build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телекомунациска кула на Водно

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 19-Nov-2015 at 10:18
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 19-Nov-2015 at 10:40
Сликите не се отвараат..
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 19-Nov-2015 at 10:53
Кај мене ги отвара..Убрзаа некако со кулава последно време
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 19-Nov-2015 at 18:03
Ova spored mene e eden od najkompliciranite proekti vo Makedonija. Ako gi iszostavime mostovite i tunelite koi se gradat na avtopatistata.
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 19-Nov-2015 at 19:23
И која ќе му биде намената?
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 24-Nov-2015 at 17:49
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 24-Nov-2015 at 18:58
Originally posted by Petar Skopje

И која ќе му биде намената?


Телекомуницирање? :P
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 07-Dec-2015 at 09:38


Фото: Џото (твитер)
За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 13-Dec-2015 at 19:05

1


2345


Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 16-Dec-2015 at 01:57
Neznam nekoj dali primetil deka navecer poveke zraci svetlina od gradilishteto otkolku od krstot inaku kolu trebashe da bide visoko cudovo?da ne braam po forumov danke.
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 608
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 16-Dec-2015 at 09:41
mislam 150 m
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 16-Dec-2015 at 10:16
Да, 150 метри ќе биде високо.
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1930
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 16-Dec-2015 at 17:28
150м = на малку повисоко од кулите во Аеродром (130м)
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 16-Dec-2015 at 21:00
Originally posted by Џоле

Да, 150 метри ќе биде високо.


Машала... ова не да го засени крстот, туку сосема ќе го покрие. Колку-толку, кога веќе нема волја да се отштрафи, нека се минимализира неговот присуство. Се надевам дека ќе се придржуваат до рендерот за кулата. Со слаба резолуција е рендерот, но личи на пристоен проект.
Со оглед на брзината на градба, изгледа за скоро ќе видиме како ќе изглда.

Edited by hcitrS - 16-Dec-2015 at 21:01
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 17-Dec-2015 at 13:20
Originally posted by hcitrS

Originally posted by Џоле

Да, 150 метри ќе биде високо.


Машала... ова не да го засени крстот, туку сосема ќе го покрие. Колку-толку, кога веќе нема волја да се отштрафи, нека се минимализира неговот присуство. Се надевам дека ќе се придржуваат до рендерот за кулата. Со слаба резолуција е рендерот, но личи на пристоен проект.
Со оглед на брзината на градба, изгледа за скоро ќе видиме како ќе изглда.


Зошто да се “оштрафи“ крстот?
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 17-Dec-2015 at 14:16
Originally posted by Kid_A

Originally posted by hcitrS

Originally posted by Џоле

Да, 150 метри ќе биде високо.


Машала... ова не да го засени крстот, туку сосема ќе го покрие. Колку-толку, кога веќе нема волја да се отштрафи, нека се минимализира неговот присуство. Се надевам дека ќе се придржуваат до рендерот за кулата. Со слаба резолуција е рендерот, но личи на пристоен проект.
Со оглед на брзината на градба, изгледа за скоро ќе видиме како ќе изглда.


Зошто да се “оштрафи“ крстот?


Затоа што смета. Смета оти е безобразна агресија врз естетиката на животната средина, врз слободата на умот, врз верските и националните чувства на поголемиот број луѓе кои живеат под него. Токму тоа..живеат ПОД него.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 17-Dec-2015 at 18:53
Originally posted by hcitrS

Originally posted by Kid_A

Originally posted by hcitrS

Originally posted by Џоле

Да, 150 метри ќе биде високо.


Машала... ова не да го засени крстот, туку сосема ќе го покрие. Колку-толку, кога веќе нема волја да се отштрафи, нека се минимализира неговот присуство. Се надевам дека ќе се придржуваат до рендерот за кулата. Со слаба резолуција е рендерот, но личи на пристоен проект.
Со оглед на брзината на градба, изгледа за скоро ќе видиме како ќе изглда.


Зошто да се “оштрафи“ крстот?


Затоа што смета. Смета оти е безобразна агресија врз естетиката на животната средина, врз слободата на умот, врз верските и националните чувства на поголемиот број луѓе кои живеат под него. Токму тоа..живеат ПОД него.


Немој така, па тоа е голем плус за градот.


Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #198 Posted: 17-Dec-2015 at 20:04
Originally posted by hcitrS


Затоа што смета. Смета оти е безобразна агресија врз естетиката на животната средина, врз слободата на умот, врз верските и националните чувства на поголемиот број луѓе кои живеат под него. Токму тоа..живеат ПОД него.

Интересна теорија за живеење под крст, имам прочитано слични теории од талибанците, на кои што исто така како и на тебе им се загрозени верските чувстава од постоењето на крстови, кои што исто како тебе би ги отштрафеле крстовите или уште побрзо би ги детонирале.
За среќа има и други луѓе во државава и во нашиот град на кои не им пречат крстови, цркви, џамии и синагоги, и не само што има, туку се убедливо најголемиот дел од граѓаните на Македонија. Цивилизациските придобивки на меѓуетничкиот и верски соживот се едни од основните столбови на современите демократии.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #199 Posted: 17-Dec-2015 at 22:50
Originally posted by King

   
Цивилизациските придобивки на меѓуетничкиот и верски соживот се едни од основните столбови на современите демократии.


Точно.

Originally posted by King


За среќа има и други луѓе во државава и во нашиот град на кои не им пречат крстови, цркви, џамии и синагоги, и не само што има, туку се убедливо најголемиот дел од граѓаните на Македонија.


Сосема точно. Исто како и другите луѓе во државата немам никаков проблем со цркви, крстови, џамии, синагоги... се додека истите не ми го узурпираат небото над градот. Се додека насилно не ме потсеќаат во секоја доба од денот и ноќта (ПРЕД СЕ НОЌТА) на која религиска организација треба да и припаѓам. Тешко на христијанството со такви верници кои маките на синот Божји, кои тој ги истрпе за гревовите на човештвото, ги поистоветуваат со Лас Вегас, со 66-метарски билборд.
Изворната симболичка намена на крстот воопшто, е да потсеќа на жртвата која Бог ја даде за луѓето. И самиот си свесен која одвратна хипокризија е светлечкото чудовиште на врвот на Водно, не си ти неписмен.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #200 Posted: 17-Dec-2015 at 23:19
Originally posted by hcitrS

Originally posted by King

   
Цивилизациските придобивки на меѓуетничкиот и верски соживот се едни од основните столбови на современите демократии.


Точно.

Originally posted by King


За среќа има и други луѓе во државава и во нашиот град на кои не им пречат крстови, цркви, џамии и синагоги, и не само што има, туку се убедливо најголемиот дел од граѓаните на Македонија.


Сосема точно. Исто како и другите луѓе во државата немам никаков проблем со цркви, крстови, џамии, синагоги... се додека истите не ми го узурпираат небото над градот. Се додека насилно не ме потсеќаат во секоја доба од денот и ноќта (ПРЕД СЕ НОЌТА) на која религиска организација треба да и припаѓам. Тешко на христијанството со такви верници кои маките на синот Божји, кои тој ги истрпе за гревовите на човештвото, ги поистоветуваат со Лас Вегас, со 66-метарски билборд.
Изворната симболичка намена на крстот воопшто, е да потсеќа на жртвата која Бог ја даде за луѓето. И самиот си свесен која одвратна хипокризија е светлечкото чудовиште на врвот на Водно, не си ти неписмен.

Има пагани, атеисти, верници и останати, но само на муџахедините им пречи симболот на христијанството, само тие демонтираат и демонизираат крстови. Низ целиот свет имаме примери на спектакуларни градби во почит на саможртвувањето на Исус, Ватикан, Црквата на Ст Исак во Петерсбург, грандиозната статуа во Рио де Женеиро, нешто помалите во полска и Боливија, грандиозниот крст во ефингам Илионис, ништо помал во Карачи и стотици огромни крстови покрај најразлични градови во светот. Цивилизирани народи, демократски земји, напредни нации, најголеми држави на овој начин ја одбележуваат христијанската припадност.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.