build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телекомунациска кула на Водно

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12774
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 10-Oct-2017 at 15:39
Skopje 0021 by Martin Duchac, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 13-Oct-2017 at 18:13
za fotkava!

najverojatno sega ke pocnat najtenkiot del ga go pravat
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 13-Oct-2017 at 18:21
Ајде уште нагоре 🙏🏿
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 14-Oct-2017 at 20:58
Сликано пред некој ден од Кисела Вода, кај споменикот на Тодор Александров

Edited by Dragan - 14-Oct-2017 at 21:03
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1255
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #265 Posted: 21-Nov-2017 at 12:21

За Многу Години Чествувањето На Денот На Архистратигот Светиот Архангел Михаил ... за жал или ко за поука денес е и светски ден на телевизијата, а чинам од сета православна екумена кај нас ваквите различни суштини ги изедначивме и симболично архитектонски, подигнуваајки најнапред Крст на Водно како главна ниша во нашиов животов, иако навидум, бидејќи втората гарнитура на дпмне деценија и кусур потоа до него тргна да ја исправува кулава, сеуште не разбрав чија била идејава таа да се насади баш тука веднаш до Крстот, сигурно Грујо не бил до толку оштроумен да бекне самоиницијативно нешто вакво ко суверен, настрана што не ет, но кој и да кумувал на идејава писекако Грујо ја парафирал исфинасирал, а сега сдс и ќе му ја заврши заради легислативен континуитет ..
и порано констатирав и пак ќе повторам [1][2] можеби ова е некоја кармична честитка за македонците да си знаат која и каде им е денес борбата за духовна слобода, односно ко една од најнавлечените европски па и светски нации на визијата на телето, добивме инстант поука дека во нашиот живот скришно и на мала врата спасението ни е украдено од телевизијата и сите е-медиуми понеа, а по неа на крајот нема да има смеа и душевни наслади од маркетинг филмои и вести, ами крцкање на заби мрак и амбис, ова симболично пробајте да си го предочите и утре кога во тоа ресторанот ќе си седнете на кафе муабет, а не пак ручек вечера, можеби свадба којзнае ...

лично единствено нешто за што би ми била мене од корист кулава, е за на неа да се спротстри тензилен банер со некоја празнична порака за православните, како прилог на Крстот на Крстовар ... бреј кој му текнало ова да го опне на маса а не пак на врв планина во вакви околности и времиња, го имаа ли и ова во предизборна кампања, а и да го имаа само бидејќи не пуштија јавна дебата требаше попите ако не мирјаните на протест да излезат, но вистина ним не им е толку до естетскиот чалам ко кај бруталистите туку до суштното ехо, настрана што ко непоправливи оптимисти нит за монумент на Алексо не земаа да таласаат ... битно вака кузнај уште колку децении ако не векови овие два симбола ќе се судираат идеолошки над градов и државава ... Аирлија ...

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12774
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #266 Posted: 04-Jan-2018 at 09:55
Фоткиве се од крајот на ноември...

Skopje '17 by , on Flickr

Skopje '17 by , on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12774
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #267 Posted: 11-Jan-2018 at 16:03
Бетонската конструкција на кулата е завршена, што значи завршени се 115 метри од кулата. Преостанува да се постави челично решеткастиот столб и антената на врвот. Решеткастиот столб е готов и зависно од временските услови ќе се монтира, а готова е и антената која ќе се постави врз решеткастиот столб. Со тоа ќе биде завршен градежниот дел на кулата. Останува да се постави дополнителната опрема и уредите во кулата. Сето тоа треба да заврши до октомври и кулата да биде пуштена во употреба до крајот на годинава како што е планирано.


Телекомуникациската кула кој треба да биде висока 155 метри се гради од 2013 година, а финансиската конструкција договорена со изведувачот на работите ГП „Гранит“ е 20 милиони евра.


Во Телекомуникациската кула е предвидено да се смести антенскиот систем за контрола и мониторинг на радиофреквенциите. Објектот е замислено да се состои и од канцелариски простор и ресторан со панорамски поглед на градот.


http://www.plusinfo.mk/vest/139893/aek-kje-%D1%9D-dade-otcet-na-vladata-za-kulata-na-vodno-
За сè има вторпат
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #268 Posted: 17-Jan-2018 at 14:38
Ovoj proekt ke bide zavrsen za edno 4 - 5 godini... se dodeka nekoj ne najde nacin so koj nasite prevedni vladeteli ke mozat da napravat million evra od nego, ke bide na dnoto na listata...airlia neka e
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #269 Posted: 17-Jan-2018 at 16:29


А зошто воопшто почна да се гради кулава? Која е потребата од неа?

Нели е малку чудно како може проект од 17,6 милиони евра (без извесните анекси кои на крај ќе ја дуплираа цената) да се почне без одговор на тоа прашање?

Што се однесува до мене, треба да се направи проценка колку ќе чини уривање и ако е поевтино да се урне отколку да се догради, тогаш КАБУМ. А ако се испостави дека во оваа фаза веќе се одлеале толку многу пари што сепак е економски оправдано да се догради, тогаш нека се догради во некои идни поубави времиња. Сега за сега секако треба да е на дното на листата (без разлика дали зборуваме за доградување или за рушење) и не гледам што е спорно во тоа.


Edited by Cloverstack - 17-Jan-2018 at 16:48
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #270 Posted: 18-Jan-2018 at 03:37
Previous
 
Ако под КАБУМ мислиш на експлозиви, не доаѓа во предвид, а контролирано рушење може.
 
Доволно камења има горе кај врвот од карпите кои ги испокршија за да постават темели за ова ѓубре. Уште рушење со експлозиви и врвот ќе се претвори во депонија - не дека и сега е нешто поарно.
 
Се согласувам за рушење, но исклучиво контролирано и веднаш да се отстрани шутот после рушењето. Иако навистина ги жалам работниците, не дека кај нив завршуваат парите, но не е тешко да се забележи нивната посветеност во работата, вршат одлична работа, но за жал на погрешна локација.
 
А кога сме кај тоа зошто воопшто почна да се гради ова ѓубре, одговорот е: бидејќи пвеводбеничкиот пастир кој беше на власт во тој период, во неговата посета на светскиот економски форум во Далијан, Кина, во септември 2009, го привлекоа радиодифузната кула во Далијан и таканаречената вонземјанска кула надвор од градот, па како што му налага пвеводбеничкиот начин на размислување, си помисли "зошто да не имаме нешто вакво и во Македонија", исто како што и пвеводбеничкиот градоначалник на Скопје прошета до Париз, па се врати со идејата за градски плажи и за враќање на коцката на плоштад Македонија
 
https://it.wikipedia.org/wiki/Dalian_Sightseeing_Tower
 
http://criticalbelievers.proboards.com/thread/7450
 
Радиодифузната кула

 
Вонземјанската кула

 

 

 Edited by Dexter26 - 18-Jan-2018 at 03:41
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12774
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #271 Posted: 06-Feb-2018 at 12:58
Фотографијава е од 6 јануари 2018https://www.flickr.com/photos/culic/39512776282/in/album-72157690323677901/
За сè има вторпат
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #272 Posted: 14-Feb-2018 at 19:09
https://www.youtube.com/watch?v=mjE3ZZ8iJVE
Back to Top
majstorot_001 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote majstorot_001 Quote  Post ReplyReply #273 Posted: 14-Feb-2018 at 23:08
Не ја гледам потребата од споредба со овие грдотии кај и да се, би ти препорачал да ги избришеш, бидејќи некој неупатен може да помисли дека кулата ќе биде вака грда.

BTW ... Честитки до Гранит за одличната изведба, скоро неверојатна за наши услови. Да се надеваме дека и Факом ќе може да се докаже наскоро и дека нема да треба да чекаме оваа власт да замине за да се продолжи со реализација

Edited by majstorot_001 - 19-Feb-2018 at 07:26
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7155
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #274 Posted: 19-Feb-2018 at 01:03
сите во светот грди, ние најпрекрасни... па зошто тогаш ги копираме побогу?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
majstorot_001 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote majstorot_001 Quote  Post ReplyReply #275 Posted: 19-Feb-2018 at 07:28
изглеа расипан фотокопирот ... ова не ми личи мене на копија на било што

еве како

Edited by majstorot_001 - 19-Feb-2018 at 07:30
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7155
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #276 Posted: 20-Feb-2018 at 21:33
Originally posted by majstorot_001

изглеа расипан фотокопирот ... ова не ми личи мене на копија на било што

еве како
мислам дека совршено ме разбираш дека не коментирам за изгледот на објектот, туку за фактот дека кулава постои само затоа што такви имало во други градови... дискутирано е милион пати, ама џабе
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4439
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #277 Posted: 23-Feb-2018 at 14:33
Телекомуникациската кула на Водно порасна до 115 метри

Над 156 милиони денари (2,5 милиони евра) се предвидени во буџетот на АЕК за капитални инвестиции, а од нив дури 97 проценти се предвидени за изградба на антенскиот систем за контрола и мониторинг на Водно.
Ова беше истакнато од страна на Горан Лазаров од ЕВРОТИНК на презентацијата на петтиот мониторинг извештај за работата на АЕК. Тој потсети дека Владата веќе побарала да се направи детална анализа за оправданоста за градењето на овој антенски проект.
Од АЕК информираат дека изградбата на кулата оди според планираното. Изградени се 115 метри од предвидените 155 метри. Преостанува да се постави челично решеткастиот столб и антената на врвот. Решеткастиот столб е готов и зависно од временските услови ќе се монтира, а готова е и антената која ќе се постави врз решеткастиот столб. Со тоа ќе биде завршен градежниот дел на кулата. Останува да се постави дополнителната опрема и уредите во кулата. Сето тоа треба да заврши до октомври годинава и кулата, според планираното да биде пуштена во употреба до крајот на годинава.
Антенската кула почна да се гради во 2013 година, а финансиската конструкција договорена со изведувачот на работите ГП “Гранит” е 20 милиони евра. Во кулата ќе се смести антенскиот систем за контрола и мониторинг на радиофреквенциите. Објектот е замислено да се состои и од канцелариски простор и ротирачки ресторан со панорамски поглед на градот.

http://vesti.mk/read/news/15204260/5281906/telekomunikaciskata-kula-na-vodno-porasna-do-115-metri
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #278 Posted: 04-Apr-2018 at 12:11
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12774
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #279 Posted: 18-Jun-2018 at 15:51
Untitled by ialeksova, on Flickr

Untitled by ialeksova, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #280 Posted: 25-Jun-2018 at 14:31
Decki gradvava na kulava stopirana e ili?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.