build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Купатило на втори спрат

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Acika View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Acika Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Купатило на втори спрат
    Posted: 17-Mar-2013 at 19:00
вака, две во едно
1.пред неколку месеци го реновирав купатилото на првиот спрат а сега сакам да правам и купатило на вториот спрат...но куќата нема никаков план за тоа значи ни водовод ни одвод нема на вториот спрат за тоа да донесам водовод е лесната работа е сега одводот е "проблемот" новото купатило ке биди сместено точно над старото. Ме интересира, која варијанта е најдобра
ми сугерирале да го "подкренам" горното купатило со тоа што би ставил еве пример еден ред блокови долу да си направам пат за одводната Ф100 цефка и сите помали од туш кабината од мивалникот од перачката машина и тн. да се соеднинуваат во главната и со едно бушење на плочата да се спојат со таа цефка која ќе слегува долу. Друг план е да не го подкревам горното купатило туку да си дупам дупки за цевките низ плочата, една за Ф100 иуште една или две ќе требаат помали и тие да ги спојам на долниот таван (над долното купатило) и послем да ги прицврстам и да ги скријам со гипс картони. ме интересира мислење за овие две варијанти и ме интересира друг предлог.
2.Сега на горниот спрат треба да ја преградам собата и некаде 2м широчина и 3.5 должина ќе дојди купатилото. Преградувањето дали да го правам со блокови (шупливи) легнати или исправени или можи да се изведи ова со гипс картони. која варијанта е по практична по евтина, ме интересираат сите предности и сите други можности што постојат доколку ги има и ги споделите би бил многу благодарен
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 17-Mar-2013 at 21:13
Значи вака цевките има опција и во долното купатило да бидат на плафонот, а друга опција е со натапкан песок па после плочки да си лепиш. А за преградни ѕидови  само гибс картон најевтино, ќе си земеш некој водотпорени и крај на приказната.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Mar-2013 at 22:10
1. Јас би издупчил плочата, би ги водел тавански одводите во долното ВЦ и потоа би ги скрил со гипс картон. Мислам дека и двата пристапа се во ред и не верувам дека особено поскапо ќе те чини едниот или другиот. Со тоа што сметам дека пристапот кој го предлагам е поелегантен од оној со подигнато купатило горе.
2. Водоотпорен гипс ти е подобра опција. Веднаш ќе ја подигнеш преградата, немаш мокар процес, односно можеш веднаш да поминеш на кречење и веројатно ќе поминеш со помала дебелина на ѕид (внатешен ѕид со блокови би требало да е ~15цм + малтер + глетување и кречење).
Back to Top
GeToM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GeToM Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 18-Mar-2013 at 13:57

Acika,

Jas go napraviv istoto pred 6 meseci... jas odev na varijanta da go podignam podot. so toa sto najdalcnata tocka bese nad betonot a onamu kade bese vlezot vo glavnat cevka( od soljata se ishtema betonot nekoi 5 cm za da se dobie pad. imam 3-4 odvodi spoeni vo edno i nemam nikakvi problemi. Licno ne preferiram da busis mnogu dupki. prvo reseto ke si napravis tavanot. 2. mnogu poednostavno i pobezbolno za izvedba e vaka a i bez spustanje na tavanot dole ( da ne zboram ako ne daj boze protece nesto). kako i da bitno da obezbedis minimalen pad. AKo poglednes vo site zgrdai se odi na ovoj princip i usovrseno e toa. Ako se plasis deka ke ti se podigne podot mnogu, stavi pragce na vrata dole od mermer 2-3 cm i gotovo.

Back to Top
GeToM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GeToM Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 18-Mar-2013 at 14:02
2. Vo vrska so zidovi i jas mislev na gips ama cigla  e cigla. mozebi malku ke ti dojde poskapo ama ednas go pravis, a ako besis elementi (bojler sidni ormancinaj i itn...) kaj gipsot se isveduva so vnatresna armatura i moras da znaes se odnapred kade ke ti stoi i na koja visina. Jas napraviv so cigla supliva a onamu kade mislev da gi obesam elementite gi napolniv so beton zaradi cvrstina ( ne morase ama ete...)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 18-Mar-2013 at 19:51


Го средивме Ацика со дијаметрално спротивни совети


Edited by pbanks - 18-Mar-2013 at 19:51
Back to Top
Acika View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Acika Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 18-Mar-2013 at 20:00
се е ок за ѕидот ќе биди со блокови оти на него ќе поминува цела инсталација бојлерот се друго така да ќе биди нешто поскап ама ќе биди онака "стрејт" без многу размислување едноставен ефикасен веќе кога го прам ова сега нема да ми текни до година да го рушам и да правам нешто друго во секој случај ви благодарам за советите ама за подот уште не се имам одлучено така да се што ке предложите во продолжение е добредојдено
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.