build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Патна мрежа (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патна мрежа (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6869707172>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 112
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #1381 Posted: 10-Nov-2019 at 17:42
Секако дека каскаме со поврзаноста кон соседите а уште повеке не сме поврзани ни како економски центри како Битола, Струмица, Штип па и квадарци.
според дзс извезуваме стока во Косово до септември месец во вредност од 222 мил евра, а еден автопат кој е 11км не знаеме да го завршиме набрзинка и тоа може од буџет, во најлош случај не би коштал повеке од 120М евра. Додека чекаме србите побрзо ке се поврзат со косовскиот пазар и ке ни го земат делот.
второ приоритетно за мене е поврзувањето со Бугарија и автопатски и преку железница што побрзо оти извезуваме стоки од 233М евра до септември и ни е втора земја по извоз. Автопатско преку Паланка е задолжително, додека не е лошо и продолжување на експресниот од радовиш преку Струмица до ново село.
дури после треба да правиме автопат преку меџитлија и тоа првен поевтините делници од Прилеп до Меџитлија, а делот до градско да прерасне во автопатско режение ама тоа до 2030 не очекувам да биде.
важно Орман Блаце треба час поскоро
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 551
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1382 Posted: 12-Nov-2019 at 13:21
Najdobrata varijanta spored mene bi bila , od Gradsko do Prilep ekspresen pat koj sto se gradi , a od Prilep do Bitola isto taka ekspresen pat so moznost vo idnina da prerasne i vo avtopat i isto taka od Bitola do granicen premin Medzitlija da se prodolzi so ekspresen pat , ama za ova da se sluci mislam deka treba mnogu godini , ima nekoj najavi a sto ke ispadne ostanuva da vidime.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1867
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1383 Posted: 12-Nov-2019 at 17:00
Чекајте малку, чекор по чекор во вистинска смисла на зборот. Прво да ги направат тие 2км накај Косово до 2024та па "отом потом"
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Bistro View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 16-Dec-2018
Online Status: Online
Posts: 32
  Quote Bistro Quote  Post ReplyReply #1384 Posted: 12-Nov-2019 at 17:21
Битолчани ионака се мирни, не се бунат тие за ништо, не е хитно таму да се гради сега. Што ке им е нив автопат, не се учени тие на добри патишта.
Back to Top
AleksandarTheGreat View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Jul-2019
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote AleksandarTheGreat Quote  Post ReplyReply #1385 Posted: 13-Nov-2019 at 09:12
Изградбата на автопат Велес-Прилеп-Битола-Меџитлија треба да е врвен приоритет на ЈПДП и владата. Со тој автопат патувањето од Скопје до Кожани се скратува за околу 60ина километри, и истовремено ќе се растерети граничниот премин Богородица, а од друга страна ќе „проработи“ преминот Меџитлија. Но ние си имаме работа со премногу пасивна власт, независно која партија има формирано влада, и сите чекаат да дојдеме до процесот на преговори со ЕУ, за во тоа време да може да се повлечат пари од ЕУ за изградба на 10d.
Back to Top
Bistro View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 16-Dec-2018
Online Status: Online
Posts: 32
  Quote Bistro Quote  Post ReplyReply #1386 Posted: 13-Nov-2019 at 11:54
За време на Груевски никнаа автопати насекаде околу Штип, према Велес, Према Скопје, сега гледам и према Радовиш и Струмица се гради, према Кочани нов пат, фали уште Штипските села автопатски да ги решат. Сега е време вероватно истото околу Струмица автопатски да се решат сите околни места. Нешто слично како кога Ѕинго беше на чело на ФСМ секоја година Силекс беше шампион, потоа Харалампие од Прилеп кога беше на чело на ФСМ Победа беше шампион. Така се владее кај нас.
Ок, се шо се гради е добро, макар и локалпатриотски.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1387 Posted: 24-Nov-2019 at 21:54
Реконструкција на локални и регионални патишта:

Р1302, Делчево-Пехчево, во должина од 10,8 kmР1204, Кадрифаково-Штип, во должина од 7 kmР1304, Берово-Виница, во должина од 11 kmР2235, село Маврово-Никифорово, во должина од 6,6 km

Р2342, Тркање-Пишица, во должина од 9,8 kmР1310, Берово-граница со Бугарија, во должина од 6,6 kmР1107, Кавадарци-Росоман, во должина од 6,4 kmизвор: фејсбук страницата на Јавно претпријатие за државни патишта

Edited by Џоле - 24-Nov-2019 at 21:56
За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 551
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1388 Posted: 25-Nov-2019 at 12:07
Dobro e sto se raboti na lokalnite patista niz drzavata , nekoj od niv ne se rekonstruirani duri od vremeto na Jugoslavija , da se nadevame deka vakviot trend na nivna rekonstrukcija ke prodolzi i ke nema poveke takov pat vo drzavata. Neznam samo zosto do sega seuste nema nikakva najava za rekonstrukcija na delot od Gradsko do Negotino na koridor 10 , i vo dvata pravci e mnogu osteten , ima udarni dupki , propadnat e , ispukan , mislam deka vladata pod itno mora da go sredi ovaa delnica od K10 ....
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1389 Posted: 03-Dec-2019 at 10:11
Реконструкција на регионалниот пат Старо Нагоричане-ГП Пелинце, инвестиција од 1,5 милиони евра. Патот ќе биде комплетно завршен до крај на овој месец.


Завршена е рехабилитацијата на регионалниот пат Р1109, делница Фурка – Богданци - Гевгелија, со должина од 11 км. и вредност од 1,3 милиони евра. Средствата се обезбедени преку Светска Банка.
Рехабилитацијата на регионалниот пат Р1209, делница Тетово – Попова Шапка, со должина од 18,2 км и вредност од 1,7 милиони евра. Средствата се обезбедени преку Светска Банка.
Од фб страницата на Јавно претпријатие за државни патишта

Edited by Џоле - 03-Dec-2019 at 10:12
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1390 Posted: 08-Dec-2019 at 15:51
Завршена е рехабилитацијата на државниот пат А3, делница Макази - Ресен, со должина од 2,70 км и вредност од 28,36 милиони денари.
Од фб страницата на Јавно претпријатие за државни патишта
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1391 Posted: 08-Dec-2019 at 15:57
Завршена е рехабилитацијата на регионалниот пат Р1207, делница Младо Нагоричане - Пелинце, со должина од 10 км и вредност од 1,2 милиони евра.


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1392 Posted: 09-Dec-2019 at 21:28
За сè има вторпат
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #1393 Posted: 05-Jan-2020 at 12:29
Primetiv vcera na avtopatot Skopje-Tetovo deka so mashini se raboti na kosenje na trevata i sreduvanje na zelenoto po stranite na avtopatot. Se kornat onie grmushki sto mnogu go nagrduvaat avtopatot, a gi ima rechisi na site avtopatishta vo Makedonija. Znae nekoj dali konechno kje stane praksa ova kaj nas (niz drugive drzavi mnogu e normalno avtopatishtata da se sreduvaat) ili ova e nesto momentalno, a se sreduvaat samo tie nekolku km pred Tetovo?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1394 Posted: 05-Jan-2020 at 16:38
Па, би требало да е секојдневна пракса на службите за одржување на патиштата. Конкретно за ова што го зборуваш, мислам дека одговорна за одржување е компанија на луѓе блиски до власта (ДУИ) која зема пари, а не работи речиси ништо.
За сè има вторпат
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #1395 Posted: 06-Jan-2020 at 00:28
Neznam koj e odgovoren ama mislam deka mora da se poraboti na sreduvanje na zeleniloto okolu patistata. Momentalnata situacija e katastrofalna. Znam deka mnogu raboti falat za da zboruvame za zeleniloto no licno za mene ova e bitna rabota i se nadevam kje pochne da se obrnuva vnimanie na ova vo idnina pa koj saka neka e odgovoren i chiiv saka neka e tenderot. Mene licno zeleniloto i gubreto od strana epten mi bodat ochi na avtopatite kaj nas. A isto me nerviraat i onie divi drva koi niknuvaat na sredina na Avtopatot. Se nadevam nekogas kje vozime po ubavi i sredeni avtopatishta. Sreduvanjeto na zeleniloto bar ne bi trebalo da e problem, a i ne e nekoja ekstremno skapa rabota

Edited by Bakica - 06-Jan-2020 at 00:30
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1396 Posted: 06-Jan-2020 at 11:10
Дрвата на средина од автопатите не никнуваат самите туку се свесно посадени за заштита. Не гледам ништо лошо во садење зеленило околу автопатите или во зелената лента помеѓу коловозите. Едноставно треба редовно да се уредува.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1924
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #1397 Posted: 06-Jan-2020 at 12:09
Одржувањето на зеленилото на автопатите имав шанси да го забележам неколку пати во 2019, а и во 2018, најчесто беше на А1 , на другите патишта сликата беше жална.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #1398 Posted: 07-Jan-2020 at 13:03
@ironm
Se e toa OK dokolku se odrzuva i izgleda pristojno. Kaj nas situacijata e druga. Tie drvja vo sredina iako mozebi namerno zasadeni izgledaat kako divo niknati. A pretpostavuvam deka i golem del od niv se divo niknati bidejkji na delnici gledas po edno drvo ili grmushka na sredina totalno ne sredena kako da stanuva zbor za planina kade sto pasat ovci, a ne avtopat na koj se plakjaat patarini.

Edited by Bakica - 07-Jan-2020 at 13:04
Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 112
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #1399 Posted: 07-Jan-2020 at 15:58
македонија пат плаќа, македонски шуми садат, државата сама си помага, од една државна во друга државна фирма, секаде македонски шуми садат, најстар дрворед е од гоцева шума до градско 2002 година, другите се понови, исто и косините се садени од мак шуми, и некој ке рече грдо изгледа, можеби оти не се оформувале од страна на инвеститорот, мислам дека треба да се кастрат со машини до одредена висина и ширина и че изгледат убаво. Тие имат и друга функција освен естетска, навечер возиш слободно со долги светла
последната нарачка е на 50,000 садници од багрем, за косините на миладиновци Штип, ама садењето ке го вршат вработени во македонија пат.
Back to Top
AleksandarTheGreat View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Jul-2019
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote AleksandarTheGreat Quote  Post ReplyReply #1400 Posted: 08-Jan-2020 at 13:04
Originally posted by elnino

македонија пат плаќа, македонски шуми садат, државата сама си помага, од една државна во друга државна фирма, секаде македонски шуми садат, најстар дрворед е од гоцева шума до градско 2002 година, другите се понови, исто и косините се садени од мак шуми, и некој ке рече грдо изгледа, можеби оти не се оформувале од страна на инвеститорот, мислам дека треба да се кастрат со машини до одредена висина и ширина и че изгледат убаво. Тие имат и друга функција освен естетска, навечер возиш слободно со долги светла
последната нарачка е на 50,000 садници од багрем, за косините на миладиновци Штип, ама садењето ке го вршат вработени во македонија пат.


„Малку поќе“ се од 50.000 садници, еве ти линк: https://vlada.mk/sites/default/files/dokumenti/mtvjpdp_-_prezentacija.pdf
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6869707172>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.