build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пошумување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
skywings View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote skywings Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Пошумување
    Posted: 05-Mar-2008 at 21:16

12 март кога треба да се засадат 2 милиони дрвциња, владата го прогласи за неработен ден! БРАВО и за едното и за другото Laugh

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 05-Mar-2008 at 22:22
Originally posted by skywings

12 март кога треба да се засадат 2 милиони дрвциња, владата го прогласи за неработен ден! БРАВО и за едното и за другото Laugh



Banana ова ми дојде како мелем на душа, малку да ми ја смири фрустрацијата дека 90% празници оваа година паѓаат во сабота или во недела Wallbash

А акцијата е Thumbs%20Up. Под услов да биде успешна нормално а не уште една популистичка прикаска за широките народни маси.
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 05-Mar-2008 at 22:26
Ептен добра вест. Се надевам  дека све најдобро ќе помине  

Edited by ProMKD - 05-Mar-2008 at 22:26
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 05-Mar-2008 at 22:46
Originally posted by pbanks



Banana ова ми дојде како мелем на душа, малку да ми ја смири фрустрацијата дека 90% празници оваа година паѓаат во сабота или во недела Wallbash




Го примети ова?

овој ден ќе биде одработен следната сабота, односно на 15 март
Big%20smile


Во секој случај 5-ка за акцијата! Само да не биде ради реда, туку навистина да има резултати Thumbs%20Up


Edited by Cloverstack - 05-Mar-2008 at 22:46
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 05-Mar-2008 at 23:15


аааааааааааааааааааааааааааааааааааааа нееееееееее WallbashWallbashWallbashWallbashWallbashWallbash
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 05-Mar-2008 at 23:20
Абе ја се сумњам во акцијата. Рачунајте дека за името имаше 35000 луѓе на протест, а оваква акција сигурно дека нема да пројде со повеќе од ова. Максимум 5000 луќе да има што ќе садат дрва. Треба секој што ќе биде тамо да засади по 400 дрва, што е невозможно. Мислам дека акцијава е еден од полесните начини да се испере ќеш. Никој нема да ги брои дрвата. Нејќам да мислам вака кога знам кој е организатор, ама можеби некоја трета личност стои позади ова.
Back to Top
skywings View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote skywings Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 06-Mar-2008 at 03:25

Владата не е организатор, беше посочена само како партнер и затоа ептен буљашки е што се наметнаа како "најзаслужни" за акцијата....најмалку фер е што се фалат со акцијата и ја присвоија како своја употребувајќи рекламната кампања (ништо ново!!!!!!!!!) по телевизиите и печатотBash

многу подло од страна на Грујо
 

Владата ја присвои граѓанската иницијатива за пошумување на Македонија

Идејата за пошумување на Македонија останува граѓанска, велат од Иницијативниот одбор

Сања Наумовска

Иницијативата за пошумување на Македонија, што ја поведоа повеќе наши музички и спортски познати личности, се претвори во кампања на Владата. „Денот на дрвото“ - 12 март е прогласен за неработен ден, а деновиве во медиумите течат и огласи со кои Владата ги повикува граѓаните масовно да излезат и да засадат дрво. Досега, се вели во огласот, Владата засадила 3,5 милиони дрвја, а на 12 март ќе се засадат уште 2 милиона.

Иако во почетокот претставена како партнер во акцијата кој ќе ги обезбеди садниците, Владата деновиве активно се рекламира во медиумите како носител на кампањата, а изменет е и почетниот слоган на акцијата со ново мото „Засади ја својата иднина“. „Проектот го финансираат Владата и ’Македонски шуми‘, а свој придонес ќе дадат и голем број општини, невладини организации и други институции“, се вели во огласот.

Иако е нагласено дека станува збор за непартиска акција, која не треба да се злоупотребува во партиско-политички цели, Владата во огласот воопшто не го споменува Иницијативниот одбор, од каде што потекнува целата идеја.

На владиниот оглас реагира Граѓанската иницијатива за пошумување на Македонија, која пред неколку месеци и ја започна реализацијата на идејата за засадување садници на локации што настрадаа во минатогодишните пожари. Иницијаторите велат дека мора јасно да се потенцира дека се работи за граѓанска акција, во која партнери се Владата, општините, училиштата, фирми и други институции. Тие барале да се смени текстот на огласот, што начелно било прифатено, иако вчера во поголемиот број од весниците, повторно под државниот грб и под логото на Владата, се појави истиот текст. Измени има само во огласот објавен во „Дневник“, со образложение дека корекцијата во другите печатени медиуми и на телевизиските спотови не била технички можна моментално. Во огласот се потенцира дека Владата, во соработка со невладини организации, планира на 12 март да се засадат толку садници колку што Македонија има жители.

„Иницијативата за пошумување на Македонија останува граѓанска, а сите останати институции што се вклучени партнерски го даваат својот придонес. Владата обезбедува садници и дел од логистиката, општините го организираат превозот, медиумите и фирми помогнаа во запознавањето на јавноста со акцијата. Фер партнерски односи треба да се негуваат меѓу сите вклучени субјекти и поради тоа и реагиравме на текстот на огласот, за кој добивме уверување дека ќе биде навремено коригиран“, вели еден од иницијаторите, маестро Борис Трајанов.

Образложението за грешката во огласот на Владата, според Трајанов, е недоволната информираност на тимот што го составувал, иако признава дека пред извесно време и владиниот портпарол Ивица Боцевски го нарече пошумувањето владина акција, што го доведе во прашање и самото реализирање на идејата. Тој вели дека секој што е партнер во акцијата може да се рекламира и да ги повикува граѓаните да учествуваат, но заради добрите партнерски односи треба да се спомнат сите учесници.

Во граѓанската акција за пошумување на Македонија, од почетокот, покрај Трајанов, вклучени се и близу 170 познати имиња од јавниот живот, меѓу кои и Калиопи, Каролина, Индира Кастратовиќ, Бубо Каров и други. Тие на 12 март ќе бидат носители на активностите на 57 локации во 30 општини низ државата каде што ќе се засадат 2 милиона садници.

Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 06-Mar-2008 at 20:38
Само да се садат дрва... гајле ми е кој е организатор и кој се жали за тоа! 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 12-Mar-2008 at 19:07
Засадив дрво, засадив иднина  Cheers

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 13-Mar-2008 at 00:17
Bravo!Smile



Edited by Cloverstack - 08-Apr-2008 at 00:31
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Mar-2008 at 05:01
Ајде се надевам барем 70% од дрвцата ќе успеат.. и од нив барем 70% да не бидат украдени! Многу труд беше вложен во засадувањето на иднината, ваљда не сме до толку и ова да го усереме

Секојдневни контроли на засадените дрвца

Емилија Јовановска  
18.03.2008 17:42

Секојдневно се прават контроли на локациите каде минатата недела се одвиваше акцијата „Денови на дрвото-Засади ја својата иднина“.

За неколку дена ќе се знае точно колку од предвиденото е пошумено и дали е пошумено онака како што треба.

На терен се и инспекторите на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и од шумарските служби на ЈП „Македонски шуми“.

Велат дека на ниту една локација не е забележана кражба на дрвцата. Напротив, месното население прави контроли и ги чува пошумените локации од евентуални кражби.

Иако, конечните резултатите ќе бидат готови кон крајот на неделата, проценките се дека голем дел од засадените дрвца ќе пуштат корен.

„Ќе чекаме Господ да ни помогне да заврне, каде можеме, каде што има вода и сами ние како „Македонски шуми“ ќе наводнуваме, инаку дупките беа ископани, нашите стручни луѓе беа на терен и им покажуваа на луѓето како се пошумуваат и мислам дека ќе успеат 80% до 90% од пошумените садници“, рече Марјанчо Колевски, ЈП „Македонски шуми“.

Ефектите од дрвцата кои ги садеа граѓаните ќе се почувствуваат дури после 50-ина години. Благодети од багремот ќе има по 30 години, а од борот и елката после 60.

Во масовната акција „Ден на дрвото-Засадија својата иднина“ која се одржа мината недела, учествуваа околу 150.000 граѓани, на територија од 1.031 хектар беа засадени над два милиони садници, односно онолку колку што има жители во Македонија.

Според плановите на „Македонски шуми“, годинава ќе се пошумат рекордни 3.850 хектари, а предвидено е да се подготват за пошумување и 1.000 хектари, територии кои летото беа зафатени од големите пожари.

http://a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=90887

Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 23-Mar-2008 at 06:47
Македонија испушти можност

До дека ја читав оваа страница и кога го прочитав ова "Alas, if mass tree planting in the Macedonian spirit does not catch on abroad, it may not be for lack of good will. Despite all their great efforts in preparing for this unprecedented event, it seems the media helpers of the organizers and government did not give media outlets abroad the necessary advance warning. And so, while the Macedonian media was out in force, relatively few foreign journalists knew to show up." Гледам дека навистина Македонија, и Македонскиот народ испушти можност за да му се покаже на светот дека во оваа мала земја (која во меѓу време има многу проблеми) се случува нешто што треба да го зафати целиот свет. Новинарот Кристофер Делисо ми даде мисла со тоа што рече, дека новинарите во Македонија и државата не го објавиле овој настан како што требаа низ светот; и тоа што сакам да кажам е дека Ден на Дрвото може(ше) да настане во нешто многу по големо и да ја стави Македонија на светската карта меѓу тие земји кој се грижат за светот, пошто нели тоа е главен топик по светов во овој век, затоплување на земјата, рушење на шуми...се тоа што ние луѓе го правиме.

И за тоа викам дека Македонија испушти можност за да се покаже на светот, да си ја 'обнови' или подобри својата слика, и по тоа би се следело слични светски (до некаде) теми што се вртат окулу нас, на пример ова со името, каде би можеле да добиеме повеќе подршка од други земји, организации...пошто ќе не видат како мала земја која си го бара својето право на идентитет и не треба да биде само за тоа, пошто веројатно ќе се појават други проблеми за Македонија од страна на соседите и ако веќе сме изградиле добра слика за Македонија, верувам би имале повеќе подршка пошто би се покажале како мала земја со големо срце која сака да продолжува напред а не некој да и го пречи тој пат.

Ме разбирате ли што сакам да кажам? Не е само тој артикл што ме доведе до оваа идеа. Ја видов оваа снимка за како настанало 'Earth Hour' и сега се шири таа идеа низ светот, Австралија ќе биде позната по тоа дека таму почна 'Earth Hour' и уште повеќе ќе биде позната Австралија како земја која сака да прави добро, и по тоа е позната (не ја вклучувам Австралската држава пошто таа има многу нагазено), исто луѓето, стално слушам како Австралците се многу сакани низ светот. Мислам дека ние Македонци сме до некаде слични, ретко сум слушнал лоша приказна за нас (се разбира, не ги вклучувам нашите соседи). Нели го гледаме тоа по тие интернет страници или списанија за туризам, стално не опишуваат како добри луѓе...кој беше тој човек од Yahoo или каде беше, само добро збореше за нас.

Можеби Македонија испушти можност за 'светско светло' оваа година, но мислам дека може да го стори тоа за следната година кога ќе дојде Ден на Дрвото, каде може да се спреми за светот да ја виде и да се зашири тоа по други земји, пошто рушењето на шумите е голем проблем исто. Само мислам дека ова може многу да и помогне на Македонија, за да и го зајакне местото не само на Балкан ама Европа и светот.


Edited by Cloverstack - 08-Apr-2008 at 00:39
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 23-Mar-2008 at 09:17
Да тоа би бил добар публицитет и прикажување во добро светло
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 23-Mar-2008 at 12:47
Ова може кај зеленило. Не мора нова тема.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 23-Mar-2008 at 13:55
Па штознам, темата „зеленило“ во урбани прашања е отворена за урбаното зеленило, не за шуми и пошумување.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 23-Mar-2008 at 15:04
Не сакав да зборам за зеленило, општo за Македонија и Ден на Дрвото.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 23-Mar-2008 at 17:56
Можеби уште не е касно... 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 23-Mar-2008 at 19:09
Абе што знам..тоа све зависи каква вести имало во тој ден. Пример ако имало бомбаш самоубиец кој убил 4 американски војници тој ден, денот на дрвото во МКД ќе беше меѓу неважните вести, и толку, отиде возот..
а ако беше спор ден со вестите можеби ќе не имаше едно 20-40 секунди. Вестите на запад така идат - многу не се секираат за странски земји. Попрвин даваат за локалната мачка што се заглавила у дрво отколку за 10 души да умрат у афганистан од бомба. Тоа ти е..
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 24-Mar-2008 at 00:06
Originally posted by ProMKD

Абе што знам..тоа све зависи каква вести имало во тој ден. Пример ако имало бомбаш самоубиец кој убил 4 американски војници тој ден, денот на дрвото во МКД ќе беше меѓу неважните вести, и толку, отиде возот..
а ако беше спор ден со вестите можеби ќе не имаше едно 20-40 секунди. Вестите на запад така идат - многу не се секираат за странски земји. Попрвин даваат за локалната мачка што се заглавила у дрво отколку за 10 души да умрат у афганистан од бомба. Тоа ти е..

Баш така е, за тоа не ги ни гледам Австралските вести:\
Значи изгледа треба да се најдеме во добро време каде не се случува нешто посебно...сепак имаме луѓе по светот кој имат свој врски, ене Борис Трајанов, Симон Трпчески, Срѓан Керим...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 24-Mar-2008 at 01:11
Абе има голема разлика меѓу амерички си ен ен, и интернационалниот си ен ен на пример. На интернационалниот за нешто вакво би можеле да дудлаат и поопширно.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.096 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.