build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телекомунациска кула на Водно

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 20-Dec-2015 at 21:15
Originally posted by Dzeksi

Sliki od denes

[/URL][/URL]

 
Одлично се гледа морето од смог во кое тоне Скопје, ќе ти ги позајмам фоткиве за да ги објавам во темата Квалитет на воздухот во Скопје.


Edited by Dexter26 - 20-Dec-2015 at 21:20
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 21-Dec-2015 at 10:35
Super se gledase skopje od gore bilo i polosho 😠
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 08-Jan-2016 at 22:53
Eve neshto od denes
1
[/IMG]
2
[/IMG]
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 08-Jan-2016 at 23:15
Ima mal napredok vo odnos na slikite od 20 ti dekemvri. @Dzeksi blagodarime za fotografiite i postojanite svezi informacii od teren vo vrska so ovoj proekt koj jas so netrpenie go ocekuvam da zavrsi.
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 09-Jan-2016 at 13:17
Колку што избројав (споевите на бетонот напавени од калапите за шаловање) на сликата од 20 декември со се вратата изнесуваат 7 лиења на бетон (секции) 8 секција се шалува, додека пак на сликата од 8 јануари 8 сегменти и 9 спремен за лиење (полнење) во рок од две недели напредувано е за еден сегмент
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 09-Jan-2016 at 13:20
Originally posted by Baze

Колку што избројав (споевите на бетонот напавени од калапите за шаловање) на сликата од 20 декември со се вратата изнесуваат 7 лиења на бетон (секции) 8 секција се шалува, додека пак на сликата од 8 јануари 8 сегменти и 9 спремен за лиење (полнење) во рок од две недели напредувано е за еден сегмент


Баже тоа броев и јас
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12332
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 20-Jan-2016 at 10:38


фото: Phobos Azazel (фејсбук)
За сè има вторпат
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3638
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 28-Mar-2016 at 10:38

Напредува изградбата на новата туристичка атракција и иден симбол на Скопје

До крајот на годината телекомуникациската кула на врвот на Водно ќе се изгради до височина од 72 метра, а до крајот на изградбата, што се очекува да биде ноември 2018 година, кулата ќе ја достигне крајната височина од 155 метри и ќе биде највисокиот објект од овој вид во Македонија.

Од Агенцијата за електронски комуникации (АЕK) велат дека изградбата на објектот, кој официјално се вика Антенски систем за контрола и мониторинг на радиофреквенции на територија на Република Македонија, се одвива непрекинато и во согласност со проектната документација и динамиката на работа доставена од изведувачот „Гранит“.

Од АЕK објаснуваат дека основна намена на кулата е поставување софистицирана мерна телекомуникациска опрема, со чија помош ќе може да се прави мониторинг на ниските, средните и ан високите фреквенции. Со тоа поефикасно ќе се контролира емитувањето на радиофреквенциите што ги користат операторите на јавни комуникациски мрежи и услуги, јавниот радиодифузен сервис и трговските радиодифузни друштва. Kако што велат, ова ќе придонесе за намалување на можноста за појава на разни штетни интерференции.

Објектот е од армирано бетонско јадро со висина од 112 метри, во кое се сместени вертикалните комуникации, скалите и двата лифта. На висина од 57,76 метри е поставена конзолна платформа со површина од 200 квадрати, на која треба да се поставува телекомуникациската опрема. Следните две платформи се на височина од 66,88 и 76 метри. Последната платформа ќе биде изградена на височина од 85,12 метри, од која последните 2 метра од површината се предвидени да ротираат околу оската на јадрото.

Објектот ќе има и придружни содржини во приземјето: помошни простории, електроблок за непрекинато напојување, резервоари за техничка вода, како и простор за контрола и мониторинг на објектот. Над приземните содржини ќе има голема тераса.

Kамен-темелникот на телекомуникациската кула беше поставен на 10 октомври 2013 година.

http://www.skopjeinfo.mk/napreduva-izgradbata-na-novata-turistichka-atrakcija-i-iden-simbol-na-skopje

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 756
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 28-Mar-2016 at 20:12
Не е нешто најдобра фотографијата, ама еве од неделата (вчера, 27.3.2016), најново

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12332
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 28-Mar-2016 at 21:05
Има напредок, а структурава е видлива од сите делови на Скопје.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12332
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 29-Mar-2016 at 08:15
Еве една понова фотка, од Нино Наумов (фејсбук):За сè има вторпат
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 29-Mar-2016 at 13:27
Треба да се договориме што е и што треба да биде симбол на градот.
Дали е битен крстот или не?
И зошто баш тука ја пикнаа кулава.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 29-Mar-2016 at 14:10
Искрено подобро кулава отколку крст да биде симбол на еден wannabe европски и напреден град.
Плав, не црвен.
Масон, не комунист.
Критичар, не поттрчко.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12332
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 29-Mar-2016 at 18:13
Можеби кулава ќе биде еден поголем крст? Не би се зачудил ако на крајот и тоа се случи.
За сè има вторпат
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 408
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 29-Mar-2016 at 20:10
vo grad kade lugeto rabotat za 200 evra sto sakas simbol staj toa ti e misko ... nie sme 100 godini zad evropski grad
vazno e da ima dobar restoran gore koj ke go rabpti nekoj sto e vo sektorot, pa ko ke ti dojde nekoj odnadvor da imas kade da go izvedes i da kasne nesto ubavo itn itn...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 29-Mar-2016 at 22:52
Originally posted by Portal

vo grad kade lugeto rabotat za 200 evra sto sakas simbol staj toa ti e misko ... nie sme 100 godini zad evropski grad
vazno e da ima dobar restoran gore koj ke go rabpti nekoj sto e vo sektorot, pa ko ke ti dojde nekoj odnadvor da imas kade da go izvedes i da kasne nesto ubavo itn itn...
епа тоа требаше да го има во крстот... зошто идејата за крстот полека се напушти наводно поради технички проблеми, а се промовира потполно истата идеја на потполно ист и нов објект, не ми е јасно...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12332
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 17-Apr-2016 at 19:56
Кулата е видлива од патот за езеро Козјак:

За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3838
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 25-Apr-2016 at 22:49
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2425
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 26-Apr-2016 at 01:28
Originally posted by Bojan10

Треба да се договориме што е и што треба да биде симбол на градот.


Камен мост?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12332
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 13-May-2016 at 08:06
Од 21 април...

160421-skopje-bernard-7446 by Marc Morell, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.