build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Патна мрежа (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патна мрежа (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4344454647 77>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #881 Posted: 05-Sep-2014 at 18:34
Ова е клучката за аеродром. Асфалтирано е пред неколку недели, станува збор за 500 метри должина кај патарината Петровец, чисто мачкање очи.
Back to Top
Mk_01 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 05-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mk_01 Quote  Post ReplyReply #882 Posted: 05-Sep-2014 at 18:57
Здраво на сите членови,долго време ја следам build.mk i форумот но еве дури сега се одлучувам да се регистрирам и искажам моето мислење за темите. Морам да кажам дека за разлика од лани,преклани кога на големо се коментираше за реконструкциите на улици, се постираа слики, градба на објекти и сл. во последно време постојано се критикува се и оправдано и неоправдано, коментарите се сведени на сопствено убедување а не објективни погледи и факти. Па така еве мојот прв коментар би бил прашање: зошто мора за оваа реконструкција кај патарината Петровец да се каже дека е мачкање очи?, често поминувам од таму, асфатлот беше во катастрофална состојба а води кон аеродромот, автопатот Е-75...сега е во одлична состојба и тоа е тоа, незнам која е потребата од негативни коментари? Уште еднаш поздрав до сите членови
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #883 Posted: 05-Sep-2014 at 19:12
Благодарам за поздравите и добро дојде. Забелешката дека понеактивно се пратат некој активности на терен а повеќе се филозофира ти е на место. И да не се неколку члена кои навистина се трудат да го одржуват форумот неа да има ни толку. Затоа апел до секој што е во Макеонија да одвои неколку минути и од време на време да не апдејтира со информации од неговата околина или туристичка прошетка. Оние што не се во Македонија постират тоа што ќе го најдат по нет. Но сепак „најслатки„ се есклузивните фотографии. Еве и до тебе апел кога си во можност обиди се да не почестиш со некоја информација.
А ова за „мачкање очи„ мислам дека со времето ќе ги запознаеш членовите и самиот ќе си донесеш заклучок , зошто некој луѓе и на најнормалната позитивна работа што е, и наоѓат мана.

Поздрав
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #884 Posted: 05-Sep-2014 at 19:49
Или-ние имаме проблем за вашето решение


Патем,на некои од вестите гостин беше директорот на агенцијата за патишта-Љ.Георгиевски и за моја радост(верувам и на другите) рече дека во 2015 се очекува да стартува изградбата на регионалниот пат Кичево(од Извор) до Дебар(т.е. Бошков мост)
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #885 Posted: 05-Sep-2014 at 19:57
Originally posted by gjoko

Или-ние имаме проблем за вашето решение


Патем,на некои од вестите гостин беше директорот на агенцијата за патишта-Љ.Георгиевски и за моја радост(верувам и на другите) рече дека во 2015 се очекува да стартува изградбата на регионалниот пат Кичево(од Извор) до Дебар(т.е. Бошков мост)


Ќе ви мачкат очи и на вас
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12962
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #886 Posted: 05-Sep-2014 at 20:33
Видете, понекогаш критиките на некои членови можат да се чинат како претерани, но мислам дека очекувањата од властите (луѓе кои примаат плата да си ја вршат работата) ни се толку опаднати што се задоволуваме и со трошки. Конкретно за автопатот Велес-Скопје, мислам дека доволно е пишувано на форумов за неговата состојба, па на 50 км автопат да обновиш само 500 метри коловоз и не е некое постигнување вредно за сликање пред камери. Мислам дека ќе се согласите. И да, знам дека во тек е реконструкција на овој патен правец, но колку луѓе во меѓувреме ги изгубија животите додека некој се сети дека треба да се обнови и оваа делница? Ова мое реторичко прашање не важи само за овој патен правец; мислам дека е употребливо и за останатите патишта во Македонија.

Патем, добро ни дојде Мк_01!
За сè има вторпат
Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 126
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #887 Posted: 06-Sep-2014 at 19:07
на патот Кичево_дебар се работи на снимање на патот, ова го знам бидејќи мој пријател преку кавадерчка геодетска фирма работи на снимањето на овој пат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #888 Posted: 06-Sep-2014 at 20:19
нека ти кажи отприлика каде ќе оди,а посебно во однос на стариот пат
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #889 Posted: 14-Sep-2014 at 02:25
И нели во јуни требаше да се објави тендер за концесионер на делницата Гостивар-Кичево, еве пола септември е веќе а Миле нема абер за тоа...
Аххх Миле Миле, до кога со таа твоја весела математика
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #890 Posted: 14-Sep-2014 at 10:57
мислам дека и проектот не е завршен за оваа делница,а со тоа неможи да се оди ни на тендер
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #891 Posted: 14-Sep-2014 at 12:11
Originally posted by gjoko

Или-ние имаме проблем за вашето решение


Патем,на некои од вестите гостин беше директорот на агенцијата за патишта-Љ.Георгиевски и за моја радост(верувам и на другите) рече дека во 2015 се очекува да стартува изградбата на регионалниот пат Кичево(од Извор) до Дебар(т.е. Бошков мост)


Планираниот период на изградба беше од 2012 до 2015.Не е многу каснење, само 3-6 години.Па после ќе речат сме критикувале.Во нормални услови, ако си врзан со датум, гледаш да ги исполниш задачите.

Edited by Тркало - 14-Sep-2014 at 12:11
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #892 Posted: 15-Sep-2014 at 03:16
Originally posted by gjoko

мислам дека и проектот не е завршен за оваа делница,а со тоа неможи да се оди ни на тендерМожеби е така како што викаш, ама нервира тоа што ќе излезе политичар и ќе рече тогаш и тогаш ќе објавиме тендер, тогаш и тогаш ќе започне изградбата а сите многу добро знаеме дека нема да биде тогаш и тогаш туку со закаснување од година, две три....ама добро, и не би биле политичари ако не кажуваат баш така
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #893 Posted: 06-Oct-2014 at 11:32
Еве го проширувањето на патниот правец Струмица Валандово. Инаку цела делница е реконструирана.

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #894 Posted: 06-Oct-2014 at 16:11
што мислиш за делница-само превојот или од град до град?

Edited by gjoko - 06-Oct-2014 at 16:12
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #895 Posted: 10-Oct-2014 at 10:49
МАГИСТРАЛАТА КОН ДЕВЕ БАИР ДОБИ АЛТЕРНАТИВЕН ПАТ

Три новоизградени локални патишта во Kривопаланечко се пуштени во употреба, по повод Денот на ослободувањето на градот 8 Октомври, кои се од големо значење за локалното население од руралните населби. Со средства од ЕБОР, во рамките на програмата на Владата за реконструкција и рехабилитација на локалната патна инфраструктура, изградени се локалните патишта село Kонопница - село Мождивњак, во кој се вложени 15 милиони денари и Kрива Паланка - село Мартиница, проект вреден 6 милиони денари.

- Новоизградениот локален пат Kонопница - Мождивњак, во должина од 6,5 км, иако од големо значење, беше во многу лоша состојба и без никаква санација и одржување од самата негова изградба. Со неговата реконструкција не само што се поврзуваат повеќе населени места од овој регион, туку тој ќе служи и како алтернативен пат во случај на прекин на сообраќајот на магистралниот пат кон Деве Баир - истакнува градоначалникот Арсенчо Алексовски.

Со изградбата на локалниот пат, Kрива Паланка - село Мартиница, пак, се решаваат проблемите на густо населениот периферен дел од градот, каде што досега сообраќајот се одвиваше по земјен коловоз, со чести тешкотии, особено при обилни врнежи од дожд. Од големо значење е и изградбата на локалниот пат во село Kонопница, кај местото Kрст, ако се знае дека оваа селска населба, со над 2.000 жители, е најголема во општина Kрива Паланка

http://www.dnevnik.mk/?ItemID=1E8838F05D28C14DB58FE169974EE171
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1742
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #896 Posted: 10-Oct-2014 at 13:17
Originally posted by gjoko

што мислиш за делница-само превојот или од град до град?
Aj погоди од еднаш?
Зарем ова така неприметно ќе поминеше (без главните фаци) да се работеше ѕа делница од 25км!?
Ако не се лажам се работи за делови од превојот, а не, пак, од град до град?!

Edited by Denko - 10-Oct-2014 at 13:29
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #897 Posted: 10-Oct-2014 at 22:56
извини,од време на време лупам глупости
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1742
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #898 Posted: 11-Oct-2014 at 13:36
Originally posted by gjoko

извини,од време на време лупам глупости


Edited by Denko - 11-Oct-2014 at 13:36
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #899 Posted: 11-Oct-2014 at 17:01
Светска банка додели кредит од 157 милиони евра за нови патишта
Светска банка одобри кредит за финансирање на патишта во Република Македонија во износ од 52 милиони евра, а договорени се и нови 105 милиони евра за истатаа намена.


Со овие кредити ќе се финансира изградбата на патиштата од Битола до Ресен, Дебар-Бошков мост, Кочани-Делчево, Делчево - Голак, од Ранковце до Крива Паланка...

Министерот за финансии Зоран Ставрески и гувернерот Димитар Богов учествуваа на редовните годишни средби на ММФ и на Светската банка во Вашингтон.

Со позитивни вести се враќаме од Вашингтон, изјави Ставрески, бидејќи она што можевме да го слушнеме е дека Република Македонија добро се справува со предизвиците на состојбите во Европа и оти со остварените стапки на раст можеме да бидеме задоволни дека одиме во добра насока.

Гувернерот Богов изјави дека во Вашингтон, заедно со Ставрески, присуствувале на исклучително квалитетни панел дискусии на кои имале прилика да ги видат ставовите на водечките креатори на економските политики во глобалните финансиски институции, но и на водечките земји во светот.
http://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/svetska-banka-dodeli-kredit-od-157-milioni-evra-za-novi-patishta
Back to Top
Staki View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Oct-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote Staki Quote  Post ReplyReply #900 Posted: 11-Oct-2014 at 19:03
Одлично што зеле кредит за инфраструктура. Единствено што мислам дека е грешка во приоритетот прво да се гради делницата Ранковце-Крива Паланка, наместо Куманово- Ранковце. Многу поголема фреквенција има на оваа делница и поголем број на население гравитира околу оваа делница, а и последниот пат кога ја возев имаше страшно лоша сигнализација.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4344454647 77>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.336 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.