build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Патна мрежа (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патна мрежа (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 75767778>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1521 Posted: 22-Jul-2020 at 11:03
Втора фаза од рехабилитација на регионалниот пат Р1309 Кочани-Пониква
Должина: 7,4 км
Вредност: 49.09 милиони денари
Статус: Горниот слој од коловозот е веќе отстранет, обработени се најоштетените површини кои се пополнуваат, по што ќе биде поставен нов асфалтен слој. Проектот опфаќа и рабници, сливници за атмосферска вода и нови еластични огради.

https://www.facebook.com/drzavnipatista
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 624
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1522 Posted: 22-Jul-2020 at 21:11
Na mnogu delnici so se rekonstruiraat vidov deka rabnicite stranicni ne se asvaltiraat i se ostavaat taka , a koga ke zavrne i ke padne snegot se toa vleguva vo asvaltot i posle go iskopa i go propadna , ne svakjam zosto ne se saniraat i rabnicite , toa go primetiv na dosta delnici so se presno rekonstruirani ....
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1523 Posted: 29-Jul-2020 at 15:19
Започнуваме со најзначајниот инфраструктурен проект за општините за изградба и реконструкција на преку 400 km локални улици во сите општини низ државата и Град Скопје за што инвестираме вкупно 70 милиони евра.
Тендерот е објавен а во прва фаза ќе се работи на улиците во:

Тетово – реконструкција на улица Гоце Делчев
➡️Тетово - реконструкција на улица Гоце Стојчевски
➡️Ѓорче Петров - реконструкција на улица Кузман Шапкарев                                   
➡️Ѓорче Петров – реконструкција на улица Антон Кецкаров                                
➡️Врапчиште- изградба на локален пат до село Зубовце
➡️Каропш – реконструкција на улица Паришка
➡️Кисела Вода – реконструкција на улица Живко Фирфов
➡️Илинен – реконструкција на улица 532
➡️Кочани - рехабилитација на дел од улицата Теодосија Паунов
➡️Кратово –реконструкција на пристапниот дел од улицата до Здравствениот дом
➡️Берово –реконструкција на улица во село Двориште                                        
➡️Радовиш- изградба на локален пат Прналија –Шупурѓе
➡️Демир Хисар – реконструкција на локален пат од Р -29371 до улицата Слоешница
➡️Македонски Брод- реконструкција на улица од река Треска до градските гробишта
➡️Прилеп – реконструкција на дел од улицата Мице Козар
➡️Кавадарци –реконструкција на улица Илинденска
➡️Кавадарци –реконструкција на улица Пионерска    
➡️Кавадарци – реконструкција на улица Браѓа Џунови
➡️Неготино- реконструкција на улица Антигона до Димче Мирчев
➡️Неготино-реконструкција на улица Едвард Кардељ
➡️Богданци-реконструкција на улица Мирче Ѓочков
➡️Богданци-реконструкција на улица Мирка Гинова
➡️Богданци-реконструкција на улица Кочо Рацин
➡️Богданци-реконструкција на улица Ѓуров дол
➡️Богданци-реконструкција на улица Браќа Миладиновци
➡️Богданци-реконструкција на улица 10 Октомври
➡️Конче-реконструкција на локален пат Долно Липовиќ-Горно Липовиќ

https://www.facebook.com/SugareskiGoran
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #1524 Posted: 29-Jul-2020 at 15:55
Супер е ова се. Но, тука треба да се прашаме зошто општините немозжат сами да се грижат за улиците? Нели во 2004 ни продадоа децентрализација?! Или само политичко етничка територијална поделба беше тоа, а општиниве од што квалитетно и гордо европски и во име на европски вредности ги децентрализираа вода и струја неможат да си платат?! Како и да е, ако успеат гнасниве улици да ги исчистат им салутирам. И поголем проблем од калта е улјето на пола неисправни возила што им тече и остава дамки по патиштат кои многу тешко се бришат, ама тоа е се проаѓа на техничи коа се потребни гласови...
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 966
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1525 Posted: 29-Jul-2020 at 19:19
Затоа што Владата продаде децентрализација, ама на хартија. Општините кубурат со средства, односно немаат стабилни извори на финансирање. Пример поради тоа е појавата и на самата урбана мафија, бидејќи што повеќе маркички за градба, толку повеќе приходи.

Вистински извори на финансирање се процент од ДДВ-то, од данокот на добивка на фирмите сместени во општините, зголемување на процентот на персоналниот данок на добивка на граѓани кои живеат таму и слично. Моментално општините имаат минорни приходи по основите кои државата ги има пропишано, па поради треба да бидат задоволни кога централната власт ќе дојде и ќе направи градинка, ќе асфалтира улица и слично.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1526 Posted: 10-Aug-2020 at 10:05
Туризам со оштетен пат не се прави – патот од кичевско Дардиште три години е уништенhttps://tv21.tv/mk/turizam-so-oshteten-pat-ne-se-pravi-patot-od-kichevsko-dardishte-tri-godini-e-unishten/
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 966
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1527 Posted: 10-Aug-2020 at 13:22
Крушино, какво Дардиште побогу, во сопствена држава почнаа и топонимите да ни ги бришат.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1528 Posted: 13-Aug-2020 at 11:36
Рехабилитација на државен пат Р1105 делница, врска со државен пат Р1401 (Раброво) – ГП Дојран
Јавното претрпијатие за државни патишта изврши поправка и рехабилитација на најоштетените делови од регионалниот патен правец Валандово–Дојран.
Должина: 8 км
Ширина: променлива од 6 м до 6,30 м
Вредност: 57.57 милиони денари

https://www.facebook.com/drzavnipatista
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1529 Posted: 14-Aug-2020 at 09:17
Се асфалтира патот Галичник-Маврово, сообраќајот во прекин

ЈП Македонија пат подружница Скопје почнувајќи од денеска ќе изведува градежни работи на пат (асфалтирање) на регионален пат Р-2238 село Галичник – Маврово.

Од АМСМ информираат дека асфалтирањето ќе се одвива во правец од село Галичник кон Маврово. Работите ќе се одвиваат секој работен ден и за време на викенди во период од 10 – 16 часот кога сообраќајот ќе биде во прекин.

https://www.slobodenpecat.mk/se-asfaltira-patot-galichnik-mavrovo-soobrakajot-vo-prekin/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1530 Posted: 16-Aug-2020 at 10:38
Еве колку издржа асфалтот на Аце Коцевски во Сливник... 6,2 км = 700 000 евра

Линкот долу е од твитер профил каде се наоѓа цело видео од патот и новиот асфалт кој буквално се распаѓа и тегне ко растопено чоколадо,еве неколку извадоцилинк

https://twitter.com/i/status/1294600849692516352
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1531 Posted: 21-Aug-2020 at 11:18
Originally posted by stef4o

Можеби не е соодветна нишката за оваа вест но не најдов нешто соодветно...
....

Битола ја добива првата еколошка звукозаштитна ограда во државава со висок коефициент на апсорпција на звукот.

https://www.facebook.com/drzavnipatista/
https://www.facebook.com/drzavnipatista/videos/299456864662192
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 80
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #1532 Posted: 25-Aug-2020 at 09:13
хахаха абе ај без вицеви, каква звична ограда, сите знаат дека е бариера од циганита на Баиро.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13088
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1533 Posted: 25-Aug-2020 at 09:35
А што ако е двете истовремено, и звучна бариера и ограда од жителите на Баиро, а?

А?За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4731
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1534 Posted: 25-Aug-2020 at 10:36


Китанов јавно кажа дека е две во едно: звучна препрека за да не им пречи бучавата, но и обратно физичка препрека за да не влегуваат локалците на регионалниот пат.

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1535 Posted: 25-Aug-2020 at 11:09
Започнува рехабилитација на 79 километри на шест делници со средства од ЕБОР
Јавното претпријатие за државни патишта по добиеното одобрение од страна на Европската Банка за Обнова и Развој (ЕБОР), и потпишаните Договори со Изведувачите, ги воведе во работа и започна рехабилитација на 6 делници со средства од ЕБОР.
Имено, воведени се во работа Изведувачите на следниве патни правци:
1. Рехабилитација со проширување на автопат А1, делница Петровец–Катланово (лев и десен коловоз), должина 5,5 км; Вредност 4,84 милиони евра.
2. Рехабилитација на регионален пат Р1202, делница Маврови Анови– Жировница, должина 18,5 км; Вредност 6,18 милиони евра.
3. Рехабилитација на регионален пат Р1303, делница Кичево–Македонски Брод, должина 25,75 км; Вредност 3,15 милиони евра.
4. Рехабилитација на регионален пат Р1206, делница Карпалак–Желино, должина 12,20 км; Вредност 1,65 милиони евра.
5. Рехабилитација на регионален пат Р1210, делница Узем–Тораница, должина 6,91 км; Вредност 1,75 милиони евра.
6. Рехабилитација на регионален пат Р1210, делница Македонска Каменица–Саса, должина 10 км; Вредност 2,27 милиони евра.
Вкупната должина делниците коишто ќе се рехабилитираат е oколу 79 километри. Изведувачите се воведени во работа по што отпочнаа со подготвителните активности.
Овие шест патни правци наскоро ќе добијат поинаква слика од моменталната.https://www.facebook.com/drzavnipatista
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 966
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1536 Posted: 25-Aug-2020 at 11:54
Конечно Маврово-Жировница, баш викендов го споменував дека го најавија, ама не го направија.

Карпалак-Желино ќе ја снема последната калдрма од македонските патишта.
Back to Top
GoranM View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Jul-2020
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote GoranM Quote  Post ReplyReply #1537 Posted: 26-Aug-2020 at 11:13
Битола - Меџитлија пак извисе....

Друго прашање е зошто не се одржува стариот пат преку Галичица. Од стрaната на охрид е ок има по некоја дупка ама се трпи но од стрaната на Преспа е катастрофа.

Edited by GoranM - 26-Aug-2020 at 11:21
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4731
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1538 Posted: 26-Aug-2020 at 11:15
Originally posted by GoranM

Битола - Меџитлија пак извисе....


Тој не е регионален, тој е магистрален, затоа не е споменат тука.

Originally posted by GoranM


Друго прашање е зошто не се одржува стариот пат преку Галичица. Од стрната на охрид е ок има по некоја дупка ама се трпи но од стрната на Преспа е катастрофа.


Тој пат има толку туристички потенцијал, и мене не ми е јасно зошто е во ужасна состојба.

Edited by гитардемон - 26-Aug-2020 at 11:16
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1539 Posted: 27-Aug-2020 at 11:18
Регионален пат Р1204 излез Штип-Ново Село-спој А4
Должина: 3,3 км
Вредност: 15 милиони денари
Статус: 68% завршено

https://www.facebook.com/drzavnipatista
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6444
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1540 Posted: 31-Aug-2020 at 15:01
Завршена рехабилитацијата на државниот пат Р1107 делница Мушов Гроб–Мрежичко
Должина: 7,15 км
Ширина: 6 м
Вредност: 67,20 милиони денариhttps://www.facebook.com/drzavnipatista
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 75767778>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.