build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нов град кај Свети Николе

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2646
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 07-Sep-2013 at 11:30
Па ако го градат кај селото Малино, ќе биде град-дух. Факторот што ќе го елиминира како место погодно за живеење е оној на кој никој не се сетил, а тоа е што сигналот на мобилната телефонија е на една црта и тоа повремено.

Но затоа ако се гради до Горно Коњари има и тоа како потенцијал. Алувијална рамнина, дабова шума, ловиште, река, чиста природа, добра сообраќајна поврзаност итн. Моја замисла е за почеток да се изградат двеста карабини со поголеми дворови, основно училиште, амбуланта која ќе пружа целодневна здравствена заштита, аптека, супермаркет и бензинска пумпа. Да се асфалтирата патиштата Горно Коњари - Студена Бара и Винце-Вак'в-Пчиња.

Сега тоа јадро би станало центар на регион кој според пописот од 2002 година би имал 3500-4000 жители во моментот, кон кој би гравитирале скопските Коњариња, Сушица и кумановските села: Пчиња, Ст. Бара, Вак'в, Винце и Живиње.

Куќите би им се доделувале на млади брачни парови, кои за возврат би се занимавале со раноградинарско производство. Предност би имале паровите од околните села.

Гледате ли колку е едноставно?




Edited by phenomenon - 07-Sep-2013 at 11:31
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 07-Sep-2013 at 11:50
Мене само некако ОКТА ми боде очи... Ко премногу да (ми) е блиску...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 14-Jul-2020 at 23:55

името го кандисуваа за Македон, сега ќе требаше да го докандисаат ko Смакедон, но изгледа откако го уапсија СлободанД ја уапсија и идејава сонего, иако велат сакале да го реанимираат муабето, можеби кога кинезите би пуштиле хајспидка та оние административци што би бегале од корони таму да се потприбираат на вонработна почивка :* дали може некој да се докопа до физибилиткава!?

2008/09

https://forum.kajgana.com/threads/Ќе-никне-нов-град-во-Македонија.37132/

2018

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 15-Jul-2020 at 23:55



дали ова значи sds дека ќе ја турка работава!?


не гледам никаква логика во ова, дури минувала и Хајспидка до ваков Град, прво би чинел многу, второ дури и со новио "Автопат" повторно нема да биде доволно атрактивна локација за некоја елита, било бизнис административна или научна, трето со тој камен многу посуштни Самоодржливи Проекти би се исфинансирале пр. како Народ да добие Земјоделска Катарза како алтернатива за гетоизирачкиот вакум, а конечно ниту удбалитичарско-клановската Урбана мафија нема да си допушти ваков зицер ко ризик без безбедно покрието кое сега си го има во Скотје ч’чкајќи зграиче до зградиче во о.Аеродром о.Карпош о.Бутел и наоколу нив!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.