build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телекомунациска кула на Водно

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 15>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Телекомунациска кула на Водно
    Posted: 14-Nov-2018 at 14:12
Од фб

Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 380
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 19-Oct-2018 at 10:23
Zabaveno deluva nekako
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12103
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 11-Oct-2018 at 19:14
Денес бев на врвот на Водно... Патем, иако беше државен празник, имаше работници и градежни активности.

За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Online
Posts: 404
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 10-Oct-2018 at 10:19
Патем.. предлагам да се префрли темава во административни проекти.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Online
Posts: 404
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 10-Oct-2018 at 10:18

Големо одложување на истекот на рокот на „Гранит“ за телекомуникациската кула на Водно

Изградбата на антенскиот систем на врвот на Водно за контрола и мониторинг на радиофреквенциите на територија на Македонија, кој треба да биде најскап и најдобар на Балканот, наместо да заврши овој месец, одложен е за повеќе од две години, односно рокот се помести до крајот на 2020 година.

Според наши информции „Гранит“ не успеа да го запази рокот од точно пет години за кој требаше да биде завршен градежниот дел од телекомуникациската кула пред да се прејде на нејзино опремување, а Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) му излегла во пресрет за пролонгирање на изградбата. Тоа веќе поминало и на седница на АЕК.

„Комисијата побара објаснување и за оваа точка од стручните служби, по што беше повикано одговорното лице кое објасни дека, ГД Гранит достави барање за продолжување на рокот на изведба на Антенски систем за контрола и мониторинг на радиофрекфенции на територија на Макеоднија. За продолжување на рокот е побарана согласност, според која ќе се изготви Анекс на основниот договор за продолжување на рокот, согласно новата динамика која е предвидена заклучно со 30.12.2020 година, се вели во записиникот од сосотанокот на комисијата.

За оваа одлука „Фактор“ побара коментар и од Гранит и од АЕК, но не добивме одговор.

Пред пет години по завршување на електронската аукција се постигна цена од 1.084.706.000 денари, по што се избра најповолен понудувач и се склучи договор со „Гранит“ АД Скопје за овој проект кој тогашната опозиција често го критикуваше како непотребен и мошне скап.

Годинава над 156 милиони денари (2,5 милиони евра) се предвидени во буџетот на АЕК за капитални инвестиции, а од нив дури 97 проценти се предвидени за изградба на антенскиот систем за контрола и мониторинг на Водно.

Инаку зимоска од АЕК информираа дека изградбата на кулата оди според планираното, со тогаш изградени 115 метри од предвидените 155 метри. 

- Преостанува да се постави челично решеткастиот столб и антената на врвот. Решеткастиот столб е готов и зависно од временските услови ќе се монтира, а готова е и антената која ќе се постави врз решеткастиот столб. Со тоа ќе биде завршен градежниот дел на кулата. Останува да се постави дополнителната опрема и уредите во кулата. Сето тоа треба да заврши до октомври годинава и кулата, според планираното да биде пуштена во употреба до крајот на годинава - рекоа тогаш од АЕК.

Во кулата ќе се смести антенскиот систем за контрола и мониторинг на радиофреквенциите. Објектот е замислено да се состои и од канцелариски простор и ротирачки ресторан со панорамски поглед на градот.

https://faktor.mk/golemo-odlozuvanje-na-istekot-na-rokot-za-granit-za-telekomunikaciskata-kula-na-vodno

Back to Top
Dukac View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote Dukac Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-Sep-2018 at 14:21
Бетонското јадро повеќе нема да расте. Следна фаза е монтирање на бетонските платформи, кои за изведба се доста сложени и истите би требало да се монтираат на пролет 2019. После тоа ќе следи монтажа на челичната конструкција за антената.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12103
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 28-Sep-2018 at 14:14
Не, колку што знам. Забележливо е дека расте во висина, не знам само дали стигнале до предвидената висина.
За сè има вторпат
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 380
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 28-Sep-2018 at 09:14
stopiran e proektov?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 27-Sep-2018 at 15:39

Не сум го приметил дека било објавено,случајно налетав на него па го објавив,слободно може да се брише,да не се повторуваме.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12103
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 27-Sep-2018 at 15:33
Старо е видеово, плус веќе беше објавено во оваа нишка.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 27-Sep-2018 at 15:23
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 380
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 29-Jun-2018 at 14:41
Koga ke vidime deka rabotnite mesta se dobivaat spored strucnos a ne koi kako zasluzil ili e na red vo partijata togash ke imsah odgovor na tovoeto prashanje    gledaj kako samo ni go smenija indetitetot politicarive za 1 god a drugo sve po staro
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 26-Jun-2018 at 17:46


Еве и јас сум рекол нешто порано:

Originally posted by Cloverstack


А зошто воопшто почна да се гради кулава? Која е потребата од неа?

Нели е малку чудно како може проект од 17,6 милиони евра (без извесните анекси кои на крај ќе ја дуплираа цената) да се почне без одговор на тоа прашање?


Има ли одговор ова прашање? Бидејќи ако нема, тогаш нема зошто воопшто да ја доградуваме, а камо ли да брзаме.


Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 26-Jun-2018 at 14:23
Rekov porano ke bide uste 5 - 6 godini vo izgradba
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 26-Jun-2018 at 11:06
Originally posted by Dzeksi

Decki izgradbata na kulava stopirana e ili?

 
Ни малку, сега работат на подножјето на кулата, го градат приземниот кат, ако не и уште еден кат.


Edited by Dexter26 - 26-Jun-2018 at 11:07
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 380
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 25-Jun-2018 at 14:31
Decki gradvava na kulava stopirana e ili?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12103
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 18-Jun-2018 at 15:51
Untitled by ialeksova, on Flickr

Untitled by ialeksova, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1162
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 04-Apr-2018 at 12:11
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 23-Feb-2018 at 14:33
Телекомуникациската кула на Водно порасна до 115 метри

Над 156 милиони денари (2,5 милиони евра) се предвидени во буџетот на АЕК за капитални инвестиции, а од нив дури 97 проценти се предвидени за изградба на антенскиот систем за контрола и мониторинг на Водно.
Ова беше истакнато од страна на Горан Лазаров од ЕВРОТИНК на презентацијата на петтиот мониторинг извештај за работата на АЕК. Тој потсети дека Владата веќе побарала да се направи детална анализа за оправданоста за градењето на овој антенски проект.
Од АЕК информираат дека изградбата на кулата оди според планираното. Изградени се 115 метри од предвидените 155 метри. Преостанува да се постави челично решеткастиот столб и антената на врвот. Решеткастиот столб е готов и зависно од временските услови ќе се монтира, а готова е и антената која ќе се постави врз решеткастиот столб. Со тоа ќе биде завршен градежниот дел на кулата. Останува да се постави дополнителната опрема и уредите во кулата. Сето тоа треба да заврши до октомври годинава и кулата, според планираното да биде пуштена во употреба до крајот на годинава.
Антенската кула почна да се гради во 2013 година, а финансиската конструкција договорена со изведувачот на работите ГП “Гранит” е 20 милиони евра. Во кулата ќе се смести антенскиот систем за контрола и мониторинг на радиофреквенциите. Објектот е замислено да се состои и од канцелариски простор и ротирачки ресторан со панорамски поглед на градот.

http://vesti.mk/read/news/15204260/5281906/telekomunikaciskata-kula-na-vodno-porasna-do-115-metri
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 20-Feb-2018 at 21:33
Originally posted by majstorot_001

изглеа расипан фотокопирот ... ова не ми личи мене на копија на било што

еве како
мислам дека совршено ме разбираш дека не коментирам за изгледот на објектот, туку за фактот дека кулава постои само затоа што такви имало во други градови... дискутирано е милион пати, ама џабе
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.093 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.