane

http://www.kumanovonews.com/vesti/se-poprava-patot-kon-pelince

Сега ние патот за Пелинце ќе го реконструираме, или тркало во Скопје ќе градиме?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 744
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1220 Posted: 01-Jun-2017 at 15:32
Now that SDSM has formed a new government, what new road projects can we expect to be started under their administration?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5960616263 79>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.555 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.