build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Патна мрежа (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патна мрежа (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6162636465 77>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1241 Posted: 23-Jan-2018 at 14:54
Во државни патишта годинава ќе се инвестираат 16,7 милијарди денари

Инвестиции од 16.748.600.000 денари се предвидени со Годишната програма за изградба, реконструкција, рехабилитација и одржување на државните патишта за 2018 година на Јавното претпријатие за државни патишта, што беше усвоена на вчерашната владина седница.

„Владата интензивно ќе продолжи со изградба и реконструкција на патната инфраструктура со цел да се стимулира економскиот раст и развој на земјата“, соопшти Министерството за транспорт и врски.

Во програмата, информира, се опфатени изградба и обнова на патишта од сопствени средства на ЈП за државни патишта, како и продолжување на тековните проекти за изградба на автопатите Кичево-Охрид и Миладиновци-Штип, со заем од Ексим банка, како и проекти на патиштата со заеми средства обезбедени од Светска банка и од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР).

Од сопствени средства на ЈП за државни патишта, се најавуваат градежни работи, меѓу останатото, на делницата Опае – Бељановце – Станчиќ, продолжување и рехабилитација на делница Неготино-Демир Капија, доизградба на регионален пат Крак 1 – (Фаза 2) на потег фабрика Вевчанка - Здравствен дом Вевчани, како и рехабилитација на делница Охрид кај бензинската пумпа Билјанини извори - Коњско, Сарај- Групчин, Петровец – Миладиновци и Кадино – Хиподром, Битола - Новаци, Петровец - Катланово, Берово - Струмица, ....Со тие парин се планира и изградба на наплатни станици на автопати (преод Кадрифаково- Арбиново), санација и изградба на мостови, санација на свлечишта, осветлување на повеќе клучки и мостови, поставување на сообраќајна сигнализација и опрема на патишта.

Проект за проценка на безбедноста на патиштата – ИРАП и изградбата на експресен пат делница Ранковце - Крива Паланка, и на патиштата Струмица - Ново Село, Кавадарци - Росоман, Куманово - Свети Николе, Тетово - Попова Шапка, Делчево - Пехчево... се дел од планираните активности со заеми од Светска банка.

Во проектите што ќе се реализираат со пари од ЕБОР се опфатени проширување на левиот коловоз и реконструкција на двата коловози на патот Катланово-Петровец, реконструкција на автопатските делници Миладиновци-Петровец, Хиподром - Петровец и Миладиновци-Хиподром, како и на патиштата Пробиштип–Крупиште, Штип–Радовиш, Крива Паланка-Ранковце, Скопје-Блаце, Подмољњ-Струга-Ќафасан , Куманово- Свети Николе, Битола-Меџитлија.....

Годишната програма опфаќа и инвестициското одржување на патишта кои ќе се реализираат преку договор со ЈП Македонија пат, како и изработка на проектна документација и надзор над градежните работи на државните патишта (изработка на физибилити студии, инфраструктурни проекти, студии за животна средина, основни проекти, како и надзор на изградбата и одржувањето на патиштата).

http://plusinfo.mk/vest/140981/vo-drzavni-patishta-godinava-kje-se-investiraat-167-milijardi-denari
За сè има вторпат
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #1242 Posted: 31-Jan-2018 at 11:00
Еве и една по прегледна листа

http://www.brif.mk/usvoena-godishnata-programa-za-izgradba-i-rekonstruktsija-na-drzhavni-patishta-za-2018-godina/
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 930
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1243 Posted: 01-Feb-2018 at 19:38

Во најмала рака сум „скептик“ за списокот погоре напишан. Едноставно, еве и парите да се тука, не верувам дека ние сме способни ова да се изведе, се надевам дека ќе бидам демантирам.

Ми се допаѓа што некои од најкатастрофалните делници се спомнати: Куманово-Свети Николе, Нагоричане-Пелинце, заборавениот пат до Катланово.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1244 Posted: 02-Feb-2018 at 15:16
Убава е замислата , опфатено е се , најлошите делници , останува да работи квалитетно и разумно ,Ако сето ова се изведе во наредниот период тоа ќе биде најглемо достигнување на инфаструктурата во Македонија од кога постоиме.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1742
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #1245 Posted: 03-Feb-2018 at 12:13
Originally posted by ehrlich


Во најмала рака сум „скептик“ за списокот погоре напишан. Едноставно, еве и парите да се тука, не верувам дека ние сме способни ова да се изведе, се надевам дека ќе бидам демантирам.

Ми се допаѓа што некои од најкатастрофалните делници се спомнати: Куманово-Свети Николе, Нагоричане-Пелинце, заборавениот пат до Катланово.
Kumanovo-Svte Nikole go vozev pred 3 godini. Patot izgledase kako da e napusten, katastrofa, posebno onoj golemiot most koj e horor...   
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1246 Posted: 03-Feb-2018 at 12:39
Зарем не изгледа и така патот од Бугарска граница до Куманово навечер!? Хорор.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1247 Posted: 22-Feb-2018 at 01:02
РЕКОНСТРУКЦИЈА НА СТАРИОТ ПАТ ОД ПЕТРОВЕЦ ДО КАТЛАНОВО

ДГ Бетон АД Скопје известува дека од 21.02.2018 ќе се започне со градежни активности за Рехабилитација на државниот пат Р1102, делница од Петровец до Катланово, во делот од натпатникот “Коњари” кон Катланово (стариот пат). За таа потреба, ќе биде воведена времена измена на режимот на сообраќајот и поставена соодветна сообраќајна сигнализација на истата делница.
Back to Top
mile_ohrid View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Nov-2015
Location: Ohrid
Online Status: Offline
Posts: 3
  Quote mile_ohrid Quote  Post ReplyReply #1248 Posted: 08-Mar-2018 at 14:43
Сега е достапно да се даваат забелешки на ТомТом мапата.
Досега неможевме од Македонија да се логираме и да даваме сугестии.
Сега е достапно на овој сајт: https://www.tomtom.com/mapshare/tools/
Кој сака може да сподели грешки на мапата.

Неможев да најдам посоодветна тема за овој пост, ако има ве молам да ми кажите за да напрам промена.

tomtom
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1249 Posted: 17-Mar-2018 at 15:49


Edited by Џоле - 17-Mar-2018 at 15:49
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 737
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1250 Posted: 28-Mar-2018 at 16:39


Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1251 Posted: 28-Mar-2018 at 23:42
Само не ми е јасно едно , како му е тоа замислено Реконструкција на Велес-Градско-Неготино-Демир Капија должина 25 километри , башка делот од Велес до Градско не е целосно реконструиран , исто така и делот од Градско до Неготино е во лоша состојба , не зборувам за Неготино- Демир капија за нив е веќе испланирано , ама за овие две делници кој се во должина од околу 45 километри да се обноват само 25 , незнам како е планирано ама не ми изгледа дека е целосно се опфатено...
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 652
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #1252 Posted: 29-Mar-2018 at 08:53
Скопје - Блаце 100 милиони? Цена по км како Демир Капија - Смоквица?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #1253 Posted: 29-Mar-2018 at 17:00
Originally posted by <Fresno>

Скопје - Блаце 100 милиони? Цена по км како Демир Капија - Смоквица?


Веројатно имаат вклучено и екпропријација во цената ,друго не гледам, додуша ќе требаат доста мостови и веројатно тунели но да почекаме и да видиме каде е планот да се гради .
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1637
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1254 Posted: 29-Mar-2018 at 17:05
Originally posted by daci92


Originally posted by <Fresno>

Скопје - Блаце 100 милиони? Цена по км како Демир Капија - Смоквица?
Веројатно имаат вклучено и екпропријација во цената ,друго не гледам, додуша ќе требаат доста мостови и веројатно тунели но да почекаме и да видиме каде е планот да се гради .


А шо демек за Смоквица немаа вклучено?
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 930
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1255 Posted: 29-Mar-2018 at 21:09
Песок да не снемаме мене ми е од олку асфалт што ќе треба

Шала на страна, мене како велосипедист особено ме радуваат овие обновиве на регионалните патишта, но сепак некако ми делува како список на желби, отколку реалност сите овие патишта да се завршат оваа година.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #1256 Posted: 13-Apr-2018 at 23:22
Пред некој ден се враќав за Тетово од Скопје, и веднаш после скопската патарина едната лента е изваден асфалтот во должина од  5-6 км ( проценка од око )
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1257 Posted: 16-Apr-2018 at 21:07
Вчера го посетив манастирор Свети Ѓорѓи во село Кучково, во близина на Скопје (некои 15 км североисточно од градот), па затекнав асфалтирање на патот од селото до манастирот и до крстот што се наоѓа на рид со поглед кон Скопје и кон околината. Да не ми пропаднат фотките, ќе ги споделам:

Манастирот се гледа на фотографијава:Лево се оди кон крстот, десно кон манастирот:

Патем се среќаваат неколку вакви засолништа/бункери:Кон крстот:

На враќање:Сега турите со велосипеди ќе бидат одлични поради новиот патЗа сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2063
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1258 Posted: 14-May-2018 at 10:55
Патот R2131, помеѓу Студеничани и Орешани. Не е во сјајна состојба, добро што ќе се реконструира
Zelenikovo by Ani.build, on Flickr

Zelenikovo by Ani.build, on Flickr

Zelenikovo by Ani.build, on Flickr

Патот од Таор кон Р'жаничино е во прилично добра состојба
Taor by Ani.build, on Flickr

Taor by Ani.build, on Flickr

Edited by Staro Skopje - 14-May-2018 at 11:01
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2063
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1259 Posted: 14-May-2018 at 11:00
R1102, помеѓу Р'жаничино и Катланово
Katlanovo by Ani.build, on Flickr

Katlanovo by Ani.build, on Flickr

Katlanovo by Ani.build, on Flickr

Katlanovo by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1260 Posted: 14-May-2018 at 11:59
ЈП за државни патишта интензивно работи на реконструкција на државниот пат Гостивар- Колари, преку превојот Стража. (од фејсбук профилот на министерот за транспорт и врски)

_______________

Во тек е рехабилитација на државниот пат Берово-Ратево, се заврши со реконструкција на делницата Хамзали-Дабиле, а исто така се заврши и со проширување на делницата Валандовско брдо.Edited by Џоле - 14-May-2018 at 12:20
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6162636465 77>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.