build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Патна мрежа (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патна мрежа (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 747576
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 88
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #1501 Posted: 06-Jul-2020 at 23:53
Ne e prijatno da vozis 140km/h i da imas drva od desnata i levata strana na patot. Da, da bea niski rastenija vo visina na ogradata ok, ama vaka koga vozis pobrzo e malce neprijatno. Plus, bara mnogu odrzuvanje, a so nesredeni drva (kako sto e kaj nas situacijata) izgleda mnogu loso.

A da bese bezbedno kako sto vikas ti na site novi delnici kje sadea drva vo sredina. Zasto gi nema na Demir Kapija-Smokvica ili zasto nema drva nikade na drugo mesto niz Evropa.

Edited by Bakica - 06-Jul-2020 at 23:54
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 421
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #1502 Posted: 07-Jul-2020 at 01:06
А кој ги стави тие дрвја таму?
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 80
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #1503 Posted: 07-Jul-2020 at 07:18
Se soglasuvam deka zeleniloto ne e prakticno poradi losoto odrzuvanje. Dokolku se odrzuva istoto navistina e korisno samo pri blokiranje na svetlata na avtomobilite koi vozat vo sprotivnata nasoka sto do nekade ovozmozuva poveke vozenje so dolgi svetla (koga nema avtomobil pred vas koj bi go zaslepuvale) i so toa zgolemena bezbednost navecer. Problemot e sto kaj nas ne se odrzva. Primetiv vo posledno vreme mnogu aktivno se sisha i secat drva koj rastat vnatre vo patniot pojas. Tolku bilo zapusteno so godinite so ima celi drva... No odkako isisaa si zaminaa na dr lokacii pa veke imame grmushki onamu kade sto pominaa prvo. Treba redovno da se sisha a ne ednas u decenijata.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5131
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1504 Posted: 08-Jul-2020 at 15:42
Рехабилитација на регионалниот пат Р2233 Чајле-Форино-Чегране
Должина: 5.6 км

https://www.facebook.com/drzavnipatista/

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5131
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1505 Posted: 10-Jul-2020 at 14:55
Ќе се рехабилитираат 84 километри на шест делници со средства од ЕБОР

Шест патни правци наскоро ќе добијат поинаква слика од моменталнава.

Имено, Јавното претпријатие за државни патишта по добиеното одобрение од страна на Европската Банка за Обнова и Развој (ЕБОР), потпиша Договори со Изведувачите за следните 6 делници:

1. Рехабилитација со проширување на автопат А1, делница Петровец – Катланово (лев и десен коловоз), должина 5,5 км
2. Рехабилитација на регионален пат Р1202, делница Маврови Анови – Жировница, должина 18,5 км
3. Рехабилитација на регионален пат Р1303, делница Кичево – Македонски Брод, должина 25 км
4. Рехабилитација на регионален пат Р1206, делница Карпалак – Желино, должина 16 км
5. Рехабилитација на регионален пат Р1210, делница Узем – Тораница, должина 9 км
6. Рехабилитација на регионален пат Р1210, делница Македонска Каменица – Саса, должина 10 км

Вкупната должина на 6-те делници коишто ќе се рехабилитираат е 84 километри. Изведувачите ќе бидат воведени во работа по што отпочнуваат со подготвителните активности.https://www.facebook.com/drzavnipatista/
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 61
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #1506 Posted: 10-Jul-2020 at 19:44
Шу прајме со законот кој вели дека на службени табли, знаци, патокази првин се става македонскиот јазик, па после оној другиот користен од други 20%+ зборувачи
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1713
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #1507 Posted: 10-Jul-2020 at 20:12

Nepocituvanje na zakonite ili tolkuvanje na istite kako ti odgovara e glavniot makedonski problem. Zatoa Makedonija e do sija vo... da ne recam sto.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 308
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #1508 Posted: 13-Jul-2020 at 00:59
Еден детал ми падна интересен од изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ од овие избори. Се работи за идеја/проект надвор од тоа што сите тука ги знаеме како проекти во изградба или некакво административно движење. Експресен пат Струмица-Смоквица.Нормнално, најпотребниот пат во Македонија, експресен пат Тетово-Јажинце и клучка на влез во Тетово, го нема никаде, ама па тоа може треба да се бара во програмите на други партии.

Edited by user8642 - 13-Jul-2020 at 01:01
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 146
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #1509 Posted: 13-Jul-2020 at 07:51
Хахахах кои комедии. Па проектната документација е во завршна фаза. Китанов за овој пат збори веќе 2 години...
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1637
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1510 Posted: 13-Jul-2020 at 11:10
Originally posted by Vasilij

Хахахах кои комедии. Па проектната документација е во завршна фаза. Китанов за овој пат збори веќе 2 години...Немој за Китанов само да ми збориш.... жити се освен косење на треба не беа ништо повеќе способни да испроектираат - се што работат работат на наследени проекти, така да - да не се замајуваме!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 308
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #1511 Posted: 13-Jul-2020 at 12:57
Епа зашто тогаш би им требало нова проектна документација ако има постоечка? Исто како за Пластичарска сега ќе пре-проектираме и на инфраструктурните проекти партиска боја ќе им лепиме? Не сваќам!
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 179
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #1512 Posted: Yesterday at 23:19
Ја имате онаа мапата со колкава користениост имаат патиштата во државава (онаа со колку коли просек поминуваат низ патиштата).
Мислам дека претходно некаде ја имав видено овде, ама неможам да се сетам каде, нит па да ја најдам.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 747576

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.