build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телекомунациска кула на Водно

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 17-Dec-2015 at 23:37
Синка, апсолутно го изигнорира то што напишав, и пак со тие муџахедините, ко да знајш шо значи то. И доста со фетишот дека мора да ги копираме сите други, оти другите знаат поубаво. Ако некогаш барем 15% од граѓаните на државава го сватат то дека можи со сопствен мозок, ќе тргни на подобро.
Башка православието и католицизмот имаат многу повеќе разлики покрај должината на брадата на свештениците. Се разбира далеку дека јас ги знам сите, или барем полојната. Но упатен сум во поглед на тродимензионалните фигури. Во византиската традиција иконоклазмот во сликарството престана да важи, но истиот се задржа кај тродимензионалните објекти. Џабе правам муабет со некој кој не ги познава нити основите на деноминацијата која толку ревносно ја брани. Оди на планина и размисли малку, оти од рамницата крстот ти смета во контемплацијата.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 18-Dec-2015 at 04:36
Originally posted by King

Originally posted by hcitrS


Затоа што смета. Смета оти е безобразна агресија врз естетиката на животната средина, врз слободата на умот, врз верските и националните чувства на поголемиот број луѓе кои живеат под него. Токму тоа..живеат ПОД него.

Интересна теорија за живеење под крст, имам прочитано слични теории од талибанците, на кои што исто така како и на тебе им се загрозени верските чувстава од постоењето на крстови, кои што исто како тебе би ги отштрафеле крстовите или уште побрзо би ги детонирале.
За среќа има и други луѓе во државава и во нашиот град на кои не им пречат крстови, цркви, џамии и синагоги, и не само што има, туку се убедливо најголемиот дел од граѓаните на Македонија. Цивилизациските придобивки на меѓуетничкиот и верски соживот се едни од основните столбови на современите демократии.
ако толку го почитуваш милениумскиот крст како обележје, тогаш зошто поддржуваш изградба на огромна бескорисна кула веднаш до него на пример?
со оглед на тоа дека најосновни работи не се средија за крстот да профункционира како обележје и место вредно за посета, скроз е ок да го расштрафат, не поради дисреспект према христијанството, туку поради тоа што и онака на никој не му е гајле за него и го третира како еден куп железо
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 18-Dec-2015 at 08:18
Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Originally posted by hcitrS


Затоа што смета. Смета оти е безобразна агресија врз естетиката на животната средина, врз слободата на умот, врз верските и националните чувства на поголемиот број луѓе кои живеат под него. Токму тоа..живеат ПОД него.

Интересна теорија за живеење под крст, имам прочитано слични теории од талибанците, на кои што исто така како и на тебе им се загрозени верските чувстава од постоењето на крстови, кои што исто како тебе би ги отштрафеле крстовите или уште побрзо би ги детонирале.
За среќа има и други луѓе во државава и во нашиот град на кои не им пречат крстови, цркви, џамии и синагоги, и не само што има, туку се убедливо најголемиот дел од граѓаните на Македонија. Цивилизациските придобивки на меѓуетничкиот и верски соживот се едни од основните столбови на современите демократии.
ако толку го почитуваш милениумскиот крст како обележје, тогаш зошто поддржуваш изградба на огромна бескорисна кула веднаш до него на пример?
со оглед на тоа дека најосновни работи не се средија за крстот да профункционира како обележје и место вредно за посета, скроз е ок да го расштрафат, не поради дисреспект према христијанството, туку поради тоа што и онака на никој не му е гајле за него и го третира како еден куп железо

Прво кулата не е бескорисна, бидејки сите антенски кули кои ги гледаш од средно водно до крстот ке ги снема, сите уреди се селат на оваа кула, плус на неа е предвидено да се монтираат мерните уреди на агенцијата. Второ постојано се инвестира во оплеменување и ревитализација на крстот, се изврши целосна антикорозивна заштита, се заменија сите сијалици, истовремено се гради инфрастуктура за полесна достапност на истиот, Жичара фаза 1 а сега и фаза 2. Само еден мал зрак, едно мало зракче на позитивна енергија ќе ти користи во животот, рушилачките пориви и нагони нема да те однесат никаде.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12099
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 18-Dec-2015 at 10:18
Крстот нема вода, .т.е. пристап до вода, што е една од главните причини зошто ресторанот таму не може да проработи. Луѓето вршат нужда во Тоифор кабини кои не се знае кога последен пат биле исчистени, а дел од нив одбираат да вршат нужда во околината од разбирливи хигиенски, а богами и здраворазумски, причини. Засега, крстот е само една недовршена знаменитост, и ако се остави вака како што е сега, ќе биде промашена инвестиција од причина што ако се качиш да го разгледаш, после 3 мин. немаш што да правиш ако не си дошол да пешачиш по врвот и по сртот на Водно. Освен еден мал киоск што продава чај, сокови и смоки, немаш никаква друга содржина за да те натера да останеш горе.
За сè има вторпат
Back to Top
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 18-Dec-2015 at 12:07
Цитирам : „Освен еден мал киоск што продава чај, сокови и смоки, немаш никаква друга содржина за да те натера да останеш горе.„
ПА зарем некој оди горе на врв за некакви си содржини (барови или продавници) или за природа, панорама, чист воздух ?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12099
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 18-Dec-2015 at 15:28
Чист воздух имаш и на средно Водно, зошто да даваш 100 ден. за жичарница? На пример. Ќе се качиш горе, ќе се надишиш чист воздух, но колку време ќе ти биде интересно тоа. Некој сака да руча, на пример, зошто да нема и гостилница што ќе го нуди тоа? Зошто да нема нормални тоалети и нужници, а не кабини? Зошто да нема фино средено кафуле со пријатен амбиент? Можам да набројувам до утре. Поентата ми е дека местото има потенцијал за нешто повеќе, а тој потенцијал не се искористува поради немање водовод и сл., нешто што е основно кога зборуваме за развивање локален туризам. Со изградбата на ТВ кулата, бројот на посетители ќе се зголеми зашто сите ќе сакаат да ја видат и неа. Е сега, ако на кулата е предвиден ресторан во горниот дел со поглед, па од тие причини се саботира сопственикот на сегашниот ресторански простор под Милениумскиот крст, некако ќе се склопат коцките и ќе има смисла.
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 18-Dec-2015 at 15:31
Па нели бушеа , бараа некое чајре и за вода и за тоалети? Тоа беше дел од проектот за реконструкција на крстот. До кај е стигната таа работа?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12099
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 18-Dec-2015 at 15:54
Последен пат кога бев на врвот (пред 2-3 месеци), разговарав со сопственикот на ресторанот кој ми се пожали дека водата (т.е. недостигот од вода) е главната причина зошто не може да му проработи местото. А вложил голема пара и допрва сака да вложува.
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 18-Dec-2015 at 15:58
Џоле јас знам дека бушеа за да се најде вода. Читав некаде дека имаа еден неуспешен обид и дека повторно се обиделе на друго место. Е сега дали во меѓувреме нашле незнам. Како и да е кога веќе е предвидено под крстот да има ресторант добро е да се стави тој во функција но сето тоа да биде пристојно да не се прави Турбо Фолк од местото.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 19-Dec-2015 at 05:52
Originally posted by King

Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Originally posted by hcitrS


Затоа што смета. Смета оти е безобразна агресија врз естетиката на животната средина, врз слободата на умот, врз верските и националните чувства на поголемиот број луѓе кои живеат под него. Токму тоа..живеат ПОД него.

Интересна теорија за живеење под крст, имам прочитано слични теории од талибанците, на кои што исто така како и на тебе им се загрозени верските чувстава од постоењето на крстови, кои што исто како тебе би ги отштрафеле крстовите или уште побрзо би ги детонирале.
За среќа има и други луѓе во државава и во нашиот град на кои не им пречат крстови, цркви, џамии и синагоги, и не само што има, туку се убедливо најголемиот дел од граѓаните на Македонија. Цивилизациските придобивки на меѓуетничкиот и верски соживот се едни од основните столбови на современите демократии.
ако толку го почитуваш милениумскиот крст како обележје, тогаш зошто поддржуваш изградба на огромна бескорисна кула веднаш до него на пример?
со оглед на тоа дека најосновни работи не се средија за крстот да профункционира како обележје и место вредно за посета, скроз е ок да го расштрафат, не поради дисреспект према христијанството, туку поради тоа што и онака на никој не му е гајле за него и го третира како еден куп железо

Прво кулата не е бескорисна, бидејки сите антенски кули кои ги гледаш од средно водно до крстот ке ги снема, сите уреди се селат на оваа кула, плус на неа е предвидено да се монтираат мерните уреди на агенцијата. Второ постојано се инвестира во оплеменување и ревитализација на крстот, се изврши целосна антикорозивна заштита, се заменија сите сијалици, истовремено се гради инфрастуктура за полесна достапност на истиот, Жичара фаза 1 а сега и фаза 2. Само еден мал зрак, едно мало зракче на позитивна енергија ќе ти користи во животот, рушилачките пориви и нагони нема да те однесат никаде.
кратко кажано, да не се мачиш да објаснуваш, на крстот му пружиле основно одржување, нешто што им е најосновна обврска, а не проект за фалење
и да повторам, до крстот ќе има огромна бетонска кула која исто така ќе има антени... вака, дали има антени на врвот или не е ирелевантно... ништо не е постигнато

и не се секирај, јас можам да бидам многу позитивен, а и ќе бев доколку не се што се гради во земјава беше базирано на фрустрации и малограѓански комплекси...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 19-Dec-2015 at 12:21
Не се мачам, напротив, кога имам аргументи можам да пишувам со часови, има еден тип на луѓе во кои и ти спаѓаш, на кои што без разлика какви аргументи им презентираш они си ја тераат својата приказна, колку и да е никаква.
Милениумскиот крст е симбол на христијанството, и на Скопје, не е воденица па да произведува брашно, затоа согласно својата функција и намема треба да се одржува, да се фарба и менуваат светлата, најблиска споредба со неа би била Ајфеловата кула.
Кулата не е бетонска, само една четвртина е од бетон, остатокот е од челик, второ кулата не до крстот, и трето многу е важно, всушност е најважно што сите предавателни антени на сите тел. оператори, сите телевизии дури и на армијата и полицијата ќе ги префрлат на оваа антенска кула. Сите останати столбови и столбчиња ќе ги нема.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12099
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 19-Dec-2015 at 13:30
Originally posted by King

   второ кулата не до крстот


Да те потсетиме... Замисли кога ќе биде изградена, 150 метри висока, колку ќе го засенува Милениумскиот крст, симболот на „христијанска“ Македонија.

За сè има вторпат
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 380
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 19-Dec-2015 at 15:50
Iskreno mene mi e mnogu gajle sto ke go zaseni krstot
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 19-Dec-2015 at 16:57
Originally posted by Dzeksi

Iskreno mene mi e mnogu gajle sto ke go zaseni krstot

И мене не ми е гајле, бидејки нема да го засени.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 380
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 19-Dec-2015 at 17:32
i onaka krstot e zivo sranje samo za svetenje sluzi
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 19-Dec-2015 at 21:38
Originally posted by Dzeksi

i onaka krstot e zivo sranje samo za svetenje sluzi

Секој човек си избира што за него е вредно а што срање.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 19-Dec-2015 at 21:38
Originally posted by King

Не се мачам, напротив, кога имам аргументи можам да пишувам со часови, има еден тип на луѓе во кои и ти спаѓаш, на кои што без разлика какви аргументи им презентираш они си ја тераат својата приказна, колку и да е никаква.
Милениумскиот крст е симбол на христијанството, и на Скопје, не е воденица па да произведува брашно, затоа согласно својата функција и намема треба да се одржува, да се фарба и менуваат светлата, најблиска споредба со неа би била Ајфеловата кула.
Кулата не е бетонска, само една четвртина е од бетон, остатокот е од челик, второ кулата не до крстот, и трето многу е важно, всушност е најважно што сите предавателни антени на сите тел. оператори, сите телевизии дури и на армијата и полицијата ќе ги префрлат на оваа антенска кула. Сите останати столбови и столбчиња ќе ги нема.
извини ја изгледа имам некаков проблем со видот, аргументи не гледам никаде
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 19-Dec-2015 at 21:45
Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Не се мачам, напротив, кога имам аргументи можам да пишувам со часови, има еден тип на луѓе во кои и ти спаѓаш, на кои што без разлика какви аргументи им презентираш они си ја тераат својата приказна, колку и да е никаква.
Милениумскиот крст е симбол на христијанството, и на Скопје, не е воденица па да произведува брашно, затоа согласно својата функција и намема треба да се одржува, да се фарба и менуваат светлата, најблиска споредба со неа би била Ајфеловата кула.
Кулата не е бетонска, само една четвртина е од бетон, остатокот е од челик, второ кулата не до крстот, и трето многу е важно, всушност е најважно што сите предавателни антени на сите тел. оператори, сите телевизии дури и на армијата и полицијата ќе ги префрлат на оваа антенска кула. Сите останати столбови и столбчиња ќе ги нема.
извини ја изгледа имам некаков проблем со видот, аргументи не гледам никаде

Ако за тебе не е аргумент тоа што сите антени и антенски системи во Скопје ке се преселат на Кулата, ако не е аргумент дека сите столбови низ градот ке се тргнат, ако не е аргумент дека на неа ке се монтираат мерните инструменти на АЕК, со кој ке се детектира секој сигнал емитуван во нашата држава и надвор од неа, тогаш имаш сериозен проблем. Заради истите аргументи постојат Телевизискиот столб на Авала во Белград и Телевизионата Кула на Витоша во Софија, и стотици други низ светот во разни градови.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 19-Dec-2015 at 21:54
Originally posted by King

Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Не се мачам, напротив, кога имам аргументи можам да пишувам со часови, има еден тип на луѓе во кои и ти спаѓаш, на кои што без разлика какви аргументи им презентираш они си ја тераат својата приказна, колку и да е никаква.
Милениумскиот крст е симбол на христијанството, и на Скопје, не е воденица па да произведува брашно, затоа согласно својата функција и намема треба да се одржува, да се фарба и менуваат светлата, најблиска споредба со неа би била Ајфеловата кула.
Кулата не е бетонска, само една четвртина е од бетон, остатокот е од челик, второ кулата не до крстот, и трето многу е важно, всушност е најважно што сите предавателни антени на сите тел. оператори, сите телевизии дури и на армијата и полицијата ќе ги префрлат на оваа антенска кула. Сите останати столбови и столбчиња ќе ги нема.
извини ја изгледа имам некаков проблем со видот, аргументи не гледам никаде

Ако за тебе не е аргумент тоа што сите антени и антенски системи во Скопје ке се преселат на Кулата, ако не е аргумент дека сите столбови низ градот ке се тргнат, ако не е аргумент дека на неа ке се монтираат мерните инструменти на АЕК, со кој ке се детектира секој сигнал емитуван во нашата држава и надвор од неа, тогаш имаш сериозен проблем. Заради истите аргументи постојат Телевизискиот столб на Авала во Белград и Телевизионата Кула на Витоша во Софија, и стотици други низ светот во разни градови.
системите може да се монтираат на водно и без некоја мегаломанска кула креирана ради детски желби... може да пости станица и без тоа и ако до сега никој не ги тргнал антенските кули низ градов и ги лоцирал сите на водно, нема ни сега
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 380
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 20-Dec-2015 at 19:54
Sliki od denes

[/URL][/URL]
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.