build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје ... Убав пролетен ден

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 05-Apr-2008 at 12:41
Nevideni sliki!! epten se dobri bravo. Ako si clen na SSC, postiraj gi tamu posto vredat, ili ako moze nekoj od nas?

Edited by dejan - 05-Apr-2008 at 12:42
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 05-Apr-2008 at 12:52
Што е  “SSC“ ... ако може линк ...

Инаку денеска и утре ке аплодирам уште педесетина слики од сесијата ... дел се навистина убави но дел за жал поради времето се само обиди да се видат места кои до сега се подсокриени ... бидејки од тој агол ректо кој сликал ...
волан
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 05-Apr-2008 at 12:55
Мислишеше на
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=303161
волан
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 05-Apr-2008 at 12:57
Volan slikive ti se super  ApplauseCheers Inace ssc e skyscrapercity, arhitektura/urbanizam/sliki od cel svet,  mozes da vidis i da se zaclenish tuka nishka za sliki od regionot imash tuka
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 05-Apr-2008 at 13:48
Originally posted by волан

Мислишеше на
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=303161

Kako sto rece vardar...ako ke se zaclenis ovoj e glavniot topik za Skopje i sliki.
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 05-Apr-2008 at 14:35
Водно е рането ... од урбаната мафија ...


Skopje panorama 31 Prema Vodno 10 ...


Skopje panorama 6 Prema vodno i olimpisko


Skopje panorama 8 Devastacija na olimpisko selo


Skopje panorama 9 Podigaнјe na gradeznata linija prema Vodno ...


Skopje panorama 13 Pod Olimpisko ...


Skopje panorama 28 Pod Olimpisko ... Vodno e raneto 4 ..


Skopje panorama 15 Pod Olimpisko ... Vodno e raneto 2 ...


Skopje panorama 17 Pod Olimpisko ... Vodno e raneto 3 ...


Skopje panorama 6 Prema vodno i olimpisko


Skopje panorama 28 Pod Olimpisko ... Vodno e raneto 4 ...

Оваа серија на Фотографи ги замив како ангажирани фотографии во правец - дека се подига градежната линија нагоре према Водно која е нели парк шума и представува бели дробови на Скопје ...
волан
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 05-Apr-2008 at 14:42
Волан те молам не зумирај кон водно, ми се Puke
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 05-Apr-2008 at 14:46
Знае некој што е овој стар објект во горниот дел од сликата?


Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 05-Apr-2008 at 14:58
За темата од последната галерија на слики имав неколку пишувања на мојот блог
- До “Сончевиот град“ преку средно Водно ...
- Етно МК село ... на водно во близина на Пантелејмон ... ??! 
- Олимписко село ... Скопје c="http://purl.org/dc/elements/1.1/" xmlns:trackback="http://madskills.com/public/xml/rss/module/trackback/"> escription rdf:about="http://volanskopje.blog.com.mk/node/147283" dc:identifier="http://volanskopje.blog.com.mk/node/147283" dc:title="Скопје панорами (трето продолжение ) ... Водно е рането ..." trackback:ping="http://volanskopje.blog.com.mk/trackback/147283" /> -->

ако имате време прочитајте ... тогаш за жал ги немав овие слики ...
волан
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 06-Apr-2008 at 15:32
ПАНОРАМИ ПРЕМА ЦЕНТАР ...


Skopje panorama 32 Prema Sobranie ...


Skopje panorama 33 Prema Sobranie 2 ...


Skopje panorama 34 Prema Centar ...


Skopje panorama 35 Prema Sobranie 3 ...


Skopje panorama 36 Prema Opera ...


Skopje panorama 37 Prema Sobranie 4 ...


Skopje panorama 38 Prema Centar 2 ...


Skopje panorama 39 Prema Sobranie 5 ...


Skopje panorama 40 Prema Opera 2 ...


Skopje panorama 41 Prema Centar 3 ...


Skopje panorama 42 Prema Centar 4 ...


Skopje panorama 43 Prema Opera 3 ..


Skopje panorama 44 Prema Centar 5 ...

Овие се панорами према Центар ... малку се со подобар квалитет ... но сепак недоволен бидејки не се гледаат крајните линии на погледот ... позадините на сликите ... Од тука мора јасно да се гледа Шара ... тогаш сликите ке бидат крајно добри ... за тоа да биде мора да се слика ден по јак ветер или дожед ... со мешани облаци и сино небо ... тоа се идеални услови за сликање ... и се разбира да се прати патот на светлината на сонцето ...

Е сега исто може да биде добро во некои други идеални ситуации ... замислите убави зајдисонца од овие агли ... или слики со Шара во своето вистинско светло кога Шара е Шара ... или слики во ноќни услови ... на статив и со долги експозиции ... или полна месечина над кртот на Водно ... а уште подобро млада месечина над истиот крст ...

Од исти агол на сликање скоро да не постои иста слика ... која зависи нели од времето ... од добата на годината ... од времето на сликање ... утро пладне ноќ ... сумрак ... јас највеќе ги сакам сликите веднаш по убаво зајдисонце ... тогаш кога светлото се прекршува ...волан
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 06-Apr-2008 at 15:40
Волан мора уште еднашка да те пофалам Applause, одавна не сум видел волку добра серија слики од Скопје а да не е сликана од едните исти места. Стварно вистинско богатство. Thumbs%20Up

Edited by pbanks - 06-Apr-2008 at 15:41
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 06-Apr-2008 at 15:45
Ке следат уште неколку серии од истата сесија ...
волан
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 06-Apr-2008 at 16:21

Skopje panorama 11 Prema centar ...

Оваа фотка беше испуштена од предходната колекција на фотки према Центар ... навистина е матна поради времето ... но има нов агол ...
волан
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 06-Apr-2008 at 16:53
Највеќе ми се свиѓа онаа каде у кадар се дадени есм со стадионот во позадина!!!
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 06-Apr-2008 at 18:47
СКОПЈЕ - панорами ... према Св.Богородица ...


Skopje panorama 55 Prema Sveta Bogorodica - so Skopska crna gora vo pozadina ...


Skopje panorama 56 Prema Sveta Bogorodica - so Skopska crna gora vo pozadina 2 ...


Skopje panorama 57 Prema Sveta Bogorodica - so Skopska crna gora vo pozadina 3 ...


Skopje panorama 58 Sveta Bogorodica so Dzamiite vo pozadina 7 ...


Skopje panorama 45 Sveta Bogorodica ...


Skopje panorama 46 Sveta Bogorodica 2 ...


Skopje panorama 47 Sveta Bogorodica so Dzamiite vo pozadina ...


Skopje panorama 48 Sveta Bogorodica so Dzamiite vo pozadina 2 ...


Skopje panorama 49 Sveta Bogorodica so Dzamiite vo pozadina 3 ...


Skopje panorama 50 Sveta Bogorodica so Dzamiite vo pozadina 4 ...


Skopje panorama 51 Sveta Bogorodica 3 ...


Skopje panorama 52 Sveta Bogorodica so Dzamiite vo pozadina 5 ...


Skopje panorama 53 Sveta Bogorodica so Dzamiite vo pozadina 6 ...


Skopje panorama 54 Sveta Bogorodica 4 ... (Large)

Во овој серијал имаме можност да видиме како се има уклопено Св. Богородица во околината ... гледано од овој агол ... особено се интересни сликите со позадина на Битпазар и неколкуте џамии сосе Саат кулата ...
волан
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 06-Apr-2008 at 18:57
Уствари куполата на црквата Св. Богородица требаше да биде нешто како онаа на саат кулата. Старата купола мислам дека била идентична со онаа на саат кулата. Дури сега благодарение на овие слики приметив.
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 06-Apr-2008 at 19:06
Истото го приметив и јас ...
волан
Back to Top
skywings View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote skywings Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 06-Apr-2008 at 19:13
BTW кај е саатот на саат кулата, или е ставен од другата страна само чаир да го гледа? Wink

Edited by skywings - 06-Apr-2008 at 19:18
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 06-Apr-2008 at 19:20
Саатот е украден за време на бугарска окупација, нормално од војската која била тука, и однесен е некаде во бугарија, ама не знам каде имам некаде прочитано за ова или на тв беше незнам. Инаку саатот се наоѓал горе, она мало кругче што е веднаш под терасата. Механизмот не бил многу голем во споредба со кулата. На сите 4 краеви имало по еден механизам.
Edited by lslcrew - 06-Apr-2008 at 19:23
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 06-Apr-2008 at 19:34
Има само најава дека ке се постви саатот ... но тој сеуште не е поставен ...

Повеќе прочитајте во мојот напис за Саат Кула ...

СААТ КУЛА - Скопје ... Clock Tower - Skopje

сосе коментарите на тој пост ...

волан
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.