build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телекомунациска кула на Водно

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 13141516>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 26-Jun-2018 at 11:06
Originally posted by Dzeksi

Decki izgradbata na kulava stopirana e ili?

 
Ни малку, сега работат на подножјето на кулата, го градат приземниот кат, ако не и уште еден кат.


Edited by Dexter26 - 26-Jun-2018 at 11:07
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 26-Jun-2018 at 14:23
Rekov porano ke bide uste 5 - 6 godini vo izgradba
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 26-Jun-2018 at 17:46


Еве и јас сум рекол нешто порано:

Originally posted by Cloverstack


А зошто воопшто почна да се гради кулава? Која е потребата од неа?

Нели е малку чудно како може проект од 17,6 милиони евра (без извесните анекси кои на крај ќе ја дуплираа цената) да се почне без одговор на тоа прашање?


Има ли одговор ова прашање? Бидејќи ако нема, тогаш нема зошто воопшто да ја доградуваме, а камо ли да брзаме.


Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 29-Jun-2018 at 14:41
Koga ke vidime deka rabotnite mesta se dobivaat spored strucnos a ne koi kako zasluzil ili e na red vo partijata togash ke imsah odgovor na tovoeto prashanje    gledaj kako samo ni go smenija indetitetot politicarive za 1 god a drugo sve po staro
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 27-Sep-2018 at 15:23
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 27-Sep-2018 at 15:33
Старо е видеово, плус веќе беше објавено во оваа нишка.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 27-Sep-2018 at 15:39

Не сум го приметил дека било објавено,случајно налетав на него па го објавив,слободно може да се брише,да не се повторуваме.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 28-Sep-2018 at 09:14
stopiran e proektov?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 28-Sep-2018 at 14:14
Не, колку што знам. Забележливо е дека расте во висина, не знам само дали стигнале до предвидената висина.
За сè има вторпат
Back to Top
Dukac View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Dukac Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 28-Sep-2018 at 14:21
Бетонското јадро повеќе нема да расте. Следна фаза е монтирање на бетонските платформи, кои за изведба се доста сложени и истите би требало да се монтираат на пролет 2019. После тоа ќе следи монтажа на челичната конструкција за антената.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Online
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 10-Oct-2018 at 10:18

Големо одложување на истекот на рокот на „Гранит“ за телекомуникациската кула на Водно

Изградбата на антенскиот систем на врвот на Водно за контрола и мониторинг на радиофреквенциите на територија на Македонија, кој треба да биде најскап и најдобар на Балканот, наместо да заврши овој месец, одложен е за повеќе од две години, односно рокот се помести до крајот на 2020 година.

Според наши информции „Гранит“ не успеа да го запази рокот од точно пет години за кој требаше да биде завршен градежниот дел од телекомуникациската кула пред да се прејде на нејзино опремување, а Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) му излегла во пресрет за пролонгирање на изградбата. Тоа веќе поминало и на седница на АЕК.

„Комисијата побара објаснување и за оваа точка од стручните служби, по што беше повикано одговорното лице кое објасни дека, ГД Гранит достави барање за продолжување на рокот на изведба на Антенски систем за контрола и мониторинг на радиофрекфенции на територија на Макеоднија. За продолжување на рокот е побарана согласност, според која ќе се изготви Анекс на основниот договор за продолжување на рокот, согласно новата динамика која е предвидена заклучно со 30.12.2020 година, се вели во записиникот од сосотанокот на комисијата.

За оваа одлука „Фактор“ побара коментар и од Гранит и од АЕК, но не добивме одговор.

Пред пет години по завршување на електронската аукција се постигна цена од 1.084.706.000 денари, по што се избра најповолен понудувач и се склучи договор со „Гранит“ АД Скопје за овој проект кој тогашната опозиција често го критикуваше како непотребен и мошне скап.

Годинава над 156 милиони денари (2,5 милиони евра) се предвидени во буџетот на АЕК за капитални инвестиции, а од нив дури 97 проценти се предвидени за изградба на антенскиот систем за контрола и мониторинг на Водно.

Инаку зимоска од АЕК информираа дека изградбата на кулата оди според планираното, со тогаш изградени 115 метри од предвидените 155 метри. 

- Преостанува да се постави челично решеткастиот столб и антената на врвот. Решеткастиот столб е готов и зависно од временските услови ќе се монтира, а готова е и антената која ќе се постави врз решеткастиот столб. Со тоа ќе биде завршен градежниот дел на кулата. Останува да се постави дополнителната опрема и уредите во кулата. Сето тоа треба да заврши до октомври годинава и кулата, според планираното да биде пуштена во употреба до крајот на годинава - рекоа тогаш од АЕК.

Во кулата ќе се смести антенскиот систем за контрола и мониторинг на радиофреквенциите. Објектот е замислено да се состои и од канцелариски простор и ротирачки ресторан со панорамски поглед на градот.

https://faktor.mk/golemo-odlozuvanje-na-istekot-na-rokot-za-granit-za-telekomunikaciskata-kula-na-vodno

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Online
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 10-Oct-2018 at 10:19
Патем.. предлагам да се префрли темава во административни проекти.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 11-Oct-2018 at 19:14
Денес бев на врвот на Водно... Патем, иако беше државен празник, имаше работници и градежни активности.

За сè има вторпат
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 19-Oct-2018 at 10:23
Zabaveno deluva nekako
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 14-Nov-2018 at 14:12
Од фб

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 18-Aug-2019 at 14:05
Има ли напредок во изведбава на проектов?
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 20-Aug-2019 at 14:59
ne so vidlivo oko mislam deka e stoporan proektov
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 29-Oct-2019 at 10:36
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 28-Nov-2019 at 11:32
Од flickr, сликано на 26.11.19

За сè има вторпат
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 219
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 28-Nov-2019 at 16:58
Ќе се заврши ли барем едно нешто во „државава“...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 13141516>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.