build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телекомунациска кула на Водно

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 16>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8221
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Телекомунациска кула на Водно
    Posted: 29-Nov-2020 at 10:16
04.11.2020https://www.facebook.com/GradotUbav
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 651
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Sep-2020 at 19:44
Напълно си во право - големите ТВ кули се градеа края на 60-те , 70-те и началото на 80-те години на миналиот век. С напредватето на технологиите , спътници , цифрова телевизия ,интернет смисълът им се губи , но ояе изпълняват определени функции.
Но все пак кулата ке биде най-вискота сграда во Македония - 155 м.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 14-Sep-2020 at 18:59
so ogled deka nie sme 110 godini nazad a so najgolemoto malcinstvo vo drzavata sme vekovi nazad od civilizaciswki aspekt  taka da kulata ne e zadocneta dure e futuristicki proekt za nas kako zaednica
Back to Top
none_ski View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 17-Jan-2019
Online Status: Offline
Posts: 34
  Quote none_ski Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 14-Sep-2020 at 09:00
Кулата е одличен проект, но да се изградела пред мин 50 години.
Во 21ви век кога сите пуштаат сателити да земеш да градиш телекомуникациска кула е ван секоја логика.
the more you use your brain, the more brain you will have to use.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Sep-2020 at 21:49
Аууу јако ќе биде ова.
Неколку прашања:

Дали најгоре ќе има ресторан / обзерваторија (место каде што ќе може да се гледа Скопје од височина),
Дали ако има ресторан, тој ќе биде ротирачки?

И вака сега кога е во план да се заврши чудово?


Edited by The Wild Boy - 11-Sep-2020 at 21:50
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 27-Aug-2020 at 21:30
Налетав на овој пресек, иако фотката е мала:

За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4885
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 19-Aug-2020 at 20:59
Имаше некој порано споменато дека парк шумата Гази Баба би била подобра локација за кулава (секако од технички аспект нема многу смисла, но посекако не е нешто многу потребна за радио предаватели).
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 662
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 19-Aug-2020 at 17:26
Тотално анахрон проект. Реална потреба од техничка природа ако се бара мотив за кулава нема, на Водно не му треба кула плус. А од архитектонска перспектива е сомнителен пошто фокус точка на Водно беше крстот, сега со ова кулава како тоа две точки ќе го обележуваат врвот. Порано беше планинарскиот дом со стариот предавател како некој белег, ама крстот ептен издоминира над нив. Сега со ова ми изгледа вишок од секаков аспект, технички, архитектонски, финансиски, политички.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 19-Aug-2020 at 15:50


Глупости, ако не знаеш, барем не коментирај.

Бетонската основа е завршена од пред некој месец, сега се работи на внатрешноста и во иднина треба да се додаде металниот дел, можно е градежните работи да се со намалено темпо поради кризата со вирусот и поради изборите што ги имавме.
За сè има вторпат
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 179
  Quote David Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 19-Aug-2020 at 15:21
Еми "доИде живот" уф нас и затова е замразен и овој и сите други проекти.

Вака кратко и јасно
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 651
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Aug-2020 at 13:39
Така като гледам фотките няма развитие по проекта от ноември миналата година.
Некои знае ли каква е причината и защо строежа е замразен ?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8221
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 19-Aug-2020 at 11:11
https://www.facebook.com/Cesovent
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1988
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 13-Apr-2020 at 16:41
Антените за 5Г имаат домет од можеби 150м...кога ќе додадеш дрвја и згради можеби и помалку...
Единствено нешто што ќе го добиеме од таа кула, а не сме го имале е ротирачкиот ресторан
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 13-Apr-2020 at 09:15
Ако се прашувам јас АЕК не треба да дозволи комерцијални антени на државна зграда. Од друга страна не би имало ни многу логика операторите да постават таму било што, освен за посетителите на Водно со оглед на опсегот што го има 5G мрежата, така што веројатно можат да ги користат моменталните локации на нивните базни станици.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 12-Apr-2020 at 23:02
Освен тоа за контрола на радиофреквенциите, дали овде би можело да монтираат и 5G предаватели?
Не сум за тоа против, знам како работи 5G, ама ме интересира дали освен тоа и операторите ќе си наместат овде нивна опрема?
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 06-Apr-2020 at 06:16
Da se nadevame deka konecno ke se zavrsi ovoj proekt

Најмногу од овие пари ќе се трошат на капитални инвестции, кој инаку не беа значително планирани за 2020. Сите пари, или безмалку 200 милиони денари, ќе се потрошат на антенскиот систем за контрола и мониторинг на Водно. Од нив, 2,5 милиони евра ќе бидат за изградба во текот на годината, а останатите за надзор и за проектантскиот надзор.

https://faktor.mk/aek-kje-ja-troshi-milionskata-zashteda-za-da-pomogne-vo-krizata

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 546
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 25-Mar-2020 at 16:29
Originally posted by Џоле

Originally posted by skopskodete

До каде е изградбата на овој објект?


Во последно време нема вести за проектов, а во последната вест се спомна дека е завршена бетонската основа и сега треба да се премине на изградба на останатите делови.

Откако ќе заврши изградбата дефинитивно ќе биде нов симбол на Скопје. За жал многу се одолговлекува...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 25-Mar-2020 at 16:09
Originally posted by skopskodete

До каде е изградбата на овој објект?


Во последно време нема вести за проектов, а во последната вест се спомна дека е завршена бетонската основа и сега треба да се премине на изградба на останатите делови.
За сè има вторпат
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 546
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 17-Mar-2020 at 20:01
До каде е изградбата на овој објект?
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 424
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 02-Dec-2019 at 14:02
so rotiracki restoran moze da bide mnogu dobar proekt, na celo vodno nema panoramsko mesto da si sednes i kafe da si pies so panorama na skopje
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.