build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

California Resort Gevgelija

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 13-Apr-2009 at 23:06


Холидеј Ин е всушност стариот Гранд Хотел, само реконструиран и ребрендиран, така да сумата вложена во реконструкцијата сигурно е значително помала. За Александар Палас немам податок, но еве најдов за Радисон-от што моментално се гради позади Рамстор, изгледа е „најсочна“ од сите, 68 милиони евра!


Edited by Cloverstack - 13-Apr-2009 at 23:07
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 228
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 13-Apr-2009 at 23:11
За Калифорнија Ресорт се најавува рекордна сума од 120 милиони и ке биде глупо да испуштат таква инвестиција но што пак се вратија во деловниот простор значи дека ке се гради.
Back to Top
Gevgelija View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-Apr-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Gevgelija Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 13-Apr-2009 at 23:35
За Шератон/Принцес се зборува дека ќе кошта 100 милиони а за Калифорнија не знаев ама еве од тебе слушнав.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 16-Apr-2009 at 20:30
Originally posted by CloverstackХолидеј Ин е всушност стариот Гранд Хотел, само реконструиран и ребрендиран, така да сумата вложена во реконструкцијата сигурно е значително помала. За Александар Палас немам податок, но еве најдов за Радисон-от што моментално се гради позади Рамстор, изгледа е „најсочна“ од сите, 68 милиони евра!


Тешко да најдеме информација за Александар Палас сепак тој Хотел се изгради во друго време кога цените значително се разликуваа од овие денеска.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 06-Jul-2009 at 08:34
Овде како да има мали измени (барем од надвор).
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
 
 
 
 
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 06-Jul-2009 at 08:48
И овде некои измени...
 
 
 
Originally posted by pbanks


Hotel Accommodation

Our elegant 13 floors hotel tower has 528 spacious guestrooms with 44 executive tower suites and 10 private Garden Suites

"Rodeo Drive" Mall

Take a stroll through the 13,000 square meters Rodeo Drive shopping experience

Spa & Health Center

Prepare to be pampered! The full-service luxurious 900 square meter Spa & Health Center

Getting Here

If you arrive by automobile we offer free valet service or self parking in our covered garage for 600 cars.

 
 
 
 
И сега...
 
 

Hotel Accommodation

Our elegant 13 floors hotel tower has 456 spacious guestrooms with 72 executive tower suites and 10 private Garden Suites

"Rodeo Drive" Mall

Take a stroll through the 5,400 square meters Rodeo Drive shopping experience

Spa & Health Center

Prepare to be pampered! The full-service luxurious 465 square meter Spa & Health Center

Getting Here

If you arrive by automobile we offer free valet service or self parking in our covered garage for 504 cars.

 
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 06-Jul-2009 at 08:57

Интересна БРОШУРА   Cheers

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 06-Jul-2009 at 08:57
Значи, ништо не може да ни кидне Big%20smile

Штета за "Rodeo Drive" Mall, површината му е скратена за 2.5 пати!
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 06-Jul-2009 at 12:03
Се радувам на поректов Yes За разлика од Принцес има порафиниран изглед и повеќе содржини (не само коцка LOL). Преубаво изгледа.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 06-Jul-2009 at 12:04

Хмм...Површинав на „Rodeo Drive“ е 1/3 од таа на Рамсторе, што значи се работи за релативно мал објект. Баш ми е жал што и на другите работи скратиле, особено СПА Ценатрот. Но вероватно да беа и нашите институии побрзи во решавањето на административните пречки, и да започнеше градбата пред рецесијата, се ќе беше поинаку. Но, сепак не верувам дека објектов ќе вреди 120М Евра, мислам дека тоа е чаршиски муабет. Сепак 120М се огромни пари и објект од оваа квадратура, ни приближно не вреди толку.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 06-Jul-2009 at 13:42
Ми изгледа како во брошурата да има грешки, освен доколку на Google Earth од пред да се изгради автопатот од граница према Смоквица. Ми изгледа како да се измешани Е-75, Р-103 и Р-111.
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 06-Jul-2009 at 18:05
mozebi 120 mil. e navistina preterano ama kojznae....dosta zavisi i od enterierot kako ke bide ureden....taka sto mene licno ne bi me iznenadilo da bide nad 100 mil.

u sekoj slucaj proektov e prekrasen....prav izgled na las vegas kazino ima Cheers


Edited by kire85 - 06-Jul-2009 at 18:06
Back to Top
madox View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 16-Jul-2009
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote madox Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 17-Jul-2009 at 01:10
Tolku vreme go najavuvaat proektot, a postojano se odlozhuva pochetokot na gradba, shto veke pochnuvam so neveruvanje da gledam kon ovoj proekt!Ohno< id="gwProxy" ="">< ="jsCall;" id="jsProxy" ="">
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 17-Jul-2009 at 04:50
madox добредошол!
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 228
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 17-Jul-2009 at 14:11
Pricinata poradi koja se odolgovlekuva e sto gradot treba da gradi kej na vardar pred tie da pocnat so izgradba na hotelot
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 17-Jul-2009 at 14:20


такви прикаски секогаш има а позадината е најчесто многу различна. Но епилогот е најчесто ист. Откажани странски инвестиции поради заебавање од наша страна. Ене ти ја информацијата за Меркатор денеска, истото се влечка со години. Не знаеме да ги користиме шансите. Калифорнија рисорт старташе со еден план, сега истиот го редуцираше а на крај ништо чудно и да го откаже скроз проектот.
Back to Top
AKADEMIK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AKADEMIK Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 21-Jul-2009 at 04:42
Jas kolku shto znam, problemceto lezi vo podzemnite vodi koi neplanirano se imaat pojaveno pri geoloshkoto izpituvanje na zemjishteto. A bidejkji imaat plan da odat podlabocko, toa od gradezen apekt moze da ima ekstra seks, da ne kazam ekstra troshok... Ama i toa ne e strashno, momcite se epten zagreani za gradenje.
A i kazino Flamingo kje se shiri so bazen, golf teren, hotel i to...
P.S.
Pozdrav do site
Odamna vi nemam pishano
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 228
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 21-Jul-2009 at 10:06
Да за Фламинго чув дека ке се ширеле со базени , голф терени и уште еден комплекс но сеуште не е потврдено.За Калифорнија нормално е да има подземни води бидејки на 10 метри од Вардар се гради,прашај некој кој имаше и има таму ниви дали ги наводнуваат , таму нон стоп е влажна и мека почвата па затоа мора прво кејот т.е потпорниот ѕид да се изгради па да може да почнат Хотелот да го градат
Back to Top
jug View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 13-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote jug Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 13-Aug-2009 at 21:31
Podzemnite vodi ne se problem ima obvzuvacka klauzula od ministerstvo za zemjodelie i od transport i vrski da se gradi 600m zastiten sid od Vardar da ne go poplavel objektot.
Back to Top
jug View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 13-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote jug Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 17-Aug-2009 at 00:00
Napraveni se analizi od skopska firma Geohidro do 28 metri dlabocina i mestoto e mosne dobro za izgradba i so mnogu dobra nosivost. Imase 32 busotini za ispituvanje na prostorot.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.