build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Патна мрежа (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патна мрежа (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 757677
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5578
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1521 Posted: 22-Jul-2020 at 11:03
Втора фаза од рехабилитација на регионалниот пат Р1309 Кочани-Пониква
Должина: 7,4 км
Вредност: 49.09 милиони денари
Статус: Горниот слој од коловозот е веќе отстранет, обработени се најоштетените површини кои се пополнуваат, по што ќе биде поставен нов асфалтен слој. Проектот опфаќа и рабници, сливници за атмосферска вода и нови еластични огради.

https://www.facebook.com/drzavnipatista
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1522 Posted: 22-Jul-2020 at 21:11
Na mnogu delnici so se rekonstruiraat vidov deka rabnicite stranicni ne se asvaltiraat i se ostavaat taka , a koga ke zavrne i ke padne snegot se toa vleguva vo asvaltot i posle go iskopa i go propadna , ne svakjam zosto ne se saniraat i rabnicite , toa go primetiv na dosta delnici so se presno rekonstruirani ....
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5578
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1523 Posted: 29-Jul-2020 at 15:19
Започнуваме со најзначајниот инфраструктурен проект за општините за изградба и реконструкција на преку 400 km локални улици во сите општини низ државата и Град Скопје за што инвестираме вкупно 70 милиони евра.
Тендерот е објавен а во прва фаза ќе се работи на улиците во:

Тетово – реконструкција на улица Гоце Делчев
➡️Тетово - реконструкција на улица Гоце Стојчевски
➡️Ѓорче Петров - реконструкција на улица Кузман Шапкарев                                   
➡️Ѓорче Петров – реконструкција на улица Антон Кецкаров                                
➡️Врапчиште- изградба на локален пат до село Зубовце
➡️Каропш – реконструкција на улица Паришка
➡️Кисела Вода – реконструкција на улица Живко Фирфов
➡️Илинен – реконструкција на улица 532
➡️Кочани - рехабилитација на дел од улицата Теодосија Паунов
➡️Кратово –реконструкција на пристапниот дел од улицата до Здравствениот дом
➡️Берово –реконструкција на улица во село Двориште                                        
➡️Радовиш- изградба на локален пат Прналија –Шупурѓе
➡️Демир Хисар – реконструкција на локален пат од Р -29371 до улицата Слоешница
➡️Македонски Брод- реконструкција на улица од река Треска до градските гробишта
➡️Прилеп – реконструкција на дел од улицата Мице Козар
➡️Кавадарци –реконструкција на улица Илинденска
➡️Кавадарци –реконструкција на улица Пионерска    
➡️Кавадарци – реконструкција на улица Браѓа Џунови
➡️Неготино- реконструкција на улица Антигона до Димче Мирчев
➡️Неготино-реконструкција на улица Едвард Кардељ
➡️Богданци-реконструкција на улица Мирче Ѓочков
➡️Богданци-реконструкција на улица Мирка Гинова
➡️Богданци-реконструкција на улица Кочо Рацин
➡️Богданци-реконструкција на улица Ѓуров дол
➡️Богданци-реконструкција на улица Браќа Миладиновци
➡️Богданци-реконструкција на улица 10 Октомври
➡️Конче-реконструкција на локален пат Долно Липовиќ-Горно Липовиќ

https://www.facebook.com/SugareskiGoran
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 96
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #1524 Posted: 29-Jul-2020 at 15:55
Супер е ова се. Но, тука треба да се прашаме зошто општините немозжат сами да се грижат за улиците? Нели во 2004 ни продадоа децентрализација?! Или само политичко етничка територијална поделба беше тоа, а општиниве од што квалитетно и гордо европски и во име на европски вредности ги децентрализираа вода и струја неможат да си платат?! Како и да е, ако успеат гнасниве улици да ги исчистат им салутирам. И поголем проблем од калта е улјето на пола неисправни возила што им тече и остава дамки по патиштат кои многу тешко се бришат, ама тоа е се проаѓа на техничи коа се потребни гласови...
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 932
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1525 Posted: 29-Jul-2020 at 19:19
Затоа што Владата продаде децентрализација, ама на хартија. Општините кубурат со средства, односно немаат стабилни извори на финансирање. Пример поради тоа е појавата и на самата урбана мафија, бидејќи што повеќе маркички за градба, толку повеќе приходи.

Вистински извори на финансирање се процент од ДДВ-то, од данокот на добивка на фирмите сместени во општините, зголемување на процентот на персоналниот данок на добивка на граѓани кои живеат таму и слично. Моментално општините имаат минорни приходи по основите кои државата ги има пропишано, па поради треба да бидат задоволни кога централната власт ќе дојде и ќе направи градинка, ќе асфалтира улица и слично.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5578
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1526 Posted: Yesterday at 10:05
Туризам со оштетен пат не се прави – патот од кичевско Дардиште три години е уништенhttps://tv21.tv/mk/turizam-so-oshteten-pat-ne-se-pravi-patot-od-kichevsko-dardishte-tri-godini-e-unishten/
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 932
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1527 Posted: Yesterday at 13:22
Крушино, какво Дардиште побогу, во сопствена држава почнаа и топонимите да ни ги бришат.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 757677

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.531 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.