build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Патна мрежа (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патна мрежа (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 707172
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 795
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1421 Posted: 14-Feb-2020 at 20:45
Па сега се мери врз основа на поставените индуктивни јамки, кои во 2015 година не постоеја.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1422 Posted: 15-Feb-2020 at 00:11
Да, мислам дека сега се многу порелевантни бројките отколку пред 5 години бидејќи изминативе 2-3 години се поставија јамки на многу делници. Во 2015 повеќето делници беа мерени со лист и пенкало.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 101
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #1423 Posted: 15-Feb-2020 at 01:51
На поважните делници и во 2015 имало автоматско мерење на сообраќајот, но не можам да најдам како се вршело.

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1424 Posted: 15-Feb-2020 at 12:28
Кој е изворот на мапава? Од каде се податоциве? Можеби се мисли на оние уреди што ги поставуваат по неколку дена во годината во различни периоди на оптеретеност, па извлекуваат некаков просек од тоа. Јамките се супериорни во однос на таквото мерење.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 101
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #1425 Posted: 15-Feb-2020 at 16:34
И двете мапи се од Националната транспортна стратегија 2018-2020, а како извор се наведува Извештајот за јавни расходи и фискална политика 2015, кој не можев да го најдам.
Несомнено дека поновите податоци понатаму ќе се земаат како порелевантни, но без појаснување јас би оставил простор за резерва.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1426 Posted: 18-Feb-2020 at 19:22


Инаку, интересен податок се споменува во видеово, а тоа е дека лани, само во септември, на скопската обиколница поминале 443 000 возила. Ѕирнете после 6:40 минута.

Edited by Џоле - 18-Feb-2020 at 19:30
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1427 Posted: 19-Feb-2020 at 11:11
Тоа ги потврдува бројките на Мета.мк од 14.415 возила ПГДС на скопската обиколница.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 707172

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.