build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Патна мрежа (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патна мрежа (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 686970
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 102
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #1381 Posted: 10-Nov-2019 at 17:42
Секако дека каскаме со поврзаноста кон соседите а уште повеке не сме поврзани ни како економски центри како Битола, Струмица, Штип па и квадарци.
според дзс извезуваме стока во Косово до септември месец во вредност од 222 мил евра, а еден автопат кој е 11км не знаеме да го завршиме набрзинка и тоа може од буџет, во најлош случај не би коштал повеке од 120М евра. Додека чекаме србите побрзо ке се поврзат со косовскиот пазар и ке ни го земат делот.
второ приоритетно за мене е поврзувањето со Бугарија и автопатски и преку железница што побрзо оти извезуваме стоки од 233М евра до септември и ни е втора земја по извоз. Автопатско преку Паланка е задолжително, додека не е лошо и продолжување на експресниот од радовиш преку Струмица до ново село.
дури после треба да правиме автопат преку меџитлија и тоа првен поевтините делници од Прилеп до Меџитлија, а делот до градско да прерасне во автопатско режение ама тоа до 2030 не очекувам да биде.
важно Орман Блаце треба час поскоро
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1382 Posted: 12-Nov-2019 at 13:21
Najdobrata varijanta spored mene bi bila , od Gradsko do Prilep ekspresen pat koj sto se gradi , a od Prilep do Bitola isto taka ekspresen pat so moznost vo idnina da prerasne i vo avtopat i isto taka od Bitola do granicen premin Medzitlija da se prodolzi so ekspresen pat , ama za ova da se sluci mislam deka treba mnogu godini , ima nekoj najavi a sto ke ispadne ostanuva da vidime.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1817
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1383 Posted: 12-Nov-2019 at 17:00
Чекајте малку, чекор по чекор во вистинска смисла на зборот. Прво да ги направат тие 2км накај Косово до 2024та па "отом потом"
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Bistro View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 16-Dec-2018
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote Bistro Quote  Post ReplyReply #1384 Posted: 12-Nov-2019 at 17:21
Битолчани ионака се мирни, не се бунат тие за ништо, не е хитно таму да се гради сега. Што ке им е нив автопат, не се учени тие на добри патишта.
Back to Top
AleksandarTheGreat View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Jul-2019
Online Status: Offline
Posts: 17
  Quote AleksandarTheGreat Quote  Post ReplyReply #1385 Posted: 13-Nov-2019 at 09:12
Изградбата на автопат Велес-Прилеп-Битола-Меџитлија треба да е врвен приоритет на ЈПДП и владата. Со тој автопат патувањето од Скопје до Кожани се скратува за околу 60ина километри, и истовремено ќе се растерети граничниот премин Богородица, а од друга страна ќе „проработи“ преминот Меџитлија. Но ние си имаме работа со премногу пасивна власт, независно која партија има формирано влада, и сите чекаат да дојдеме до процесот на преговори со ЕУ, за во тоа време да може да се повлечат пари од ЕУ за изградба на 10d.
Back to Top
Bistro View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 16-Dec-2018
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote Bistro Quote  Post ReplyReply #1386 Posted: 13-Nov-2019 at 11:54
За време на Груевски никнаа автопати насекаде околу Штип, према Велес, Према Скопје, сега гледам и према Радовиш и Струмица се гради, према Кочани нов пат, фали уште Штипските села автопатски да ги решат. Сега е време вероватно истото околу Струмица автопатски да се решат сите околни места. Нешто слично како кога Ѕинго беше на чело на ФСМ секоја година Силекс беше шампион, потоа Харалампие од Прилеп кога беше на чело на ФСМ Победа беше шампион. Така се владее кај нас.
Ок, се шо се гради е добро, макар и локалпатриотски.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 686970

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.